ad
x
अन्तर्वार्ता

सबैलाई एउटै चिन्ता : फेरि लकडाउन त हुँदैन ?

स्वास्थ्य मन्त्रालयकी प्रवक्ता भन्छिन्, ‘नेपालमा कोरोना महामारीको तेस्रो लहर आएको छैन, तत्काल लकडाउन हुँदैन’

person explore access_timeपुस २६, २०७८ chat_bubble_outline0

नेपालमा केहीदिन यता कोरोनाभाइरस (कोभिड–१९) का संक्रमितको सङ्ख्या दिनानुदिन बढेको छ । यतिमात्र नभई कोरोनाभाइरसको नयाँ भेरियन्ट ‘ओमिक्रोन’ बाट हालसम्म २७ जना संक्रमित भइसकेको पुष्टिसमेत भएको छ । यस्तै आइतबार बसेको सीसीएमसीसीको बैठकले सार्वजनिक सेवा वा स्थलमा जाँदा अनिवार्य खोप कार्ड, २५ जनाभन्दा बढी भेला हुन नपाउने लगायत १३ बुँदे निर्णय गर्दै मन्त्रिपरिषद् बैठकमा पेस गर्ने भएको छ ।


योसँगै नेपालमा कोरोनाको तेस्रो लहर आएकै हो त भन्ने चर्चा पनि चल्न थालेको छ । तत्काल लकडाउन हुन्छ ? महामारीसँग जुध्न स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले स्वास्थ्य पूर्वाधार र जनशक्तिको तयारी कस्तो छ ? यी र यस्ता अन्य विषयमा रातोपाटीले स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयका प्रवक्ता डा. संगिता कौशल मिश्रसँग कुराकानी गरेको छ । प्रस्तुत छ मिश्रसँग गरिएको कुराकानीको सम्पादित अंश– केही दिनयता कोरोना संक्रमण दर निरन्तर बढिरहेको छ । के नेपालमा महामारीको तेस्रो लहर सुरु भएको हो ?कोरोना संक्रमणको दर विस्तारै बढ्दै गइरहेको छ । तर, स्वास्थ्य मन्त्रालयले आधिकारिक रुपमा तेस्रो लहर भनेर घोषणा गरेको छैन । संक्रमणको दर हेर्दा तेस्रो लहर सुरु हुने संकेत देखिएको छ । अझै केही दिन संक्रमण दर कतिको बढ्छ, हेरिरहेका छौँ । त्यस आधारमा तेस्रो लहर हो वा होइन भनेर निर्क्यौल गर्छौँ ।तर जनस्वास्थ्य विज्ञहरुले नेपालमा तेस्रो लहर सुरु भयो भन्छन् नि ?धेरै जनस्वास्थ्य विज्ञहरुले नेपालमा कोरोना संक्रमणको तेस्रो सुरु भएको भन्नु भएको छ । कतिपय इपिडिमियोलोजिस्टहरुले वर्तमान समयमा तेस्रो लहर सुरु भएको हो भनेर भन्न मिल्दैन भन्नु भएको छ । तथापि, स्वास्थ्य मन्त्रालयको आधिकारिक धारणा आउन बाँकी रहेकाले अहिले नै तेस्रो लहर सुरु भयो भन्ने अवस्था छैन ।संक्रमितको संख्या बढेसँगै अस्पतालमा बिरामीको चाप पनि बढेको हो ?

विगत तीन दिनदेखि अस्पतालमा संक्रमित बिरामी भर्ना हुने दर बढेको छ । यद्यपि, दोस्रो लहरमा जस्तो अस्पतालमा संक्रमितको अत्याधिक चाप भने बढेको छैन ।

 ​महामारीको दोस्रो लहरमा संक्रमण दर उत्कर्षमा पुग्दा अक्सिजन, आइसियू बेडको अभाव हुँदा बिरामीको मृत्यु हुने अवस्था सिर्जना भयो । महामारीसँग जुध्न अहिले स्वास्थ्य पूर्वाधारको तयारी कस्तो छ ?

