ad
x
पुस्तक समीक्षा

‘ऐलानी घाम’ : हाइकु कविताको गहन पुस्तक

person explore access_timeपुस २४, २०७८ chat_bubble_outline0

दिल पौडेलको ‘ऐलानी घाम’ हाइकु सङ्ग्रह प्रकाशनमा आएको छ । पुस्तक एउटै भए पनि यसमा १५१५ वटा हाइकु र ६५३ वटा सेन्र्यु सङ्ग्रह गरिका छन् । सुमिता पौडेलद्वारा प्रकाशित यस कृतिमा १०९ पृष्ठसम्म ‘ऐलानी घाम’ हाइकु सङ्कलन गरिएको छ भने त्यसपछिका पृष्ठमा ‘चिसा अगुल्टा’ सेन्र्यु सङ्ग्रहित छन् । हाइकु पाँच सात पाँच अक्षर संरचना भएको कविता हो । हाइकु र सेन्र्युमा हुने तात्त्विक भिन्नता प्रकृति विम्ब प्रयोग र व्याङ्ग्यात्मकता हो भन्छन् डा. यज्ञेश्वर निरौला । हाइकुमा प्रकृति विम्बको प्रयोग गरिन्छ भने सेन्र्युमा राजनीतिक, सांस्कृतिक चालचलनगत परिस्थितिमा देखापरेका विकृति र विसङ्गतिप्रति व्यङ्ग्य गरिन्छ ।  


दिल पौडेल २०२८ सालमा सिन्धुलीको दुधौलीमा  जन्मिएका हुन् । सरकारी सेवामा समर्पित उनको पहिलो कृति ‘अधुरो जिन्दगी’ (२०५०) उपन्यास हो । यसका अतिरिक्त उनले फुटकर कविता, हाइकु र गजल सङ्ग्रहका साथै समालोचना र संस्मरणात्मक निबन्ध सङ्ग्रह पनि प्रकाशित छन् । ऐलानी घाम भर्खरै प्रकाशित हाइकु सङ्ग्रह हो ।हाइकु कविताको सुरुवात कहिलेदेखि भयो भनेर खोज्दै जाँदा १४औँ शताब्दीतिर पुग्नुपर्ने हुन्छ । त्यो समयमा जापानी नागरिक यामाजाकी र आराकिदा मोरिताले यो विधाको सुरुवात गरेका भेटिन्छ तर विधागत संरचनाभित्र समेटिएको पाइँदैन । तर पछि माचुओ बोसोले विधागत संरचनाको निर्माण गरे, हाइकु कविताको सिर्जना, वृद्धि र विकास गरे । उनले नै यसलाई जनमनलाई स्पर्श गर्ने खालका रचना गरे । अनि गुणस्तरीय र उत्कृष्ट लघुतम कविताका रूपमा स्थापित गर्ने काम गरे । यसरी जापानी साहित्यमा नयाँ आयाम थपेका हुनाले उनलाई हाइकुका आदिकवि भन्छि । तर यो विधा नेपाली साहित्यमा धेरै पछि आएको हो । हाइकुलाई नेपाली साहित्यमा भित्र्याउने काम शङ्कर लामिछानेले गरेका हुन् । उनले २०१९ सालमा रूपरेखा पत्रिकाको भदौ अङ्कमा ‘सूर्योदय’ शीर्षकको हाइकु प्रकाशन गरेपछि नेपाली साहित्यमा हाइकु लेखन परम्परा भित्रिएको हो ।पौडेलले यो हाइकु सङ्ग्रह विश्व महामारी कोभिड–१९ को लहरको निषेधाज्ञाका अवधिमा लेखेका हुन् । यसमा प्रशासनिक विकृति र विसङ्गतिप्रति व्यङ्ग्य गरेका छन् । महामारीमा नेपाली जनताले भोगेका पीडाहरुलाई केन्द्रमा राखेर लेखिए पनि यसभित्र कर्मचारीका शोषण, दमन र कानुनी जन्जालबारे व्यङ्ग्य गरिएको छ । तथापि यो हाइकु सङ्ग्रहमा सुरुमा आफूलाई जन्म दिने आमा बुबालाई प्रणाम गरेर सुरु गरेका छन् ।नव आकाशप्रणाम बुबा आमाप्रभा दिवस !उनले आफूलाई यस धर्तीमा जन्मदिने बुबाआमालाई प्रणाम गरेका छन्, यो उज्यालो संसार देखाउने प्रकाशको किरणका आमाबुवालाई चित्रण गरेका छन् । आफ्नो जन्मिएको हुर्किएका गाउँका, समाजका, संस्कृतिका विम्बहरु यसमा धेरै आएका छन् ।

रातमै घम

थुम्की गाउँ प्रणाम

टाँकीको लाम !

उनले आफ्नो थुम्की गाउँप्रति श्रद्धा प्रकट गरेका छन् । उनले जटायु, अग्निकुण्ड, गङ्गा, शालिग्राम, पाण्डव जस्ता पौराणिक विम्बहरुको पनि प्रयोग गरेका छन् ।

दशौँ हाइकुमा यस सङ्ग्रहको नाम ऐलानी घामको विम्ब यसरी प्रयोग गरेका छन् ।

छुसी तुसारो

गढतीरको बाटो

ऐलानी घाम !

