ad
x
राष्ट्रियसभा निर्वाचन

सुदूरपश्चिम प्रदेशबाट राष्ट्रियसभा सदस्यका यी हुन् ६ प्रतिस्पर्धी

person explore access_timeपुस २२, २०७८ chat_bubble_outline0

सुदूरपश्चिम प्रदेश अन्तर्गत राष्ट्रियसभा सदस्य पदका लागि तीन सीटमा हुन गइरहेको निर्वाचनमा ६ जना प्रतिस्पर्धी मैदानमा उत्रिएका छन् । यहाँ सत्तारुढ गठबन्धन र प्रमुख प्रतिपक्ष नेकपा एमालेबीच तीन सीटका लागि प्रतिस्पर्धा हुन लागेको हो ।


सत्तारुढ गठबन्धनका तर्फबाट तीन सीटका लागि नेपाली काँग्रेसका नारायणदत्त मिश्र, नेकपा माओवादी केन्द्रका जगत पार्की र नेकपा एकीकृत समाजवादी पार्टीका गरिमा शाह उम्मेदवार बनेका छन् । यस्तै, नेकपा एमालेले तीन सीटका लागि डिल्लीराज भट्ट, नरेश कुमार विक र सन्तोष शर्मा थापालाई उम्मेदवार बनाएको छ ।१. नारायण दत्त मिश्रनेपाली काँग्रेसको तर्फबाट राष्ट्रियसभा सदस्यमा उम्मेदवार बनेका नारायण दत्त मिश्रले २०२८ सालमा नेविसंघबाट राजनीतिक जीवन सुरु गरेका थिए । उनी करिब पाँच दर्जन पटक जेल परेका छन् । २०३२ सालमा ग्य्राजुएसन गरेका उनी कैलालीको जोशीपुर गाउँपालिका–६ को लोखरीमा बसोबास गर्दै आएका छन् । उनी सबै लोकतान्त्रिक आन्दोलनको अग्रमोर्चामा बसेर काम गरे । २०३३ सालमा बीपी नेपाल फर्कदा थुप्रै कार्यक्रममा सरिक भए । २०५४ सालमा पार्टीको तर्फबाट जिल्ला विकास समिति कैलालीको सभापतिमा विजयी भएका उनी २०७० सालको संविधानसभाको चुनावमा ११ सय मतान्तरले पराजित भए । उनले २०४८ सालदेखि हालसम्म नेपाली काँग्रेसको महासमिति सदस्य रही काम गरेका छन् ।२. जगत पार्कीनेकपा माओवादी केन्द्रका तर्फबाट राष्ट्रियसभा सदस्यका उम्मेदवार बनेका जगत पार्कीको घर डडेल्धुरा, आलीताल गाउँपालिका–७, मेलगाजा हो । उनी हाल डडेल्धुरामै बसोबास गर्दै आएका छन् । २०४६ सालमा अनेरास्ववियुबाट राजनीतिमा लागेका पार्की २०५३÷५४ सालमा नेपाल उत्पीडन दलित जातीय मुक्ति समाजको जिल्ला सचिव भएर काम गरेका उनले २०५४ मै संयुक्त जनमोर्चा नेपालको जिल्ला सचिव र ०५७ सालमा जिल्ला अध्यक्ष भएर काम गरे ।२०५७ मा अखिल नेपाल जनवादी युवा लिगको केन्द्रीय सदस्य, २०५८ मा संयुक्त जनमोर्चाको केन्द्रीय सदस्य भएका उनी २०६४ मा नेकपा एकता केन्द्रको केन्द्रीय सदस्य भएर काम गरे । २०६५ मा नेकपा माओवादी र नेकपा एकता केन्द्रबीच पार्टी एकीकरण भई नेकपा माओवादी केन्द्र हुँदा पार्की केन्द्रीय सदस्य नै भए । २०७० सालमा माओवादी केन्द्रको पोलिटब्युरो सदस्य हुँदै हाल उनी केन्द्रीय सदस्यमा निर्वाचित भएका छन् ।

