ad
x
स्वास्थ्य सरोकार

के एचआईभी संक्रमित आमाबुवाबाट जन्मन्छन् स्वस्थ बच्चा ?

person explore access_timeमंसिर ८, २०७८ chat_bubble_outline0

शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पताल, टेकुको एआरटी सेन्टरमा दैनिक सरदर ३२ जना एचआईभी संक्रमित औषधि र परामर्श लागि आउने गर्छन् । साथै, एचआईभी परीक्षणका लागि दैनिक २० जनाभन्दा बढी पुग्ने गर्छन् । सो अस्पतालकी मेडिकल अफिसर डा.लीना देवकोटा एचआईभी संक्रमित आमाबुवाबाट जन्मेका बच्चा सय प्रतिशत स्वस्थ हुने बताउँछिन् । स्वास्थ्य तथा जनसंङ्ख्या मन्त्रालयका अनुसार हालसम्म एचआईभी संक्रमित दम्पत्तीबाट ५६ जना बालबालिकाको जन्म भइसकेको छ ।


सरकारले सन् २०३० सम्ममा एचआईभी संक्रमणमुक्त देश बनाउने लक्ष्य राखेको छ । तर, नेपालमा अझैपनि १० हजारभन्दा धेरै एचआईभी संक्रमित औषधि र परामर्शको पहुँच नभएको स्वास्थ्य मन्त्रालयको भनाइ छ ।प्रस्तुत छ, एचआईभी संक्रमित आमाबुवाबाट जन्मेका बच्चा सय प्रतिशत कसरी स्वस्थ हुन्छन् ? भन्ने विषयमा केन्द्रित रही शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालकी मेडिकल अफिसर डा.लीना देवकोटासँग रातोपाटी डटकम प्रतिनिधिले गरेको कुराकानीःके एचआईभी संक्रमित आमाले स्वस्थ बच्चा जन्माउन सक्छिन् ?एचआईभी संक्रमित आमाबाट स्वस्थ बच्चा जन्मन सक्छ । श्रीमान् श्रीमतीले नियमित रुपमा एआरटी औषधि सेवन गरिरहेका छन् भने भाइरल लोडको अवस्थाबारे जाँच लिन्छौँ । एचआईभी संक्रमितको शरीरमा भाइरल लोड क्लिनिकली रुपमा कम छ भने संक्रमित महिलाबाट जन्मिएका बच्चाहरु स्वस्थ हुन्छन् । संक्रमित आमाले स्वस्थ बच्चा जन्माउनका लागि नियमित रुपमा औषधि सेवन गर्नुपर्छ ।संक्रमित आमाको गर्भ बस्ने वित्तिकै सामान्य गर्भवतीझैँ निर्धारित समयतालिकाअनुसार स्वास्थ जाँच गर्दा हुन्छ कि तत्काल जाँच गर्नुपर्छ ?तात्काल जाँच गर्दा राम्रो हुन्छ । किनकी संक्रमित महिला जहिलेबाट गर्भवती भइन्, त्यही दिनबाट औषधि खान सुरु गरेमा बच्चालाई संक्रमण हुने सम्भावना न्यून भएर जान्छ । संक्रमित आमाले जति ढिलो औषधि खान सुरु गर्छिन्, त्यति एचआईभी हुने जोखिम बढ्छ । धेरैजसो एचआईभी संक्रमित गर्भवती भएको सुरुवाती अवस्थामा अस्पताल आइपुग्छन् । गर्भवती हुँदा एएनसी भिजिट गर्दै जान्छौँ । त्यसमा एचआईभी मेन्डेटरी अनिवार्य राखेको हुन्छ ।

हामी एचआईभी संक्रमितमध्ये गर्भवती महिलालाई बढी प्राथमिकता दिन्छौँ । किनभने गर्भवती बाहेकका अन्य संक्रमितलाई उनीहरुको शरीरमा अवसरवादी रोग छन् कि भनेर जाँचेर औषधि दिन्छौँ । तर, संक्रमित गर्भवती र स्तनपान गराइरहेका महिलालाई तत्काल औषधि दिन्छौँ । त्यसैले जो कोही संक्रमित महिला छिटो अस्पताल आउनुपर्छ, तत्कालै औषधि सेवन गर्नुपर्छ । अस्पताल ढिला पुगेको खण्डमा गर्भमा रहेको बच्चामा एचआईभी संक्रमणको जोखिम बढी हुन्छ ।

एचआईभी संक्रमित महिला गर्भवती हुँदा उनको शरीर स्वास्थ्यका हिसाबले कति जोखिममा पर्छ ?

