ad
x
कोरोना महामारी

कर्णालीमा कोरोना : १.९४ प्रतिशत जनसङ्ख्या सङ्क्रमित

एक महिनामै १४० जना स्वास्थ्यकर्मीमा सङ्क्रमण

person explore access_timeमाघ ११, २०७८ chat_bubble_outline0

कर्णाली प्रदेशमा २०७७ साल जेठ ५ गते पहिलो पटक कोरोना सङ्क्रमण पुष्टि भएको थियो । दैलेखको आठबीस नगरपालिकाका एक युवकमा कोरोना सङ्क्रमण देखिएको थियो । कोरोना भाइरसको पहिलो लहर न्यून हुँदासम्म कोरोनाका कारण प्रदेशभर ३१ जनाले ज्यान गुमाए । यता दोस्रो लहरमा भने ३८८ जनाले कोरोना सङ्क्रमणका कारण ज्यान गुमाएका छन् । यो प्रदेशको कुल जनसङ्ख्याको ०.०२ प्रतिशत हो । 


कर्णाली प्रदेशमा अनुमानित जनसङ्ख्या १८ लाख २४ हजार १३१ रहेको छ । हालसम्मको अवधिमा ३५ हजार ३९७ मानिसहरू कोरोनाको चपेटामा परिसकेका छन् । जुन प्रदेशको कुल जनसङ्ख्याको १.९४ प्रतिशत हुन आउँछ ।कोरोना भाइरसको तेस्रो लहर पनि सुरु भइसकेको छ । पछिल्लो साढे एक महिनाको तथ्याङ्कलाई हेर्ने हो भने भने एक हजारभन्दा बढी सङ्क्रमित भइसकेका छन् । तेस्रो लहरमा हालसम्म कोरोना सङ्क्रमणका कारण कसैले ज्यान भने गुमाएका छैनन् ।हाल १ हजार ३०१ जना कोरोना सङ्क्रमितहरू विभिन्न स्वास्थ्य संस्थाका आइसोलेसन र होमआइसोलेशनमा बसिरहेका छन् । ओमिक्रोन भेरियन्टको प्रभावले पछिल्लो समय दैनिक सयौँको मात्रामा कोरोना सङ्क्रमितहरू थपिने क्रम जारी छ ।३८ दिनमा १४० जना स्वास्थ्यकर्मीमा कोरोना स्वास्थ्य सेवा निर्देशनालय कर्णाली प्रदेशका अनुसार पुस दोस्रो सातादेखि हालसम्म कर्णालीमा १४० जना स्वास्थ्यकर्मीहरू कोरोना सङ्क्रमणबाट प्रभावित बनेका छन् ।कोरोना सङ्क्रमितको उपचारमै खटिने स्वास्थ्यकर्मी नै सङ्क्रमित हुँदा कोरोना कोरोना रोकथाम र प्रतिकार्यमा जटिलता थपिएको छ । जसमध्ये सबैभन्दा धेरै कर्णाली प्रदेश अस्पतालका मात्रै ५० जना भन्दा बढी स्वास्थ्यकर्मीमा कोरोना सङ्क्रमण देखिएको अस्पताल स्रोतले जानकारी दिएको छ । स्वास्थ्य निर्देशनालयका सूचना अधिकारी पदम केसीले रातोपाटीलाई उपलब्ध गराएको विवरण अनुसार सबैभन्दा धेरै ५६ जना स्वास्थ्य कार्यकर्ताहरूमा कोरोना सङ्क्रमण देखिएको छ । त्यसपछि ४२ जना नर्स, १२ जना हेल्पर, एचए ४ जना, डाक्टर ४, कम्प्युटर असिस्टेन्ट २ जना, ल्याब टेक्निसिएन् ५, एक जना सवारी चालक लगायत रहेका छन् । फ्रन्टलाईनरहरुको अवस्थानिर्देशनालयले रातोपाटीलाई उपलब्ध गराएको तथ्याङ्क अनुसार कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट प्रदेशमा हालसम्म २३९४ जना फ्रन्टलाइनरहरु प्रभावित बनेका छन् ।

दोस्रो लहर गत वैशाखदेखि असोज महिनाको अवधिसम्म १४४ जना स्वास्थ्यकर्मी कोरोना सङ्क्रमित बनेका थिए । यस्तै  कृषिका २४४ जनामा सङ्क्रमण देखिएको थियो । 

त्यसअघिसम्म २३८ जनामा सङ्क्रमण देखिएको थियो । निर्देशनालयका अनुसार हालसम्म फ्रन्टलाइनमा रहेर काम गर्ने २७० जना प्रहरी, ३६६ जना सरकारी कर्मचारी, ११९ जना बैंकर, २०५ जना व्यवसायी ४ जना सेक्रेटरी गार्डहरू, १७ जना पत्रकार लगायत रहेका छन् ।

युवा बढी प्रभावित 

प्रदेश स्वास्थ्य निर्देशनालयले माघ ४ गतेसम्मको कोरोना सङ्क्रमितको तथ्याङ्कलाई उमेर समूहका आधारमा छुट्याएको छ। उक्त, तथ्याङ्क हेर्दा सबैभन्दा बढी २१ देखि ३० वर्ष उमेर समूहका युवाहरू कोरोना सङ्क्रमणको चोपेटामा परेका छन् । 

यस्तै ३६ देखि ४० वर्ष उमेर समूहका २५ प्रतिशत रहेका छन् । ४१ देखि ५९ वर्ष उमेर समूहका १२ प्रतिशत ५१ देखि ६० वर्षका ६ र त्यसभन्दा माथिका ३ प्रतिशत रहेका छन् ।

यस्तै ० देखि १० वर्ष उमेर समूहका ४ र ११ देखि २० वर्ष उमेर समूहका १४ प्रतिशतमा कोरोना सङ्क्रमण देखिएको छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।