ad
x

को हुन् मधेस प्रदेशबाट निर्वाचित उम्मेदवार ?

person explore access_timeमाघ १२, २०७८ chat_bubble_outline0

मधेस प्रदेशको राष्ट्रियसभा निर्वाचनमा सत्ता गठबन्धनका उम्मेदवार विजयी भएका छन् । महिलातर्फ उर्मिला अर्याल र अन्यतर्फ मोहम्मद खालिद सिद्धिकी विजयी भएका हुन् । अर्याल नेकपा (माओवादी केन्द्र)का र सिद्धिकी जसपाका उम्मेदवार हुन् । 


सिद्धिकी छ हजार ६७८ मतभारसहित विजयी भएका छन् भने अर्यालले छ हजार १५६ मतभार ल्याएर विजयी भएको सहायक निर्वाचन अधिकृत विकास बस्नेतले जानकारी दिए । अर्यालका निकटतम प्रतिद्वन्द्वी लोसपाकी उम्मेदवार रुपाकुमारी यादवले तीन हजार २२८ मतभार ल्याइन् भने सिद्धिकीका निकटतम प्रतिद्वन्द्वी नेकपा (एमाले)का उसमान अन्सारीले दुई हजार ७६६ मतभार प्राप्त गरे । मधेस प्रदेशमा स्थानीय तहको प्रमुख र उपप्रमुखको मतभार १८ र प्रदेशसभा सदस्यको मतभार ४८ रहेको छ । जसअनुसार स्थानीय तहका चार हजार ८२४ र प्रदेशसभाका चार हजार ९९२ गरी कूल नौ हजार ८१६ मतभार रहेको छ । मधेस प्रदेशमा ३७२ मतदाता रहेकामा ३६६ मत खसेको थियो । उर्मिला अर्यालनेकपा माओवादी केन्द्रबाट उम्मेदवार बनेकी उर्मिला अर्याल २०७० सालमा नेकपा एमाले परित्याग गर्दै नेकपा माओवादी केन्द्रमा प्रवेश गरेकी हुन् । नेतृ अर्यालको राजनीतिको आरम्भ भने नेकपा मसालबाट भएको थियो । पर्सा जिल्लाको साविक मसियानी गाउँ विकास समितिमा जन्मिएकी अर्याल २०३६ सालमा ठाकुरराम बहुमुखी क्याम्पसको स्वतन्त्र विद्यार्थी युनियनको अध्यक्षमा निर्वाचित भएकी थिइन् ।पर्साको जिल्ला निर्वाचन क्षेत्र नम्बर ४ बाट ०५६ सालको संसदीय निर्वाचनमा निर्वाचित भएकी थिइन् । २०७४ को प्रतिनिधिसभामा माओवादी केन्द्रको तर्फबाट चुनाव लडेकी उनी तत्कालीन राजपा नेपालका नेता लक्ष्मणलाल कर्णसँग पराजित भएकी थिइन् । २०६८ सालमा स्थानीय विकास मन्त्री भएकी उनी अन्तरिम सरकारको बेला २०६३ सालमा महिला, बालबालिका तथा समाजकल्याण राज्यमन्त्री भएकी थिइन् ।मोहम्मद खालिद सिद्धिकीमोहम्मद खालिद सिद्धिकी जनता समाजवादी पार्टी नेपालको तर्फबाट राष्ट्रियसभा सदस्यमा निर्वाचित भएका छन् । सिद्धिकी सिरहा नगरपालिका वडा नम्बर ५ स्थित रमौलका बासिन्दा हुन् । जसपाका केन्द्रीय सदस्य रहेका सिद्धिकी मुस्लिम समुदायको हकहितका लागि काम गर्ने संस्था जमियत उलमाय नेपालका अध्यक्ष पनि हुन् । २०५९ देखि तत्कालीन मधेसी जनअधिकार फोरममा लागेका सिद्धिकीले जसपाका अध्यक्ष उपेन्द्र यादवसंँग अहिलेसम्म छन् ।उनी २०६४ मा भएको तत्कालीन फोरमको पहिलो महाधिवेशनबाट केन्द्रीय सदस्य बनेका थिए । भने अहिले पनि उनी जसपा नेपालको केन्द्रीय सदस्य छन् । जसपाको समानुपातिक सूचीमा नाम रहेपनि यसपालि उनलाई मधेस प्रदेशमा राष्ट्रियसभा निर्वाचनको उम्मेदवार बनाइयो । मधेस प्रदेशमा जसपाको पकड बलियो पनि छ । उनको राजनीतिक यात्रा भने नेपाली काँग्रेसबाट सुरु भएको हो । उनी काँग्रेसको केन्द्रीय अर्थ समिति सदस्यसमेत रहिसकेका छन् । उनी २०५९ मा मधेस केन्द्रित राजनीतिमा प्रवेश गरेका थिए । ५२ वर्षीय सिद्धिकी मधेस प्रदेशमा भएको हरेक आन्दोलनमा सक्रियतापूर्वक भूमिका निर्वाह गर्दै आएका छन् । उनले ‘इस्लामिक ल’ मा मास्टर्स पनि गरेका छन् । उनी अधिवक्ता समेत हुन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।