पहिलो लहरमा अस्पतालहरुलाई स्वास्थ्य पूर्वाधारको दबाब देखिएको थिएन । दोस्रो लहरमा स्वास्थ्य पूर्वाधारको अभाव देखियो । कोरोना भाइरस आरएनए भाइरस हो, जसले आफूलाई परिवर्तन गरिहन्छ । सो भाइरसले रुप परिवर्तन गरिरहँदा त्यो भाइरसले मानव शरीरसँग कसरी व्यवहार गर्छ ? कस्तो प्रकारको रोग निम्त्याउँछ भन्नेबारे वैज्ञानिकहरुले अध्ययन गरिरहेका छन् ।

पहिलो लहरमा संक्रमण भए पनि धेरै लक्षणहरु देखिएन । दोस्रो लहरमा डेल्टा भेरियन्टले धेरै जना बिरामीलाई सिकिस्त बनाएको हुँदा अस्पतालमा भर्ना दर बढ्यो । हाल देखिएको ओमिक्रोन भेरियन्टलाई नजिकबाट नियाँलिरहेका छौँ । विश्व स्वास्थ्य संगठनले ओमिक्रोन भेरियन्टको संक्रमण एकदम तीव्र  भनेको छ । एक मान्छेबाट अर्को मान्छेमा चाँडै संक्रमण हुन्छ  । तर, यो संक्रमणका कारण स्वास्थ्य अवस्था गम्भीर भएको देखिएको छैन । अहिलेसम्म के अपेक्षा गरेका छौँ भने संक्रमितको संख्या बढ्न सक्छ तर, स्वास्थ्य अवस्थामा गम्भीरताको विषयमा थाहा पाउन अझै केही दिन कुर्नपर्ने हुन्छ ।

महामारीसँग जुध्नका लागि स्वास्थ्य मन्त्रालयले पहिलादेखि नै तयारी सुरु गरेको हो । दोस्रो लहरमा स्वास्थ्यका भौतिक पूर्वाधारहरु तयार गरेका थियौँ । भौतिक पूर्वाधार तथा स्वास्थ्य पूर्वाधार तयारी अवस्थामा छ । अस्पतालका आइसोलेशन, बेडको सङ्ख्या, अक्सिजन प्लान्ट, अक्सिजन ट्याङ्क स्थापना भएको छ । स्वास्थ्य मन्त्रालयले कोभिड–१९ सँग जुध्नका लागि आवश्यक तयारी गरेको छ । 

अघिल्ला लहरमा फ्रन्टलाइनरलाई सरकारले जोखिम भत्ता  दिने भने पनि कतिपयले त्यस्तो भत्ता नपाएको गुनासो छ । अब ती स्वास्थ्यकर्मीलाई कोरोना उपचार, पहिचान र नियन्त्रणमा खटाउन कतिको सहज हुन्छ ?

स्वास्थ्य मन्त्रालयले जोखिम भत्ता दिने निर्णय गरेको थियो । स्वास्थ्य मन्त्रालयले अर्थ मन्त्रालयबाट जोखिम भत्ता निकासा गरिसकेको अवस्था पनि छ । यद्यपि, कहीँकतै जोखिम भत्ताको बारे समस्या देखिएको छ । जोखिम भत्ताबारे कहाँकहाँ समस्या छ र कसरी समाधान गर्ने भन्नेबारे छलफल भइरहेको छ ।

कोरोना महमारीसँग जुध्नका लागि नयाँ र्‍यापिड एक्सन प्लान बनाइएको भनिएको छ । संघ, प्रदेश, स्थानीय तहमा संक्रमण बढेमा कसरी अगाडि बढ्ने तयारी छ ?

कोरोना महमारी सुरु भएदेखि नै र्‍यापिड एक्सन प्लान सुरु गरिएको हो । यस महामारीमा यो योजना छुट्टाछुट्टै लागू गर्छौँ । हालको एक्सन प्लान पाँचौँ हो । यही पुस महिनाबाट सुरु भएर भदौ महिनासम्म यो प्लान लागू हुन्छ । यस प्लानमा सीमा नाकालाई कसरी व्यवस्थापन गर्ने, अस्पताललाई कसरी व्यवस्थापन गर्ने, अक्सिजनको उपलब्धता हेर्ने, स्थानीय तहसँग होल्डिङ सेन्टर र आइसोलेशन बनाउन कसरी समन्वय गर्ने भन्ने कुरा नै एक्सन प्लान हुन् ।

