ad
x
अन्तरवार्ता

पूर्व मुख्यमन्त्री डोरमणि पौडेल भन्छन् : बागमती प्रदेश सरकारका कारण संघीयता नै संकटमा !

‘अबको २ महिनामा अर्कोले सरकारको नेतृत्व गर्ने तयारी छ’

person explore access_timeमाघ ६, २०७८ chat_bubble_outline0

बागमती प्रदेश सरकार स्थापनाको पाँचौं वर्षमा प्रवेश गर्दैछ । यस अवधिमा प्रदेशले ३ वटा मुख्यमन्त्री पाइसकेको छ । प्रदेश सरकारलाई सबैभन्दा लामो समयसम्म नेतृत्व गरेका डोरमणि पौडेल नेकपा एमाले नेतृत्वको सरकारले जनताको अपेक्षा अनुसार काम गरेको दाबी गर्दछन् । वर्तमान सरकारले जनताको पक्षमा कुनै काम नगर्ने उनको भनाइ छ ।


विगतको सरकारले जनताको अपेक्षा अनुसार काम गरेको र त्यसलाई कसैले लुकाउन नसक्ने पौडेल बताउँछन् । वर्तमान सरकारका कारण संघीयता नै संकटमा परेको उनले बताए । ‘यति बेला बागमती प्रदेश सरकार देशभर बदनाम बनिरहेको छ । वर्तमान सरकारबाट संघीयता नै धरापमा पार्ने काम भइरहेको छ । एउटै घरमा ५ वटा मन्त्रालय राखिएको छ । ८ वटा मन्त्रालयलाई फुटाएर १४ बनाएको छ । १८ जना मन्त्री बनाइएको छ । त्यो प्रदेशको आवश्यकता हो ? त्यसको औचित्य के हो ? जवाफ दिनु पर्दैन ?’ उनको प्रश्न छ ।नेकपा एमाले जनताको पक्षमा काम गर्ने पार्टी भएकाले आगामी दिनमा पनि सरकारका यस्ता गतिविधिको निगरानी र विरोध गर्दै सरकारलाई सही बाटोमा हिँड्न सचेत गराउने उनले बताए ।बागमती प्रदेश सरकारका चार वर्षसँग सम्बन्धित विभिन्न विषयमा केन्द्रित रहेर रातोपाटीले पूर्व मुख्यमन्त्री पौडेलसँग विस्तृत कुराकानी गरेको छ । प्रस्तुत छ, उनीसँग गरिएको कुराकानीको सम्पादित अंश :करिब साढे ३ वर्ष प्रदेश सरकारको नेतृत्व गर्नुभयो । जनताको अपेक्षा धेरै थियो, तपाईंको नेतृत्वमा के–कति जनअपेक्षा सम्बोधन भयो भन्ने लाग्छ ?मैले आफ्नो साढे ३ वर्षको कार्यकालमा धेरै कुरा गरेजस्तो लाग्छ । जनताको सबै अपेक्षा पूरा गर्ने भन्ने कुरा त सहज छैन । आशा निकै उच्च छन्, त्यसको अनुपातमा स्रोतसाधन निकै कम छन् । जनताको अपेक्षा पूरा गर्न स्रोतसाधन, जनशक्ति लगायतका सबै कुराले प्रभाव पार्दछ । त्यसैले सबै आकांक्षा पूरा गर्न सकिनँ । त्यो सम्भव पनि थिएन ।मानिसको महत्वाकांक्षा हरेक समय बढ्दै जाने भएकाले जतिसुकै लामो सरकारले पनि त्यो गर्न सक्दैन । त्यसैले मेरो पालामा पनि सबै पूर्ण हुन सकेन । मैले काम गर्दा प्रतिकुल अवस्था थियो । हामीसँग ऐन कानुन केही पनि थिएन । त्यसका बावजुद पनि जति काम गरियो, त्यसमा म सन्तुष्ट छु । मैले असन्तुष्ट हुनुपर्ने अवस्था छैन । अब सबै काम गर्न सकिएन होला । ठुलाठुला योजना तथा कार्यक्रम थिए, ती कार्यक्रमलाई कार्यान्वयनमा ल्याउन सकिएन । ती आफ्ना ठाउँमा छन् तर प्रदेश सरकार एउटा नयाँ संरचनामा बनेको सुरुवाती चरण भएकाले जे जति गर्न सकियो, त्यसबाट असन्तुष्ट हुनुपर्ने अवस्था छैन ।विगतमा जनताको अपेक्षा पूरा हुन नसकेको भन्दै प्रदेश सरकारमाथि प्रश्न पनि उठेका थिए । प्रदेश सरकारको अनुभूति जनताले गर्न नपाएको गुनासो पनि उत्तिकै थिए । यसलाई कसरी हेर्नुहुन्छ ?मलाई त्यस्तो लाग्दैन । पहिलो कुरा त देशमा सातवटा प्रदेश छन् । कुनै प्रदेश सरकारका कमी कमजोरी गाँसिएर सबै प्रदेशमा जान्छ । एउटा कुनै प्रदेशले कुनै कमी कमजोरी गर्‍यो भने त्यसले ७ वटै प्रदेशमा असर पर्छ । तर, मलाई के लाग्छ भने जनताले अपेक्षा गरे अनुरुप यतिको काम गरेको र जनतालाई सरकारको अनुभूति गराएको प्रदेश सरकार अरु थिएनन् । हामीले बागमती प्रदेशका आम मानिसलाई प्रदेशका जुनसुकै कुनामा सरकार छ भन्ने अनुभूति दिलाएका थियौं । सिन्धुपाल्चोक होस् वा रसुवा, हामीले सबै ठाउँमा प्रदेश सरकारको उपस्थिति छ र राम्रो काम गरेको छ भन्नेगरी काम गरेका थियौं ।

