एमालेले हाँकेको साझा प्रकाशन

११/१२ कक्षाका किताब छाप्न पाए साझाले भात खान्छ : विजय सुब्बा

‘सञ्चालक आफैंले अनियमितता गर्न खोजेपछि साझा प्रकाशन डुबेको हो’

person explore access_timeमंसिर १७, २०७८ chat_bubble_outline0

नेकपा एमालेका नेतासमेत रहेका डा. विजय सुब्बाले नेतृत्व गरेको साझा प्रकाशन अहिले जीवन मरणको दोसाँधमा छ । चरम राजनीतीकरण, राजनीतिक नियुक्ति, हस्तक्षेप र कार्यालयभित्र नै भएका अनियमितताका कारण यो संस्था धराशायी अवस्थामा पुगेको हो । एक समयमा नेपालभरी र भारतको सिलिगुडीमा समेत रहेका साझा प्रकाशनका शाखाहरू  थिए । अहिले ती धमाधम बन्द हुँदै १३ वटा शाखामा सीमित भएका छन् । कर्मचारीलाई तलब खुवाउन नसकेर २० वर्ष सेवा पूरा गरेका कर्मचारीहरूलाई जबरजस्ती अवकाश दिइएको छ । तर, उनीहरूले पाउनुपर्ने उपदान रकम अझैसम्म पाउन सकेका छैनन् ।


साझा प्रकाशनमा यतिबेला एमाले नेता सुब्बा यसको सञ्चालक समितिको अध्यक्ष बनाइएका छन् । तैपनि साझा प्रकाशनको स्थितिमा सुधार आउन सकेको छैन ।   अब साझा प्रकाशनलाई पुनर्जीवन दिन र पहिलेकै साख फर्काउन गर्नुपर्ने कार्य लगायतका विषयमा केन्द्रित रहेर साझा प्रकाशन सञ्चालक समितिका अध्यक्ष डा.सुब्बासँग रातोपाटीले गरेको कुराकानी :साझा सुधार गर्छु भन्ने उद्देश्यका साथ चुनाव लड्नुभएको थियो । अत्यधिक मतले जित्नुभएको पनि हो, अध्यक्षमा निर्वाचित भएपछि सुधारका लागि अहिलेसम्म के–के प्रयास गर्नुभयो ?साझा प्रकाशनमा जान मन थिएन तर यसका अंशियारहरूले तपाईं जानुपर्छ भनेर अनुरोध गरेपछि पनि नजाँदा मप्रतिको धारणा राम्रो हुँदैन भन्ने लागेर गएको हुँ । मलाई साझामा जान जोड गर्ने साथीहरूले योजना बनाए । त्यसबेला हाम्रो पार्टीको सरकार थियो । म आफैँ पनि राजनीतिक व्यक्ति भएँ । त्यसपछि शिक्षा मन्त्री, सहकारी मन्त्री, अर्थमन्त्री, प्रधानमन्त्री सबैसँग मेरो राम्रो सम्बन्ध भएका कारणले यो मान्छेलाई साझाको अध्यक्ष बनाउँदा साझाको राम्रो विकास र प्रगति हुन्छ, सरकारबाट सहयोग पाइन्छ भन्ने ठानेर अत्यधिक मतले अध्यक्ष पदमा निर्वाचित गरेका थिए । तर, जे–जे आशा गरेर मलाई अध्यक्ष बनाइयो, मेरो टिम निर्माण भयो, त्योअनुसार सरकारबाट केही पनि सहयोग भएन । त्यसकारण हामी निराश पनि भयौँ ।

पहलचाहिँ के–के गर्नुभयो ?

