राजनीति

धनुषा एमाले नेतृत्व छनोटमा विवाद : बन्दसत्र सुरु नहुँदा कार्यकर्ता अलमलमा

person explore access_timeचैत १, २०७८ chat_bubble_outline0

नेतृत्वका आकांक्षी धेरै भएपछि नेकपा एमाले धनुषा सातौं अधिवेशन अन्तर्गतको बन्दसत्र सुरु हुन ढिलाई भएको छ । सोमबार उद्घाटन भएको सातौँ अधिवेशनको मंगलबार बिहान ८ बजेबाट बन्दसत्र सुरु हुने कार्यतालिका रहेको थियो । तर मंगलबार बेलुकासम्म पनि बन्दसत्र सुरु हुन सकेको छैन ।


नेताहरुबीच कसलाई अध्यक्ष बनाउने भन्नेमा सहमति जुट्न नसक्दा बन्दसत्र नै प्रभावित भएको हो । सहमति जुटाउन शिर्ष नेताहरु अध्यक्षका आकांक्षीसहित एकपक्षीय र बहुपक्षीय छलफलमा जुटेका छन् । एमाले धनुषाको अध्यक्ष पदका लागि वर्तमान अध्यक्ष राजकिशोर यादव, वर्तमान सचिव तेजनारायण यादव, अक्षयलाल महतो र लक्ष्मी यादवले दावी गरेका छन् ।आकांक्षीले अडान नछोडेपछि एमाले केन्द्रीय सचिव रघुवीर महासेठ, पोलिटब्युरो सदस्य जुलीकुमारी महतो, केन्द्रीय सदस्य रामचन्द्र मण्डल, संजिव झा सुरजलगायतका नेताहरुले सहमतिका लागि प्रयास जारी राखेका छन् । सर्वसम्मत नेतृत्व चयनका लागि प्रयास जारी रहेको एमाले धनुषाका इन्चार्ज रामचन्द्र मण्डलले जानकारी दिए ।एमाले नेताहरुका अनुसार राजकिशोर यादवलाई अध्यक्षमा निरन्तरता दिन केन्द्रीय अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीको निर्देशन रहेकाले उनलाई अध्यक्ष बनाउनेगरी जिल्ला कमिटीलाई पूर्णता दिने तयारी छ । राजकिशोरलाई सर्वसम्मत अध्यक्ष बनाएपछि अन्य आकांक्षीलाई कसरी व्यवस्थापन गर्ने भन्नेमा समस्या भएको बताइएको छ । अन्य आाकंक्षीले उधारोमा पद नलिने अडान राखेको एक आकांक्षीले बताए ।

अध्यक्षका आकांक्षीमध्ये तेजनारायण यादव पूर्वमाओवादी पक्षका हुन् भने अक्षयलाल महतो रघुवीर महासेठ निकट र लक्ष्मी यादव भने सञ्जीव पक्षधर हुन् । केन्द्रमा सचिव महासेठसमेत ओली पक्षधर रहेपनि जिल्ला अध्यक्ष राजकिशोर यादव उनीसँग सन्तुष्ट छैनन् । महासेठको कार्यशैलीको विरोध गर्दै उनले केही समय पहिला अध्यक्ष केपी शर्मा ओली र वरिष्ठ उपाध्यक्ष ईश्वर पोखरेलसँग काठमाडौ आएर गुनासो गरेका थिए ।

यता पूर्वमाओवादी परित्याग गरेर एमाले बनेका तेजनारायण यादवले पनि अध्यक्ष दावी गर्न छोडेका छैनन् । हालका अध्यक्ष राजकिशोर यादव स्वेच्छाचारी ढंगले चलेको भन्दै वर्तमान सचिव समेत रहेका तेजनारायणले विरोध गदै आएका छन् ।

नेतृत्व चयनका सवालमा नेताहरुबीच नै कुरा नमिलेपछि बन्दसत्रका लागि बिहान ८ बजे कार्यक्रमस्थल आइपुगेका प्रतिनिधिहरू अलमलमा पर्दै नेतृत्वप्रति आक्रोश व्यक्त गर्न थालेका छन् । ‘तत्काल बन्द सत्र सुरु गरेर नयाँ लोकतान्त्रिक प्रक्रियाबाट नयाँ नेतृत्व छान्नुपर्छ’, प्रतिनिधि रामप्रबोध राउतको भनाइ छ । उनले हलबाटै निर्णय गरेर सर्वसम्मत वा निर्वाचन जे उपयुक्त हुन्छ त्यही गर्नुपर्ने बताए ।

स्रोतका अनुसार अध्यक्ष ओलीको निर्देशनपछि अध्यक्षमा राजकिशोर यादव, उपाध्यक्षमा अक्षयलाल महतो, सचिवमा तेजनारायण यादवलाई सर्वसम्मत चयन गर्ने आन्तरिक तयारी छ । तर अध्यक्ष पदका अर्का आकांक्षी लक्ष्मी यादवको व्यवस्थापन जटिल बनेको नेताहरु बताउँछन् ।

बन्दसत्रका लागि पार्टीले सात सय भन्दा बढी प्रतिनिधि तोकेको छ भने जबस मोर्चाबाट करिब तीन सय प्रतिनिधि तोक्ने व्यवस्था गरिएपनि प्रतिनिधिका रुपमा जबस मोर्चाका घटक संगठनलाई बेवास्ता गरेको भन्दै प्रेस चौतारी धनुषाका अध्यक्ष अवधेश कामतले विरोध गरेका छन् । उनले नेतृत्व मनोमानी अघि बढ्दा नयाँ नेतृत्व चयनमा विवाद बढ्दै गएको दावी गरे ।

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।