हामीले कानुनलाई पालना गर्नुपर्छ । तर मानिसहरु सबै कुरा प्रदेश सरकारले गरिदियोस् भन्ने चाहन्छन् । प्रदेश सरकारको आफ्ना सीमा छन् । कार्य विभाजन छ । तीनै तहका सरकारले के गर्ने भन्नेबारे परिभाषित छ । तर आम मानिसले त्यो कुरा बुझ्नु हुन्न । हामी नै कतिपय कुरामा अलमलमा छौं । प्रदेश सरकारको अधिकार क्षेत्र बाहिरको कुरा कसरी गर्ने ?

कानुनी प्रक्रियाका कुराहरूले कति काम गर्न नपाएको अवस्था छ । सीमित स्रोत र साधनको प्रयोग गरेर विद्यमान कानुनको अधिनमा रहेर काम गर्नुपर्ने हुन्छ । कतिपय कानुन हामीसँग थिएन । कानुन नभइ केही काम गर्न नसक्ने भएकाले प्रदेश सरकारको सुरुवाती एक वर्ष त कानुन निर्माणमै बित्यो । बनेका कतिपय कानुनहरु संघीय सरकारसँग बाझिएर समस्या भयो । संघीय सरकारले दिनुपर्ने कानुन नदिएर समस्या भोग्नु परेको छ । नयाँ संरचना र व्यवस्थालाई कार्यान्वयनमा लैजाँदा योभन्दा बढी काम गर्न सक्ने अवस्था थिएन । हामीले जति सक्यो, जनताले अनुभूत गर्न सक्ने गरी काम गरेका छौं । त्यसका परिणाम अहिले देखिँदै छ । मलाई गर्व के लाग्छ भने बागमती प्रदेशमा सरकारको औचित्य नभएको भन्ने अवस्था छैन ।

विगतमा सफल मेयर भनेर चिनिनु भएको तपाईं सफल मुख्यमन्त्री बन्नु भयो कि भएन ?

अब त्यो त मैले भन्ने विषय होइन । म आफूले आफूलाई सफल भए भनेर भन्न त मिल्दैन । त्यो त समीक्षा गर्ने, मुल्याङ्कन गर्नेले भन्ने कुरा हो । म आफूले गरेको काममा सन्तुष्ट छु । मैले जनताको पक्षमा काम गरेको छु भन्ने मेरो विश्वास हो । मेरो पालामा जनताले सरकारको अनुभूति गर्न पाएका छन् भन्नेमा विश्वस्त छु । मैले जति दिन काम गरेँ, त्यो अधिकतम थियो । मैले सन्तोषजनक काम गरेको छु । योभन्दा बढी काम गर्ने अवस्था नै थिएन । म चुनाव लडेर मुख्यमन्त्री बनेर आएको हुँ । पहिलो दिनदेखि मेरो पार्टीभित्र अन्तरविरोधहरु थिए । तिनै राजेन्द्र पाण्डे हुन्, रोष्टममा पुगेर ६ महिनामा देखाइदिन्छु भनेर ‘थ्रेट’ गर्ने । यस्तो प्रतिकूलताका बिचमा पनि ४० प्रतिशत जनशक्तिले मैले काम गरेर आएको हुँ । यी समस्याका बाबजुद पनि मैले जे गर्छु भनेको थिएँ, मैले गरेको छु । मैले असन्तुष्ट हुनुपर्ने अवस्था नै छैन ।

हामीले चाहेरमात्र पनि काम नहुने रहेछ । प्रक्रिया पनि सरल र छिटो हुनुपर्ने रहेछ । हाम्रो प्रक्रिया नै लामो छ । एउटा सामान्य टेन्डर निकाल्न पनि हामीलाई ९ महिना लाग्छ । प्रक्रिया कै कारण अन्त्यमा पुग्दा काम हुँदैन । अनि सरकारमा दोष पाउँछ ।

प्रदेश सरकारले राष्ट्रिय गौरवको आयोजनाको रुपमा राखेको पोष्टबहादुर बोगटी भीमफेदी–कुलेखानी सुरुङ मार्ग निर्माणको लागि वर्षैपिच्छे बजेट पनि विनियोजन भएको थियोे, निर्माणको कामले गति लिन किन सकेन ?

