बजेट २०७९/८० : अर्थमन्त्रीलाई दुग्ध व्यवसायीका यस्ता सुझाव

person explore access_timeचैत २, २०७८ chat_bubble_outline0

आगामी आर्थिक वर्ष २०७९/८० का लागि बजेट छलफल थालेको अर्थ मन्त्रालयलाई दुग्ध व्यवसायीहरूले ११ बुँदे सुझाव दिएका छन् । अर्थमन्त्री जनार्दन शर्मा ‘प्रभाकर’ र मन्त्रालयका अधिकारीहरूलाई नेपाल डेरी एशोसिएसनले दुग्ध क्षेत्र विकास निम्ति विभिन्न सुझाव दिएको हो ।


केही वर्ष अघिसम्म करिब १५ अर्ब रुपैयाँ बराबरको दुग्ध तथा दुग्धजन्य पदार्थ आयात हुने गरेकोमा डेरी उद्योगमा निजी क्षेत्रले लगानी बढाएपछि आयात करिब १ अर्ब रुपैयाँमै खुम्चिएको व्यवसायीले दाबी गरेका छन् । तर, भुकम्प र कोरोना महामारीका कारण दुध उत्पादन घटिरहेको उनीहरूले जानकारी गराएका छन् ।दुध उत्पादन बढाउनका लागि अब लागत घटाउनुपर्ने, दुग्ध क्षेत्रको समग्र विकासका लागि राष्ट्रिय दुग्ध विकास बोर्ड र पशु सेवा विकासलाई क्रियाशील बनाउन बजेट छुट्याउन व्यवसायीहरूले सुझाव दिएका छन् । यामअनुसार दुध उत्पादनमा विविधता (कात्तिकदेखि फागुनसम्म बढी र चैतदेखि आश्विनसम्म दुध अपुग)  हुने गर्छ । बढी भएको दुधलाई धुलो बनाएर र लामो समयसम्म उपभोग गर्न मिल्ने दुग्धपदार्थ बनाएर राख्ने तथा दुध कम भएको बेला प्रयोग गर्ने गरिएको व्यवसायीहरूको भनाइ छ ।यसका लागि उद्योगमा चालू पूँजी कम हुँदा ठूलो समस्या हुने गरेको व्यवसायीहरूले जानकारी गराएका छन् । धुलो दुध बनाउँदा प्रति किलोग्राम १६/२१ रुपैयाँसम्म नोक्सानी हुने गरेकोले त्यसको लागि अनुदानको व्यवस्था गर्नुपर्ने, स्वदेशी उद्योगलाई विदेशी आयातित सामानसँग प्रतिस्पर्धा गर्न सहुलियत दरमा सहज रुपले कर्जा लगानी गर्ने व्यवस्था गर्न पनि व्यवसायीहरूले सुझाएका छन् ।

यस्ता छन् व्यवसायीका ११ सुझाव :

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।