ad
x

‘प्रचण्डपथ त्याग्नु माओवादीको गल्ती, तितरवितर भयौं’ : जनार्दन शर्मा

person explore access_timeमंसिर २९, २०७८ chat_bubble_outline0

नेकपा (माओवादी केन्द्र) का स्थायी कमिटी सदस्य तथा संगठन विभाग प्रमुख एवम् अर्थमन्त्री जनार्दन शर्मा ‘प्रभाकर’ ले प्रचण्डपथ त्याग्नु आफूहरूको गल्ती भएको र सोहीकारण माओवादी नेताहरू तितरवितर भएको बताएका छन् । पार्टी समर्थित जनकलाकार संघको दोस्रो राष्ट्रिय सम्मेलनलाई सम्बोधन गर्दै नेता एवम् मन्त्री शर्माले प्रचण्डपथले माओवादीलाई एकढिक्का बनाएर राखेकोमा सो त्यागिएपछि समस्या भएको उल्लेख गरेका हुन् । 
वि.सं. २०५७ माघ २६ देखि फागुन १ गतेसम्म चलेको माओवादीको दोस्रो राष्ट्रिय सम्मेलनले पार्टीको पथप्रदर्शक सिद्धान्तका रूपमा प्रचण्डपथ अंगीकार गरेको थियो । २०६५ पुस ३० गते तत्कालीन नेकपा (माओवादी) र नेकपा एकताकेन्द्रबीच पार्टी एकता भएपछि प्रचण्डले प्रचण्डपथलाई पार्टीको पथप्रदर्शक विचारबाट हटाएका थिए । नेता शर्माले यसअघि पनि प्रचण्डपथ त्याग्नु पार्टीको गल्ती भएको बताउँदै आएका छन् ।


नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र) को स्थानीय तह विभागका सदस्यहरूलाई सपथग्रहण गराउने क्रममा समाजवादको आधार तयार गर्न समुदायमा आधारित उत्पादन शक्तिको निर्माण गर्नुपर्नेमा पनि नेता शर्माले जोड दिए । सो शक्तिको नेतृत्व माओवादी केन्द्रले गर्नुपर्ने उनको भनाइ थियो ।व्यक्तिगत प्रतिस्पर्धालाई समेत कायम राखेर सामुदायिक स्रोत साधनलाई परिचालन गरी समाजवादको आधार तयार गर्नुपर्ने उल्लेख गर्दै शर्माले भने, ‘समुदायमा आधारित उत्पादन शक्ति केन्द्रको विकास गर्नुपर्छ, उत्पादनका साधनहरू त्यसको स्वामित्वमा हुनुपर्छ र समुदायलाई आवश्यक पर्ने साधनहरू त्यसले दिन सक्नुपर्छ ।’ केन्द्रले व्यक्तिगत तथा सामुदायिक रूपमा उत्पादन भएका वस्तुको केन्द्रीकरण गरी बजारीकरण गर्नमा मद्दत गर्नुपर्ने उनले बताए । केन्द्रले स्थानीय सरकारलाई आवश्यक परेका बेला घचघच्याउने र चुनौति दिनसक्ने हुनुपर्ने पनि उनको भनाइ छ । यसो गर्दा खासगरी स्थानीय सरकारलाई विकास र उत्पादनमा पूरकका रूपमा सहयोग गर्नुपर्ने उनको धारणा छ । यसरी सामुदायिक कार्य गर्दामात्र समाजवादको ‘भ्रुण’को विकास हुने शर्माले उल्लेख गरे ।
 कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।