ad
x
राष्ट्रिय सभा निर्वाचन

यस्तो छ सुदूरपश्चिमबाट निर्वाचित राष्ट्रिय सभा सदस्यको बायोडाटा

person explore access_timeमाघ १२, २०७८ chat_bubble_outline0

 


सुदूरपश्चिम प्रदेशबाट राष्ट्रिय सभा सदस्यमा सत्तारुढ गठबन्धनका उम्मेदवार निर्वाचित भएका छन् । गठबन्धनकातर्फबाट माओवादीका जगत पार्की, नेकपा एकीकृत समाजवादीकी गरिमा शाह र काँग्रेस नारायण मिश्र विजयी भएका हुन् । एमालेका नरेश विक, सन्तोषकुमारी शर्मा थापा र डिल्लीराज भट्टलाई पराजित भएका छन् । बुधबार बिहान भएको मतदानमा सुदूरपश्चिम प्रदेशमा ५२ प्रदेश सांसद र १७६ जना स्थानीयका प्रमुख उपप्रमुख गरी २२८ मत खसेको थियो ।१. नारायण दत्त मिश्रनेपाली काँग्रेसको तर्फबाट राष्ट्रियसभा सदस्यमा उम्मेदवार बनेका नारायण दत्त मिश्रले २०२८ सालमा नेविसंघबाट राजनीतिक जीवन सुरु गरेका थिए । उनी करिब पाँच दर्जन पटक जेल परेका छन् । २०३२ सालमा ग्य्राजुएसन गरेका उनी कैलालीको जोशीपुर गाउँपालिका–६ को लोखरीमा बसोबास गर्दै आएका छन् । उनी सबै लोकतान्त्रिक आन्दोलनको अग्रमोर्चामा बसेर काम गरे । २०३३ सालमा बीपी नेपाल फर्कदा थुप्रै कार्यक्रममा सरिक भए । २०५४ सालमा पार्टीको तर्फबाट जिल्ला विकास समिति कैलालीको सभापतिमा विजयी भएका उनी २०७० सालको संविधानसभाको चुनावमा ११ सय मतान्तरले पराजित भए । उनले २०४८ सालदेखि हालसम्म नेपाली काँग्रेसको महासमिति सदस्य रही काम गरेका छन् ।२. जगत पार्कीनेकपा माओवादी केन्द्रका तर्फबाट राष्ट्रियसभा सदस्यका उम्मेदवार बनेका जगत पार्कीको घर डडेल्धुरा, आलीताल गाउँपालिका–७, मेलगाजा हो । उनी हाल डडेल्धुरामै बसोबास गर्दै आएका छन् । २०४६ सालमा अनेरास्ववियुबाट राजनीतिमा लागेका पार्की २०५३/५४ सालमा नेपाल उत्पीडन दलित जातीय मुक्ति समाजको जिल्ला सचिव भएर काम गरेका उनले २०५४ मै संयुक्त जनमोर्चा नेपालको जिल्ला सचिव र ०५७ सालमा जिल्ला अध्यक्ष भएर काम गरे ।२०५७ मा अखिल नेपाल जनवादी युवा लिगको केन्द्रीय सदस्य, २०५८ मा संयुक्त जनमोर्चाको केन्द्रीय सदस्य भएका उनी २०६४ मा नेकपा एकता केन्द्रको केन्द्रीय सदस्य भएर काम गरे । २०६५ मा नेकपा माओवादी र नेकपा एकता केन्द्रबीच पार्टी एकीकरण भई नेकपा माओवादी केन्द्र हुँदा पार्की केन्द्रीय सदस्य नै भए । २०७० सालमा माओवादी केन्द्रको पोलिटब्युरो सदस्य हुँदै हाल उनी केन्द्रीय सदस्यमा निर्वाचित भएका छन् ।३. गरिमा शाह

नेकपा एकीकृत समाजवादीका तर्फबाट राष्ट्रियसभा सदस्यमा उम्मेदवार बनेकी गरिमा शाहको पुर्ख्यौली घर बाजुरा हो भने उनको जन्म अछामको कालीमाटीस्थित मावली घरमा भएको हो । हाल कैलालीको टीकापुर नगरपालिका–२ मा बसोबास गर्दै आएकी उनी २०४६ सालमा नेकपा एमालेको संगठित सदस्य हुँदै अखिल भारत नेपाली स्वतन्त्र विद्यार्थी युनियनको २ कार्यकाल महासचिव बनिन् ।

प्रवासी आन्दोलनमा जोडिएकी शाह २०५४ सालमा पार्टी विभाजन हुँदा पार्टीको राष्ट्रिय परिषद्मा रही काम गरिन् । २०५७ सालमा नेपाल फर्के लगत्तै पार्टीको भ्रातृ संगठन युवा संघ नेपालको केन्द्रीय सदस्य भएकी उनी सोही संगठनको केन्द्रीय उपाध्यक्ष हुँदै पार्टीको आठौं र नवौं महाधिवेशनबाट पार्टीको केन्द्रीय सदस्य बनिन् ।

२०६४ सालमा कैलाली क्षेत्र नं १ बाट संविधानसभाको चुनावमा पराजित भएकी उनी २०७० मा समानुपातिकबाट संविधानसभा सदस्य बनिन् । संविधान मस्यौदा समितिको सदस्य हुँदै अर्थ समितिको सदस्य भएकी उनी २०७४ सालमा पुनः कैलाली क्षेत्र नं १ बाट प्रतिनिधिसभा सदस्य उम्मेदवार भए पनि पराजित भइन् । पार्टीमा अन्तरसङ्घर्ष हुँदै पार्टी नै विभाजन हुँदा उनी नेकपा एकीकृत समाजवादीमा लागिन् र केन्द्रीय सचिव तथा सुदूरपश्चिम ईन्चार्ज भएकी छन् । अखिल नेपाल महिला समाजवादीको केन्द्रीय सचिव र प्रशिक्षण विभाग प्रमुख भएर उनले काम गरिरहेकी छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।