ad
x

म एन्टी कम्युनिस्ट हुँ, सुदूरपश्चिमलाई कम्युनिस्ट मुक्त प्रदेश बनाउँछु

person explore access_timeमंसिर १८, २०७८ chat_bubble_outline0

नेपाली काँग्रेस सुदूरपश्चिम प्रदेश सभापतिका उम्मेदवार वीरबहादुर बलायरले युवाको चाहना र उपस्थिति नै आफ्नो जितको आधार भएको बताएका छन् । शुक्रबार सभापति शेरबहादुर देउवा समूहबाट प्रदेश सभापतिमा उम्मेदवारी घोषणा गरेपछि रातोपाटीसँगको संक्षिप्त कुराकानीमा उनले आफू जित्नेमा कुनै शंका नरहेको पनि बताए ।


काँग्रेस केन्द्रीय सदस्य तथा पूर्व मन्त्री बलायरले आफू भवितव्यता सभापतिको उम्मेदवार हुनुपरेको पनि बताए । यद्यपि प्रदेश अधिवेशनको संस्थापक उम्मेदवार हुन पाएको भन्दै बलायरले खुसी व्यक्त गरे ।सर्वसम्मत भए मात्र सभापतिको प्रदेश सभापति बन्ने अडान लिएका बलायरले बाध्यताले चुनावी प्रतिस्पर्धा गर्नु परेको बताए ।सुदूरपश्चिम प्रदेश अधिवेशन संयोजक दिलेन्द्र बडूले सहमति गर्न नचाहेपछि चुनावमा जानु परेको बलायरको भनाइ छ । आफू प्रदेश सभापति भए सुदूरपश्चिमलाई कम्युनिस्ट मुक्त प्रदेश बनाउने बताए । रातोपाटीले प्रदेश सभापतिका उम्मेदवार बलयारसँग गरेको कुराकानी यहाँ प्रस्तुत गरिएको छ । काँग्रेस पहिलो पटक प्रदेश संरचनामा जाँदै छ । प्रदेश संरचना अनुसार समिति बन्ने क्रममा तपाई सुदूरपश्चिम प्रदेशको सभापति बन्ने दौडमा हुनुहुन्छ । पार्टीको केन्द्रीय सदस्य र पूर्व मन्त्री भइसकेको मान्छे प्रदेश सभापतिको उम्मेदवार भएको विषयलाई कसरी लिनुभएको छ ?पहिलो कुरा म मेरो पार्टी नेपाली काँग्रेसप्रति गर्व गर्छु । मेरो आदरणीय तत्कालीन पार्टी सभापति स्वर्गीय सुशील कोइराला नेतृत्वको सरकारले जनतालाई संविधान दिएको थियो । त्यही संविधानसँग राजनीतिक दलहरूले आफ्ना पार्टीको विधान संयोजन गर्नुपर्ने परिस्थिति आयो । काँग्रेसले पनि आफ्नो विधानलाई नेपालको संविधानसँग समायोजन गरेपछि प्रदेश अधिवेशन संरचना बनाउनुपर्ने भयो । आज त्यसका लागि अधिवेशन हुँदैछ । म पनि त्यो संविधानको एउटा हस्ताक्षरकर्ता हुँ । आज भवितव्यले भनौँ या घुमिफेरी सुदूरपश्चिम प्रदेशको संस्थापक सभापतिको उम्मेदवारको हैसियत पाउँदा खुसी छु । परिणाम जे आए पनि आफूले दस्तखत गरेको संविधान अनुसार आफ्नो पार्टीको विधान रूपान्तरण गरेर प्रदेश सभापतिको उम्मेदवार हुँदा हर्षले विभोर भएको छु । आजको दिन ल्याउन काँग्रेसले गरेको त्यो सङ्घर्ष, काँग्रेस नेताहरूले देखाएको त्यो क्षमता र संविधानसभा सदस्यको रूपमा हाम्रो उपस्थिति सम्भव भएको देशवासी र सुदूरपश्चिमबासीलाई सन्देश दिन्छु ।प्रदेश सभापतिको उम्मेदवार हुने कुरालाई भवितव्य भन्नुभयो । तपाईं सभापतिको उम्मेदवार भन्ने परिस्थिति कसरी बन्यो ?आदरणीय पार्टी सभापति तथा सम्माननीय प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाजी काँग्रेस राजनीतिको उत्तरार्धमा हुनुहुन्छ । उहाँ अब अन्तिम पटक पार्टी नेतृत्व गर्न चाहनुहुन्छ । यति खेर सबैले आफ्नो उम्मेदवार दिने भएकाले सभापतिलाई सफल गराउने कुरामा धेरैको मन जाने होइनन् । त्यसैले मैले कहीँ उम्मेदवारी दिनुभन्दा पनि राष्ट्रिय रूपमा उहाँको अभियानलाई अगाडि बढाउनुपर्दछ भन्ने मनसाय राखेको थिए । त्यसैले पनि मैले आफ्नो उम्मेदवारीलाई कुनै ठाउँमा पनि प्रस्तुत गरेको थिएन । तर धेरै साथीहरू आकाङ्क्षी हुनुभयो । एक आपसमा बस्नुभयो । अहिलेको परिस्थितिमा हामीले वीरबहादुरलाई अगाडि बढाउन सकियो भने  राम्रो हुन्छ भन्ने उहाँहरूको बीचमा एउटा सहमति भयो । त्यो किसिमले मलाई प्रस्ताव आयो । मैले साथीहरूकै बीचमा सहमति गरेर उम्मेदवार तय गरौँ भने अनुरोध गरेँ । तर उहाँहरूले पहिलो पटक प्रदेशको नेतृत्व गर्ने कुरा छ । तपाईं अगाडि बढ्दा राम्रो हुन्छ भन्ने कुरा सर्वसम्मत रूपमा राख्नुभयो । मैलै धेरै साथीहरूको कुरालाई अवज्ञा गरेर जाने कुरा पनि भएन । एउटा राजनीतिककर्मी भएका नाताले मलाई दिएको जिम्मेवारीलाई जुन तह र तप्काबाट स्वीकार गर्नु मेरो प्रमुख कर्तव्य हो । तपाईंहरुले सुरुमा सर्वसम्मत भए मात्र प्रदेश सभापति हुन्छु । चुनावमा जाँदैन भन्नुहुन्थ्यो । चुनावी प्रतिस्पर्धाका लागि उम्मेदवारी दर्ता गर्नुभएको छ । वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेल समूहलाई किन सहमतमा ल्याउन सक्नुभएन ?