पहिलो कुरा त नेपालमा सुरुङ मार्ग भन्ने कुरा भर्खरै सुरु भएको छ । नौबिसे सडकखण्डमा त्यो बन्दै छ । यसको कानुन पनि थिएन । ‘प्रदेश सरकारले पनि सुरुङ मार्ग बनाउन सक्छ र ?’ भन्ने भ्रम मानिसहरुमा थियो । यो सुरुङको पनि यति ठुलो हौवा मच्चाइएको थियो कि प्रदेश सरकारले यो सुरुङ मार्ग बनाउनै सक्दैन, प्रदेश सरकारको हैसियत नै छैन भन्ने हल्ला थियो । अर्को कुरा, हामीसँग प्रविधि पनि थिएन । हामीसँग सुरुङको प्राविधिकहरु पनि थिएनन् । ती सबै कुरा विदेशीहरुसँग लिनुपर्ने अवस्था थियो । त्यसको डीपीआर गर्न पनि निकै समय लाग्ने प्रक्रिया छ । २/४ करोडको काम गर्नका लागि, त्यसको डीपीआर गर्न पनि ३/४ महिना लाग्छ । सुरुङ मार्ग त अर्बौं अर्बको बजेटको काम हो । त्यति सजिलै स्टेमेट गरेर पनि नहुने । यसको विस्तृत अध्ययन गर्नु पर्‍यो । त्यसका लागि विदेशी प्राविधिकहरू संलग्न गरायौं । सरकारी, गैरसरकारी र विदेशी प्राविधिकहरुको पटक पटकको सर्भे, माटो चेकजाँच गर्न २ वर्ष लाग्यो । हामीले हतार–हतारमा काम गर्दा पनि ती डकुमेन्ट मिलाउनमात्र २ वर्ष लाग्यो ।

हामीले चाहेरमात्र पनि काम नहुने रहेछ । प्रक्रिया पनि सरल र छिटो हुनुपर्ने रहेछ । हाम्रो प्रक्रिया नै लामो छ । एउटा सामान्य टेन्डर निकाल्न पनि हामीलाई ९ महिना लाग्छ । प्रक्रिया कै कारण अन्त्यमा पुग्दा काम हुँदैन । अनि सरकारमा दोष पाउँछ ।

नेपालको सन्दर्भमा यो सुरुङ नौलो पनि भयो । सबै काम सकेर हामी टेन्डरमा जानुपर्ने थियो । त्यसको लागि पनि हामीलाई समय लाग्यो । टेन्डरको लागि ७/८ महिना समय लाग्ने भएकाले पनि ढिलो भयो । २/३ महिना अगाडि त्यसको टेन्डर निस्किन्थ्यो तर सरकार परिवर्तन भयो । हामी सरकार बाहिर आयौं । यदि हामी सरकारमा भएको भए हामी ग्लोबल टेन्डर निकाल्थ्यौं । वर्तमान सरकारले त्यसलाई रद्द गरेको छ ।

तपाईंले प्रदेश सरकारको नेतृत्व लिएलगत्तै १० वर्षभित्र बागमती प्रदेशलाई पेट्रोलियम सवारीरहित बनाउने र विद्युतीय सवारीको प्रयोगलाई बढावा दिने घोषणा गर्नुभएको थियो तर, विद्युतीय बस खरिद तथा संचालनको योजना कार्यान्वयनमा जान सकेन नि, किन ?

हामीले महत्वका साथ प्रस्तुत गरेका योजनामध्ये विद्युतीय बस सञ्चालनको योजना पनि एक हो । यो प्रदेशवासीका लागि महत्वपूर्ण योजना थियो । त्यसले राष्ट्रका लागि गर्ने हितका बारेमा सोचेको थियो । प्रदेश सरकारको सुरुवाती चरणदेखि नै विद्युतीय बस हाम्रो प्राथमिकतामा थियो । त्यसैले पनि हामीले प्रदेशको खास–खास शहरमा पेट्रोलियम सवारी बन्देज नै गर्छौं भनेर भनेका थियौं । त्यस क्षेत्रमा विद्युतीय बस चलाउनु पर्छ भनेका थियौं ।

। पहिलो कुरा त हामीसँग जग्गा नै छैन । हामीले मदन भण्डारी स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान निर्माण गर्न ७/८ बिगाह जग्गा लिएका छौं । स्थायी राजधानी कायम नहुँदासम्म प्रादेशिक संरचनाका बारेमा हामीले नसोचेकै हो । भोलि राजधानी सर्‍यो भने सरकारको खर्चमात्र बढ्छ नि ! त्यसैले स्थायी राजधानी नतोकिँदासम्म हामीले त्यो समय कुरेकै हो । तर पनि हामीले अवलोकन भने गरेका थियौं ।