ऐलानी घाम यस हाइकु  सङ्ग्रहको नाम हो । ऐलानीको अर्थ आवादका लागि खुला गरिएको तर कसैको नाममा दर्ता नभएको सरकारी जग्गा भन्ने हुन्छ । यसमा आम नागरिकको कुनै हक हुँदैन । कोभिडको विपत्तिमा रहेका बेला रचिएको हुनाले यसलाई सोही सन्दर्भमा हेर्नुपर्ने हुन्छ । केभिडले थला परेका नागरिकहरु उपचार नपाएर सरकारलाई हारगुहार गरिरहेका थिए । तर सरकारमा रहेका व्यक्तिहरु भने लास गनेर त्यसैका नाममा भ्रष्टाचार गर्दै थिए । खोप ल्याउने नाममा, औषधि खरिद गर्ने नाममा धेरै भ्रष्टाचारहरु भए । यी हाइकु लेख्दै गर्दा अधिकांश अस्पतालमा कोभिडका बिरामीहरु बेड नपाएर चौरमा नै बस्न बाध्य थिए । बिरामीहरु अक्सिजन नपाएर अस्पतालका भुइँभरि छटपटाइरहेका थिए, बिरामीका आफन्तहरुबीच अक्सिजन सिलिन्डर खोसाखोसको अवस्था थियो । तर जनताको करमा हालीमुहाली गर्नेहरु कताबाट भ्रष्टाचार गर्न पाइन्छ भनेर लागिरहेका थिए । त्यो अवस्थालाई लेखकले चित्रण गरेका छन् । दुःखी गरिब जनताको सेवा गर्छु भनेर राज्यको बागडोर सम्हालेका नेता र नेतृत्वप्रति उनले व्यङ्ग्य गरेको छ । केही उदाहरण ः

हुँडार वेश

काँडाहरू बग्रेल्ती

झर्झर देश ! (१६)

जीवन टोटा

नेतालाई तिहार

झुपडी तट ! (१८)

भूत झटारो

महाभारत यम

कोब्राको राज्य ! (२०)

सत्ताका जुम्रा

कुरापार्कमा लाम !

कालो बदाम ! (१५६)

सत्ताको डण्डा

योजना डाँबाडोल

जेठमा ठण्डा ! (३१०)

देशमा राणा शासन अन्त्य भयो, पञ्चायती व्यवस्थाको अन्त्य भयो तर सरकारी कर्मचारीको मानसिकतामा कुनै परिवर्तन हुन नसकेको उनका हइकुमा पाइन्छ । जसले हाकिमको चाकडी, चाप्लुसी र सेवा गर्यो उसैको बढुवा हुने, सेवा सुविधा पाउने जस्ता विकृति झन् बढ्दै गएको चित्रण यसमा छ । शासन व्यवस्था फेरिए पनि कर्मचारीमा राणकालीन र पञ्चायतकालीन चाप्लुसी र भ्रष्टाचारी प्रवृत्तिमा कुनै परिवर्तन नआएको प्रति यसरी व्यङ्ग्य गर्छन् ।

बुद्धिको व्यापार

रकमी कर्मचारी

खाँटी गुलाम ! (५७)

हाकिम मोटा

अड्डाको बहिरङ्ग

राजस्व खोटा (२२३)

शठ सहारा

फाइल तलमाथि

पुग्दो आहारा ! (२१०)

यसरी रकम (घुस) लिएर मात्र काम गर्ने प्रवृत्ति कर्मचारीमा बढ्दै गएको, तल्ला तहका कर्मचारी खाटी गुलाम भएको, घुस नदिने सेवाग्राही जनताको फाइल नै गायव गरिदिने घृणित कार्यप्रति  व्यङ्य गरिएको छ । यस्ता कार्य जनताले रातदिन भोग्दै आएका छन् । हरेक कुरामा दलाल नलगाई काम हुने अवस्था छैन । घुसबिना कुनै काम हुन सक्दैन । यो आम नेपालीजनको भोगाइ हो ।

त्यतिमात्र होइन, शासन व्यवस्था खराब भयो भनेर विभिन्न समयमा आन्दोलन र क्रान्ति गर्ने राजनीतिक दलहरुले पनि जनतालाई दिएको सास्ती कम छैन । परिवर्तन पछि समृद्धि हासिल हुने चाहनाले हजारौँ हजार जनताले त्याग र बलिदान दिए । देशमा लोकतन्त्र आयो तर यस लोकतन्त्रबाट सर्वसाधारणले झन् बढी दुःख पाए । लोकतन्त्र र गणतन्त्रको नाममा सुकिला मुकिला, धनसम्पत्ति र शक्ति सम्पन्नले मात्रै राज्यका सेवा सुविधाको उपयोग गरे । यस्ता घृणित कार्यप्रति हाइकु कवि पौडेलले कडा व्यङ्ग्य हानेका छन् । सुख समृद्धि र स्वतन्त्रताका लागि मधेसमा धेरै युवाले ज्यानको आहुति दिए तर त्यसको दुरुपयोग भयो । सबै फुट र राज गरमा मात्र केन्द्रित भए । त्यसका नाइकेहरु पनि सत्ताकै चाकडीमा लागे र जनतालाई बेवास्ता गरको प्रति कविले यसरी व्यङ्ग्य गरेका छन् ।

घाउ मधेस

युद्धभूमिमा प्रवेश

लडका दोहन ! (७१)

फुटमा लुट

बलिदानका मर्म

कुरो न चुरो ! (४५)

अतः कवि दिल पौडेलका हाइकु र सेन्र्यु कानुन, राजनीति, प्रजातन्त्र, सरकारका विकृति, गरिबी प्रेम आदिका विषयमा केन्द्रित छन् । उनले मानव जीवन, समाज तथा देशमा देखापरेका विकृतिलाई यथार्थ तरिकाले व्यङ्ग्य गरेका छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।