जनकपुरमा सीताराम विवाह महोत्सव, तस्बिरमा हेर्नुहोस्

person explore access_timeमंसिर २२, २०७८ chat_bubble_outline0

जनकपुरधाममा धुमधामका साथ सीताराम विवाह महोत्सव हुँदैछ । विवाह महोत्सवका अवसरमा बुधबार प्रदेश २ सरकारले सार्वजनिक बिदासमेत दिएको छ । मंसिर शुक्ल पञ्चमीका दिन त्रेता युगमा मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान राम र आदर्शनारी सीताको विवाह भएको हो । सोही दिनको सम्झनामा विवाह पञ्चमी महोत्सव मनाउने गरिन्छ ।


विवाह पञ्चमीमा राम जानकीको डोलालाई जनकपुरमा स्वयम्बर गरी वैदिक परम्परा अनुसार विवाह गर्ने प्रचलन छ । बुधबार दिउँसो साधुसन्तको अगुवाइमा झाँकी, किर्तनसहित राम मन्दिरबाट भगवान रामको डोला र जानकी मन्दिरबाट सीताको डोला निकालेर ऐतिहासिक रंगभूमि मैदान (बाह्र बिघा)मा डोलाफेर गरी सीतारामको स्वयम्बर हुने कार्यक्रम रहेको जानकी मन्दिरका महन्त रामरोशन दास वैष्णवले बताए ।रामजानकीको डोलासहित जनकपुरधाम नगर परिक्रमा गर्दै जानकी मन्दिरमा साँझ प्रवेश गरेपछि रामजानकीको विवाहको कार्यक्रम हुनेछ । राम मन्दिर र जानकी मन्दिरबाट डोला निस्केपछि डोला दर्शन गर्न श्रद्धालु भक्तजनहरुको व्यापक भिड रहन्छ । वैवाहिक कार्यक्रममा राम मन्दिरका महन्थ राम गिरी भगवान रामका बुबा अर्थात राजा दशरथको भूमिकामा रहन्छन् भने जानकी मन्दिरका महन्त रामतपेश्वर दास वैष्णव छोरी सीताको बुवा राजा जनकको भूमिकामा हुन्छन् ।यस महोत्सवमा दर्शनका लागि नेपाल तथा भारतका विभिन्न स्थानहरुबाट लाखौँ श्रद्धालु भक्तजनहरु जनकपुरधाम आएका छन् । साताव्यापी रुपमा मनाइने रामजानकी विवाह पञ्चमी महोत्सवमा नगरदर्शन, फूलबारी लिला, धनुषा यज्ञ, तिल्कोत्सव, मटकोर कार्यक्रम सम्पन्न भइसकेको छ भने आज सीतारामको विवाह पश्चात बिहीबार रामकलेवा गरी विधिवत रुपमा विवाह पञ्चमी महोत्सव समापन हुने महन्त रामतपेश्वर दास वैष्णवले बताए ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।