ad
x
राजनीति

राप्रपा महाधिवेशन : नेतृत्व चयनमा मधेसको भोट ‘निर्णायक’

person explore access_timeमंसिर १६, २०७८ chat_bubble_outline0

राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (राप्रपा) नेपालको एकता महाधिवेशन बुधबारदेखि काठमाडौंमा जारी छ । राप्रपाको यो महाधिवेशनलाई एकताको महाधिवेशन भनिएको छ । महाधिवेशनमा सहभागी हुन देशभरिबाट ४ हजार ७ सय केन्द्रीय प्रतिनिधि काठमाडौँ आएका छन् । 


त्यसमध्ये झण्डै एक हजार प्रतिनिधि प्रदेश २ (मधेस) बाट रहेका छन् । हालसम्म मधेसबाट उपाध्यक्षमा रामचन्द्र राय यादव (सर्लाही) ले उम्मेदवारी दिने घोषणा गरेका छन् भने केन्द्रीय सदस्यमा रामनारायण साह (सिरहा), सत्रुघन महासेठले उम्मेदवारी घोषणा गरेका छन् । उनीहरुले प्रचारप्रसारसमेत तीब्र बनाएका छन् ।यसअघिको कार्यसमितिमा रामचन्द्र राय यादव उपाध्यक्ष र रामप्रताप साह महामन्त्री गरी दुई पदाधिकारी थिए । निर्देशक समितिमा पनि तीनजना मधेसका सदस्य थिए भने कार्यसमिति सदस्यमा १२ जना मधेसी थिए । यसपाली थप संख्या बढाइनुपर्ने राप्रपाका मधेसी नेताहरुको माग छ ।लिङ्देनलाई समर्थनप्रदेश २ मा अध्यक्षका उम्मेदवार कमल थापाको तुलनामा राजेन्द्र लिङ्देनप्रति बढी आकर्षण देखिएको छ । सिरहाका नयनबहादुर मोक्तानले भने, ‘एकजना जनजातिको छोरा पार्टीको अध्यक्ष बन्दै हुनुहुन्छ, आदिवासी जनजाति तथा मधेसीका लागि यो भन्दा खुशीको कुरा अरु के हुन सक्छ, पुरै मधेस लिङ्देनको पक्षमा छ ।’ त्यस्तै, महाधिवेशन प्रतिनिधि किशोरी यादवले राजेन्द्र लिङ्देनले पार्टी अध्यक्षमा उम्मेदवारी घोषणा गरेको कारण पुरै मधेस खुशी रहेको बताए ।छैन उम्मेदवारी कन्फर्मउपाध्यक्षका उम्मेदवार रामचन्द्र राय यादवका अनुसार मधेसबाट कसले कुन पदमा उम्मेदवारी दिने अहिलेसम्म कन्फर्म भइसकेको छैन । उनका अनुसार केन्द्रीय अध्यक्ष पदका लागि दुई जनाले उम्मेदवारी दिने घोषणा भए पनि मनोनयन दर्ताको बेलासम्म सहमति पनि हुन सक्छ ।झण्डै एक हजार महाधिवेशन प्रतिनिधि प्रदेश २ बाट आएकाले राप्रपाका लागि मधेस एउटा ठूलो शक्ति हो । मधेसको मत हार जितको एउटा फ्याक्टर बन्न सक्ने दावी गर्दै यसपाली मधेसलाई किनारा लगाउन नहुने यादवको जिकिर छ ।

केन्द्रीय सदस्यका उम्मेदवार रामनारायण साहका अनुसार १९९ सदस्यीय केन्द्रीय समितिमा १४९ जनाका लागि मतदान हुनेछ । त्यसमा मधेसका लागि पुरुष ६ र महिला ५ गरी ११ जना सदस्यको कोटा छुट्याइएको छ । उनले भने, ‘अहिले सबै कुराको टुङ्गो लागेको छैन । मधेसीबाहेक महिला, मुस्लिम, दलित, आदिवासी जनजातिलगायतलाई पनि कोटा छुट्याइनेछ ।’

प्रदेश २ मा राप्रपाको जनाधार राम्रो भएपनि स्थानीय तहमा वडाअध्यक्ष र सदस्यबाहेक अन्य पदमा प्रतिनिधि छैनन् । प्रदेश २ का विभिन्न स्थानीय तहमा तत्कालीन राप्रपाबाट ६ वटा वडाध्यक्षसहित २८ जना सदस्य प्रतिनिधि रहेका छन् । त्यस्तै, तत्कालीन राप्रपा (प्रजातान्त्रिक) ले २ वटा वडाध्यक्षसहित अन्य सदस्य गरी ८ जना प्रतिनिधि जितेको छ ।

प्रदेश २ प्रदेशसभामा २६ हजार ४ सय ४ समानुपातिक मत राप्रपाले ल्याएको थियो । राप्रपाका नेताहरु भन्छन्, यो सन्तोषजनक मत नै हो । प्रतिनिधिसभामा त्यतिबेला राप्रपा (राष्ट्रवादी)ले लगभग सबै क्षेत्रमा उम्मेदवारी दिएको थियो । कमल थापा नेतृत्वको राप्रपाले भने धनुषाको क्षेत्र–३ मा मात्र उम्मेदवारी दिएको थियो । त्यहाँ सो पार्टीले ९३ मत मात्र प्राप्त गरेको थियो । राप्रपा (राष्ट्रवादी)ले प्रदेश २ मा प्रतिनिधिसभामा प्रत्यक्ष मत ७ हजार १७० मत मात्र ल्याएको थियो ।

प्रदेश २ मा यसपाली चुनाव जित्ने राप्रपाका मधेसी नेताहरुको आँकलन छ । विगतको चुनावमा मधेसवादी दलको आन्दोलन र भर्खर भर्खर गणतन्त्र आएको हुनाले आफूहरुको पार्टीलाई असर गरेको थियो । तर, अहिले परिस्थिति धेरै फेरिएको दावी गर्छन्, नेता रामनारायण साह । गणतन्त्रवादी नेताहरुको पाँच वर्षे कार्यकाल जनताले हेरिसकेका छन्, यी नेताहरूबाट जनता आजित भइसकेका छन् । त्यसैले यो महाधिवेशनपछि मधेससँगै सारा देशमा राप्रपा सुदृढ भएर अगाडि आउने उनले दावी गरे ।

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X