ad
x
प्रदेश

लागुऔषध कारोबारको हव बन्दै वीरेन्द्रनगर, दुई दिनमै १४ जना पक्राउ

१८–२५ वर्ष उमेर समूहका युवायुवती लागुऔषधको कुलतमा

person explore access_timeमाघ ३, २०७८ chat_bubble_outline0

सुर्खेत । कर्णाली प्रदेशको राजधानी वीरेन्द्रनगर लागुऔषध कारोबारको केन्द्र बन्दै गएको छ । सुर्खेत प्रहरीले विगत २० दिनमा १८ जना लागुऔषध कारोबारीलाई पक्राउ गरेको छ ।


जिल्ला प्रहरी कार्यालय सुर्खेतका अनुसार विगत २ दिनमा मात्र १४ जना लागुऔषध कारोबारीहरुलाई पक्राउ गरिएको छ । शुक्रबार वीरेन्द्रनगरको बसपार्क क्षेत्रमा रहेको होटेल ‘बुलबुले भ्यु टु’बाट १० जनालाई पक्राउ गरेको प्रहरीले आइतबार थप चार जनालाई वीरेन्द्रनगर–६ स्थित ‘कुईन्स रेष्टुरेन्ट’को क्याबिनबाट पक्राउ गरेको हो । पक्राउ पर्नेमा वीरेन्द्रनगर नगरपालिका–१२ बस्ने ३० वर्षीय भुगोल गुरुङ, २२ वर्षीय विप्लव सुवेदी, वडा नं. १० बस्ने वर्ष १८ का युनिस नेपाली र वडा नं. ३ बस्ने वर्ष १९ की पूजा कार्की छन् ।जिल्ला प्रहरी कार्यालय सुर्खेतका सूचना अधिकारी एवम् प्रहरी नायब उपरीक्षक रामप्रसाद घर्तीका अनुसार शुक्रबार पक्राउ पर्नेहरुमा वीरेन्द्रनगर नगरपालिका–३ बस्ने वर्ष ३० का सुमन खत्री, २२ वर्षका कमल डाँगी र २५ वर्षीय युवराज ढकाल, वडा नम्बर–४ बस्ने वर्ष २३ का रञ्जित खड्का र २४ वर्षीय सुजन शर्मा छन् । त्यस्तै दैलेखको नारायण नगरपालिका–८ का २३ वर्षीय दीपक थापा, सोही नगरपालिका ११ का २९ वर्षीय सागर चन्द, वडा नम्बर ८ बस्ने वर्ष २३ का क्षितिज शाही, दैलेखकै डुङ्गेश्वर गाउँपालिका–१ बस्ने वर्ष २४ का डम्बर खड्का छन् । कालिकोट महाबै गाउँपालिका–३ बस्ने वर्ष २२ का जीवन सिंह पनि पक्राउ परेको प्रहरीले जनाएको छ । प्रहरीले १४ जनाको साथबाट शुक्रबार ६३० मिलिग्राम ब्राउन सुगरजस्तो देखिने खैरो धुलो पदार्थ, चरेस ४ ग्राम र गाँजाको धुलो ३२ ग्राम बरामद गरेको थियो भने आइतबार सय मिलिग्राम र  नाप तौल गर्दा शुद्ध ४० मिलिग्राम लागू औषध (ब्राउन सुगर) जस्तो देखिने खैरो धुलो पदार्थ बरामद गरेको जनाएको छ ।विगत २० दिनको अवधिमा पक्राउ परेका १८ जनामध्ये ३ जना किशोरी छन् । गत पुस १४ गते वीरेन्द्रनगर नगरपालिकाको पदमपुरबाट लागुऔषध कारोबार गरिरहेको अवस्थामा बाँकेको कोहलपुर नगरपालिका–५ बस्ने वर्ष १८ की ज्ञानु पौडेललाई प्रहरीले रङ्गेहात पक्राउ गरेको थियो । उनको साथबाट १ ग्राम ७७० मिलिग्राम तथा शुद्ध १ ग्राम ५४० मिलिग्राम लागूऔषध ब्राउन सुगर बरामद भएको प्रहरीको भनाइ छ ।सोही दिनमा वीरेन्द्रनगर भित्रिने मुख्य नाका सुब्बाकुनाबाट नेपालगञ्ज उप–महानगरपालिका–१६ की २५ वर्षीय पूजा खनाललाई पनि लागुऔषध कारोबार गरिरहेको अवस्थामा पक्राउ गरिएको थियो । उनको साथबाट नाईट्राभेट ७८ ट्याब्लेट, कोरेक्स ३.५ सीसी, ट्रामाडोल ३७ ट्याब्लेट, अलफा जोलन ४० ट्याब्लेट बरामद गरिएको प्रहरीको भनाइ छ ।विशेषगरी युवा पुस्ता अर्थात् १८ वर्षदेखि २० वर्ष उमेर समूहका युवायुवती लागुऔषध कारोबारमा संलग्न हुने गरेको प्रहरीको निष्कर्ष छ । सरकारी तथा विभिन्न गैरसकारी संघ–संस्थाले लागुऔषध नियन्त्रणबारे बेलाबखत कार्यक्रम गर्दै आए पनि यसको प्रयोग र कारोबारमा कमी आउनुको साटो दिनदिनै कारोबारीहरु बढ्दै गएको देखिन्छ ।

