ad
x
समाचार

रातोपाटी ब्रिफिङ : राप्रपाको अध्यक्ष बने राजेन्द्र लिङ्देन, प्रतिनिधि चयन गर्न प्रचण्डको सर्कुलर

person explore access_timeमंसिर १९, २०७८ chat_bubble_outline0

आज २०७८ मंसिर १९ गते आइतबार । आज दिन भरका मुख्य–मुख्य घटनाक्रम रातोपाटी डट कमको नियमित प्रस्तुति ‘सन्ध्याकालीन ब्रिफिङ’मा प्रस्तुत गरेका छौं–
आजका मुख्य समाचारहरुमा कमल थापालाई पन्छाउँदै राप्रपाको अध्यक्ष बने राजेन्द्र लिङ्देन, काँग्रेसको प्रदेश अधिवेशन : तीन वटा प्रदेशको नतिजा आउँदा दुई प्रदेशमा देउवा पक्ष हावी, १५ सय बराबर एक जना प्रतिनिधि चयन गर्न प्रचण्डको सर्कुलर, ६ महिनामा सल्टाउनुपर्ने मुद्दा दुई वर्षसम्म पनि जस्ताको तस्तै, लुम्बिनीमा तीन वटा महानगर बनाउने योजना अलपत्र, नाडाको नेतृत्वका लागि करण चौधरी र ध्रुव थापा भिड्दै, साताको पहिलो दिन ७२ अंकले घटेर बन्द भयो नेप्से लगायत छन् ।


१. कमल थापालाई पन्छाउँदै राप्रपाको अध्यक्ष बने राजेन्द्र लिङ्देन 
राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीमा कमल थापालाई पन्छाउँदै राजेन्द्र लिङ्देन अध्यक्ष बन्न सफल भएका छन् । आइतबार बिहान सार्वजनिक मत परिणाम अनुसार थापालाई २२७ मतले पछि पार्दै लिङ्देन विजयी भएका हुन् । लिङ्देनले १८४४ मत हासिल गर्दा थापाले १६१७ मत ल्याए । पदाधिकारीतर्फ उपाध्यक्षमा क्रमशः विक्रम पाण्डे, बुद्धिमान तामाङ, ध्रुवबहादुर प्रधान र रोशन कार्की विजयी भए । यस्तै महामन्त्रीमा धवल शमशेर राणा, भुवन पाठक र कुन्ती शाही विजयी भए ।२. काँग्रेसको प्रदेश अधिवेशन : तीन वटा प्रदेशको नतिजा आउँदा दुई प्रदेशमा देउवा पक्ष हावी
नेपाली काँग्रेसको प्रदेश अधिवेशन अन्तर्गत तीन वटा प्रदेशको नतिजा आउँदा दुई वटा प्रदेशमा संस्थापन (देउवा) पक्षले जित हासिल गरेको छ भने एउटामा संस्थापन इतर (रामचन्द्र पौडेल) पक्ष विजयी भएको छ । कर्णाली र सुदूरपश्चिम प्रदेशमा संस्थापन पक्षले जित हासिल गरेको छ भने गण्डकी प्रदेशमा पौडेल पक्षले सफलता हासिल गरेको छ ।नेकपा माओवादी केन्द्रले पुस ११ देखि १३ गतेसम्म आयोजना हुने पार्टीको राष्ट्रिय सम्मेलनमा सहभागी हुन १५ सय कार्यकर्ता बराबर एक जना प्रतिनिधि छान्ने भएको छ । पार्टीको स्थायी कमिटी बैठकले १९ बुँदे परिपत्र जारी गरेको छ । पार्टीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले जारी गरेको परिपत्रमा प्रत्येक प्रदेशबाट ३० जनाको दरले प्रतिनिधि छनोट गर्ने र बाँकीमा १५०० संगठित सदस्य बराबर एक जना प्रतिनिधि चयन गर्न निर्देशन दिइएको छ ।४. ६ महिनामा सल्टाउनुपर्ने मुद्दा दुई वर्षसम्म पनि जस्ताको तस्तै
जिल्ला अदालत नियमावलीमा दुई जनासम्म प्रतिवादी भएको सामान्य प्रकृतिको मुद्दा ६ महिनाभित्र फैसला गरिसक्नुपर्ने उल्लेख भए पनि २०७६ साल मंसिर २८ गते बिहान काठमाडौंको बूढानीलकण्ठमा भएको एउटा सवारी दुर्घटनाको मुद्दा अझै काठमाडौं जिल्ला अदालतले सल्टाउन सकेको छैन । यसबीचमा उक्त मुद्दा एक पटकमात्र पेसी चढेको छ ।लुम्बिनी प्रदेशमा विभिन्न उपमहानगरपालिकामा केही नगर क्षेत्र गाभेर महानगर बनाउने योजना अलपत्र परेको छ । हाल चार उपमहानगर रहेको सो प्रदेशमा दुई वटा उपमहानगरलाई गाभेर एउटा र अन्य दुई उपमहानगरमा आसपासका केही नगरपालिकालाई गाभेर थप दुई महानगर बनाउने योजना अलपत्र भएको हो ।बाघको संख्या सन् २००९ को तुलनामा दोब्बर पुग्ने अपेक्षाका साथ सरकारले बाघ गणना थालेको छ । राष्ट्रिय निकुञ्ज तथा वन्यजन्तु संरक्षण विभागले आइतबारदेखि पाटे बाघको गणना थालेको हो । सन् २०१० मा रुसको पिटर्सवर्गमा आयोजित सम्मेलनमा नेपालले सन् २०२२ भित्र देशमा बाघको संख्या दोब्बर बनाउने प्रतिवद्धता जनाएको थियो ।७. विदेशमा मेडिकल अध्ययनरत नेपाली विद्यार्थीद्वारा आन्दोलनको चेतावनी
विदेशमा मेडिकल अध्ययनरत नेपाली विद्यार्थीहरुले आन्दोलनको चेतावनी दिएका छन् । आफूहरु अध्ययनरत रहेकै अवस्थामा कोरोना महामारीका कारण फर्किनु परेको र यसबीचमा आफूहरुले अनलाइन कक्षामार्फत कोर्स पूरा गरे पनि इन्टर्नसीपका लागि सम्बन्धित देशमै जानुपर्ने सरकारको निर्णयप्रति आपत्ति रहेको उनीहरुको भनाइ छ । 

