ad
x
समाचार

सुस्त भयो बुटवल–नारायणगढ सडक विस्तारको काम, अहिलेसम्म ११ प्रतिशत मात्र सकियो

ठेकेदारबाट समय थप्न माग

person explore access_timeमंसिर १७, २०७८ chat_bubble_outline0

काम सुुरु भएको ४४ महिनामा काम सक्ने सम्झौता गरेका थिए, बुटवल–नारायणगढ सडक आयोजनाका ठेकेदारले । सम्झौताअनुसार आगामी २०७९ साउन २२ भित्र निर्माण कार्य सक्नुपर्ने हुन्छ । तर तात्कालीन प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले २०७५ चैत ८ गते शिलान्यास गरेको सडक बिस्तारको काम अहिलेसम्म जम्मा ११ प्रतिशत मात्र भएको छ ।


लकडाउन र ठेकेदार–कर्मचारीको आन्दोलनसमेतले सडक बिस्तारमा ढिलाइ भएको हो । बीचमा विभिन्न बहानाले काम गर्न ढिलाई गरेको निर्माण कम्पनीले अहिले काम गर्न समय माग गर्दै पत्राचार गरेको छ । चिनियाँ कम्पनी ठेकेदार रहेको यो परियोजनाको म्याद थपबारे निर्णय अझै हुन बाँकी रहेको बुटवल–नारायणगढ सडक परियोजना गैंडाकोटका प्रमुख इन्जिनियर रमेश विष्टले रातोपाटीलाई बताए ।

बुटवल–नारायणगढ सडक आयोजनालाई दुई खण्डमा विभाजन गरेर ठेक्का सम्झौता गरिएको थियो । कूल १ सय १३ किलोमिटर सडकमध्ये नवलपरासी बर्दघाट–सुस्ता पूर्वको गैंडाकोटदेखि दाउन्नेसम्म ६४.४२ किलोमिटर सडकलाई खण्ड ‘क’ र दाउन्नेदेखि बुटवलसम्मको बाँकी सडकलाई खण्ड ‘ख’  ४८.५८  किलोमिटर मानेर गरिएको सम्झौताअन्तर्गत दुवैतिर पछिल्ला दिनमा काम रफ्तारमा भए पनि  तोकिएको समयमा सकिने सम्भावना छैन ।दुवै खण्ड निर्माणको जिम्मा चाइना स्टेट कन्स्ट्रक्सन इन्जिनियरिङ कर्पोरेसनको छ । हाल ठेकेदार कम्पनीले म्याद थपको लागि पत्र पठाएको दाउन्ने पश्चिमका प्रमुख ईन्जिनियर प्रदीप शाक्यले पनि रातोपाटीलाई बताए ।

पुल र कल्भर्ट निर्माण कार्य जारीअहिले सडकमा माटो र ढुङ्गा राख्ने काम भइरहेको छ । अर्कोतिर ठाउँ ठाउँमा पुल निर्माण र कल्भर्ट निर्माणको काम भइरहेको छ । पश्चिमतर्फ ९ वाट माईनर २ वाट मेजर गरी ११ वाट पुलको काम भइरहेको छ । अर्कोतिर ९० बटा कल्भर्ट निर्माणको काम पनि भइरहेको छ । यस्तै दाउन्ने क्षेत्रमा रुख काट्ने काम ९० प्रतिशत सकिएको छ । उता दाउन्ने पूर्व पनि माटोको काम, विद्युतका पोल र खानेपानीका पाइप राख्ने काम भइरहेको प्रमुख विष्टले बताए ।सडक विस्तारका क्रममा मध्यवर्ती क्षेत्रमा पर्ने स्थानका वनमा ६ वटा वन्यजन्तुमैत्री पुल निर्माण हुनेछ । त्यसैगरी, सो सडकमा ८७ वटा कल्भर्ट निर्माण हुनेछन् । सडक विस्तारका क्रममा गैँडाकोटबाट पश्चिमको भेडाबारीमा नाला तथा माटो फिलिङको काम धेरै भएको छ  ।

दिक्क लाग्दो दाउन्नेको उकालो

बुटवल–नारायणगढ यात्रा सरदर तीन घण्टा हो । ४ लेनको सडक विस्तारसँगै कम्तीमा १ घण्टादेखि ५० मिनेटभित्रै पुग्न सकिने भनिएको थियो । तर सडक बिस्तारको कामले ६ घन्टासम्म लाग्ने गरेको छ । सडक विस्तारको काममा ढिलाइ हुँदा दिक्क लाग्ने गरी सबैभन्दा बढी जाम हुने ठाउँ बनेको छ दाउन्नेको उकालो । जामसँगै धुलोको  समस्या पनि उस्तै छ । खासगरी मोटरसाईकल यात्रुहरुको लागि झन सकसपूर्ण यात्रा भएको छ । बुटवल–नारायणगढ पूर्वी भेगको सडका प्रमुख विष्टले आफूहरुले दाउन्नेको उकालोमा देखिएका खाल्टा खुल्टीहरु पुर्ने काम बेलाबेलामा गरे पनि समस्या धेरै देखिएकोले पिच गर्ने योजना रहेको बताए ।

कूल लागतमध्ये एडिबीले ८५ प्रतिशत रकम ऋण उपलब्ध गराउने छ भने बाँकी रकम नेपाल सरकारकै हुनेछ । एडिबीले नेपाल सरकारलाई १.५ प्रतिशत ब्याजदरमा ३२ वर्षमा चुक्ता गर्ने गरी ऋण उपलब्ध गराएको हो ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।