ad
x
साहित्य

‘नेपाली साहित्य पनि नोबेल पुरस्कार पाउन लायक छ’

person explore access_timeपुस १०, २०७८ chat_bubble_outline0

साहित्य लेखनको यात्रा


म अहिले नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानमा प्राज्ञ छु । मेरो जन्म सन् १९४६ जुलाई २ मा भारतको लखनउमा आमा देवी तथा बुवा गम्भीरसिंहको कोखबाट भएको हो । मेरो औपचारिक शिक्षा स्नातकसम्म रहेकोमा शास्त्रीय सङ्गीतमा डिप्लोमा गरेकी छु । भारतमा शिक्षादीक्षा लिएर नेपालका विभिन्न विद्यालयमा अध्यापन गराएँ ।भारतको सिलोङमै गीत लेख्न थालेकी थिएँ । एसएलसी दिँदा सायद १८ वर्षकी थिएँ होला । त्यही समयदेखि मेरो सक्रिय साहित्यिक यात्राको सुरुवात भयो । केही त्यस्ता असल मान्छे भेटेँ जो मेरो साहित्य सिर्जनाको वृद्धि विकासका लागि देवदूत जस्ता भएर आए । उनीहरूले गर्दा नै म अगाडि बढेकी हुँ । डीआर सुब्बालाई म मामा भन्थेँ । रामप्रसाद ज्ञवाली, जसलाई म कहिल्यै पनि बिर्सन सक्दिनँ । उहाँहरुले साहित्य लेखनमा धेरै सहयोग गर्नुभयो । ज्ञवालीको घर बडा बजारमा थियो । त्यो बजारमा म बुदुना माछा लिन जान्थेँ । उहाँले मलाई घरमा बोलाएर किताब र पत्रपत्रिका दिनुहुन्थ्यो । चिया खुवाउँदै कथा सुनाउनुुहुन्थ्यो । उहाँले लेखनमा प्रोत्साहन गरेको म कहिल्यै बिर्सिन सक्दिनँ ।त्यतिबेला हिन्दी कथाहरू धेरै पढ्थेँ । त्यहाँ हिन्दी साहित्यिक पत्रिका पनि आउँथ्यो । मलाई कथा जोड्न र लेख्न सुरु गर्ने प्रेरणा चाहिँ आमाबाट पाएँ । उहाँले रामायणका हरेक पात्रहरूलाई लिएर कथा भन्नुहुन्थ्यो । महाभारतका कथा पनि भन्नुहुन्थ्यो । यी कुराले मलाई साहित्यतर्फ डोर्यायो ।सन् १९५९ मा भारतको मेघायलबाट प्रकाशित हुने आशा पत्रिकामा छापिएको ‘बौलाही’ शीर्षकको कविता मेरो पहिलो सिर्जना हो । सुरुमा कविता र गीतबाट साहित्य सिर्जना गरे पनि मैले प्रायः कथा विधामा कलम चलाएकी छु । नजुरेको जोडी (२०३०), गमलाको फूल (२०३३), साँघु तरेपछि (२०३९), चौतारो साक्षी छ (२०४६), माया ठकुरीका कथाहरू (२०४८), आमा जानुहोस् (२०६४), प्रियंवदा (२०६९) मेरा प्रकाशित कथा सङ्गह हो । यस्तै, इन्द्रधनुष (२०६१) गीति सङ्ग्रह र चरी चिरबिर (२०६९) बालकथा सङ्ग्रह पनि प्रकाशित छ ।मैले पाएका केही सम्मानमा रत्नश्री स्वर्ण पदक (२०३५), मैनाली कथा पुरस्कार (२०४१), ‘मैना पुरस्कार’ (२०६१), ‘खिल शर्मा राजीवलोचन जोशी पुरस्कार’ (२०६३), ‘दीपज्योति सम्मान’ (२०६६) आदि छन् ।नेवार नै हुन्, राजाको नजिकको मान्छे भन्थे । उनले माया ठकुरी नेपालमै बस्ने हो भने पढाउने, सङ्गीत शिक्षा दिने सबै खर्च नेपाल सरकारबाटै हुन्छ भने । मैले त्यतिबेला आफ्नै देशमा बस्ने, फर्किन्छु भनेँ । अल्लारे वयमा त्यसबेला मलाई आफ्नो देश त्यही भारत नै हो जस्तो लाग्यो ।