र्‍यापिड एक्सन प्लान अन्तर्गत मुख्य ५ वटा कुरा हुन्छन् । पहिलो सीमा नाकामा कडाइका साथ व्यवस्थापन गर्ने । त्यहाँ एन्टीजेन परीक्षण, सीमा नाका हुँदै संक्रमणको आशङ्का गरिएका व्यक्तिलाई तत्काल कोरोना परीक्षण गर्दा पोजेटिभ आएको खण्डमा आइसोलेशनमा राख्ने व्यवस्था मिलाएका छौँ । दोस्रो, खोपको उपलब्धता हो । जुनजुन पालिकामा खोप लगाउने सङ्ख्या कम छ, त्यहाँ अनिवार्य खोपको व्यवस्था मिलाएका छौँ । तेस्रो, पीसीआरको दायरा बढाएका छौँ ।   चौथो कुरामा हब अस्पताललाई तयारी अवस्थामा रहन निर्देशन दिइसकेका छौँ । वीर अस्पताललाई कोभिड युनिफाइड अस्पताल बताइएको छ । युनिफाइड अन्तर्गतका अस्पतालहरुलाई महामारीमा उपचार, पहिचान कसरी गर्ने अर्थात कमान्ड गर्ने विषयमा तयारी भइरहेको छ । पाँचौँ भनेको अक्सिजनको व्यवस्था हो । सातै प्रदेशमा ४७ वटा अक्सिजन प्लान्ट तयार भएको छ । ५ वटा लिक्विड अक्सिजन प्लान्ट स्थापना भएको छ । ती प्लान्टले काम गरेका छन् कि छैनन्, अक्सिजन सिलिण्डर भरी छ कि छैन ? ती सम्पूर्ण कुरालाई र्‍यापिड एक्सन प्लान अन्तर्गत राखेर स्वास्थ्य मन्त्रालयले काम गरिरहेको छ ।

संक्रमणको अघिल्ला लहरमा पनि स्वास्थ्य मन्त्रालयले र्‍यापिड एक्सन प्लान अनुसार काम अगाडि बढाएको थियो । यसका बाबजुद संक्रमण दर बढ्यो, अहिले पनि र्‍यापिड एक्सन प्लान कार्यान्वयनमा मन्त्रालय चुक्ने त होइन ?

र्‍यापिट एक्सन प्लान महामारीमा कुनकुन अवस्थामा अगाडि बढ्ने भन्ने रणनीति हो । यो भनिरहँदा महामारी किन बढ्छ भन्ने विषयमा जानकारी नहुने अब कोही पनि छैन । हामीले जनस्वास्थ्यका मापदण्ड पालना नगरेर संक्रमण बढेको हो । विश्वभर यस्तै देखिएको छ । हामीले व्यक्तिगत रुपमा जनस्वास्थ्यका नियम कति पालना गरेका छौँ ? मास्कको प्रयोग, पारिवारिक जमघट नगर्ने, कार्यक्रमहरु नगर्ने भन्ने कुरामा कति ध्यान दिएका छौँ भन्ने कुरा हो । रोग लाग्नुभन्दा पनि रोग नलागोस् भन्नेतर्फ ध्यान दिन जरुरी छ । मुख्य कुरा सरोकारवालाहरुको समन्वय र सहयोग त्यतिकै आवश्यक पर्छ । जस्तै, सार्वजनिक स्थलमा कुनै कार्यक्रम भइरहेको छ भने मापदण्ड उल्लंघन भए नभएको हेर्ने जिम्मा कुन निकायको हुन्छ, त्यही निकायले ध्यान दिनुपर्ने हुन्छ । भिडभाडको व्यवस्थापनमा पनि अन्य सरकारी निकायको भूमिका रहन्छ । सबैले आप्mनो स्थानबाट आफ्नो भूमिका निर्वाह गरेको खण्डमा संक्रमणलाई घटाउन सक्छौँ ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयले पहिलो दिन अतिरिक्त मात्रा खोप दिने घोषणा गर्‍यो, भोलिपल्टै सो घोषणा किन स्थगित गर्नुपर्ने अवस्था सिर्जना भयो ? अब कहिलेदेखि अतिरिक्त मात्रा वा बुस्टर डोज दिन सुरु हुन्छ ?