हाम्रो देशको विद्युत खेर जाने अवस्थामा छ । हामी बिजुली बेच्न बजार खोजिरहेका छौं । हाम्रो बिजुली किन्दे भनेर हामी भारत, बंगलादेश चहारीरहेका छौं । किन्ने ग्राहक छैन, अनि हामी बाहिरबाट इन्धन ल्याएर सवारी चढिरहेका छौं । त्यो बिजुलीको उपभोगको निमित्त अबको आवश्यकता भनेको विद्युतीय सवारीको प्रयोग नै हो । सबै सरकारले प्राथमितामा राखेर विद्युतीय सवारी किन्नु पर्छ । त्यसैले हामीले ३० वटा बस खरिदका लागि प्रक्रिया अघि बढायौं । मेरो कार्यकालमा हरेक वर्ष बजेट छुट्यायौं । विद्युतीय बस ल्याउन आवश्यक चार्जिङ स्टेशन अभाव, ऐन कानुन, सडक पूर्वाधारका कारण काम गर्न समस्या भयो । यी सबै कुराको लामो सर्भे गरेर विद्युतीय बस कहाँ–कहाँ चल्न सक्छन् भनेर रुट पनि तयार गरेको अवस्था थियो । चिनियाँ कम्पनीका प्रतिनिधि आफै आएर त्यसको सर्भे गरेका थिए । हामीले विद्युतीय बस चलाउन काठमाडौं नै केन्द्रित गरेर योजना ल्याएका थियौं । ३० वटामध्ये २० वटा बस काठमाडौंमा चलाउने योजना बनाएका थियौं । काठमाडौंको ट्राफिकलाई व्यवस्थापन गर्न पनि त्यो महत्वपूर्ण थियो । १० वटा बसलाई अन्य क्षेत्रमा सञ्चालन गर्ने उद्देश्य तयार गरेका थियौं । ती ठाउँमा चार्जिङ स्टेशन बनाउन पनि हामीले धेरै प्रयत्न गर्‍यौं र टेन्डर आह्वान गर्‍यौं । दुर्भाग्य भन्नु पर्छ, पर्याप्त टेन्डर परेन । एउटा चिनियाँ कम्पनीले आवश्यकभन्दा बढी रकम राखेर टेन्डर हाल्यो । हामीले पुनः टेन्डर गर्नुपर्ने अवस्था भयो । पुनः टेन्डरको तयारीमा थियौं । आजभोलि भन्दाभन्दै टेन्डर निस्किन सकेन । अहिलेको सरकारले त्यसलाई पनि रद्द गरिदिएको छ ।

मेरो पालामा त्यो योजनामा काम गर्न नसक्नुको कारण भनेको हामीसँग भएका लामो प्रक्रियाले नै समस्या भयो । अर्को, काम गर्ने भनेको कर्मचारीहरुले हो । हाम्रो कर्मचारीतन्त्रले जति छिटो काम गर्नुहुन्छ, त्यति नै छिटो काम हुने हो । प्राविधिक काम प्राविधिकले गर्ने भए भने अन्य काम अन्य कर्मचारीले गर्छन् । एउटा कर्मचारीले सबै काम गरिसकेको हुन्छ । त्यसलाई सरुवा गरिदिन्छ, सरकारलाई त्यसको खबर नै हुँदैन । फेरि अर्को कर्मचारी आउँछ, त्यसले सुरुवात गर्न नै समय लाग्छ । उसको विश्वास जाग्नु मुख्य कुरा हो । उसले आफ्नो जिम्मेवारी लिन तयार भएमात्र काम हुन्छ । यिनै कुराले गर्दा त्यसबेला काम गर्न सकिनँ ।

तपाईंले साढे तीन वर्ष सरकारको नेतृत्व गरिरहँदा प्रादेशिक संरचना निर्माणको विषयमा कुनै काम हुन सकेन, प्रदेश सरकारको नाममा एक टुक्रा जग्गासमेत ल्याउने काम भएन । यसमा केले अवरोध गर्‍यो ?