सबै मन्त्रालयतिर गएर साझा सुधारका बारेमा पहल गरियो । तत्कालका लागि साझा बाँच्न सकोस्, साझालाई हिँड्न सक्ने बनाइदिनु, बाँकी हामी आफै गर्छौं भनेर सरकारसँग अनुरोध गर्यौँ तर सकिएन ।

आन्तरिक सुधारको प्रयास गरियो । साझा भित्रै पनि अत्यधिक भ्रष्टाचार र अराजकताले डुबेको संस्था हो । विगतका दुईवटा सञ्चालक समितिहरू आफैँ पनि भ्रष्ट थिए । उनीहरूले गरेको भ्रष्टाचार र अनियमितताले साझा झनै भताभुङ्ग भयो । अहिले पनि कतिपय कर्मचारीहरू अराजक छन्, काम नगरी खान पाइन्छ भन्ने सोच भएका । यस संस्थाले गर्नुपर्ने व्यापार हो । व्यापार गरेर तलब खानुपर्नेहरू अरू सरकारी अफिसका जागिरे जस्तो मानसिकताको विकास भएका भए । काम नगरी खान पाउनुपर्यो भनेर सोच्न थालेपछि व्यापार बन्द भयो । सरकारले दिँदै आएको सुविधा पनि बन्द भयो ।

साझा प्रकाशनभित्र अडिट नै भएको छैन । यसभन्दा अघि म सञ्चालक सदस्य मात्र हुँदा पनि अडिट गरियोस्, यसको यथार्थ अवस्था के हो भनेर त्यसबेलाका महाप्रबन्धकसँग पटक पटक कुरा गरेँ । तर केही भएन । उनीबाट थप साझा समाप्त गर्ने खालका काम भएका छन् । अडिट निकाल्ने काम नै भएन । कर्मचारीमा काम गर्ने मानसिकता नै छैन । सञ्चालक आफैमा गडबडी र अनियमितता गर्न खोज्ने भएपछि साझा प्रकाशन डुबेको हो । त्यो सबैलाई सुधार गर्न प्रयास गरिँदैछ ।

अहिले साझाभित्रको सुधार अडिट रिपोर्ट, कर्मचारीको मानसिकता बदल्ने कुराहरू, त्यहाँभित्र बिग्रिएका कुराहरू सुधार गर्ने प्रयास पनि भएका छन् । साझाको वेबसाइट निर्माण गर्ने, साझाका सामग्रीहरू त्यसमा राख्ने, एउटा संस्था सुधार गर्न कार्यालयभित्रबाट गरिनुपर्ने कार्य लगायत सबै काममा हामी केन्द्रित भएका छौँ ।

साझाको एउटा भवन आधा निर्माण गरेर छोडिएको रहेछ नि ?

त्यो भवन योभन्दा दुई कार्यकाल अघि निर्माण हुँदाहुँदै बन्द भएको रहेछ । त्यो भवन निर्माणमा ४२ प्रतिशत काम भएको छ यथार्थमा तर पैसा भुक्तानी चाहिँ ७४ प्रतिशत भएको छ । यो छानबिन गर्ने क्रममा छौँ अहिले । अनि सहकारी विभाग र मन्त्रालयसँग पनि समन्वय गरेर यथार्थ के हो भनेर छानबिन गर्न खोज्दा मन्त्रालयले र विभागले त्यति चासो देखाएन । त्यसैले त्यो घर निर्माण सम्पन्न गर्न सक्ने अवस्थामा अहिले छैनौँ । 

अध्यक्षमा निर्वाचित भएको केही समयपछि सामाजिक सञ्जालमा राजीनामा दिन्छु भनेर लेख्नुभएको थियो, केले त्यस्तो निराशातर्फ दोहोर्यायो ?

हाम्रो सरकार हुँदा सहयोग आउँछ भन्ने अपेक्षा थियो । प्रधानमन्त्री, मन्त्रीलगायत सबैसँग राम्रो सम्बन्ध हुँदाहुँदै पनि सहयोग नपाएपछि केही गर्न सकिँदो रहेनछ । फेरि मतदाताले जुन आशा र विश्वास गरेर निर्वाचित गरे त्यो कार्यभार पूरा गर्न नसकेपछि बसेर के हुन्छ र भनेर मैले त्यो मानसिकता बनाएँ । साथीहरूसँग सल्लाह पनि गरेँ । तर तपाईंले पनि छोड्नुभयो भने कसले साझालाई सम्हाल्छ भनेर ममाथिको विश्वास फेरि व्यक्त गरे । नछोड्न अनुरोध गरे ।

  पहिले आफ्नै पार्टीको सरकार हुँदा पनि सहयोग पाउनुभएन । तर, अहिलेको सरकारसँग साझा सुधारका लागि केही बजेट माग गर्नुभएको छ ?

