ad
x
अर्थतन्त्र

नेपाली धागो निर्यात रोक्ने टर्की र भारतको प्रयास असफल

उछालियो निर्यात

person explore access_timeमंसिर २०, २०७८ chat_bubble_outline0

विश्व बजारमा नेपालमा उत्पादित धागोको निर्यात बढ्न थालेको छ । भन्सार विभागले सार्वजनिक गरेको पछिल्लो तथ्यांक विश्लेषण गर्दा नेपालमा उत्पादित धागोको माग बढ्न थालेको देखिएको हो ।


चालू आर्थिक वर्षको कात्तिक महिनासम्म पाँच अर्ब ४२ करोड रुपैयाँ मूल्य बराबरको धागो निर्यात भएको छ । साउनदेखि कात्तिक (चार महिना अवधि) भित्र उल्लेखित रकम बराबरको धागो निर्यात भएको हो । चार महिनाभित्र निर्यात भएको धागोको परिणाम गत आर्थिक वर्षको कात्तिक महिनासम्मको निर्यात तथ्यांकभन्दा ६० करोड रुपैयाँले बढी हो ।गत आर्थिक वर्षको कात्तिक महिनासम्म नेपालबाट जम्मा चार अर्ब ८२ करोड रुपैयाँ बराबरको धागो निर्यात भएको थियो । गत आर्थिक वर्षभर नेपालबाट भारत र टर्कीमा आठ अर्ब ५० करोड रुपैयाँभन्दा बढी मूल्य बराबरको धागो निर्यात भएको थियो । जुन, चालू आर्थिक वर्ष २०७८/७९ मा बढेर १२ अर्ब रुपैयाँभन्दा बढी पुग्ने अनुमान व्यवसायहरूले गरेका छन् । अघिल्ला वर्षहरूको तुलनामा यो वर्ष विदेशमा नेपाली धागोको माग बढ्न थालेकाले निर्यात बढ्ने उनीहरूको आँकलन छ ।नेपालमा जम्मा तीनवटा उद्योगले धागो उत्पादन र निर्यात गर्दै आइरहेका छन् । रिलायन्स स्पिनिङ मिल्स, जगदम्बा स्पिनिङ मिल्स र त्रिवेणी स्पिनिङ मिल्सले धागोको उत्पादन र निर्यात गर्दै आइरहेका हुन् । यी तीन उद्योगले उत्पादन गर्ने धागो दक्षिण छिमेकी मुलुक भारत र टर्कीमा निर्यात भइरहेको जगदम्बा स्पिनिङ मिल्सका अध्यक्ष विष्णु न्यौपानेले बताए ।विश्व व्यापार संगठनमा आबद्ध देशहरूले कुनै पनि देशको उत्पादनलाई एकैपटक भन्सार बढाउन मिल्दैन । सोही कारण टर्कीले संगठनलाई सूचना दिएपछि मात्रै नेपाली उत्पादकलाई सूचना पठाएका थिए ।न्यौपानेले रातोपाटीसँग भने, ‘नेपालमा उत्पादित धागोको ६० प्रतिशत बजार भारत हो भने २५ प्रतिशत टर्की र बाँकी १५ प्रतिशत धागो अन्य मुलुकमा निर्यात भइरहेको छ ।’ अघिल्लो वर्षमा नेपालबाट टर्कीमा धागो निर्यात उल्लेख्य रूपमा बढेपनि पछिल्लो समय घटेको उनको भनाइ छ ।‘टर्कीमा सन् २०१८ सम्म शून्य प्रतिशत भन्सारमा निर्यात हुन्थ्यो । अहिले टर्कीले नेपाली धागोमा १२ प्रतिशत भन्सार शुल्क लगाउँछ,’ न्यौपानेले भने, ‘तर, भारतमा निर्यात गर्दा भने भन्सारदर शून्य छ ।’ यही कारण भारतमा नेपाली धागो निर्यात बढिरहेको छ भने टर्कीतर्फ निर्यात घटिरहेको छ ।७० प्रतिशत भन्सार लगाउने टर्कीको प्रयास विफल