 उहाँहरूसँग सहमतिको प्रयास पनि गरिएको हो । तर एकाएक उम्मेदवारी आयो । तपाईंहरुको उपस्थिति अनुसारको सम्बोधन गर्ने भन्ने कुरा भएको थियो । तर उहाँहरूले प्यानलसहित उम्मेदवारी दर्ता गराएपछि हामीमाथि पनि दबाब आइलाग्यो । एउटा उम्मेदवार हुने कुरामा साथीहरूले मलाई अगाडि सार्नुभयो । अनि चुनावमा जानुपर्ने अवस्था आयो ।

तपाईं आफै पनि केन्द्रीय तहको नेताको छवि बनाएको मान्छे हो । पार्टीको केन्द्रीय सदस्य र मन्त्री भइसकेको मान्छेले जिल्ला तहको नेताहरूलाई आफ्नो नेतृत्वमा समेट्न त सक्नुहुन्थ्यो होला नि ।  त्यो प्रयत्न तपाईंले गर्नुभएन कि गरेर पनि असफल हुनुभएको ?

मैले भन्दा पनि म भन्दा उच्च तहको नेताहरू र पार्टीबाट जिम्मेवारी पाएर आएका नेताहरू हुनुहुन्थ्यो । पार्टीले जिम्मेवारी दिएको छ । तर उहाँ एउटा समूहको मात्रै जिम्मेवारीभित्र हुनुहुन्छ । हामीसँग कुनै परामर्श पनि गरिएको छैन । प्रदेश अधिवेशन सम्पन्न गर्ने पार्टीले नेतृत्व पठाएको छ । पदीय रूपमा जसलाई जिम्मेवारी दिइएको थियो उहाँहरूले सर्वसम्मतिका लागि पहल गर्नुपर्थ्यो । तर उहाँले उल्टो सोच्नुभयो । हामीले पहल गर्नुपर्छ भन्दा पनि नेतृत्व लिएको मान्छेले पहल गर्नुपर्ने हो । त्यसो भए सुदूरपश्चिम प्रदेश अधिवेशन संयोजन समितिको संयोजक दिलेन्द्र बडूबाट सर्वसम्मतिका लागि प्रयत्न नभएपछि चुनावी प्रतिस्पर्धा गर्नुपर्ने अवस्था आयो भन्न खोज्नु भएको हो ?

खासै समन्वय हुन सकेन । बरु हामीले प्रयत्न गरौँ । हामीले प्रयास गर्दा लिने दिने कुरामा सहमति भएन । सुदूरपश्चिममा देउवा पक्षको बाहुल्यता छ भनेर तपाईंहरुले दम्भ देखाउँदा समूहगत उपस्थितिका लागि भए पनि उम्मेदवार दिने अवस्था आयो भन्ने उहाँहरूको कुरा छ नि ?

 त्यस्तो होइन । उहाँहरूसँग वार्ताका लागि हाम्रो टोली नै प्रयत्न गरेको हो । उहाँहरू बसेको ठाउँमा पुगेर हामीले छलफल गरेमा हौँ । उहाँ हामी कहाँ आउनुभएको होइन । किन भने नेतृत्व उहाँलाई दिएको थियो  । महाधिवेशन सम्पन्न गर्ने जिम्मेवारी उहाँको काँधमा थियो । तै मैले हाम्रा नेताहरूले उहाँहरूसँग कुरा गर्न उहाँहरू भएको ठाउँमा पठाएको हुँ ।

काँग्रेसका पुराना नेता नारायणदत्त मिश्र तपाईंसँग चुनावी प्रतिस्पर्धामा आउनुभएको छ । उहाँसँगको प्रतिस्पर्धालाई कसरी लिनुभएको छ ?