अहिलेको सरकारसँग शिक्षा मन्त्रालय, अर्थ मन्त्रालय र सहकारी मन्त्रालयसँग कुरा गरिरहेका छौँ । त्यहाँ पनि साझालाई नबुझ्नेहरू भएपछि कतैबाट केही पनि नहुँदो रहेछ । मलाई अझै पनि आशा छैन । साझा प्रकाशनको गरिमा, महिमा जे छ त्यही नबुझ्ने भएपछि के हुन्छ र ? नेपालका मन्त्रीहरू आफ्ना कार्यक्षेत्रभित्रका संस्थाहरू, सङ्गठनहरूका बारेमा जानकारी नै राख्दैनन् । जानकारी राखे पनि के कुरालाई मध्यनजर गरेर अगाडि बढ्ने भन्ने पनि बुझ्दैनन् । यो हाम्रो देशको दुर्भाग्य हो ।

तपाईं आफैँ सांसद्, अर्थ मन्त्रालय, सहकारी मन्त्रालय, शिक्षा मन्त्रालयका सहसचिव स्तरको शक्तिशाली सञ्चालक समिति छ, तर अझै पनि केही गर्न सकिएन भन्नु नचाहेर त हैन ?

बाहिरबाट जस्तो देखिन्छ, बोले हुन्छ । हो, बोर्डमा सहसचिवहरू हुनुहुन्छ । उहाँहरूलाई बोर्डमा राखिनुको अर्थ आफ्नो आफ्नो मन्त्रालयबाट जोडेर साझा प्रकाशनको प्रगतिका लागि काम गर्नुपर्ने हुन्छ । तर, अहिलेसम्म त्यसो भएको छैन । सरकारले आफ्ना प्रतिनिधि पठाएका त्यो संस्थामा बोर्ड सदस्य भएर आएका सहसचिवहरूले त्यसलाई च्यानल मिलाएर सुविधाजनक हिसाबले साझा प्रकाशनका लागि केही गर्नुपर्छ भन्ने हो ।

सरकार त्यहाँ उपस्थित छ । व्यक्तिगत र याद गर्नु नपर्ने संस्था भएको भए त्यो प्रकारको प्रतिनिधि नआउनुपर्ने हो । आइसकेपछि मन्त्रालय जोडिएपछि मन्त्री जोडिन्छन् । तर, साझाबारे केही बुझ्दैनन् । साझाका बोर्ड सदस्यहरूले मन्त्रालयमा कुरा लानु हुन्छ होला, लगेपछि पनि किन चासो दिइँदैन ।

साझालाई ‘कोल्याप्स’ गर्ने सरकारको योजना वा मनस्थिति त होइन नि ?

एकपटक त्यस्तो पनि कुरा आयो । कतिपयले बुझ्दै नबुझी नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानसँग मर्ज गर्ने पनि भने । मान्छेहरू यो संस्थाबारे बुझ्दैनन् । साझाका बारेमा बोल्नेहरूले पनि कुरा बुझ्दैनन् । नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठान भनेको सरकारको अङ्ग हो । साझा प्रकाशन सरकारको पूर्ण अङ्ग होइन । यहाँ सरकारको ठूलो हिस्सा छ । यहाँ नियुक्ति र अरू काम गर्ने सवालमा सरकारले कमाण्ड गर्छ तर साझालाई बनाउनुपर्छ भन्ने कहिल्यै सोच्दैन । यसलाई बनाउनुपर्छ भनेर जब मन्त्रालयमा कुरा पुर्याउँछौँ अनि साझाजस्तो सहकारी संस्थाहरूलाई दिएर पनि सम्भव हुन्छ भन्छन् । यसो भन्नेले बोर्डको सदस्यमा किन सहसचिव पठाउने ?