२०१७ मा टर्कीले नेपालको धागो उद्योगमाथि अनुसन्धान गर्न थालेको थियो । त्यही वर्षको अन्तिमतिर विश्व व्यापार संगठन (डब्ल्यूटीओ)बाट नेपालका तीन वटा धागो (रिलायन्स, त्रिवेणी र जगदम्बा स्पिनिङ मिल्स) उत्पादकलाई टर्कीले नेपालबाट निकासी हुने धागोको आयात रोक्न ७० प्रतिशतसम्म भन्सार लगाउने तयारी गर्दैछ भन्ने सूचना आयो । नेपालले भारत र चीनबाट धागो ल्याएर नेपालमा बनेको भन्दै टर्की निकासी गरिरहेको उनीहरूको आरोप थियो ।

विश्व व्यापार संगठनमा आबद्ध देशहरूले कुनै पनि देशको उत्पादनलाई एकैपटक भन्सार बढाउन मिल्दैन । सोही कारण टर्कीले संगठनलाई सूचना दिएपछि मात्रै नेपाली उत्पादकलाई सूचना पठाएका थिए ।

डब्ल्यूटीओबाट सूचना पाएपछि नेपाली धागो उत्पादक नेपाल सरकारको शरणमा गए र उद्योग बचाउन अनुरोध गरे । त्यसपछि उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालयमा उद्योग विभाग, वाणिज्य विभाग, धागो उत्पादक र व्यापार तथा निकासी प्रवद्र्धन केन्द्रबीच निकै चरण छलफल भयो ।

टर्कीको तयारी विफल पार्न मन्त्रालयले सन् २०१८ को जनवरीतिर कमिटी नै गठन गर्‍यो । उक्त कमिटीले नेपालमा सञ्चालित तीन ठूला धागो उद्योगमा स्थलगत भ्रमण गर्‍यो । विराटनगरको रिलायन्स स्पिनिङ मिल्स, वीरगञ्जको त्रिवेणी स्पिनिङ मिल्स र भैरहवामा सञ्चालित जगदम्बा स्पिनिङ मिल्समा कमिटीले स्थलगत भ्रमण गरेको थियो ।

टोलीले उत्पादनमूलक उद्योगमा लगाइएको मेसिनरी, भवन, कर्मचारी, लगानी, खर्च, आयातित कच्चा पदार्थ, उत्पादन र नेपालबाट भएको निर्यातको तथ्यांक हेर्‍यो । सबै पक्ष हेर्दा सबैमा ठीकठाक अवस्था देखियो ।

‘धागो बनाउने कच्चा पदार्थ आयात धेरै भएको देखियो, जसले टर्कीमा निकासी भइरहेको धागो नेपाली उत्पादन नै भएको देखाउन सजिलो भयो,’ केन्द्रका उप–निर्देशक राजेन्द्र सिंहले भने ।

टर्कीले नेपाली धागोमा भन्सार महशुल बढाउने तयारी रोकेको करिब १० महिनापछि भारतले उस्तै बखेडा झिक्यो । विश्वभर फैलिरहेको कोरोना भाइरस महामारी रोक्न २०७७ वैशाखदेखि गरिएको लकडाउनकै बेला भारतले यस्तो तयारी गरेको थियो । भारतीय पक्षले नेपालमा उत्पादित धागोको मूल्य नेपालमा र भारतमा फरक–फरक भएको तर्क राख्यो ।

टोलीले वार्षिक रूपमा निर्यात भएभन्दा धेरै कच्चा पदार्थ आएको र निर्यात परिमाणमा धागो उत्पादन गर्ने क्षमता उद्योगमा छ/छैन भन्ने विषय पनि अध्ययन गर्‍यो । ‘यी सबै विषयमा उद्योगहरूले बदमासी नगरेको पाइएपछि थप सजिलो भयो,’ सिंहले भने, ‘नेपालमा उत्पादित धागोको एक भाग नेपालमा प्रयोग हुन्छ । बाँकी एक भाग भारत र टर्की निकासी हुन्छ भन्ने तथ्य फेला परेपछि सहज भयो ।’

