ad
x

नेपालको आर्थिक वृद्धिदर ३.९८ प्रतिशतमा सीमित, ६ प्रतिशतको लक्ष्य भेट्न सकेन

person explore access_timeमंसिर १३, २०७८ chat_bubble_outline0

केन्द्रीय तथ्याङ्क विभागका अनुसार गत आर्थिक वर्ष २०७७/७८ मा देशको यथार्थ कुल गार्हस्थ्य उत्पादन (जीडीपी) वृद्धिदर आधारभूत मूल्यमा ३.९८ प्रतिशत र उत्पादकको मूल्यमा ४.०१ प्रतिशत रहेको अनुमान गरेको छ । अघिल्लो वर्ष त्यस्तो वृद्धिदर क्रमशः २.१२ प्रतिशत र २.०९ प्रतिशतले ऋणात्मक रहेको थियो । 


२०७७/७८ को पहिलो त्रैमासमा कोभिडको असर तुलनात्मक रूपमा कम भएकाले निषेधाज्ञा र बन्दाबन्दी खुकुलो हुँदा आर्थिक गतिविधिमा सुधार आई आर्थिक वृद्धिदर अघिल्लो वर्षभन्दा उच्च रहेको नेपाल राष्ट्र बैंकले जनाएको छ । यद्यपि, अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा कोष तथा नेपाल सरकारले राखेको कम्तीमा ६ प्रतिशतको आर्थिक वृद्धिदरको लक्ष्य समीक्षा वर्षमा भेट्न सकेन । आर्थिक वृद्धिको प्रारम्भिक तथ्याङ्कको आधारमा समीक्षा वर्षमा कृषि क्षेत्रको उत्पादन २.६४ प्रतिशत र गैर–कृषि क्षेत्रको उत्पादन ४.५७ प्रतिशतले वृद्धि भएको राष्ट्र बैंकको अनुमान छ । अघिल्लो वर्ष कृषि क्षेत्रको उत्पादन २.२३ प्रतिशत तथा गैर–कृषि क्षेत्रको उत्पादन ३.९१ प्रतिशतले ऋणात्मक रहेको थियो । समीक्षा वर्षमा गैर कृषि क्षेत्र अन्तर्गत उद्योग क्षेत्रको उत्पादन ५.०५ प्रतिशत र सेवा क्षेत्रको उत्पादन ४.४३ प्रतिशतले वृद्धि भएको अनुमान छ । आधारभूत मूल्यमा आर्थिक वर्ष २०७७/७८ को वार्षिक प्रतिवेदन अघिल्लो वर्ष यस्तो वृद्धिदर ३.६९ प्रतिशतले ऋणात्मक रहेको थियो भने सेवा क्षेत्रको वृद्धिदर ३.९७ प्रतिशतले ऋणात्मक रहेको थियो ।कुल गार्हस्थ्य उत्पादनको क्षेत्रगत संरचनासमीक्षा वर्षमा कुल गार्हस्थ्य उत्पादनमा कृषि, उद्योग तथा सेवा क्षेत्रको अंश क्रमशः २५.८३ प्रतिशत, १३.११ प्रतिशत र ६१.०६ प्रतिशत रहेको छ । अघिल्लो वर्ष कुल गार्हस्थ्य उत्पादनमा यी क्षेत्रहरूको अंश क्रमशः २६.२१ प्रतिशत, १३.३७ प्रतिशत र ६०.४२ प्रतिशत रहेको थियो ।प्रदेशगत आर्थिक वृद्धि तुलना गर्दा आर्थिक वर्ष २०७७/७८ मा मुलुकको कुल गार्हस्थ्य उत्पादनमा सबैभन्दा धेरै हिस्सा बागमती प्रदेशको ३७.६८ प्रतिशत रहेको छ भने सबैभन्दा कम हिस्सा कर्णाली प्रदेशको ४.०३ प्रतिशत रहेको अनुमान छ ।वृहत् औद्योगिक वर्गीकरणको आधारमा समीक्षा वर्षमा कुल गार्हस्थ्य उत्पादनमा प्राथमिक क्षेत्र, द्वितीय क्षेत्र र तृतीय क्षेत्रको अंश क्रमशः २६.४१ प्रतिशत, १२.५३ प्रतिशत र ६१.०६ प्रतिशत रहेको छ । अघिल्लो वर्ष कुल गार्हस्थ्य उत्पादनमा यी क्षेत्रहरूको अंश क्रमशः २६.८० प्रतिशत, १२.७८ प्रतिशत र ६०.४२ प्रतिशत रहेको थियो ।कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।