ad
x

सात वर्ष अघि बेपत्ता भएको मलेसियाली विमान भेटिएला ?

person explore access_timeमंसिर १९, २०७८ chat_bubble_outline0

सात वर्षअघि मलेसियाको एक यात्री विमान ‘एमएच ३२०’ चालक दलका सदस्य र २३९ यात्रीसहित बेपत्ता भयो । उक्त विमान अहिलेसम्म फेला पर्न सकेको छैन । हवाई सेवाको इतिहासमै यो सबैभन्दा ठुलो रहस्यमध्येको एक हो । तर, एक बेलायती एयरोनोटिकल इन्जिनियरलाई आफ्नो गणनाबाट उक्त विमानलाई पत्ता लगाउन सकिने विश्वास छ । उनी उक्त विमान कहाँ दुर्घटना भएको हो भन्ने पत्ता लगाउन सकिनेमा विश्वस्त छन् ।


रिचर्ड गोडफ्रेले एक वर्षभन्दा बढी समयसम्म ‘एमएच ३७०’माथि अध्ययन गरेका छन् । उक्त विमान पश्चिमी अस्ट्रेलियाको पर्थबाट करिब दुई हजार किलोमिटर टाढा समुन्द्रमा खसेको ठान्छन् । ‘एमएच ३७०’ विमान मार्च २०१४ मा उडानका क्रममा राडारबाट बेपत्ता भएको थियो ।बीबीसीसँग कुरा गर्दै गोडफ्रे भन्छन्, ‘हुन सक्छ कि हामी यो दुर्घटनामा मृत्यु भएका परिवारलाई जवाफ दिन सक्छौं ।’ उनका अनुसार सो विमानमा उडान भरेका मानिसका परिवार, उड्डयन उद्योग र आम मानिसलाई आखिर ‘एमएच ३७०’ विमानमा के भएको थियो भन्नेबारे केही बताउन सकिन्छ । यसबाट भविष्यमा हुने दुर्घटनाबाट पनि जोगिन सक्ने उनको भनाइ छ ।

आफ्नो गणनामा उनले केही डाटाको प्रयोग गरेका छन्, जसलाई पहिला अलग अलग राखिएको थियो । यसकै आधारमा उनी दक्षिणी हिन्द महासागरको उक्त स्थानसम्म पुगेका छन् । गोडफ्रेका अनुसार यो सबै काम गर्न निकै कठिन थियो । यसअघि यसबारेमा सतही सोच थियो तर केही काम नभएको उनले बताए ।

उनले भने, ‘यसअघि कसैले इमरसेट स्याटेलाइटका डाटा, बोइङ्गका परफरमेन्स डाटा, समुन्द्रमा फेला परेका भग्नावशेषका ओशिएनोग्राफिक डाटा र डब्ल्युएसपीआर नेट डाटालाई एक साथ अध्ययन गरेनन् ।’ गोडफ्रे र उनको समूहले यी डाटालाई एक वर्षभन्दा बढी समय अध्ययन गरेको थियो । उनले भने, ‘हामीले यी डाटामा कयौं परीक्षण गरेका छौं, अब हामीलाई विश्वास छ कि हामी यसलाई उक्त विमानको खोजीका लागि प्रयोग गर्न सक्छौं ।’

ती डाटाको गणनाका आधारमा उक्त टिमले सो विमान हिन्द महासागरमा ३३ डिग्री दक्षिण र ९५ डिग्री पूर्व आसपास खसेको आँकलन गरेको छ । हिन्द महासागरमा ‘एमएच ३७०’ विमानको खोजीमा दुई पटक व्यापक अभियान सञ्चालन गरिए पनि सफलता प्राप्त हुन सकेको थिएन ।

ती खोजी अभियानमा करोडौं डलर खर्च भएको थियो । तर विमान कहाँ खस्यो भन्नेबारे कुनै जानकारी प्राप्त हुन सकेन । सो विमानमा सवार यात्रीका परिवारजन अहिले पनि आफन्तको बारेमा जवाफ खोजिरहेका छन् ।

