संस्थापन इतरमा पिछडिएको क्षेत्रबाट सहमहामन्त्रीकाे निर्विकल्प उम्मेदवार हुँ:  बद्री पाण्डे

person explore access_timeमंसिर १७, २०७८ chat_bubble_outline0
फोटो-कृष्ण खड्का

नेपाली काँग्रेसका युवा नेता बद्री पाण्डे २०४३ सालमा बाल्मिकी विद्यालयको नेपाल विद्यार्थी संघ (नेविसंघ) इकाई सदस्य भएर राजनीतिमा छिरेका हुन् । बाल्मिकी क्याम्पसको इकाई सदस्य हुँदै उनी स्ववियु सभापतिसम्म भए । उनी स्ववियु परिषदको सभापति पनि भए ।


२०५० सालमा नेविसंघ बाजुराको अध्यक्ष भएका पाण्डे ०५६ सालमा गोविन्द भट्टराई सभापति भएका बेला केन्द्रीय सदस्य बने । विश्वप्रकाश शर्माका पालामा नेविसंघ सहमहामन्त्री भए । गुरुराज घिमिरे र केशव सिंहका पालामा उपाध्यक्ष बनेका उनी महेन्द्र शर्मा नेतृत्वको कार्य समितिमा महामन्त्री भए । प्रदीप पौडेलसँग नेविसंघ सभापतिमा पराजित भएपछि पाण्डे पार्टी राजनीतिमा लागे । काँग्रेसको १२ औं महाधिवेशनमा उनी केन्द्रीय सदस्यमा निर्वाचित भए ।०७० मा भएको दोस्रो संविधान सभामा उनी समानुपातिक सांसद भए । १३ औं महाधिवेशनमा पनि उनी केन्द्रीय सदस्यमा विजयी भए । ०७४ को आम चुनावपछि पाण्डे राष्ट्रि सभा सदस्य बने ।​ दुईवर्षे कार्यकालको गोला परेपछि २ वर्षअघि नै उनको कार्यकाल सकिएको छ । त्रिभुवन विश्वविद्यालयबाट राजनीतिशास्त्रमा विद्यावारिधि (पीएचडी) सक्ने तयारीमा छन् । १४ औं महाधिवेशनमा पिछडिएको क्षेत्रबाट सहमहामन्त्रीको उम्मेदवार बन्ने पाण्डेले घोषणा गरिसकेका छन् ।काँग्रेसमा वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेल समूहमा रहेका नेता पाण्डेसँग सहमहामन्त्रीको उम्मेदवारीका विषयमा रातोपाटीले गरेको कुराकानी–

तपाईं सहमहामन्त्रीको उम्मेदवार बन्ने पक्का हो ?

१२ औं महाधिवेशनमा तत्कालीन सेती अञ्चलबाट केन्द्रीय सदस्य जितेको थिएँ । १३ औं महाधिवेशनमा म खुला केन्द्रीय सदस्य लडेँ । विधानले पनि पनि पदाधिकारीको संख्या थपेर सहमहामन्त्री पद समावेशी बनाएको छ । संविधानको आठवटा कलस्टर अनुसार एउटा पिछडिएको पनि हो । म पिछडिएको क्षेत्रको बासिन्दा पनि भए । मेरो घर बाजुरा हो । त्यसकारण पिछडिएको क्षेत्रबाट सहमहामन्त्री उम्मेदवार हुन्छु । म सहमहामन्त्रीको उम्मेदवार बन्नेमा कुनै शंका छैन ।

जित्नुहुन्छ त ?

दुई कार्यकाल केन्द्रीय कार्यसमितिमा बसेँ । दुईपटक सांसद पनि गएँ । पार्टीको मात्र काम गरिरहेको छु । पार्टीको काममा देशभरिका सबै  जिल्लामा पटक–पटक फन्को मारेको छु । दुईपटक केन्द्रीय सदस्य लड्दा राम्रो मतले साथीहरुले जिताउनु भएको थियो । यसपटक पनि सहमहामन्त्री जित्नेमा विश्वस्त छु ।

तपाई  संस्थापन इत्तर पक्षमा पिछडिएको क्षेत्रबाट सहमहामन्त्रीको साझा उम्मेदवार बन्छु भन्नेमा ढुक्क हुनुहुन्छ ?