थिएन साहित्यिक परिवेश

अहिलेको जस्तो उत्साहवद्र्धक साहित्यिक परिवेश त्यसबेला थिएन । त्यहाँ नेपाली सङ्गीत कला समिति भन्ने एउटा संस्था थियो । त्यो संस्थामा पढेलेखेका मानिस सबै जाने गर्थे । डीआर सुब्बा मेरो बुबासँगै पल्टनमा काम गर्नुभएको अवकाशप्राप्त भारतीय आर्मी पनि त्यस संस्थामा हुनुहुँदो रहेछ । मैले एसएलसी पास गरिसकेपछि उहाँले ‘माया तिमी लेख्दिरहिछौ, गीत पनि लेखेको रहेछ, तिमी सङ्गीत कलामा आउनुपर्छ’ भन्नुभयो । तर त्यहाँका पढेलेखेका महिलाहरूले मलाई नानाथरीको आरोप लगाउँदै सङ्गीत कला समितिमा राखिए हामी छोड्छौँ भनेछन् । अनि मामा (डीआर सुब्बा) ले तिमीहरू छोड्ने हो भने छोड, उसले आफ्नो क्षमता देखाउँछे । ऊ बिग्रेकी केटी हो भन्ने तिमीहरूसँग के प्रमाण छ ? भन्नुभएछ ।

मैले सङ्गीत समितिमा गएपछिको पहिलो गीत ‘हेर न हेर क्या राम्रो फूल फुल्यो है हिमालमा’ गाएँ । यो गीत मैले आफैँ लेखेकी थिएँ । यसबारे मेरो एउटा सम्झना छ । राजा महेन्द्रको जन्मोत्सव टुुँडिखेलमा हुनेवाला थियो । कार्यक्रमका लागि हामी भारतबाट आएका थियौँ । हामीलाई शङ्कर होटलमा राखिएको थियो । प्रेमध्वज प्रधान त्यतिबेला जवान थिए, उनलाई देखेर उताबाट आएका केटीहरू सबैले मनपराए । एकदमै हिरो थिए । मलाई पनि खुब राम्रो लाग्ने । कतिबेला गीत गाउँछन् भनेर पर्खिन्थ्यौँ । उनले गीत गाउँदा सबै मख्ख पथ्र्यौं, त्यो उमेर पनि हो ।

त्यो कार्यक्रममा मैले ‘हेर न हेर क्या राम्रो फूल फुल्यो है हिमालमा’ गीत गाएँ । त्यसको भोलिपल्ट एक जना मान्छे आए, नेवार नै हुन्, राजाको नजिकको मान्छे भन्थे । उनले माया ठकुरी नेपालमै बस्ने हो भने पढाउने, सङ्गीत शिक्षा दिने सबै खर्च नेपाल सरकारबाटै हुन्छ भने । मैले त्यतिबेला आफ्नै देशमा बस्ने, फर्किन्छु भनेँ । अल्लारे वयमा त्यसबेला मलाई आफ्नो देश त्यही भारत नै हो जस्तो लाग्यो ।

नेपालमा लेखेर जीवन चलाउन सक्ने अवस्था छैन । लेख्नका लागि समय चाहियो । जागिर नगरी, अन्य कुनै व्यावसाय नगरी उपाय छैन । रिसोर्टमा बसेर गएर एक वर्ष लेख्छु भन्न सक्ने लेखकहरूको अवस्था छैन ।

