यसै वर्षभित्र रेल सेवा सञ्चालन हुन्छ : मन्त्री रेणुकुमारी यादव

person explore access_timeमंसिर १४, २०७८ chat_bubble_outline0

भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्री रेणुकुमारी यादवले यसै वर्षभित्र रेल सञ्चालनमा आउने दाबी गरेकी छन् । नेपाल सरकारले खरिद गरेको दुई सेट रेल कर्मचारी र कानून अभावमा आठ महिनादेखि थन्क्याएर राखिएको अवस्थामा ती रेल मंगलबार निरीक्षण गर्दै मन्त्री यादवले यसै वर्षभित्र सञ्चालनमा ल्याउने दाबी गरिन् ।


उनले कानून अभावका कारण रेल सञ्चालनमा आउन नसकेको बताउँदै सबै प्रक्रिया पूरा गरेर यसै वर्षभित्र सञ्चालनमा आउने बताइन् । जनकपुरधाम–जयनगर रेल्वे ट्रयाक निरीक्षण गर्दै मन्त्री यादवले नेपाली जनताको चाहना अनुरुप तत्कालै रेल सेवा सञ्चालनमा ल्याउने सरकारको योजना रहेको बताइन् ।जनकपुरधाम–जयनगरसम्म ३५ किलोमिटर रेल सञ्चालनमा ल्याउने तयारी गरिरहेको र यसको लागि कर्मचारीको व्यवस्था गर्न लागेको समेत उनले बताइन् । उनले यस वर्षभित्रै कुर्थासम्म रेल सञ्चालनमा ल्याउने गरी काम अगाडि बढाएको स्पष्ट पारिन् ।भारतीय सीमा जयनगर देखि जनकपुरधामको कुर्थासम्म चल्ने रेल सञ्चालनका लागि सम्पूर्ण प्राविधिक तयारी पूरा भएको उनको भनाइ थियो । उनले रेल लिक महोत्तरीको बर्दिवाससम्म जोड्ने र पूर्व–पश्चिम विद्युतीय रेलमार्गका लागि सो क्षेत्रमा रेल्वे सवस्टेशन निर्माण गर्ने आफूहरुको लक्ष्य रहेको बताइन् ।उनले कागजी प्रक्रियाहरु बाँकी रहेकोले त्यसको तयारी पश्चात दुवै देशका प्रधानमन्त्रीले भर्चुअल माध्यमबाट रेलको उद्घाटन गर्ने योजना रहेको समेत खुलाइन् ।

रेल्वेका महाप्रबन्धक निरञ्जन झाले १ हजार २ सय ५४ करोड रुपैयाँको लागतमा निर्माण गरिने भनिएको जयनगर–बर्दिवास खण्डमध्ये ६ सय २३ करोड लागतमा निर्माण गरिएको जयनगर–कुर्था रेलमार्ग भारत सरकारले नेपाल सरकारलाई हस्तान्तरण गरिसकेको जनाए ।

उनले रेल सञ्चालन सम्बन्धी कार्यविधि तयार भइसके पनि कर्मचारी व्यवस्थापन, कानून र भाडादर निर्धारण गर्ने काम बाँकी रहेको भन्दै ती सबै प्रक्रिया चाँडै पूरा गरिने बताए ।

आफूहरुले भारतीय कम्पनी केआरसीएललाई इनर्वामा विगत ८ महिनादेखि थन्क्याएर राखिएको रेल सेटको प्राविधिक जाँचका लागि पत्राचार गरिसकेको उनको भनाइ छ । ‘केआरसीएलले प्राविधिक रिपोर्ट तयार पारेर आफूहरुलाई जिम्मा लगाएपछि मात्रै रेल गुडाउने मितिका सम्बन्धमा औपचारिक जानकारी दिन सकिनेछ,’ उनले भने ।

जयनगर–कुर्था ३५ किलोमिटर रेल लिक तयार भइसकेकाले नेपाल सरकारले गत वर्ष नै रेल सेट खरिद गरिसकेको थियो । गत असोज २ गते नेपाल सरकारले खरिद गरेको दुई सेट रेल आए पनि चल्न नसकेपछि हाल धनुषाको जनकनन्दिनी गाउँपालिकास्थित इनर्वा स्टेशनमा सशस्त्र प्रहरीको निगरानीमा ती रेल थन्क्याइएको छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।