ad
x

विश्वमा नयाँ कोरोना : यसले ज्यान लिन डेल्टाबाट सिक्यो र फैलन ओमिक्रोनबाट – नाम हो डेल्टाक्रोन

person explore access_timeपुस २७, २०७८ chat_bubble_outline0

 


संसारमा नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोनका कारण आइरहेको कोरोना सुनामीका बीच अब अर्को नयाँ कोरोनाको भेरियन्ट फेला परेको बताइएको छ । साइप्रसका वैज्ञानिकले आफ्नो देशमा डेल्टा र ओमिक्रोन भेरियन्ट मिलेर बनेको कोरोनाभाइरसको एउटा नयाँ स्टे«न भेटिएको दाबी गरेका छन् । ओमिक्रोनका कारण जनवरीको पहिलो हप्तामा संसारभरी कोरोनाको सर्वाधिक संक्रमित भेटिएका छन् । यस्तोमा अर्को एउटा नयाँ स्ट्रेनले कोरोनाको विषयमा संसारको तनाव थप बढाएको छ ।के हो कोरोनाको नयाँ स्ट्रेन ‘डेल्टाक्रोन’ ?कोरोनाभाइरसको एउटा नयाँ स्ट्रेन पाइएको छ जसको विषयमा अनुसन्धाताले यसमा डेल्टा र ओमिक्रोनका दुबै भेरियन्टको लक्षण भएको दाबी गरेका छन् । यसलाई युनिभर्सिटी अफ साइप्रसका अनुसन्धनकर्ताले ‘डेल्टाक्रोन’ नाम दिएका छन् ।कसले गरे कोरोनाको नयाँ स्ट्रेनको खोजी ?कोरोनाको नयाँ स्ट्रेन डेल्टाक्रोनको खोज युनिभर्सिटी अफ साइप्रसको ल्याबोरेटरी अफ बायोटेक्नोलोजी एन्ड मोलिक्यूलर भाइरोलोजीका हेड तथा बायोलोजिकल साइन्सेजका प्राध्यापक लियोनडिओस कोस्त्रिकिसको नेतृत्व रहेको समूहले गरेको हो ।नयाँ स्ट्रेन डेल्टाक्रोनको विषयमा प्राध्यापक कोस्त्रिकिसले भने, ‘यो ओमिक्रोन र डेल्टाको को–इन्फेक्सन हो र हामीले जुन स्ट्रेन पाएका छौँ त्यसमा यी दुबैको सम्मिश्रण छ । यो खोजलाई डेल्टाक्रोन नाम दिइएको छ किनभने डेल्टा जिनोमभित्र ओमिक्रोनजस्तो जेनेटिक लक्षण भेटिएको छ ।’

डेल्टाक्रोनद्वारा कति संक्रमित ?

अनुसन्धाताका अनुसार साइप्रसमा हालसम्म २५ जनामा कोरोनाको नयाँ स्ट्रेन डेल्टाक्रोन पाइएको छ । प्राध्यापक कोस्त्रिकिसले साइप्रसमा नयाँ स्ट्रेनद्वारा संक्रमित २५ जनामध्ये ११ जना अस्पताल भर्ना भएको जानकारी दिए ।

डेल्टाक्रोन स्ट्रेनले कति खतरा ?

कोरोनाको नयाँ स्ट्रेन डेल्टाक्रोन यस्तो समयमा पाइएको छ जब ओमिक्रोनका कारण संसारभरी कोरोना संक्रमितको संख्यामा अत्यधिक वृद्धि भइरहेको छ । यस्तो समयमा अर्को एउटा कोरोनाको स्ट्रेनले निश्चित रुपमा अर्को विपत निम्त्याए सरह हो ।

यद्यपि, यो नयाँ स्ट्रेनबारे अनुसन्धान सुरुवाती चरणमा छ । साइप्रसले ७ जनवरीमा नै डेल्टाक्रोन भेरियन्ट भेटिएका २५ जनाको स्याम्पल थप अनुसन्धानका लागि GISAID लाई पठाएको छ । GISAID​ इन्फ्लूएन्जा र कोरोना भाइरसमा परिवर्तन्को ट्र्याक गर्ने अन्तर्राष्ट्रिय डाटाबेस हो ।

साइप्रसका प्राध्यापक कोस्त्रिकिसले डेल्टाक्रोनको खतराको विषयमा जानकारी दिँदै भने, ‘यो स्ट्रेनले धेरैलाई संक्रमित गर्छ वा यो धेरै संक्रामक छ अथवा यो डेल्टा र ओमिक्रोनभन्दा बढी आक्रामक होला भन्नेबारे सटिक जानकारी भविष्यमा पत्ता लाग्नेछ ।’

डब्ल्यूएचओले डेल्टाक्रोनबारे के भन्यो ?

विश्व स्वास्थ्य संगठन कोरोनाभाइरसको हरेक नयाँ भेरियन्टमाथि निगरानी राखिरहेको छ र त्यसको गम्भीरताको हिसाबले उसको श्रेणी निर्धारित गर्ने गर्छ । जस्तै डेल्टा र ओमिक्रोनलाई डब्ल्यूएचओले ‘भेरियन्ट अफ कन्सर्न’ घोषित गरेको छ अर्थात् यी दुबै भेरियन्ट चिन्ताजनक श्रेणीमा छ ।

साइप्रसमा पाइएको डेल्टाक्रोनबारे डब्ल्यूएचओले हालसम्म केही भनेको छैन । अर्थात्, साइप्रसका अनुसन्धाताल डेल्टाक्रोन नाम दिएको स्ट्रेनबारे कुनै आधिकारिक बयान भने दिएको छैन ।

डेल्टाक्रोनको विषयमा उठिरहेका छन् प्रश्न, साइप्रसका विज्ञले दिए जवाफ

– केही विशेषज्ञले साइप्रसका वैज्ञानिकले डेल्टाक्रोन भेरियन्ट भेटिएको दाबीमाथि प्रश्न उठाएका छन् ।

– लण्डनस्थित इन्पेरियल कलेज अफ भाइरोलोजिस्ट टम पिककले डेल्टाक्रोन प्रयोगशालामा भएको प्राविधिक गल्ती भएको बताउँदै यो नयाँ स्ट्रेन नभएको दाबी गरे ।

– उनले भने, ‘कुनै नयाँ भेरियन्टसँग मिलेर नयाँ भेरियन्टको निर्माण गर्नका लागि ओमिक्रोन अहिले नै यति ठूलो जनसंख्यामा फैलिसकेको छैन ।’

– उनले थपे, ‘ओमिक्रोन फैलिएको केही हप्ता मात्रै भएको छ त्यसैले कुनै अन्य भेरियन्टको सम्मिश्रणसँग मिलेर नयाँ भेरियन्ट बन्न सक्ने सम्भावना निकै न्यून छ ।’

– यस्तै, डेल्टाक्रोनको खोजी गर्ने समूहका प्रमुख साइप्रसका प्राध्यापक लियानडिओस कोस्त्रिकिसले डेल्टाक्रोन ‘ल्याब इरर’ नभएको दाबी गरेका छन् ।

– उनले यसबारे थप जानकारी दिँदै भने, ‘डेल्टाक्रोनको स्याम्पल एकभन्दा बढी देशमा जिनोम सिक्वेन्सिङ गरिएको छ र ग्लोबल डाटाबेसमा इजराइलमा जम्मा गरिएको कम्तीमा एक सिक्वेन्समा डेल्टाक्रोनको जेनेटिक गुण देखिएको थियो ।’

दैनिक भास्कर

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।