दुबईमा लुकेर बसेका दलाल,तस्करहरूलाई केही दिनमै घिसारेर लैजान्छौँ : श्रममन्त्री श्रेष्ठ

person explore access_timeचैत २, २०७८ chat_bubble_outline1

यूएई- श्रम,रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षामन्त्री कृष्णकुमार श्रेष्ठले भिजिट भिसामा यूएई ल्याइ अलपत्र पार्ने मानव तस्कर र दलालहरूलाई कारबाही गरी नेपाल लैजाने बताएका छन्।


नेपाली दूतावास आवुधवीको आयोजनामा मंगलबार यूएईमा रहेका नेपाली समुदायका प्रतिनिधिहरू बीच भएको अन्तरक्रिया कार्यक्रममा मन्त्री श्रेष्ठले मानव तस्कर र दलालहरूलाई केही दिन भित्रै नेपाल लैजाने तयारी गरेको बताए।मन्त्री श्रेष्ठले भने, तपाईंहरु ढुक्क हुनुहोस् र भनिदिनुस्,'रेड नोटिस जारी गरेर दलालहरूलाई हामी दुबईबाट घिसार्छौँ।'उनले भिजिट भिसामा काम खोज्न आउनु पर्ने बाध्यकारी अवस्थालाई छिटो भन्दा छिटो समाधान गर्न नेपाल सरकार लागि परेको समेत बताए।नेपाल-यूएई संयुक्त समितिको बैठकमा भाग लिन गत सोमवार यूएई आइपुगेका मन्त्री श्रेष्ठ आज बुधवार नेपाली श्रमिकहरूको क्याम्प भिजिट गरी उनीहरूको बस्तु अवस्था बारे जानकारी लिने बताएका छन्।उनले अत्यन्तै समस्या परेका नेपाली श्रमिकहरूलाई सिधा सम्पर्क गर्न यूएईको लोकल नम्बर समेत उपलब्ध गराएका छन्। उक्त नम्बरमा सम्पर्क गरी आफ्नो गुनासो र समस्या टिपाउन समेत मन्त्री श्रेष्ठले पीडितहरूलाई आह्वान गरेका छन्।अन्तरक्रिया कार्यक्रममा मन्त्री श्रेष्ठले कोरोना लगायत अन्य कारणले गर्दा आफूले सोचेको जस्तो काम गर्न नसकेको बताए, तर पनि विभिन्न समस्याको बावजुत विमानस्थलमा रहेको श्रम डेक्स हटाइएको, ताहाचाल स्थित वैदेशिक रोजगार कार्यालयमा श्रम स्वीकृत लिनको लागि हजारौँ युवायुवतीहरूको लाइन हटाइ अनलाइन श्रम स्वीकृति दिएको बताए। यूएई लगायत अन्य खाडी मुलुकमा रहेका सन्तानब्बे प्रतिशत कामदारहरू अदक्ष भएकाले समस्या आएको बताउँदै वैदेशिक रोजगारीमा आउनको लागि ७ वटै प्रदेशमा प्रशिक्षण केन्द्र स्थापना गर्न लागेको,खाडी मुलुकमा आउने घरेलु कामदारहरूलाई पुनः स्वीकृत लगायत श्रम अस्पताल सञ्चालनमा ल्याउन लागेको बताए। उनले दुबईमा भौगोलिक हिसाबले नेपालीहरूको चाप निकै भएकोले उनीहरूको समस्या समाधान गर्नको लागि छिट्टै कन्सुलेट शाखा खोल्ने समेत कार्यक्रममा बताए।

मन्त्री श्रेष्ठले मंगलबार भिजिट भिसा र सोबाट परेको समस्या समाधानका उपायहरूबारे यूएईका मानव संशाधनमन्त्री डा. अब्दुलरहमान अब्दुलमानन अल अवारसँग डेढ घण्टा छलफल गरेका थिए । संयुक्त अरब इमिरेट्सको राजधानी आबुधावीस्थित मानव संशाधन मन्त्रालयमा भएको भेटवार्तामा उनीहरुबीच दुई देशको आपसी सम्बन्ध र युएईमा कार्यरत नेपाली श्रमिकको हितका विषयमा छलफल भएको मन्त्री श्रेष्ठले बताए। छलफलमा रोजगारीको प्रलोभन देखाइ भिजिट भिसामा यूएई ल्याउने दलालहरूलाई कारबाहीको दायरामा ल्याउन युएई सरकारले सहयोग गर्ने समेत श्रेष्ठले बताए।

मंगलबार नै नेपाल-यूएई संयुक्त समितिको बैठकमा मन्त्री श्रेष्ठले सम्बोधन गरेका थिए। नेपाल-यूएई संयुक्त समितिको बैठकमा सन् २०१९ मा भएको श्रम-सम्झौता कार्यान्वयनमा देखा परेका समस्या समाधानबारे छलफल भएको मन्त्री श्रेष्ठले बताए।

भेटवार्तामा मन्त्रालयका सचिव एकनारायण अर्याल, संयुक्त अरव इमिरेट्स (यूएई)का लागि नेपाली राजदूत कृष्णप्रसाद ढकाल, सहसचिव राजीव पोखरेल, उपसचिव डा.थानेश्वर भुषाल थिए

कमेन्ट

  1. March 17, 2022, 3:49 a.m. Narayan Gyawali
    दुबैमा पनि आकर्षक रोजगारी को प्रलोभन देखायर भिजिट मा आयका मान्छेलाइ पहिल्लै 1-2 महिना बराबर को आफू खुसी पैसा दिय रोजगारिमा लगाइदिने आस्वसन देखाइ मोरुभुमिको बिचमा लगेर अलपत्र परेको घटना आइरहेको छ अरुलाइ मारेर आफू बाच्नी प्रवृत्ति देखा परेको छ 1-2 दलाल ले गर्दा यसको असर अलपत्र अवस्थामा परेको लाई जिन्दगि नै लथालिङ भयको छ पेशानै यहि बनाइ बसेको पाइयको छ यिनिलाइ तुरुन्त नेपाल झिकाइ कराबाही हौस भन्न चहान्छु यस्ता पेशा अङाली दुखको बेलामा साथ दिनि बेलामा मैका नै यहि हो यिनैलाइ मारेर आफू बाच्नी भन्नी पेशा नै बनाइ बसेको छन तत्काल आयका र अलपत्र परेको ब्याक्ती माथी जिन्दगी माथी खेलवाड गरिरहेका छन र एक नेपाली भयर यस्तो अवस्था मा उद्दार सहयोग गर्नी बेला के गरेको भन्दा उल्टै धम्की नि दिने गरेका छन मैले यहि सके यहि गरे तैले के सक्छस गर यहि भन्छन नया ठाउँ नया मुलुक के गर्दा ठिक हुन्छ के गर्दा बेठिक तेति जानकारी नि भयको हुदैन यस्तो दलाली गरि बसेकालाइ तत्काल नेपाल नै झिकाइ कानुनी कारबाही गर्न म अनुरोध गर्छु एक ब्यक्ती को मात्र समस्या नभयर अलपत्र यस्तै ब्यक्ती बाट अलपत्र परेका सबैको गुनासो को बिसय हो 🙏
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।