अर्कोतर्फ साझा प्रकाशनको करोडौँको सम्पत्ति छ । त्यसमाथि चाहिँ सरकारको नियन्त्रण छ । हामी आफैँ परिचालन गर्न सक्दैनौँ । सरकारले केही गर्नु नपर्ने हो भने सरकार किन त्यहाँ उपस्थित भएको ? त्यसैले यो समग्रमा हाम्रो साझा प्रकाशनसँग जोडिएका मन्त्रालयका मन्त्रीहरूको सम्पूर्ण अयोग्यता हो । यसैले गर्दा साझा धराशायी छ । तर यो ऐतिहासिक संस्थाले धेरै काम गर्न सक्छ ।

अहिलेको सरकारसँग चाहिँ बजेट माग गर्नुभएको छैन ?

साझाले अवकाश दिएका पूर्वकर्मचारीहरूको करिब ५ करोड रुपियाँ भुक्तानी दिन बाँकी छ । त्यही मात्रै भए पनि दिनुस् भनेका छौँ । त्यो पनि दिन सक्दैनौँ भन्छन् । साझा सरकारको जिम्माको संस्था हो, तर पनि आफ्नो जिम्मेवारी महसुस गर्दैन भने कसको के लाग्छ ?

भनेपछि जोसुकै अध्यक्ष आए पनि साझा झन् झन् डुब्दै जान्छ ? के छ साझामा त्यस्तो सुध्रन नै नसक्ने कुरा ?

साझा प्रकाशनको अहिलेको सञ्चालक समितिको टिम असाध्यै इमानदार छ । यस्तो टिमलाई समेत काम गर्न नदिएपछि, हामीले गर्न खोजेका राम्रा कामलाई सहयोग नभएपछि हामी केही गर्न सक्ने अवस्थामा छैनौँ ।

पहिले स्थायी कर्मचारीलाई तलब खुवाउन सकिन्न भनेर जबरजस्ती अवकाश दिइयो, तर पछि त्योभन्दा बढी आफ्ना मान्छे भर्ना गरियो नि ? यस्तो कार्यले साझा उँभो लाग्ला त ?

साझा प्रकाशनको सञ्चालक समिति भ्रष्ट थियो । तिनीहरूको भ्रष्टाचार र अनियमितताले गर्दा कर्मचारी पनि अराजक भए । अघिल्लो कार्यकालमा म सञ्चालक समितिको निर्वाचित सदस्य मात्र थिएँ । त्यही समयदेखि साझा प्रकाशन डुबेको हो । तलब खुवाउन नसक्ने अवस्था भएको थियो । त्यसबेला हामीले उपदान पाउने बेला भएका २० वर्ष पुगेका पुराना कर्मचारीलाई अवकाश दिएर कर्मचारीको सङ्ख्या घटाउने प्रयत्न गर्यौँ । तिनै कर्मचारीले पाउनुपर्ने रकम अझै पाएका छैनन् ।

यसरी अवकाश दिँदा बोर्डले ‘अवकाश दिइएका खालि ठाउँमा नयाँ नियुक्ति नगर्ने भनेर’ प्रष्ट निर्णय गरेको थियो । त्यसबेलाका सञ्चालक समितिका सदस्यहरू पूर्वशिक्षामन्त्री, साहित्यकारहरू थिए । उनीहरूलाई प्रयोग गरेर त्यसबेलाका अध्यक्ष तथा महाप्रबन्धकले हामीले जतिलाई अवकाश दियौँ ती सबै पदमा भर्ती गरे । त्यो काममा त्यसबेलाका वरिष्ठ नेताहरू, पूर्वमन्त्रीहरू थिए, उनीहरूले पनि सहयोग गरे । अनि खर्च कटौती गर्नुपर्छ, अलिकति व्यवस्थित गर्नुपर्छ, काम गरिरहेकाले तलब खान पाऊन् भनेर योजना बनाएका थियौँ । त्यसलाई सञ्चालक सदस्यहरूले लत्याए । अहिले त्यसरी नियुक्ति गरिएका करारका सबै कर्मचारी म्याद सकिएर गइसके ।