त्यसमा समस्या केहीले पनि पारेको होइन । पहिलो कुरा त हामीसँग जग्गा नै छैन । हामीले मदन भण्डारी स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान निर्माण गर्न ७/८ बिगाह जग्गा लिएका छौं । स्थायी राजधानी कायम नहुँदासम्म प्रादेशिक संरचनाका बारेमा हामीले नसोचेकै हो । भोलि राजधानी सर्‍यो भने सरकारको खर्चमात्र बढ्छ नि ! त्यसैले स्थायी राजधानी नतोकिँदासम्म हामीले त्यो समय कुरेकै हो । तर पनि हामीले अवलोकन भने गरेका थियौं ।

जब स्थायी राजधानी तोकियो, हामी जोडतोडले जग्गा खोज्न लागेका पनि हौं । वर्तमान मुख्यमन्त्रीले त के हेर्नुभयो होला ! मैले त्यति हेरेको छु । हेटौंडाको कुनै ठाउँ छैन होला, जहाँ मेरो पैताला परेन होला । त्यो मेरो जिम्मेवारी, दायित्व पनि थियो । हेटौंडाको लागि मैले जति राम्रो गर्न खोज्छु, कुनै अरुले त्यो गर्न सक्दैनन् । त्यो कल्पनाभन्दा बाहिरको कुरा हो । यहाँ सार्वजनिक जग्गा नै छैन । जति पनि जग्गा छन्, ती सबै सामुदायिक वन तथा निकुञ्जभित्र पर्छन् । वनको सीमानाभन्दा बाहिरको जग्गा जति चाहे पनि लिन सक्ने अवस्था छैन । त्यसको लागि धेरै लामो प्रक्रिया छ । कि त्यो क्याबिनेटले नै निर्णय गर्नुपर्छ । त्यो पनि अहिले भोगाधिकारका लागि जग्गा नदिने, लिजमा मात्र दिने भनिएको छ । हामीले सबै जग्गा पहिचान १० पटक जति क्याबिनेटबाट निर्णय गरेर संघीय सरकार समक्ष माग गरेका छौं । तर, जग्गा प्राप्ति हुन सकेन ।

उहाँ (मुख्यमन्त्री पाण्डे)ले गर्नुभएको एउटा ठुलो काम भनेको ८ वटा मन्त्रालयलाई फुटाएर १४ वटा बनाउनु भयो ।

जग्गा नपाएपछि हामीले अहिलेको मुख्यमन्त्री निवास रहेको क्षेत्रमा पाँच वटा पाँच तले भवन बनाउने योजना अनुसार नक्सा बनाएर, पास गरिसकेर डिजाइन र डीपीआर बनाएर बजेट पनि छुट्याएको अवस्था हो । अहिलेको सरकारले त गफमात्र गरेको हो । अहिलेको सरकारले विगतका योजनाहरु कटाउने काममात्र गरेको छ । विगतको सरकारले केही पनि गरेन भन्नकै लागि अहिलेको सरकार ‘मैले जग्गा खोजेको’ भन्दै हिँडेको छ ।

अहिलेका मुख्यमन्त्री राजेन्द्र पाण्डे पुगेको ठाउँमा त म १७ पटक गएको छु । मैले कुनै व्यक्ति बाँकी राखेको छैन । मालपोत, नापी, सिडिओ, डिआइजी, डिएफओ सबैलाई लिएर कहाँकहाँ गर्न सकिन्छ भनेर सबै ठाउँ घुमेको छु । सिमेन्ट उद्योगको क्वाटरको जग्गा मेरो पहिलो प्राथमिकतामा परेको हो । त्यसका लागि २/४ पटक छलफल गरेँ । प्रधानमन्त्री र मन्त्रीसँग कुरा पनि राखेँ तर, उद्योगले जग्गा नै दिएन । युनियनहरुले बोल्न पनि दिएनन् । सरकार, सदन तयार छ तर त्यहीँका युनियनहरु ‘हामी दिँदैनौं’ भनेर बोल्न पनि दिएनन् । जग्गा नदिएपछि जवरजस्ती बनाउने कुरा पनि भएन । सरकारी जग्गा भए सजिलै लिन सकिन्छ, सरकारको जग्गा नहुँदा यो सजिलो छैन । मैले जति गरेको छु त्यसको एक भाग पनि अहिलेको मुख्यमन्त्रीले गर्नु भएको छैन । अहिलेको मुख्यमन्त्री राजेन्द्र पाण्डेको २/३ महिने जागिर हो । केही गर्नुहुन्छ भन्ने मलाई विश्वास छैन ।

वर्तमान सरकारको काम कारबाहीलाई कसरी मूल्यांकन गर्नुभएको छ ?

काम नै गरेको छैन, के मुल्याङ्कन गर्ने ? जिरो । वर्तमान सरकारले गरेको काम हामीले गरेका कामको निरन्तरतालाई रोक्ने र काम नगर्नेमात्र हो । उसले यो काम गरेँ भनेको छैन, खाली रद्द गरेँ मात्र भनेको छ । काम गरेको भए पो मूल्याङ्कन गर्नु । ३ महिनासम्म यो सरकारले केही गर्नै सकेको छैन । नराम्रो काममात्र गर्न खोजेको छ ।

अघिल्ला सरकारका काममा हस्तक्षेप, राजनीतिक नियुक्तिमा पनि आँखा लगाउने काम अहिलेको सरकारले गरिरहेको छ । संसदबाट पास भएका योजना पनि काट्ने काम गरिहेको छ ।

