ad
x

भूपू गोर्खाको मुद्दा चाडै अघि बढ्छ: कार्यवाहक राजदूत खनाल

person explore access_timeमाघ २१, २०७८ chat_bubble_outline0

वि. सं. २०६७ सालमा शाखा अधिकृतबाट निजामती सेवामा प्रवेश गरेकी रोशन खनालले परराष्ट्रमा एक दशक बढी समय बिताइसकेकी छन् । परराष्ट्र मन्त्रालयमा रहँदा उनले उपसचिवका रूपमा उत्तर पूर्वी एसिया डेस्क प्रमुखको भूमिका निर्वाह गरेकी थिइन् ।


उनले सन् २०१२ नोभेम्बर देखि २०१६ सेप्टेम्बरसम्म नेपाली राजदूतावास तेल अभिभ इजरायलमा प्रथम/द्वितीय सचिवको रूपमा काम गर्ने अवसर पाइन् । त्रिभुवन विश्वविद्यालयबाट वाणिज्य विषयमा स्नातकोत्तर गरेकी खनालको जन्मथलो पाल्पा भए पनि कपिलवस्तु हुँदै हाल काठमाडौँमा स्थायी बसोबास छ ।लन्डन राजदूतावासका तत्कालीन उपनियोग प्रमुख मिनिस्टर काउन्सेलर शरदराज आरण परराष्ट्र मन्त्रालय सरुवा भएपछि रिक्त प्रवक्ता र सूचना अधिकारी पदमा दूतावासको ‘सेकेन्ड म्यान’ का रूपमा सन् २०२० अगस्टमा नियुक्त भएकी थिइन् खनाल ।बेलायतका लागि २१ औँ राजदूतको रूपमा गत वर्ष मार्च १ बाट आफ्नो कार्यकाल सम्हाल्दै आएका राजदूत लोकदर्शन रेग्मी करिब ८ महिना नपुग्दै नेपाल सरकारको निर्णयअनुसार नेपाल फर्किएपछि नेपाली दूतावास लन्डन राजदूतविहीन बन्न पुगेको थियो । रेग्मी नेपाल फर्किए लगत्तै दूतावासको बागडोर अहिले महिलाको काँधमा छ ।​ काउन्सेलर तथा उपनियोग प्रमुख रोशन खनालले केही महिनायता कार्यवाहक राजदूतको रूपमा जिम्मेवारी सम्हाल्दै आएकी छन् ।कार्यवाहक राजदूतको भूमिका निर्वाह गर्न कत्तिको सहज छ ? पछिल्लो समय निकै चर्चाको विषय बनेको भूपू गोर्खा मुद्दा अब के होला ? दूतावासका सेवा सुविधा, आर्थिक र विकास कूटनीति तथा पर्यटन प्रवर्धन सम्बन्धी विशेष योजना लगायत विविध विषयमा खनालसँग कुराकानी गरिएको छ ।अन्तर्वार्ताका क्रममा कार्यवाहक राजदूत खनालले नयाँ राजदूत ज्ञानचन्द्र आचार्य फेब्रुअरीसम्म लन्डन आउने सम्भावना रहेको बताउँदै उनी एकजना अनुभवी कूटनीतिज्ञ भएकाले गोर्खा मुद्दा पार लाग्नेमा सबै आशावादी रहेको बताइन् । राजदूत नभएका कारण भूपू गोर्खाहरूको मागको बारेमा गरिन लागिएको वार्ता अन्योल बन्न पुगेको थियो । तर, भूपू गोर्खाको मुद्दा प्रक्रिया ढिला भए पनि अघि बढिरहेको र राजदूत आउनासाथ समस्या समाधानको पहल गरिने खनालले बताएकी छन् ।  कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।