त्यसबेलाका अध्यक्ष तथा महाप्रबन्धक अत्यन्त भ्रष्ट थिए । तिनले सबै पार्टीका, विप्लवका समेत मान्छे भर्ना गरेर झन् उठ्नै नसक्ने बनाए । साझामा रहेका पीडीएफ गरी राखेका पुस्तकहरू पनि लगे । त्यहाँका राम्रा राम्रा कम्प्युटर अपरेटरहरूलाई अवकाश दिएर त्यो ठाउँमा आफ्ना मान्छे नियुक्त गरे । साझा चलोस् भन्ने उनको भित्री मनसाय थिएन । साझामा जीएम भइरहन पाइने, प्रकाशन बन्द होस्, छापाखाना बन्दहोस् भन्ने थियो । छाप्ने कुरा त दर्जनौँ छन् नि । ती सबै आफ्नै प्रेसबाट छाप्ने काम गरे ।

तिनलाई हामीले नियन्त्रण गर्न सकेनौँ । त्यसबेला यस्तो कार्य गर्नु हुँदैन भनेर म एक्लै भिडेँ । अनि त्यो अध्यक्ष तथा महाप्रबन्धकलाई निकाल्न सक्यौँ । साझा प्रकाशनको दीर्घकालीन सत्यनाश चाहिँ ती मान्छेले गरे । उनीविरुद्ध अख्तियार र मन्त्रालयमा पनि कारबाहीका लागि सिफरिस गर्यौँ ।

साझामा पुस्तकहरू असरल्लै छरिएका, किताबमाथि नै टेकेर अरू किताब खोज्नुपर्ने अवस्था छ, किताबको व्यवस्थापनसमेत हुन सकेको छैन नि ?

कर्मचारीले गर्नुपर्ने काम हो, त्यो तर गर्दैनन् । आजभोलि उनीहरूलाई अलिकति सतर्क गराएका छौँ । त्यसबेला काम पनि गरेनन् । तलब पाउनुपर्छ भन्ने तर काम नगर्ने प्रवृत्ति छ । यो सबै व्यवस्थापन गर्न यतिको समय लाग्यो । अझै त्यसलाई पहिलेको जस्तो दुरुस्त पार्न सकेका छैनौँ ।

साझा प्रकाशनका १३ वटा क्षेत्रीय कार्यालय र शाखाहरू छन् । त्यहाँको अडिट हुन सकेको छैन । हाम्रा अधिकांश कर्मचारीहरू जसले जहाँ पायो त्यहीँबाट हिनामिना गर्ने, खाने प्रवृत्तिका देखिए । कुनै शाखामा किताब बिक्री भयो भने त्यो रकम उनीहरूले नै चलाउने, खाने गरे । यहीँ केन्द्रीय भन्डारमा ३८ लाख जति तलमाथि भएको रहेछ । दाङमा २३ लाख जति तलमाथि भएछ । सबै त्यस्तै, जसले पायो उसैले खाने गरे । यस्तो भ्रष्टाचारजन्य कार्य हामी पत्ता लगाउँदैछौँ, यसलाई असुल गर्ने प्रक्रियामा छौँ ।

केही समयअघि त्रिशूलीमा अडिट पठाउने कुरा गरियो । अडिट जाने भयो र त्यो समाचार पाएपछि त्यहाँको कर्मचारीले अर्को दिन आउनुभन्यो । अडिट आउने जानकारी पाएपछि मात्र त्यहाँबाट बुझाउनुपर्ने बाँकी ८ लाख तुरुन्तै जम्मा गरियो । यस्तो कार्य प्रत्येक कर्मचारीले ठाउँ पाउन्जेल गरिरहेका छन् ।

भनेपछि अब साझाले पुनर्जीवन पाउन सक्तैन ?