कमिटी सहसंयोजक रहेका सिंहले मोबाइलमार्फत धागो उद्योगको शुुरूदेखि अन्तिमसम्मको सबै भिडियो खिचे र प्रमाणका रूपमा राखे । ‘शुरूदेखि अन्तिमसम्म सबै प्रक्रियाको भिडियो खिचेपछि त्यसलाई प्रमाणका रूपमा टर्कीका प्रतिनिधिलाई देखाइयो,’ उनले रातोपाटीसँग भने, ‘यी सबै प्रमाण लिएर नेपाली टोली सन् २०१८ को जुलाईमा टर्की गयो र नेपालबाट निर्यात भइरहेको धागो नेपालकै उत्पादन भएको पुष्टि गर्‍यो ।’

टर्कीमै गएर नेपाली प्रतिनिधिमण्डलले विश्वस्त पारेपनि टर्कीका प्रतिनिधिलाई नै नेपाल भ्रमणको निम्तो दिइयो । टर्कीको टोलीले नेपाल नै आएर धागो उद्योगको भ्रमण समेत गर्‍यो । ‘नेपाली धागोलाई भन्सार लगाउनबाट टर्की पछि हट्ला भन्ने आश थिएन । तर, हामीले अन्तिमसम्म प्रयास गर्‍यौँ । सफल पनि भइयो । अब यस्तो समस्या आइपरे सजिलै नेपाली वस्तुको रक्षा गर्न सक्छौं,’ उनले भने ।

भन्सार बढाउने तयारी भारतले पनि रोक्यो

टर्कीले नेपाली धागोमा भन्सार महशुल बढाउने तयारी रोकेको करिब १० महिनापछि भारतले उस्तै बखेडा झिक्यो । विश्वभर फैलिरहेको कोरोना भाइरस महामारी रोक्न २०७७ वैशाखदेखि गरिएको लकडाउनकै बेला भारतले यस्तो तयारी गरेको थियो । भारतीय पक्षले नेपालमा उत्पादित धागोको मूल्य नेपालमा र भारतमा फरक–फरक भएको तर्क राख्यो ।

उक्त समयमा नेपालमै उत्पादित धागोको मूल्य यहीँ नै प्रतिकिलो २२० रुपैयाँ थियो । भारततर्फ प्रतिकिलो १६० रुपैयाँमै निकासी भइरहेको थियो । यही विषयलाई भारतीय पक्षले मुद्दा बनायो र ‘एन्टीडम्पिङ ल’ (उत्पादन मूल्यभन्दा कम मूल्यमै निकासी गरेमा भन्सार लगाएर उत्पादित लागत बराबर बनाउने) लगाउने तयारी गर्‍यो ।

भारतको तयारीबारे जानकारी पाएपछि व्यापार तथा निकासी प्रबद्र्धन केन्द्र र मन्त्रालय मिलेर बजार अध्ययन गर्‍यो । ‘अध्ययनबाट धागोको उत्पादन मूल्य प्रतिकिलो १५० रुपैयाँ रहेको पाइयो,’ सिहंले भने, ‘नेपाली बजारमा बेच्ने धागोमा मूल्य अभिवृद्धि कर र स्थानीय कर लगायतजोडिँदा महँगो परेको पाइयो ।’

तर, भारत निकासी गर्ने धागोमा मूल्य अभिवृद्धि कर (भ्याट) नलाग्ने भएकाले निर्यात हुने धागोको मूल्य सस्तो भएको निस्कर्ष निस्कियो । यही विषय उल्लेख गरेर लकडाउनकै बेला मन्त्रालयले भारतीय पक्षलाई धागो उत्पादन मूल्य निर्धारण प्रक्रिया खुलाएर पत्र लेख्यो । जसको परिणाम नेपालको पक्षमा आयो र भारत तत्कालका लागि भन्सार महशुल बढाउने तयारीबाट पछि हट्यो ।

बहुपक्षीय व्यापार सन्धीले गर्दा भारतमा नेपाली धागोलाई भन्सार छुट उपलब्ध छ । एन्टीडम्पिङ लगाएपछि भन्सार महशुल तिर्नुपर्ने हुन्छ र नेपालको निर्यातसँगै लगानी पनि जोखिममा पर्ने जोखिम बढ्छ । यी दुईवटा मुद्दा जितेपछि अहिले नेपालमा उत्पादित धागो टर्की र भारतमा निर्वाध निर्यात भइरहेको छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X