पृथ्वीनारायण शाह अत्याचारी राजा वा नेपालका निर्माता ?

person explore access_timeपुस २७, २०७८ chat_bubble_outline0

पृथ्वीनारायण शाह अत्याचारी राजा थिए वा आधुनिक नेपालका निर्माता ? यो बहस प्रत्येक वर्षको पृथ्वी जयन्तीमा उठ्ने गरेको छ । तत्कालीन ईसाई पादरीहरू र बेलायती राज्य विस्तार अभियानमा संलग्न अंग्रेज निकट लेखकहरूले सुरुदेखि नै पृथ्वीनारायण शाहलाई एउटा अत्याचारी शासकका रूपमा चित्रित गर्दै आएका हुन् । बेलायती वा पश्चिमा स्कुलिङको यसै निन्दा अभियानलाई केही नेपाली बुद्धिजीविहरूले आज पनि  पच्छाएको पाइन्छ ।


गोर्खालीहरूसित अनेकौं पटक लडाईं लडेर पनि सुगौली सन्धि भन्दा पहिलेका हरेक लडाईंमा पराजित भएका अंग्रेजहरूका लागि बेलायती राज्य विस्तार अभियानविरुद्ध चट्टानजस्तै उभिएका पृथ्वीनारायण शाह र उनी मातहतको गोर्खाली फौजको क्रूर चित्र प्रस्तुत गर्नु नितान्त जायज थियो । किनभने युद्धरत दुवै पक्षले एकअर्कालाई अत्याचारी र क्रूर भनेर मात्र आफ्नो युद्धलाई न्यायपूर्ण देखाउन सक्छन् ।       पहिले राज्य कब्जा गर्ने र त्यहाँको शासकलाई बदनाम गर्ने अंग्रेजहरूको नीतिकै  यो अभिन्न अंग थियो । तर, नेपालका केही बुद्धिजीविहरूबाट पृृथ्वीनारायण शाहलाई अंग्रेजकै आँखाबाट हेरिनु अचम्म लाग्दो छ । यसमा दुइवटा कारण रहेको देखिन्छ । पहिलो, त्यस्ता बुद्धिजीविहरूमा रहेको घोर अन्धराष्ट्रवादी चेतना र दोस्रो इतिहासमा राष्ट्रहरूको निर्माण युद्धबाट नै भएको थियो भन्ने सामान्य ज्ञानको पनि उनीहरूमा देखिएको अभाव ।पृथ्वीनारायण शाहको नेतृत्वमा बाइसे, चौबीसे राज्यहरूको एकीकरणको अभियान सुरु नभएको भए  निश्चित थियो कि वर्तमान नेपालको उत्तरी हिस्सा चीनमा र दक्षिणी हिस्सा भारतमा समाहित हुने थियो । यसरी नेपाल नामको मुलुकको कुनै अस्तित्व  रहने थिएन । त्यसैले, आधुनिक नेपालको निर्माणको मुख्य श्रेय पृथ्वीनारायण शाहलाई जान्छ ।

जहाँसम्म गोर्खाली फौजले कीर्तिपुर लगायतका राज्यमा नृशंश अत्याचार गरेको कुरा हो, केही हदसम्म यो सही भएता पनि यो कुरा पनि मननीय छ कि युद्ध राज्य विस्तार र रक्तपात एक अर्कासित अभिन्न रूपमा जोडिएका घटना हुन् । अर्थात् राज्य विस्तारका क्रममा युद्ध हुनु र युद्धका क्रममा रक्तपात हुनु नितान्त स्वाभाविक कुरा हुन् । संसारमा जति पनि राज्य छन्, चाहे अमेरिका होस्, भारत वा चीन होस्,  ती सबै तत्कालीन शासकहरूले युद्धबाटै हत्याएका हुन् । र, युद्धमा अनिवार्यतः रगत बग्दछ, मारकाट हुन्छ । गोर्खा राज्य विस्तार अभियान पनि यसको अपवाद हुन सक्तैन ।

 अर्कोथरि बुद्धिजीविहरूले पृथ्वीनारायण शाहको राज्य विस्तार अभियान एकीकरण थिएन, यो त फौजीकरण थियो भन्ने गरेको पनि पाइन्छ  । यो एउटा  निरर्थक बहस हो । आजभन्दा अढाई सय वर्ष पहिलेको नेपाली समाजमा पृथ्वीनारायण शाहले एकीकरणको महान उद्देश्यबाट प्रेरित भएर लडाई लडेका थिए वा युद्दोन्मादी  भएकाले लडाईमा आफू र आफ्नो फौजलाई झोकेका थिए भन्ने प्रश्न नै हास्यास्पद छ ।  तत्कालीन समयमा भूमि समाजको अस्तित्वको मुख्य आधार थियो भने युद्धबाट भूमि (इलाका) कब्जा गर्नु राज्य र त्यसका शासकहरूको अस्तित्वका लागि अनिवार्य थियो । अर्थात् राज्य विस्तार पृथ्वीको  हरेक कुनामा रहेका शासकहरूको जीवन पद्धति बनेको थियो । 

पृथ्वीनारायण शाहको पालामा राष्ट्र राज्यहरूको उदय  भएको थिएन । त्यसैले उनको राज्य विस्तारको अभियान  राष्ट्र राज्य निर्माण गर्ने ध्येयका लागि अर्थात् एकीकरणको उद्देश्यबाट अभिप्रेरित थियो वा थिएन भन्ने प्रश्न पनि निरर्थक छ । पृथ्वीनारायण शाहको राज्य विस्तार अभियान ऐतिहासिक आवश्यकता थियो । यसका दुइवटा पक्ष थिए, एकातिर ससाना राज्यहरूको एकीकरणबाट मात्र अंग्रेजसित मुकाबिलाका लागि शक्तिशाली राज्य निर्माण हुन सक्तथ्यो । अर्कोतिर काठमाडौं उपत्यकामा भारत र तिब्बतबीचको मध्यस्थ  व्यापारबाट पैदा भएको व्यापारिक पूँजीका लागि पनि फराकिलो बजारको आवश्यकता थियो, जो राज्य विस्तारबाट मात्र सम्भव थियो । यसैले काठमाडौं र पाटनको व्यापारीहरू पृथ्वीनारायण शाहको राज्य विस्तार अभियानको पक्षमा लागेका थिए । यो ऐतिहासिक आवश्यकतालाई पृथ्वीनारायण शाहले पुरा गरेका हुनाले नै उनी आधुनिक नेपालका जन्मदाता हुन पुगेका हुन् ।  उनले नेपालको भौगोलिक एकीकरण गरेर आधुनिक नेपालको निर्माणमा मुख्य भूमिका निर्वाह गरे ।

पृथ्वीनारायणको शेषपछि भीमसेन थापालगायतको नेतृत्वले त्यो भूमिकालाई अगाडि बढाए । पृथ्वीनारायण शाहले गरेको गोर्खा राज्यको विस्तारलाई गलत देख्नेहरूले नेपाल फेरि २२ जोड २४ गरी जम्मा ४६ वटा राज्य (मुलुक) बन्नु पर्दछ भन्ने मान्यतामा पुग्नु र  इतिहासको चक्रलाई पछि धकेल्न खोज्नु सरह हुन्छ, जो असम्भव छ ।

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।