अरुले लेखिदिएको आंशका

मेरो पहिलो सिर्जना ‘बहुलाही’ शीर्षकको कवितामा आफ्नो जीवन भोगाइ पोखेको थिएँ  । घरपरिवारमा मुमाले धेरै सहयोग गर्नुभएको थियो । मैले पहिलो कथा लेखेर देखाउँदा मुमालाई नोबेल पुरस्कार नै पाएजस्तो भयो भन्नुभयो । यसले आफैँ लेखेको त होइन, कसले पो लेखिदिएको हो भनेर अरुले कुरा काट्थे ।

कतिपयले विषय दिन्थे र कथा लेख पनि भन्थे अनि म लेख्थेँ । पहिले केही समस्या थियो तर अहिले धेरै परिवारले महिलालाई सपोर्ट गर्छन् । महिलाले पनि साहित्य लेखेको एकदमै राम्रो मानेका छन् । समाज र परिवारले हौसला दिएर नै महिलाहरू साहित्य यात्रामा हिँडेका छन् । अहिले महिलाहरू घरघरै साहित्यकार भएको देख्दा खुशी लाग्छ । मैले देखेको नारीहरूले प्रगति गरेकोमा श्रीमान्, सासूससुराहरूले गर्व गरेका छन्, खुसी नै भएका छन् । साहित्यकारमा नारी–पुरुष छुट्याउनुपर्ने जस्तो लाग्दैन ।

तर कोही कसैले चाहिँ महिलाले लेखेका कथामा आफ्नै परिवार र नातेदारको घटनासँग मिल्न गयो भने किन हाम्रो बेइज्जत गरिस् ? यो किन लेखिस् भन्ने पनि भेटिन्छन् । मलाई त होइन तर अरूलाई त्यसो भनेको सुनेकी छु । त्यसलाई अलि उदारका रूपमा लिनुपर्ने हो ।

प्रभावशाली महिला स्रष्टा

अहिले नारी साहित्यकारहरू धेरै उदाएका छन् । अहिले धेरै अध्ययन गरेर होला, विचार फराकिलो भएर होला अत्यन्त राम्रो सिर्जना गर्नेहरू पनि छन् । यसै क्रममा एकजना भूधरा उपाध्याय बहिनीलाई भेटेको थिएँ । एक दिन उनले लेखेको कथा पढें । कथामा एकजना महिला पात्र विधुर पुरुषसँग बिहे गर्छिन् । त्यो घरमा पुरुषकी पहिलेकी श्रीमती, छोराछोरीको तस्विर सजाएर राखिएको हुन्छ । त्यो देखेर नारी पात्रले आफूले आफैँलाई प्रश्न गर्छिन्, “मै पनि आफ्नो पहिलेको श्रीमान्को तस्विर राख्छु । उसले राख्दा हुने, मैले राख्न किन नहुने ?’’ यो कुराले मलाई घोत्लिन बाध्य गरायो । मैले ती बहिनीलाई अहिले कतै भेटेँ भने कति राम्रो लेख्नुभएको भन्ने थिएँ । यस्ता नयाँ ढंगले प्रभावशाली कथा लेख्ने महिला स्रष्टा थुप्रै छन् अहिले ।

यसरी आफ्नो अधिकार र अस्तित्वका लागि महिला स्रष्टाले मुक्तक, कविता, आख्यानद्वारा व्यक्त गर्नु त राम्रो कुरा हो । तर साहित्यमा कोरा नारा हाल्नु हुँदैन ।