‘फेरि सुरु हुन सकोस् खोज’

उक्त दुर्घटनामा ग्रेस नाथनले आफ्नी आमा एनीलाई गुमाएकी छन् । उनी भन्छिन्, ‘हाम्रोलागि यो एउटा नराम्रो सपना हो, जो कहिल्यै अन्त्य हुँदैन । यसको कुनै अन्त्य छैन । हामीलाई लाग्छ कि हामी एउटा वृत्तमा घुमिरहेका छौं र बारम्बार भित्तामा ठोक्किरहेका छौं ।’

आफूहरु यति लामो समयदेखि केही नयाँ सुरु होस् भन्ने चाहनामा रहेको उनले बताइन् । ‘केही यस्तो होस्, जसको आधारमा फेरि खोजी सुरु होस् भन्ने चाहेका छौं । अब कम से कम एक अधिक सटिक लोकेशन पत्ता लागेको छ, जहाँ खोज सुरु गर्न सकिन्छ । यसले विमान फेला पर्ने सम्भावन बढेको छ,’ उनले भनिन् ।

नाथन क्वालालम्पुरमा अधिवक्ता छिन् । यो नयाँ डाटालाई वैज्ञानिक आधारबाट परीक्षण होस् र यस थ्यौरीलाई प्रयोग गरियोस् भन्ने उनको चाहना छ ।

‘हामी नयाँ जानकारीको स्वागत गर्दछौं । यो सबै प्रमाणमा आधारित छन्,’ उनले भनिन्, ‘यी यस्ता कुरा हुन् जसको गणना गर्न सकिन्छ । यो गुगलबाट लिइएका तस्वीर र कमजोर प्रमाणमा आधारित छैन जसको बचाउ नगर्न सकियोस् ।’

हिन्द महासागर यति ठुलो छ कि यसअघि सुरु गरिएको खोजी अभियान विफल भयो, किनकि सर्च एरिया धेरै ठुलो थियो ।

गोडफ्रे भन्छन्, ‘अहिलेसम्म एक लाख २० हजार वर्ग किलोमिटरभन्दा ठुलो क्षेत्रमा खोजबिन भइसकेको छ, म भुसको थुप्रोमा सियो खोजिरहेको छैन, बरु यो त थुप्रोमा सुक्ष्म चिज खोज्नेजस्तो छ ।’

४ हजार मिटर गहिरो

गोडफ्रेले अनुमान गरेअनुसार सो विमान ४० नटिकल माइलको दायरामा हुन सक्छ । यो पहिला गरिएको खोजी अभियानको दायराभन्दा निकै सानो हो ।

उनी भन्छन्, ‘विमानको भग्नावशेष समुन्द्रमा कुनै खोँचमा होला या त कुनै चट्टान पछाडि हुन सक्छ । विमानको भग्नावशेष समुन्द्रमा चार हजार मिटरको गहिराईमा हुन सक्छ ।’

अहिलेसम्म उक्त विमानका ३० भन्दा बढी टुक्रा अफ्रिका र हिन्द महासागरका द्वीपहरुको तटमा पुगिसकेका छन् । सन् २००९ मा गोडफ्रेले ब्राजिलको रियो डे जेनेरियोदेखि पेरिससम्मको यात्रा गर्नु थियो । तर कामका कारण उनी ब्राजिलमै रोकिए । तर उनी जानुपर्ने उडान आफ्नो गन्तव्यमा पुग्न नसकी एटलान्टिक महासागरमै सीमित भयो । त्यतिबेलादेखि उनी समुन्द्रमा बेपत्ता भएका विमान र तिनलाई खोज्ने काममा रुची राख्न थाले ।