राष्ट्रिय खोप सल्लाहकार समितिले कुल जनसङ्ख्याको ४० प्रतिशतले खोप लगाएको खण्डमा अतिरिक्त मात्रा दिन उपयुक्त हुन्छ भन्ने निर्णय गर्‍यो । स्वास्थ्य मन्त्रालयले ३६ प्रतिशतले खोप लगाएपछि अतिरिक्त मात्रा खोप दिने तयारी गर्‍यो । तर, एक हप्ता अतिरिक्त खोपलाई धकेलेको खण्डमा १८ वर्ष माथिका सबै जनसङ्ख्यालाई खोप दिएर बुस्टर अर्थात् अतिरिक्त मात्रा खोप माघको पहिलो हप्ताबाट दिने गरी तयारी गरेका हौँ ।

अब माघको पहिलो सातादेखि पूर्ण खोप पाएका सबैले अतिरिक्त मात्रा पाउँछन् ?

प्राथमिकताको आधारमा अतिरिक्त र बुस्टर डोज दिन्छौँ । जस्तै, पहिला फ्रन्टलाइनरलाई बुस्टर डोज दिन सुरु गर्छौँ । त्यसपछि जोखिममा रहेका समूह दीर्घरोगी, वृद्धवृद्धा गरी प्राथमिकताको आधारमा सबैलाई बुस्टर डोज दिइन्छ ।

सरकारले १८ वर्ष माथिका ६६ प्रतिशत जनसङ्ख्यालाई खोप दिने लक्ष्य राखेको छ । बागमती र गण्डकी प्रदेशले ६६ प्रतिशत जनसङ्ख्यालाई खोप लगाएको अवस्था छ । यद्यपि, अन्य प्रदेशले पुस मसान्तसम्म ६६ प्रतिशत पुर्‍याउन सक्दैनन् कि भन्ने शंका उत्पन्न भइरहेको छ । अबको ५ दिनमा सरकारले लक्ष्य पूरा गर्छ ?

१८ वर्ष माथिका ६६ प्रतिशत जनसङ्ख्याले पूर्ण खोप दिने सरकारको लक्ष्य हो । कतिपय प्रदेशले कोरोनाविरुद्धको खोप अभियानमा राम्रो गरेका छन् भने कतिपय प्रदेशमा आफ्नै समस्या छ । कम खोप लगाएका प्रदेशसँग समन्वय गरेका छौँ । खोप कभरेज कुन जिल्लामा कम छ, यस्तै पालिकास्तरको आँकडा अध्ययन गरेर खोप लगाउने सङ्ख्या किन कम भयो ? खोप लगाउनेको सङ्ख्या बढाउनलाई के गर्नुपर्छ भन्ने विषयमा समन्वय गरिरहेका छौँ । हामीलाई विश्वास छ, अब चाँडै ६६ प्रतिशत पुर्‍याउँछौँ ।

नेपालमा २७ जनामा ओभिक्रोन भेरियन्ट पुष्टि भइसकेको छ, अर्कोतिर संक्रमितको संख्या दिनानुदिन बढेको छ । सीसीएमसीसीले १३ बुँदे निर्णय गरेको छ । यो अवस्था पुनः लकडाउन हुने त होइन भनेर जनता त्रसित भएका छन्  । के अब लडकाउन हुन्छ ?

यी सबै कुरा संक्रमण दरमा भर पर्छ । सीसीएमसीसीको निर्देशिकाका आधारमा लकडाउन हुन्छ । एउटा एरियामा कति जना संक्रमित छन्, अस्पतालमा संक्रमित हुने दर कस्तो छ ? त्यही आधारमा मात्रै सीसीएमसीसीले लकडाउनका विषयमा निर्णय गर्छ । यद्यपि अहिले लकडाउन हुने सम्भावना देखिएको छैन । संक्रमण दर बढ्दै गएको खण्डमा डीडीएसीले यसबारे निर्णय लिन सक्छ । जिल्लाले संक्रमण बढेमा आफ्नो जिल्लामा अवस्था हेरेर लकडाउन गर्ने, कडाइ गर्ने, स्मार्ट लकडाउन गर्ने निर्णय लिन सक्छन् । हालसम्म स्वास्थ्य मन्त्रालयले लकडाउन गर्नुपर्छ भनेर कुनै कुरा अघि बढाएको छैन । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।