नोबेल पुरस्कार र नेपाली स्रष्टा

भाषाका कारणले नै नेपाली साहित्यको विस्तार विश्वस्तरमा पुग्न नसकेको हो । नोबेल पुरस्कारका लागि भाषा अङ्ग्रेजी नै चाहिन्छ । त्यहाँ पुग्न जस्तो पायो त्यस्तो अङ्ग्रेजीले पनि हुँदैन । जबकि त्यहाँसम्म पुग्ने खालका कृति त पारिजातका पनि थिए । तर देशको विकास भई नसकेको अवस्था, सामाजिक परिवेश, त्यतिबेला बन्धनमा पनि बस्नुपरेको अवस्था आदिले नपुगेको होला । तर अहिले साहित्य लेखेर अनलाइनमा पोस्ट गर्नेवित्तिकै विश्वभरका पाठकले पढ्न सक्छन् । एउटा औँलाले थिचेको भरमा विश्वले त्यो साहित्य पढ्छ । नोबेल पुरस्कार छनोटका लागि त्यहाँ पुर्याउन हामीले अध्ययन गर्नुपर्ने अवस्था आएको छ । त्यसको भाषिक पक्ष, विषयबस्तु पक्ष, भाव पक्ष आदिका बारेमा अनुसन्धान गरेर लेखन प्रयास गर्ने हो भने नेपाली साहित्य र साहित्यकारले पनि नोबेल पुरस्कार नपाउने भन्ने छैन ।

लेखेर बाँच्न सक्ने अवस्था

टाढा जानु पर्दैन, छिमेकी मुलुक भारतमा साहित्य सिर्जनाको अवस्था धेरै राम्रो छ । लेखनमै जीवन अर्पिनेहरू पनि छन् । भारतीय लेखिका अमृता प्रितम पनि त्यसैगरी आनन्दले लेख्थिन् । उनको अर्थ व्यवस्था राम्रो थियो । उनले कतिपय कुरामा आफ्ना गन्थन लेखे पनि लेखन भने गहिरो छ । अहिले भर्खरै मन्नु भण्डारी बितिन् । उनी पनि एक सशक्त लेखिका हुन् । अरू पनि थुप्रै साहित्यकार छन् । नेपालमा चाहिँ लेखेर जीवन चलाउन सक्ने अवस्था छैन । लेख्नका लागि समय चाहियो । जागिर नगरी, अन्य कुनै व्यावसाय नगरी उपाय छैन । रिसोर्टमा बसेर गएर एक वर्ष लेख्छु भन्न सक्ने लेखकहरूको अवस्था छैन । आशावादी होऔँ, हाम्रो देशमा पनि लेखेरै बाँच्न सक्ने दिन चाँडै आउला ।

यथार्थवादी पात्र

मेरो खास लेखनविधा कथा हो । मैले अध्ययन गरेअनुसार नवप्रवेशी आख्यानकारहरू धेरै अध्ययन अनुसन्धान गरेर सिर्जना गरिरहेका छन् । पात्रहरू चयन गर्दा जीवन्त पात्र आफूले देखेको भोगेको पात्र राखे अझ राम्रो हुन्छ । किनभने उनीहरूले संसारभरका किताब पढेका छन्, शिक्षित छन्, शब्दभण्डार बृहत् छ ।

अहिले हामी सबैको भाषा एउटै भएको छ । चाहे गाउँबाट आउने हुन्, पूर्वबाट आउने हुन् या पश्चिमबाट । हाम्रो साहित्यमा व्यक्त गर्ने भाषा चाहिँ एउटै भएको छ । पहिले पहिलेका लेखक साहित्यकारहरूले जुन थलोबाट आएका हुन्, पारिवारिक थलो जुन थियो, त्यो भाषा, संस्कृति र संस्कार उसको सिर्जनामा ट्याक्कै भेटिन्थ्यो । आञ्चलिक स्वाद पाइन्थ्यो तर अहिले त त्यो सबै ककटेलजस्तै मिसिएको छ । मैले जति पनि कथाहरू लेखेकी छु, ती कुनै पनि पात्र काल्पनिक होइनन् ।

मैले आफ्ना पुस्तक प्रकाशन भएजति प्रायः गाउँ गाउँमा सबैले पढून् भनेर निःशुल्क बाँडिदिने गरेकी थिएँ । अब आएर बल्ल किताबको मूल्य दिनुपर्छ भन्न थालेकी छु ।

नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानकी प्राज्ञ माया ठकुरीसँग रातोपाटीकर्मी एमपी दाहालले गरेको कुराकानीमा आधारित ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।