उनी स्वतन्त्र समूह ‘एमएच ३७०’ ग्रुपका संस्थापक सदस्य हुन् । उनी पेसाले इन्जिनियर हुन् र विमानको अटो पाइलट सिस्टमको विकासमा काम पनि गरेका छन् ।

उनी भन्छन्, ‘मैले इन्फरमेसन सिस्टम र डाटालाई सम्हाल्न धेरै काम गरेको छु, यो विश्लेषणमा पनि त्यही कुरा महत्त्वपूर्ण छ । यहाँ डाटा त धेरै नै छ र यो भुसको थुप्रोमा सियो खोज्नुजस्तै नै हो ।’

डेविड ग्लीभ एभिएसन सेफ्टी कन्सल्टेन्टका प्रमुख इन्भेस्टिगेटर हुन् । उनले विमान बेपत्ता हुने र दुर्घटना हुने मामिलामा एक दशक काम गरेका छन् । उनलाई नयाँ खोजी अभियानका लागि पैसा जुटाउन चुनौती हुन सक्ने लागेको छ ।

उनले भने, ‘अब हामीसँग दुर्घटना क्षेत्र कहाँ हुन सक्छ भन्नेबारे अतिरिक्त सटिक डाटा छ । यो अन्य थ्यौरीभन्दा सही र विश्वसनीय छ ।’

कुनै नयाँ खोजी अभियान समुन्द्रको स्थिति र नयाँ विकसित उपकरणको उपलब्धतामा निर्भर हुन्छ ।

ठोस प्रमाण

डेविड ग्लीभ भन्छन्, ‘वास्तविकतामा हेर्ने हो भने त हामीले दक्षिणी सागरमा गर्मीको बेलामा खोजी गर्नुपर्ने हो । अर्थात्, त्यो समय अहिले नै हो । मेरो विचारमा नयाँ खोज सुरु गर्न १२ महिनासम्मको समय लाग्न सक्छ किनकि, त्यति कम समयमा खोजी गर्नुपर्ने ठाउँमा उपकरण पु¥याउन सहज हुँदैन ।’

उनका अनुसार चीनले आफ्नो नागरिकको खोजीका लागि अभियान सुरु गर्न सक्छ । बिमा कम्पनीले पनि खोज गराउन सक्ने उनको भनाइ छ ।

सो उडानमा १२२ चिनियाँ नागरिक सवार थिए । उक्त विमान क्वालालम्पुरबाट बेइजिङका लागि उडेको भए पनि बेइजिङ पुग्न सकेन । सो विमान बेपत्ता भएपछि विमानका बारेमा अनेक थ्यौरी आए । यस्तैमा एक थ्यौरीले उक्त विमान पाइलटले नै अपहरण गरेको हुन सक्ने र थाइल्याण्डबाट खाडीको पश्चिमतर्फ मोडिएपछि राडार बन्द गरिएको हुन सक्ने पनि भनियो ।

अस्ट्रेलियाको ट्रान्सपोर्ट सेफ्टी बोर्डले अक्टोबर २००७ मा पानीभित्र आफ्नो खोज अभियान अन्त्य गरेको थियो । उसले बीबीसीलाई भनेको छ, ‘अब हामी कुनै खोजी अभियानमा सामेल हुने छैनौं । विमान मलेसियामा पञ्जीकृत थियो । विमानको खोजीलाई लिएर कुनै पनि फैसला मलेसिया सरकारले नै गर्नुपर्छ ।’

यसबारे प्रतिक्रियाका लागि मलेसियाली सरकार चीन सरकारसँग सम्पर्क गरिएको छ । ग्रेस नाथन भन्छिन्, ‘यस विमान फेला पर्नु वैश्विक विमान सेवाको सुरक्षाका लागि जरुरी छ ताकि भविष्यमा यस्ता दुर्घटना रोक्न सकियोस् ।’

आफूहरुका लागि पनि यो अध्याय अब समाप्त हुनुपर्ने उनको भनाइ छ ।

बीबीसी हिन्दी

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।