परिवार तथा अभिभावकको हेलचक्य्राई र निगरानी अभावमा युवा पुस्ता लागुऔषधको लतमा फस्दै गएको प्रहरीको भनाइ छ । प्रदेश राजधानीका सामान्यतया सबै क्षेत्रमा लागुऔषध कारोबार हुने गरेको देखिए पनि विशेषगरी बसपार्क क्षेत्र, एरिचोक, भैरवस्थान, तातापानी लगायतका क्षेत्रमा बढी हुने गरेको छ ।

विगत पाँच वर्षमा कर्णालीमा लागुऔषध सम्बन्धी २६९ वटा मुद्दा दर्ता भएको देखिन्छ ।

कहाँबाट भित्रिन्छ लागुऔषध ?

वीरेन्द्रनगरमा लागुऔषध कहाँबाट भित्रिन्छ भन्ने विषयमा प्रहरीनै अनभिज्ञ छ । विशेषगरी भारतसँग सीमा जोडिएको नेपालगञ्ज हुँदै वीरेन्द्रनगर भित्रिने अनुमान गरिए पनि सानो–सानो परिमाणमा विक्री वितरण हुने भएकाले लागुऔषध फेला पार्न मुस्किल हुने गरेको प्रहरीको भनाइ छ ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालयका सूचना अधिकारी एवं प्रहरी नायब उपरीक्षक रामप्रसाद घर्ती बबई, छिन्चु लगायतका नाकामा निकै कडाइ गरिए पनि सानो परिमाणमा लागुऔषधको कारोबार भइरहेको बताउँछन् ।

‘सानो परिमाण भएकाले लुकाई–छिपाइ गरेर भित्र्याइएको देखिन्छ,’ उनले भने, ‘हामीसँग लागुऔषध सम्बन्धी कुनै स्क्यान÷प्रविधियन्त्र छैन । त्यो भएकाले पनि नियन्त्रण गर्न गाह्रो भएको हो ।’

आफूहरुलाई लागुऔषधको कारोबार भइरहेको बारेमा पनि निकै कममात्रामा सूचना आउने गरेको उनले सुनाए । सूचना आएअनुसार नै प्रहरीले निगरानी बढाउने र छापा मार्ने गरेको उनको भनाइ छ ।

मन्दिरको छेउछाउ, पार्कहरुमा लागुऔषध सेवन गरेर अस्वाभाविक हर्कतहरु गरेको खण्डमा सूचना दिन पनि घर्तीले सबैलाई आग्रह गरे ।

रोकथाम र नियन्त्रण

लागुऔषधको रोकथाम र नियन्त्रणबारे गरिएका गतिविधि प्रभावकारी हुन सकिरहेका छैनन् । प्रहरीले सामुदायिक प्रहरी साझेदारीमार्फत स्थानीय जनप्रतिनिधि, टोल सुधार समितिहरु, अन्य भद्रभलाद्मीसँग समन्वय गरी बेला–बेला कार्यक्रम पनि गर्दै आएको देखिन्छ तर यस्ता खालका कार्यक्रम प्रभावकारी हुन सकिरहेका छैनन् ।

घर्ती भन्छन्, ‘पहिलो  कुरा त चेतनाको विकास हुन जरुरी छ । विद्यालयहरुमा पनि लागुऔषध सम्बन्धी चेतनामुलक कार्यक्रम गर्ने भनेका थियौं तर हुन सकिरहेको छैन ।’

कस्तो कारबाही हुन्छ ?

घर्तीका अनुसार लागुऔषध ऐन २०३३ अनुसार नै यसबारे अध्ययन, अनुसन्धान र कारबाही गर्ने गरिएको छ । ‘हामीले पक्राउ परेकाहरुलाई लागुऔषधको परिमाण हेरेर कारबाही गर्ने गरेका छौं भने कोहीलाई पुर्पक्षका लागि थुनामा राखिएको छ । कसैलाई जेल चलान पनि गरेका घटना छन्,’ उनले भने । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।