उहाँ (मुख्यमन्त्री पाण्डे)ले गर्नुभएको एउटा ठुलो काम भनेको ८ वटा मन्त्रालयलाई फुटाएर १४ वटा बनाउनु भयो । मैले आफ्नो कार्यकालभरी ७ वटा मन्त्रालयले तिनै योजनाहरुमा काम गरेँ । तिनै मन्त्रालयहरु हुन्, जसले ८०/८५ प्रतिशतसम्म बजेट खर्च गरे । यो प्रतिकुलताको बिचमा पनि हामीले काम गरेका छौं । हाम्रो पार्टी कै सरकार रहेको बेलामा स्वास्थ्य क्षेत्रलाई छुट्टै राख्नु पर्छ भन्ने उद्देश्यका साथ सामाजिक विकासबाट स्वास्थ्य मन्त्रालय टुक्रायौं । त्यतिबेला हाम्रो पार्टीकी उपाध्यक्ष अष्टलक्ष्मी शाक्यले सरकारको नेतृत्व गरिरहनु भएको थियो । कोेरोना नियन्त्रणमा थप सक्रियतापूर्वक काम गर्न स्वास्थ्य मन्त्रालयलाई अलग राख्नु पर्छ भनेर सामुहिक छलफलबाट त्यसलाई विभाजन गरिएको हो । अहिलेको सरकारले ती मन्त्रालयलाई विभाजन गरेर १४ वटा पुर्‍याएको छ । हिजोका दिनमा प्रदेशका जनताले गर्व गर्ने ठाउँ थियो । तर आज त्यो अवस्था रहेन । आजको बागमती प्रदेश भनेको संघीयतालाई समाप्त पार्ने दिशामा उन्मुख । प्रदेशका आम नागरिकले सरकारप्रतिको धारणा नकारात्मक बनाएको अवस्था छ । सानो आकारको बजेट चलाउन पनि १४ वटा मन्त्रालय बनाइएको छ । अहिलेको सरकारले गाईजात्रा देखाएको छ । हिजोका दिनमा ६ जना मन्त्रीले जे गरेका थिए, आजको दिनमा १८ जना मन्त्रीले त्यही गर्ने हो । कुनै नयाँ योजना थपिएका छैनन् ।

उहाँहरु अहिले हाम्रो पार्टी फुटाएर जानुभएको मान्छे । हिजोको दिनमा सँगै बसेर हामीले योजना बनाएका पनि हौं, पास पनि गरेका हौं । विद्युतीय बस, सुरुङ मार्ग सबै योजनाहरु उहाँहरुले नै पास गरेको हो नि ! सबै ठाउँमा समावेश गरेर ल्याएका ती योजना अघिल्लो सरकारलाई दोष दिने ठाउँ नपाएपछि राम्रो कामको प्रतिफल मैले पाउँछु भन्ने डरले योजनाहरु काट्नु भएको हो ।

वर्तमान सरकारले तपाईंको पालामा तय गरिएका विभिन्न योजना पनि कटौती गरेको छ । पहिले त सँगै बसेर काम गर्नु भएको हो । प्रदेशको गौरवको योजना पनि सँगै बसेर बनाइएका हुन् । संसदमा पनि ताली ठोकेरै पास गरिएको हो । अहिले काट्नुपर्ने अवस्था किन आयो ?

मैले साढे ३ वर्ष सरकारको नेतृत्व गरेँ । मेरो कार्यकालमा एक जनालाई पनि औँला उठाउने मौका दिएको छैन । मैले जे कुरा बोलेको थिएँ, त्यो गरेको छु । सुशासन मैले कति दिन सकेँ–सकिनँ, त्यसको मापन गर्ने एउटा तरिका होला । त्यो आफ्नो ठाउँमा छ । पारदर्शी र सुशासनयुक्त ढंगबाट जान्छु भनेर भ्रष्टाचाररहित काम गर्छु भन्ने मेरो अठोट थियो । त्यही संकल्प अनुसार मैले काम गरेको छु । जसले जेसुकै भने पनि देश विकासमा मसँग एउटा स्पष्ट चित्र छ । हामी समृद्धिको कुरा गर्छौं, त्यो त्यसै आउने कुरा होइन । त्यसका लागि कसरी काम गर्ने भन्नेबारे मसँग स्पष्ट खाका छ । देश निर्माणका निमित्त, समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली निर्माणको लागि आवश्यक कुरा के के हुन्, त्यसका लागि हामीले योजना पनि पहिलेदेखि नै तय गरेका थियौं । ती योजनाबाट कति मानिसले सहुलियत पाए, प्रभावित पार्ने संख्या कति हुन्छ, यी सबै पक्षको अध्ययन नगरी म बजेट बाँड्ने पक्षमा थिइनँ । तर, वर्तमान सरकारको सुरुदेखिको लक्ष्य भनेको ५/१० लाख रुपैयाँ बाँड्ने प्रकृतिको योजना ल्याउने नै हो । उहाँहरु काम भए होस्, नभए नहोस् भन्ने पक्षमा हुनुहुन्थ्यो । त्यो नियत मैले राखिनँ । म कानुनको अधिनमा रहेर काम गरेँ र मेरो लक्ष्य अनुरुप प्रदेशको विकासका लागि सरकारले गरेको परिकल्पनाभित्र रहेर काम गरेँ । उहाँहरुले मेरो कार्यशैली प्रति कहीँ दोष दिने ठाउँ देख्नुभएन ।