संस्थापन इत्तरबाट पिछडिएको क्षेत्रको सहमहामन्त्रीको उम्मेदवार बन्ने कोही देखेको छैन । तर, हामीले अहिले स.समूहगत निर्णय गरेका छैनौं । हामीले व्यक्तिगत रुपमा मात्र दाबी गरिहेका छौं । समूहगत रुपमा समूहले नै यो पदका लागि यो व्यक्ति उपयुक्त हुन्छ भनेर तय गर्ला । त्यसमा म सहामहामन्त्री उम्मेदवार बन्छु भन्नेमा विश्वस्त छु ।

संस्थापन पक्षमा सभापतिको साझा उम्मेदवार बन्न सकेको छैन । भोलि संस्थापन इत्तर पक्षबाट दुई वा दुईभन्दा बढी सभापतिका उम्मेदवार भएको अवस्थामा तपाईंको विकल्प खडा हुन सक्छ । त्यस्तो अवस्थामा के गर्नुहुन्छ ?

पिछडिएको क्षेत्रका अरु साथीहरुसँग पनि संवाद गर्छु । पिछडिएका साथीहरु र त्यो भन्दा बाहिरका साथीहरुले पनि  मलाई नै सहमहामन्त्रीको उम्मेदवार हुन्छ भन्नु भएको छ । हाम्रो टीमा मेरो विरुद्धमा अर्को कोही उठ्छ जस्तो लाग्दैन । त्यसको सम्भावना देख्दिनँ ।

संस्थापन पक्षले पिछडिएको क्षेत्रबाट सहामहामन्त्रीमा कर्णालीका मुख्यमन्त्री जीवनबहादुर शाहीलाई अगाडि सार्ने देखिएको छ । मुख्यमन्त्रीसँग प्रतिस्पर्धा गर्दा केही चुनौती देख्नुभएको छ ?

मेरो प्रतिस्पर्धा कोसँग हुन्छ निश्चित छैन । उहाँसँग मेरो कुरा पनि भएको छैन । उहाँसँग कुरा पनि गर्छु । पार्टीका साथीहरुसँगको मेरो संम्बन्ध र निरन्तरता राम्रो छ । काँग्रेसका महाधिवशन प्रतिनिधि हाम्रोबारे राम्रो जानकारी भएका साथीहरु हुनुहुन्छ । म हिजो पनि लड्दा अुनभव छ ।

सत्ताको राजनीतिले पार्टीमा केही प्रभाव पार्दैन । महाधिवेशन प्रतिनिधिले उच्चतम विवेक प्रयोग गर्नुहुन्छ । उहाँहरुले टीम मात्र पनि भन्नुहुन्न । दुई वटा महाधिवेशन मैले आफै सहभागी भएर हेरेँ । एउटै टीमका मान्छे जितेको देखिँदैन । सबै टीममा मान्छे जितेको देखिन्छ । यो मेरो टीमको हो यसलाई जिताउ नै पर्छ, यो मेरो टीमको होइन यसलाई हराउनुपर्छ भन्ने खालको मनोविज्ञान पनि मैले देख्दिनँ । एकदम विवेक प्रयोग गरेर व्यक्तिको उपयोगिता, क्षवि, योग्यता र इमान्दारिताई हेरेर जिताएको देखिन्छ ।

 सभापतिमा प्रतिस्पर्धा फरक किसिमको हुन्छ । बाँकी पदहरुमा व्यक्तिगत रोजाइका आधारमा इत्तर टीमबाट भोट आउछ ।  साथीहरुको कुराकानीमा पनि यो टीम । त्यो टीम भन्नुभएको छैन । निकै सकारात्मक कुरा गर्नुभएको छ । साथीहरुसँग कुराकानीबाट म निकै उत्साहित छु । महाधिवेशन प्रतिनिधिबाट ढाडस र विश्वास मैले प्राप्त गरेको छु ।

सहमहामन्त्री कलस्टरमा मात्र सीमित भयो । खुला सहमहामन्त्री थप्नुपर्छ भन्ने आवाज पार्टीभित्र उठिरहेको छ । यसमा तपाईंको धारणा के हो ?

हो, यसमा कुरा उठिरहेको छ । विधानलाई एक पटक पनि अभ्यासमा नल्याएर बदल्नु गलत हो । तर म खुलाफर्त सहमहामन्त्री थप्ने कुरामा अनुदार छैन । केन्द्रीय समिति र महासमितिले त्यो कुरा पास गर्छ भने म अनुदार छैन ।

अनुदार छैन भन्नुभयो । सहाहामन्त्री खुलातर्फ थप्ने कुरा आवश्यक हो कि होइन ?