३. गरिमा शाह

नेकपा एकीकृत समाजवादीका तर्फबाट राष्ट्रियसभा सदस्यमा उम्मेदवार बनेकी गरिमा शाहको पुर्ख्यौली घर बाजुरा हो भने उनको जन्म अछामको कालीमाटीस्थित मावली घरमा भएको हो । हाल कैलालीको टीकापुर नगरपालिका–२ मा बसोबास गर्दै आएकी उनी २०४६ सालमा नेकपा एमालेको संगठित सदस्य हुँदै अखिल भारत नेपाली स्वतन्त्र विद्यार्थी युनियनको २ कार्यकाल महासचिव बनिन् ।

प्रवासी आन्दोलनमा जोडिएकी शाह २०५४ सालमा पार्टी विभाजन हुँदा पार्टीको राष्ट्रिय परिषदमा रही काम गरिन् । २०५७ सालमा नेपाल फर्के लगत्तै पार्टीको भ्रातृ संगठन युवा संघ नेपालको केन्द्रीय सदस्य भएकी उनी सोही संगठनको केन्द्रीय उपाध्यक्ष हुँदै पार्टीको आठौं र नवौं महाधिवेशनबाट पार्टीको केन्द्रीय सदस्य बनिन् ।

२०६४ सालमा कैलाली क्षेत्र नं १ बाट संविधानसभाको चुनावमा पराजित भएकी उनी २०७० मा समानुपातिकबाट संविधानसभा सदस्य बनिन् । संविधान मस्यौदा समितिको सदस्य हुँदै अर्थ समितिको सदस्य भएकी उनी २०७४ सालमा पुनः कैलाली क्षेत्र नं १ बाट प्रतिनिधिसभा सदस्य उम्मेदवार भए पनि पराजित भइन् । पार्टीमा अन्तरसङ्घर्ष हुँदै पार्टी नै विभाजन हुँदा उनी नेकपा एकीकृत समाजवादीमा लागिन् र केन्द्रीय सचिव तथा सुदूरपश्चिम ईन्चार्ज भएकी छन् । अखिल नेपाल महिला समाजवादीको केन्द्रीय सचिव र प्रशिक्षण विभाग प्रमुख भएर उनले काम गरिरहेकी छन् ।

४. डिल्लीराज भट्ट

सुदूरपश्चिमबाट राष्टियसभा सदस्य पदमा नेकपा एमालेले पुराना बामपन्थी नेता डिल्लीराज भट्टलाई उम्मेदवार बनाएको छ । उनको पुर्ख्यौली घर डोटीको जोरायल गाउँपालिका हो । हाल उनी कैलालीको धनगढी उपमहानगरपालिका–४ मा बसोबास गर्दै आएका छन् ।

उनी २०२६ सालतिर नेपाली काँग्रेसको जिल्ला कार्य समिति सदस्यमा रही काम गर्थे । २०२६ माघ १६ गते सहिद दिवसका दिन उनी गिरफ्तार भए । जेलबाट मुक्त भएपछि उनलाई माला अबिरले स्वागत गरियो । आफूलाई यसरी स्वागत गर्नेमा बामपन्थी पृष्ठभूमि भएका ब्यक्ति रहेको उनी बताउँछन् । तिनै व्यक्ति २०२६ माघ १८ गते आफ्नो घरमा आएर आफूलाई कम्युनिस्ट राजनीतिमा लाग्न प्रस्ताव गरेको उनले बताए ।

उनीबाट प्रभावित भएर २०२८ सालमा आफूले कम्युनिष्ट पार्टीको सदस्यता लिएको उनले बताए । शिक्षण पेसामा रहेका भट्ट २०४७ सालमा नेकपा एमाले पार्टीबाट डोटी जिल्ला कमिटीको संयोजक भएर काम गर्न थाले । पार्टीको पहिलो अधिवेशनबाट उनी डोटी पार्टी कमिटीको उपसचिवमा निर्वाचित भए भने दोस्रो अधिवेशनमा सचिवमा निर्वाचित भए ।