उहाँहरु अहिले हाम्रो पार्टी फुटाएर जानुभएको मान्छे । हिजोको दिनमा सँगै बसेर हामीले योजना बनाएका पनि हौं, पास पनि गरेका हौं । विद्युतीय बस, सुरुङ मार्ग सबै योजनाहरु उहाँहरुले नै पास गरेको हो नि ! सबै ठाउँमा समावेश गरेर ल्याएका ती योजना अघिल्लो सरकारलाई दोष दिने ठाउँ नपाएपछि राम्रो कामको प्रतिफल मैले पाउँछु भन्ने डरले योजनाहरु काट्नु भएको हो । मैले उहाँबाहेक अन्य साथीहरुसँग कुरा पनि गरेको छु । उहाँहरुलाई मैले भनेको छु, जे गर्दै हुनुहुन्छ, त्यो राम्रो छैन । यसमा मेरो कुनै व्यक्तिगत स्वार्थ पनि छैन । थियो भने तपाईंले काट्नु भयो, ठिक छ । दुरगामी प्रभाव पार्ने प्रकृतिका ती योजना उहाँहरुलाई चित्त नबुझेपछि काट्नु भयो ।

सरकारलाई राम्रो काम गर्न प्रेरित गर्ने काम अब एमालेले गर्छ । हामी राम्रो काममा सरकारलाई सहयोग पनि गर्छौं । म विकासप्रेमी मान्छे हुँ ।

प्रदेशका मन्त्रालय विभाजन गरेको विषयमा तपाईंहरुले संसद अवरुद्ध गर्दै आउनुभएको छ । पर्याप्त कानुन बन्न नसकेको अवस्थामा संसद् नै ठप्प पार्ने काम किन गरियो ? संसद् कहिलेबाट सूचारु हुन्छ ?

संसद् त अब सरकारले जहिले चाहन्छ, त्यहीले चल्छ । हाम्रो कुरा के हो भने हामीले ल्याएको महत्वपूर्ण योजना र राष्ट्रिय गौरवको योजनाहरुलाई अहिलेको सरकारले काटेको छ, त्यसलाई फिर्ता लिनुपर्छ भन्ने हो । ती योजना यथावत रुपमा सञ्चालन गर्नुपर्छ भन्ने हाम्रो पहिलो माग हो । अर्को कुरा, वर्तमान मुख्यमन्त्रीले धादिङमा गएर जे बोल्नु भयो, त्यस बारेमा सदनबाट माफी माग्नु गर्छ । त्यो किन बोलियो, त्यसको कारण भन्नु पर्‍यो । राज्यको पैसाले आफ्नो पार्टी निर्माण गर्न पाइन्न, यो मैले गलत गरेको हो भन्नु पर्‍यो । यी २ वटा कुरा भयो भने सदन चल्छ । हाम्रो अवरोध हुँदैन ।

संसद् अवरुद्ध गर्दै तपाईंहरुले मुख्यमन्त्रीको जवाफ पनि माग गर्नुभएको थियो, पछि सभामुखले आह्वान गरेको दोस्रो बैठक तपाईंहरुले बहिस्कार गर्नुभयो । संसदीय मर्यादाको कुरा पनि तपाईंहरु बढी उठाउनुहुन्छ, बैठक बहिस्कार गर्नु संसदीय मर्यादाभित्र पर्छ कि पर्दैन ?