विधान बनाउँदा सभापति, उपसभापति महामन्त्री खुला भएपछि सहमहामन्त्रीमा समावेशी राख्ने कुरा भएको हो । जम्मा पदाधिकारी खुला पनि छ, समावेशी पनि छ भन्ने सिद्धान्तमा विधान बनेको हो ।

गोविन्द भट्टराई दाइले भने जस्तै आज त्यो सिद्धान्त सच्याउनुपर्छ भनेर आवाज उठ्छ भने अनुदार हुनुपर्ने कुरा केही छैन । महाधिवेशनले त्यसलाई स्वीकार गरेर अनुमोदन गर्नपर्छ ।

महाधिवेशन प्रतिनिधिले सहमहामन्त्रीमा बद्री पाण्डेलाई नै भोट दिनुपर्ने कारण के छ ?

 मैले पार्टीकाप्रति विशेष लगाव राख्छु । राजनीतिमा दुई थरी मान्छे देख्छु । एउटा पावर पोलिटिक्समा रमाउनुहुन्छ । मन्त्री, प्रधानमन्त्री भएर सत्तामा भएपछि पार्टी बनिहाल्छ भन्ने एउटा चिन्तन छ । दास्रो भनेको पार्टी भयो भने सत्ता प्राप्त हुन्छ भन्ने छ । म दोस्रो चिन्तन राख्ने मान्छे हुँ ।

सुशील कोइराला प्रधानमन्त्री भएका बेला बालुवाटारको बसाइ उहाँलाई उकुस मुकुस भएको थियो । उहाँ साथीहरुको बीचमा जान पाइन भनेर छट्पटिएको देख्थेँ । उहाँको चरित्र सत्ता राजनीतिभन्दा संगठन निर्माण गर्ने खालको थियो भन्ने मेरो अनुभव छ । मेरो पनि संठनतिर लगाव छ । नेविसंघमा लाग्दा होस्  वा पार्टीमा लाग्दा म जहिले संगठन निर्माणमा लाग्ने मान्छे हो । त्यसैले साथीहरु मेरोबारेमा जानकारी पनि राख्नुहुन्छ ।

मैले संगठनका लागि के गर्नुसक्छु, संगठन कति बुझेको छु, हामी पदाधिकारीमा नहुँदा पार्टीको वैचारिक र नीतिगत धार कमजोर हुन्छ कि, पार्टीका मल्यमान्यता कमजोर हुन्छन् कि भन्ने साथीहरुमा गहिरो बुझाइ पाएको छु । हामीले केन्द्रीय सदस्यका रुपमा निर्णायक भूमिका निर्वाह गर्न सकेनौं । पदाधिकारीमा गए निर्णाय भूमिका निर्वाह गर्न सक्छ ।

सहमहामन्त्री भएपछि कार्यसम्पादन समिति,संसदीय बोर्ड, र पदाधिकारी तहमा सहभागी हुन पाइन्छ । विभिन्न नीतिगत निर्णय हुने ठाउँमा हामी पुग्छौं । यसले पार्र्टीलाई सही दिशाा दिन र पार्टी निर्णय कार्यान्वयमा योगदान दिन सकिन्छ भन्ने लाग्छ । मन्त्री, प्रधानमन्त्री बनेर पावर पालिटिक्स गर्ने भन्दा पनि पार्टी निर्माण गर्न चाहन्छु । पार्टी सुध्रिए राजनीति सुध्रिन्छ, राजनीति सुध्रिए देश सुध्रिन्छ । बहुदलीय व्यवस्थाको लिडिङ पार्टी हो । काँगेस सुध्रिए अरु पार्टी पनि सुध्रिन्छन् । हामीले पार्टी सुदृढीकरणको कुरा गरिरहेका छौं । अब पार्टीमा सुदृढीकरणको पनि अभियान चलाउनुपर्छ । त्यसैले मेरा लागि म र पार्टीका लागि अपरिहार्य हो भन्ने संकल्प जोडिएको छ ।

काँग्रेस शीर्ष तीन –चार नेताको तजबिजमा चल्ने गरेर तपाईले दुई कार्यकाल केन्द्रीय सदस्य हुँदा पनि देख्नुभएकै छ । सहमहामन्त्री हुँदैमा दिशा निर्देशन गर्नसक्नु होला र ?