राजनीतिमा सक्रियता बढेपछि उनले शिक्षण पेसाबाट अवकाश लिएर निरन्तर पार्टीको काममा सक्रिय भए । उनी २०५१ मा मनमोहन अधिकारी नेतृत्वको सरकार हुँदा सुकुम्बासी आयोगको सदस्य भए । २०५६ मा पार्टी विभाजन हुँदा उनले नेकपा एमालेको स्कुलिङ विभागको सदस्य भएर काम गरे । जब माओवादी केन्द्र र नेकपा एमालेबीच एकीरण भयो, उनी सुदूरपश्चिम प्रदेशको अनुशासन आयोगको अध्यक्ष बने । तत्कालीन नेकपा विघटन भएपछि उनले एमाले नै रोजे र अहिले पार्टीको केन्द्रीय सल्लाहकार परिषदको सदस्यमा रहेर काम गरिरहेका छन् ।

५.  नरेश कुमार विक

नेकपा एमालेकै तर्फबाट राष्ट्रियसभा सदस्यका उम्मेदवार बनेका नरेश कुमार विकले नेकपा एमालेको भ्रातृ संगठन अनेरास्ववियुमा रहेर लामो समय काम गरेका छन् । पाटन नगरपालिका, बैतडीमा बसोबास गर्दै आएका उनले अनेरास्ववियुमा २ कार्यकाल जिल्ला अध्यक्ष र एक कार्यकाल अखिलकै राष्ट्रिय परिषद सदस्य भएर काम गरेका छन् । त्यस्तै मुक्ति समाज नेपालको जिल्ला अध्यक्ष भएर दुई कार्यकाल र सोही समाजको दुई कार्यकाल केन्द्रीय सदस्य सचिवालयमा रही उनले काम गरेका छन् ।

उनी पार्टीको निर्वाचन क्षेत्रीय कमिटीको अध्यक्ष भए भने ३ कार्यकाल पार्टीको जिल्ला कमिटी सदस्यमा रही काम गरे । पार्टीको अञ्चल कमिटी सदस्य समेत बनिसकेका विक हाल पार्टीको प्रदेश कमिटी सदस्य छन् । उनी ०७७ सालमा भूमि सम्बन्धी समस्या समाधान आयोग बैतडीको अध्यक्ष र २०६७ मा उपेक्षित उत्पीडित वर्ग जिल्ला समन्वय समिती बैतडीको उपाध्यक्षमा दुई कार्यकालसम्म काम गरे । त्यस्तै २०६८ देखि २०७५ सालसम्म पाटन बहुमुखी क्याम्पस बैतडीको सञ्चालक समिति अध्यक्ष पनि उनी रहे । २०७४ सालको स्थानीय तह निर्वाचनमा पाटन नगरपालिकाको प्रमुखमा उम्मेदवारी दिएका उनी पराजित भएका थिए ।

६.  सन्तोष शर्मा थापा

नेकपा एमालेका तर्फबाट राष्ट्रियसभा सदस्यका उम्मेदवार बनेका सन्तोष शर्मा थापाको पुर्ख्यौली घर बाजुरा हो भने हाल उनी धनगढी उपमहानगरपालिका–५, हसनपुरमा बसोबास गर्दै आएकी छन् । २०४५ सालदेखि महिला विकास कार्यालयमा २१ वर्ष काम गरेकी थापा २०४८ सालमा नेपाल निजामती कर्मचारी संगठनमा आवद्ध भइन् । कर्मचारी हुँदा नै २०५६÷०५७ सालमा अछामको तत्कालीन चण्डिका गाविसमा उनले आफ्नो भूमिगत नाम छायाँ थापा राखेर पार्टी गतिविधिमा पनि सक्रियता जनाएकी थिइन् ।

२०५३ सालमा भएको नेपाल निजामती कर्मचारी संगठनको राष्ट्रिय सम्मेलनमा सुदूरपश्चिम विकास क्षेत्रबाट उनी महिला प्रतिनिधिमा छनौट भएकी थिइन् । उनले अखिल नेपाल महिला संघको नगर कमिटी, जिल्ला कमिटीमा रहेरसमेत काम गरेकी छन् । पार्टीको महिला विभागको ईन्चार्ज, अन्तर्पार्टी महिला सञ्जालको जिल्ला अध्यक्ष रहेर पनि उनले जिम्मेवारी सम्हालेकी छन् ।

हाल उनी अखिल नेपाल महिला संघको केन्द्रीय सदस्य र पार्टीको १० औ राष्ट्रिय महाधिवेशनबाट केन्द्रीय सदस्य निर्वाचित भइ पार्टीको जिम्मेवारीमा रहेकी छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।