हामीले सदन बहिस्कार गरेका छैनौं । त्यतिबेला मुख्यमन्त्री उपस्थित नभएका हुन् । हामी समयमै गएर बैठकमा उपस्थित भएका थियौं नि ! जुन दिनमा मुख्यमन्त्रीले जवाफ दिनुपर्ने थियो, त्यसका लागि बिहान ११ बजे सदन बोलाइयो । हामी सबै ११ बजे सदनमा पुगेका थियौं । मुख्यमन्त्रीको जवाफ सुन्न हामी त्यहाँ गएका थियौं । तर, ११ बजेर ४० मिनेटसम्म बैठक सुरु हुन सकेन । हामी आफ्नो कार्यालयमै बस्यौं । उहाँलाई पर्ख्यौं । उहाँ आउनु भएन । अबेर गरेर हाउस चल्यो । हाउस चलेपछि एजेण्डा त मुख्यमन्त्री नभइ आएन । निर्धारित जे थियो, त्यो काम सभामुखले गर्नुभयो । मुख्यमन्त्री नआएपछि अनिश्चितकालका लागि बैठक स्थगित भयो । मुख्यमन्त्रीले धोका नै दिनुभयो । हामीलाई बोलाएर संसदमा जवाफ दिन नसकेर भागेकै हो भन्ने हाम्रो निश्कर्ष हो । हामी सबैले सोच्ने भनेको अनिश्चितकालका लागि स्थगित भएको सदन २/४ दिनसम्म चल्दैन । हामी आ–आफ्नो गन्तव्यतिर हिँड्यौ । हामी सबै आधा बाटोमा पुगिसकेपछि मुख्यमन्त्री पुग्नुभयो । उहाँले हाउस चलाउने कुरा गर्नुभयो । सभामुखले हामीलाई फोन गर्नुभयो । ‘को कहाँ पुगिसके, अब अनिश्चितकालका लागि बन्द भएको हाउस अहिले बोलाएर हुन्छ ? निर्धारित समयमा नआउने अनि मुख्यमन्त्रीले भनेको समयमा हामी आउँछौं ?’ भन्ने हाम्रो जवाफ रह्यो, हामी गएनौं । यसमा हाम्रो कुनै अवरोध छैन । उहाँ समयमा आउनु भएको भए हुन्थ्यो, आउनुभएन, हामी हिँड्यौं ।

विगतमा एकल बहुमतको सरकार गठन गरेको एमाले अहिले प्रतिपक्षमा पुगेको छ । जनताप्रतिको दायित्व त छँदैछ, अब कसरी अघि बढ्नु हुन्छ ?

हामी प्रतिपक्षमा बसेर एकदम सक्रिय भूमिका निर्वाह गर्छौं । सरकारलाई ठिक ट्रयाकमा हिँडाउने काम गर्छौं । सकेजति गलत बाटोमा जानबाट सरकारलाई रोक्छौं । अब जवरजस्ती गर्नुभयो भने त हाम्रो पनि केही लाग्दैन तर सम्भव रहेसम्म हामी गलत हुन दिँदैनौं । सरकारलाई राम्रो काम गर्न प्रेरित गर्ने काम अब एमालेले गर्छ । हामी राम्रो काममा सरकारलाई सहयोग पनि गर्छौं । म विकासप्रेमी मान्छे हुँ । राजनीतिभन्दा बढी म विकासका काममा लाग्छु । जसले गरे पनि विकासका काममा हामी सहयोग पुर्‍याएर अघि बढ्छौं । प्रदेशको विकास हुनुपर्छ, चाहे त्यो सत्तापक्षले गरोस् वा विपक्षले गरोस् भन्ने हाम्रो धारणा हो । जसले गरे पनि राष्ट्र निर्माण हुनु पर्‍यो भन्ने हाम्रो मान्यता हो । त्यसका लागि हाम्रो सहयोग रहन्छ ।

वर्तमान सरकारले प्रदेशको विकासका लागि कस्तो योजना ल्याउनु पर्ला ? तपाईंको सुझाव के हुन्छ ?

अब योजना कस्तो हुनुपर्छ भन्नुभन्दा पनि तपाईंको गन्तव्य कहाँ हो भन्ने कुरा महत्वपूर्ण हुन्छ । हामी गन्तव्यविहीन भयौं भने अलमलमा पर्छौं । यो अहिलेको सरकार गन्तव्यविहीन छ । यो सरकारले केही गर्दै गर्दैन, किनभने यो गठबन्धनले काम गर्ने कल्पना पनि नगर्दा हुन्छ । हामी एउटा स्पष्ट दृष्टिकोण बनाएर अघि बढ्नु पर्छ । हामी हाम्रो गन्तव्यका बारेमा प्रष्ट हुन जरुरी छ । त्यसले हामीलाई काम गर्न सहज बनाउँछ । हिजोको दिनमा हामी स्पष्ट गन्तव्य वनाएर काममा लागेका थियौं, हामीलाई सहज थियो । अहिलेको सरकारको कुनै गन्तव्य नै छैन । कहाँ जाने भन्नेबारे अन्यौल छ । गठबन्धनमा आफ्नै किचलो छ । अबको २ महिनामा अर्कोले सरकारको नेतृत्व गर्ने तयारी छ । हाम्रो दुर्भाग्य, ५ वर्षमा चार वटा मुख्यमन्त्री अनि एकै कार्यकालमा सबै सांसद्हरु मन्त्री हुने अवस्था देखियो । यसले संघीयताकै मर्ममाथि प्रहार गरेको छ । अहिलेको सरकारले मन्त्रीको खातमात्र बनाउने काम गरिरहेको छ । अनि यो सरकारले कसरी विकास गर्छ भनेर विश्वास गर्ने ? प्रदेशमा महत्वपूर्ण योजना काट्नेहरुलाई योजनाका बारेमा के सुझाव दिनु र ?

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।