केन्द्रीयको आकार ठूलो हुँदै गएको छ । केन्द्रीय कार्यसमितिमा व्यापक छलफल हुने अवस्था हुने छैन । अहिले पनि सबै जसो निर्णय पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारीले गरेको देख्छौं । पदाधिकारी तहमै निर्णयको प्रारुप तयार हुने भएकाले हामी त्यहाँ पुगेपछि केही न केही प्रभाव पार्छ । केन्द्रीय कार्यसमितिमा पेस हुने प्रस्ताव तयार पार्ने ठाउँमै हाम्रो भूमिका हुन्छ । त्यसैले पार्टीलाई सही दिशा दिन योगदान पुर्याउन सकिन्छ भन्ने हामीलाई लागेको छ ।

तपाईंहरुले काँग्रेसमा नेतृत्व परिवर्तनको कुरा पनि जबरजस्त उठाइराख्नुभएको छ । १४ औं महाधिवेशन नेतृत्व परिवर्तन सक्न सक्छ ?

मलाई गर्छ जस्तो लाग्छ । पार्टीभित्र नेतृत्व परिवर्तनको पक्षमा जनमत देख्छु । पार्टी बाहिरबाट पनि नेतृत्व परिवर्तनको पक्षमा जबरजस्त जनमत छ । जिल्लासम्मको अधिवेशन सम्पन्न हुँदा नेतृत्व परिवर्तनको पक्षमा जनमत देखिएको छ । त्यसलाई केन्द्रमा एकीकृत गरियो भने नेतृत्व परिवर्तन गर्छ भन्ने मलाई लागेको छ ।

नेतृत्व परिवर्तनको जनमत केन्द्रमा एकीकृत हुने छनक देखिएको छ । बरु केन्द्रमा तितर–वितर भएको अवस्था छ । संस्थापन इतर पक्षबाट दुई वा दुईभन्दा बढी उम्मेदवार भए पनि नेतृत्व परिवर्तन गर्न सक्नुहुन्छ ?

एकजना मात्र उम्मेदवार दिने कुरामा हामी प्रयत्नशील छौं । नेताहरुले हामी एक ठाउँमा उभिन्छौं । एकजना उम्मेदवार खडा गर्छु भन्नुभएको छ । साझा उम्मेदवार खडा गर्न उहाँहरुमाथि अहिले पनि दबाब परिरहेको छ । अहिलेसम्म केन्द्रीय समितिमा भएकाहरुले दबाब दिएमा थियौं । अब नवनिर्वाचित जिल्ला सभापति, महाधिवेशन प्रतिनिधिले पनि दबाब दिन थाल्नुभएको छ ।

मनोनयन गर्नु अगाडि भए पनि उहाँहरु एक हुनुहुन्छ । तपाईंहरु एक हुनुभयो भने हामीले जित्नेमा कुनै दुविधा छैन । हामी सबै तपाईंहरुको नेतृत्वमा जान्छौं । तर, एक हुनुभएन हामीले पनि सोच्नुपर्छ भने हामीले भनेका छौं ।

किनभने पार्टीभित्रको चुनावमा हार्नेको पछाडि एकदम कम मान्छे मात्र लाग्छन् । जित्ने माहोल भएन भने जित्ने मान्छे यही हो भनेर अर्कोतिर लाग्ने अवस्था हुन्छ । त्यसैले तपाईंहरु एक जनाभन्दा बढी उम्मेदवार बन्ने मूर्खता नगर्नुस् भनेर धेरै साथीहरुले पनि भन्नुभएको छ । अहिले सबैले आफू बन्नका लागि प्रत्यत्न गर्नु भएको छ । आफू भन्न सकिएन भने आफ्नो बनाउने बाटोमा जानुहुन्छ ।

संस्थापन इत्तर पक्षबाट साझा उम्मेदवार भन्ने सम्भावना बलियो कसको देख्नुभएको छ ?

अलि बढी पहल कदमी वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलले गरिरहेको देख्छु । उहाँले बैठक पनि बोलाइराख्नुभएको छ । विभिन्न प्रस्ताव पनि राख्नुभएको छ । उहाँले आगामी आम निर्वाचनसम्म मात्र सभापति चलाउँछु र त्यसपछि कार्यवाहक दिन्छु भन्ने उहाँको प्रस्ताव छ ।  अन्य नेताहरुले एक पद एक व्यक्तिका कुरा पनि गर्नुभएको छ । सभापति भएको मान्छे प्रधानमन्त्री नहुने प्रस्ताव पनि आएको छ । राष्ट्रपतिको कुरा पनि छ । पावर सेरिङको कुरा पनि हो । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।