हामीले अहिले सल्लाह गरेका छौँ । एकपटक सम्पूर्ण प्रयास गरौँ । सकिएन भने छोडिदिऊँ भनेका छौँ । कर्मचारीलाई पनि यही कुरा भनेका छौँ । हामी जतिको क्लिन मान्छेले पनि साझालाई पुनर्जीवन गर्न सकेनौँ भने अरूबाट कठिन देख्छु ।

नेपालभर साझाका कतिवटा शाखा थिए, कतिवटा बन्द भए ? भारतमा पनि थिए साझाका शाखा कार्यालय, अहिले के छ अवस्था ?

पहिले धेरै शाखाहरू थिए, यति नै भन्ने ठ्याक्कै यकिन भएन । साझाका एजेन्टहरू पनि थिए । भारतमा सिलिगुडीबाट कारोबार गर्ने गरेका थियौँ । त्यो अहिले छैन । अहिले शाखा कार्यालय र क्षेत्रीय कार्यालय गरेर १३ वटा मात्र छन् ।

अब साझालाई माथि उठाउन केके गर्नुपर्छ ? १, २, ३ गरेर भनिदिनुस् न ?

अहिलेको सञ्चालक समिति भरपर्दो, विश्वासिलो छ । साझाका कर्मचारीहरूलाई पूर्ण रूपमा सचेत गराएर संस्थाको हितका निम्ति काम गर्ने बनाउन जरुरी छ । उनीहरू व्यापारी हुन् । साझाको क्षेत्रीय कार्यालय खरदारले पनि चलाएको छ, सहसचिव सरहको मान्छे चाहिन्छ भन्ने पनि होइन । त्यसैले कर्मचारी आफैँमा पनि संस्थाको हितप्रति चिन्तित भएर काम गर्नुपर्यो ।

साझा सम्पूर्ण रूपले धराशायी भएका कारणले यसलाई बचाउन तत्कालका लागि सरकारले सहयोग गर्नैपर्छ र यसलाई आफैँ हिँड्नसक्ने बनाउनुपर्छ ।

साझा प्रकाशनले विगतमा ११ र १२ कक्षाका अनिवार्य विषयहरू छापेर बिक्रीवितरण गर्ने गरेको थियो । त्यो काम सरकारले खोस्यो । त्यो मात्र काम साझालाई फर्काइदिने हो भने साझाले भात खान्छ, बाँच्छ । अनि बाँकी काम गर्छ ।

हाम्रै सरकार हुँदा, हाम्रै शिक्षामन्त्री हुँदा पनि यो कुरा पटक पटक भनेको हुँ । गरिआएको काम, दिइआएको सुविधा, त्यो निरन्तरताको मात्र निर्णय हो । तपाईंलाई केही पनि असर पर्दैन भनेँ । तर, कुरो बुझेनन् । अवकाश दिइएका कर्मचारीको ५ करोड ४ लाख जति भुक्तानी दिनुपर्ने छ । त्यो रकम दियौँ भने हामी त्यो तनावबाट मुक्त हुन्छौँ र केही गर्न सक्छौँ ।

साझा आफैँलाई पनि भित्रबाट सफा नगरी हुँदैन । सफा गर्ने अभियानमा हामी छौँ । साझासँग करोडौँ रुपियाँको अचल सम्पत्ति छ । बैङ्कमा जानका लागि अडिट रिपोर्ट चाहिन्छ । त्यसको उपयोग गर्न बैङ्कमा जान अडिट रिपोर्ट नभई हुँदैन । अडिट गर्न विवरण चाहिन्छ नि, त्यो विवरण नै कर्मचारीले नराखी बसेका रहेछन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।