 उहाँलाई अत्यन्तै सम्मान गर्छु । उहाँ मेरो आदरणीय नेता हुनुहुन्छ । तर युवाहरूलाई समेटेर लैजानुपर्ने छ । कम्युनिस्ट पार्टीको शासनबाट यहाँका जनता आक्रान्त छन् । कम्युनिस्टहरूले यहाँको विकास निर्माण, पूर्वाधारमा आफ्ना कार्यकर्तालाई पृष्ठपोषण गर्ने काम गर्नु भएको छ । त्यसलाई चिर्नका लागि पनि काँग्रेस नतिखारी हुँदैन । अब काँग्रेसका कार्यकर्तालाई एकीकृत आवश्यक छ । त्यसैले अब ती कार्यकर्तालाई एकीकृत भावबाट मैले नेतृत्व गरेर गाउँबस्ती पुग्छु । अब नेतृत्व लिएर काठमाडौँ बसेर हुने छैन । अब हर टोल र हर छिमेकमा पुगेर कम्युनिस्टका ज्यादतीको भण्डाफोर गर्नुपर्छ । आफ्ना कार्यकर्तालाई बलियो बनाएर अगाडि गर्‍यौँ भनेदेखि मात्र कम्युनिस्टबाट यो प्रदेशलाई मुक्त गराउँछौँ । म एन्टी कम्युनिस्ट मानिस हुँ । हिजोका दिनमा कम्युनिस्ट सोच र मान्छेसँग लडेर आएको हुँ ।

कम्युनिस्टको ज्यादतीको चिरफार गर्न सक्ने उम्मेदवारको पक्षमा उभिनुस् भन्ने मेरो आग्रह छ । सबैलाई सँगै  लिएर जाने मेरो आफ्नो मार्ग चित्र छ । पार्टीमा चुनाव हुने हार्ने, जित्ने खेला मात्र होइन । फेरि हार्नेले चुनाव आएको बेलामा यसो सूर्यतिर हेर्ने बानी गर्‍यो भने मान्य हुने वाला छैन ।

प्रदेश सभापति जित्नेमा कत्तिको विश्वस्त हुनुहुन्छ ?

मप्रतिको भरोसा गरेर यत्रो ठूलो युवाको चाहना र उपस्थिति छ । यसले तिमी अगाडि बढ भनेर शुभ सङ्केत आएको छ । मैले सभापति जित्नेमा कुनै शङ्का छैन । जित्छु भन्नेमा विश्वस्त छु।

कम्युनिस्टको भण्डाफोर गरेर कम्युनिस्ट मुक्त प्रदेश बनाउँछु भन्नुभयो । तर सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकार नै कम्युनिस्ट पार्टी छ । तपाईं प्रदेश सभापति भएपछि सरकार पनि फेर्ने सोचमा हुनुहुन्छ  कि केन्द्रीय गठबन्धनको निर्णय अनुसार चल्नुहुन्छ ?

 अहिले पनि यो कम्युनिस्ट सरकारबाट हाम्रा कार्यकर्ता प्रताडित छन् । अहिले हाम्रो कम्युनिस्टसँगको एकता सिंहदरबारभित्र मात्रै हो । सिंहदरबार बाहिर कार्यकर्ताको बीचमा एकता हुन सकेको छैन । एकता हुनका लागि यहाँको सरकारले विकास निर्माण, पूर्वाधार, नीति योजनामा हामीलाई सहभागी गराउनुपर्‍यो । आफ्नै कार्यकर्तालाई पृष्ठपोषण गर्न खालको काम भयो भने  हाम्रो र उहाँहरूको मिलनविन्दु कहाँ हुन्छ ? कम्युनिस्टका कार्यकर्ताले चिलले सल्लाको रुखमा कुखुराको चल्ला लगेर खाएर प्वाँख मात्र जनताको ठाउँमा फालेको कति दिनसम्म हेरिराख्ने ? उहाँको हर्कत जनताले बुझ्नु भएको छ । यसको भोलि हिसाब किताब होला नि । त्यसका लागि पनि सशक्त आवाज उठाउनका लागि मेरो उम्मेदवारी हो ।

सिंहदरबार बाहिर कम्युनिस्टसँग एकता छैन भन्नुभयो । तर केन्द्रीय सत्ता गठबन्धन आगामी चुनावसम्मै जान्छ भनेर नेताहरू भनिराखेका छन् । कम्युनिस्टसँग चुनावी सहकार्य सम्भव छैन भन्नु भएको हो ?

कार्यकर्ता गाउँमा छ । कार्यकर्ताको पीडा गाउँमा छ । काँग्रेस र कम्युनिस्टका कार्यकर्ताको रिदम जोड्न के छ शक्ति त्यस्तो ? त्यसैले चुनावी सहकार्य असम्भव छ । रुख चिन्नमा भोट हाल्ने हालले हाँसिया र हतौडा र सूर्यमा भोट हाल्न सक्दैन भन्ने मेरो अठोट हो ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।