९. साताको पहिलो दिन ७२ अंकले घटेर बन्द भयो नेप्से
साताको पहिलो कारोबार दिन नेपाल स्टक एक्सचेञ्ज (नेप्से) ७२ अंकले घटेर बन्द भएको छ । आइतबार नेप्से परिसूचकमा ठूलो अंकको गिरावट आएको हो । कारोबार सुरू भएदेखि नै ओरालो लाग्न थालेको नेप्से परिसूचक समग्रमा २.९० प्रतिशतले घट्यो । यसक्रममा चार अर्ब ९ करोड रुपैयाँ बराबरका ८९ लाख २० हजार कित्ता सेयर किनबेच भएका छन् ।

नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा कोरोनाभाइरसबाट २०५ जना संक्रमित भएका छन् । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार सो अवधिमा कोरोना संक्रमणबाट १ जनाको मृत्यु भएको छ । पछिल्लो २४ घण्टामा देशभर ४३६ जना संक्रमणमुक्त भएका छन् ।

प्रहरीले काठमाडौंको दरबारमार्गबाट श्रोत नखुलेको ६९ लाख ५० हजारसहित बिइङ ह्युमन कपडा पसलका म्यानेजर हिरोसी खनाललाई पक्राउ गरेको छ । महानगरीय प्रहरी वृत्त दरबारमार्ग र महानगरीय प्रहरी परिसर काठमाडौंको संयुक्त टोलीले स्रोत नखुलेको उक्त रकमसहित खनाललाई पक्राउ गरेको हो ।

राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोगले विभिन्न मागसहित कार्तिक ७ गतेदेखि आमरण अनशनरत तारा बरालको जीवन रक्षाका लागि अपिल गरेको छ । आयोगले आइतबार विज्ञप्ति जारी गर्दै अनशनरत बरालको स्वास्थ्य स्थिति जटिल अवस्थामा पुगेको पनि जनाएको छ ।  

राप्रपाका निवर्तमान अध्यक्ष डा. प्रकाशचन्द्र लोहनीले आगामी निर्वाचनमा सके सत्ताको नेतृत्व गर्ने नभए पनि प्रमुख प्रतिपक्षको हैसियतमा पु¥याउनुपर्ने चुनौती रहेको बताएका छन् । नवनिर्वाचित पदाधिकारी तथा केन्द्रीय सदस्यहरूको शपथ तथा प्रमाणपत्र वितरण कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै लोहनीले राप्रपामा दुई वर्ष अघि भएको एकता अनुसार एकता महाधिवेशन भएर विधि र पद्धति स्थापित भएको समेत बताए ।

 


 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।