ad
x

भ्रष्टाचार मुद्दा परेपछि महासंघ राजनीतिमा रक्षात्मक मुरारका

person explore access_timeमाघ १२, २०७८ chat_bubble_outline0

नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघ (एफएनसीसीआई)का पूर्व अध्यक्ष पशुपति मुरारका रक्षात्मक स्थितीमा पुगेका छन् । निजी क्षेत्रको छाता संगठन महासंघमा विगत लामो समयदेखि हालीमुहाली गर्दै आएका मुरारका विशेष अदालतमा भ्रष्टाचार मुद्दा परेपछि रक्षात्मक बनेका हुन् ।


महासंघको केन्द्रीय राजनीतिमा सँधै हाबी भइरहने मुरारका यतिबेला महासंघको विशिष्ट सदस्य छन् । निवर्तमान अध्यक्ष भवानी राणाभन्दा अघिल्लो कार्यकालमा अध्यक्ष पद सम्हालेका मुरारका अहिले पनि महासंघमा शक्तिशाली व्यक्ति मानिन्छन् । उनै मुरारका विरुद्ध अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले ४९ करोड माग दाबीसहित विशेष अदालतमा मुद्दा दायर गरिसकेको छ ।मुरारकाको प्रमुख लगानी रहेको सिद्धार्थ मिनरल्स प्रालिले सिमेन्ट खानी सञ्चालन गर्दा राज्य स्रोत दोहन गरेको अख्तियारको आरोप छ । उक्त कम्पनीले खानी सञ्चालन गर्दा स्वीकृतभन्दा बढी चुनढुंगा प्रयोग गरेको र त्यसबापतको राजश्व राज्यलाई नबुझाएको अख्तियारले जनाएको छ ।मुरारकाले आफ्नो कार्यकालमा प्रत्यक्ष निर्वाचित अध्यक्षको व्यवस्था परिवर्तन गरेर वरिष्ठ उपाध्यक्ष स्वतः अध्यक्ष बन्ने गरी महासंघको आन्तरिक विधान परिवर्तन गरेका थिए । उक्त प्रावधानमा टेकेर निर्वतमान अध्यक्ष राणा र वर्तमान अध्यक्ष शेखर गोल्छा महासंघ नेतृत्वमा पुगे ।यतिबेला उनै मुरारका महासंघमा वरिष्ठ उपाध्यक्ष स्वतः अध्यक्ष बन्ने प्रावधान बेठीक भएको भन्दै विधान संशोधन गर्नेतर्फ लागेका छन् । मुरारकाले पूर्व अध्यक्ष कुशकुमार जोशीलाई साथ लिएर आफूअनुकुल विधान संशोधनको मस्यौदा समेत तयार पारिसकेका छन् ।आफु अध्यक्ष हुँदादेखि महासंघमा बलियो पकड जमाएका मुरारका महासंघको केन्द्रीय राजनीतिमा यतिबेला रक्षात्मक बनेका छन् । महासंघको राजनीतिमा विगतदेखि नै चण्डीराज ढकाल र मुरारका समूह रहेको छ । वि.स. २००६ मा अध्यक्ष बनेदेखि बलियो पकड जमाएका ढकाललाई पाखा लगाउँदै मुरारका यतिबेला महासंघको सबैभन्दा शक्तिशाली व्यक्तिका रुपमा उदाएका छन् ।उनलाई शक्तिशाली बनाउन वर्तमान अध्यक्ष शेखर गोल्छाले सपथ लिएलगत्तै विशिष्ठ सदस्यको जिम्मेवारी दिएका थिए । महासंघमा विशिष्ठ सदस्य अध्यक्ष वा सो सरहको शक्तिशाली मानिन्छ । पूर्व अध्यक्ष ढकालले पनि लामो समय विशिष्ठ सदस्यमा रहेर छायाँ अध्यक्षको रुपमा महासंघ चलाएका थिए । ढकाललाई हटाएर उनकै स्थान लिने र आफु शक्तिशाली बन्ने मुरारका​को चाहना यतिबेला तुहिने स्थितिमा पुगेको छ ।उनै मुरारकाले पूर्व अध्यक्ष प्रदीपजंग पाण्डे महासंघका बहालवाला अध्यक्ष हुँदा अदालतमा मुद्धा परेपछि राजीनामा दिन लगाएका थिए । अदालतमा मुद्दा पर्नासाथ पाण्डेलाई राजीनामा दिन लगाएका मुरारकाले आफूविरुद्ध अदालतमा मुद्दा परेपछि महासंघको विशिष्ठ सदस्यबाट राजीनामा दिन कार्यसमिति र पदाधिकारी तथा सदस्यहरूको दबाब आउन थालेपछि रक्षात्मक बनेका हुन् ।कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।