एचआईभीको औषधि खान सुरु गरेपछि शरीरमा रहेको भाइरसको मात्रालाई थिचेर अर्थात् दबाएर राख्छ । एचआईभीको भाइरसले रोग प्रतिरोधात्मक क्षमतालाई क्षय गर्न पाउँदैन । त्यसैले शरीरमा अवसरवादी रोगहरु लाग्दैनन् । एचआईभीको कारण भन्दा पनि अवसरवादी रोगका कारण मृत्यु हुन्छ । जब शरीरमा रोग लाग्न पाउँदैन, तब एचआईभी संक्रमित र एचआईभी नभएका मानिसको आयुमा केही फरक पर्दैन ।

एचआईभी संक्रमित महिलाको पनि महिनावारी रोकिएरै गर्भ बस्ने हो । जन्मिएको बच्चा कसरी संक्रमित हुँदैनन् ?

गर्भमा रहँदा बच्चा र आमाको रगत मिसिदैन । कतिबेला एचआईभी सर्न सक्छ भने, जतिबेला बच्चा जन्मने प्रक्रिया हुन्छ । जस्तै अप्रेशन गरेर बच्चा जन्माउने हो कि सामान्य तरिकाको ब्यथा लागेर बच्चा जन्माउने हो भन्ने कुरा हुन्छ । दूध ख्वाउने कि नख्वाउने ? दूधबाट पनि बच्चालाई संक्रमण सर्न सक्छ ।

मुख्य कुरा आमाले औषधि खाएर शरीरमा भाइरल लोड कम गरेको छ भने बच्चालाई सर्दैन । यति कुरा थाहा पाइ राखौं कि बच्चा गर्भमा भएपछि नियमित रुपमा औषधि सेवन गरेको खण्डमा बच्चालाई सर्दैन ।

एचआईभी संक्रमित आमाले औषधि सेवन नगरी सन्तान जन्माएकी छन् भने शिशुलाई कसरी स्वस्थ बनाउन सकिन्छ  ?

एचआईभी सरिहाले पनि रिक्स कम होस भनेर संक्रमित आमाबाट बच्चा जन्मिने वित्तिकै एचआईभीको औषधि ख्वाउन सुरु गछौँ । एटी रेट्रोभाइरल थेरापी औषधि नखाएको आमाबाट जन्मिएको बच्चालाई ‘हाई रिस्क वेभी’ भनिन्छ । उनीहरुलाई जन्मिने वित्तिकै दुई किसिमको एचआईभीको औषधि ख्वाइन्छ, जसले गर्दा बच्चालाई संक्रमण भइहाले पनि जोखिम कम हुन्छ ।

एचआईभी संक्रमित महिला गर्भवती भएपछि गर्नुपर्ने जाँच तथा परामर्श र स्वस्थ महिलाले गर्भावस्थामा गर्ने परीक्षण एउटै हुन्छ ?

संक्रमित गर्भवती र स्वस्थ गर्भवती महिलाको नियमित जाँच्ने प्रक्रिया एउटै हुन्छ । एचआईभीमा डराउनुपर्ने भनेको सबैभन्दा पहिला अवसरवादी रोगसँग हो । यदि अवसरवादी रोग छैन भने अन्य रोग संक्रमण जस्तै हो । जस्तै कोरोना संक्रमण भन्छौ नि त्यस्तै यो एचआइभी इन्फेक्सन हो । एचआईभी भाइरस शरीरमा छिरेपछि त्यसको विरुद्ध औषधि खाइरहने हो । एचआईभीको औषधि नखाएर रोगप्रतिरोधात्मक क्षमता कम हुँदा अरु अवसरवादी रोग देखिदा यसलाई ‘एड्स’ भनिन्छ । एचआईभी संक्रमित भई गर्भवती हुने र अन्य गर्भवती महिलाबीचमा फरक हुँदैन ।

अभैm पनि एचआईभी संक्रमितलाई जनमानसमा हेर्ने नजर संकिर्ण छ । संक्रमित आमा बुवाबाट जन्मेको बच्चालाई हेर्ने दृष्टिकोण कस्तो पाउनु भएको छ ?

१५÷१६ वर्ष अगाडि एचआईभी संक्रमणलाई ज्यानमारा रोगको रुपमा हेरिन्थ्यो । त्यस समयमा सबैलाई पुग्ने गरेर औषधि आइसकेको थिएन । हाल भएका अनुसन्धानहरुले एउटा मात्रै पिल रातीको एक पटक खान मिल्ने बनाएको छ । संक्रमित आमाले राम्रोसँग औषधि खाएर आप्mनो भाइरल लोडलाई कम राखेकी छन् भने ती महिलाबाट सय प्रतिशत स्वस्थ बच्चा जन्मन्छ । त्यसैले सावधानी अपनाएर डाक्टरको निगरानीमा बसेर औषधि खाई जन्माएका बच्चा अन्य शिशुसरह स्वस्थ हुन्छन् ।

एचआईभी संक्रमित श्रीमानबाट संक्रमण नभएकी श्रीमतीले कसरी स्वस्थ बच्चा जन्माउन सक्छिन् ?

यदि श्रीमान एचआईभी संक्रमित छन् तर, श्रीमती संक्रमित छैनन् तर उनीहरुले बच्चा जन्माउने योजना बनाएछन् भने एचआईभी संक्रमित श्रीमानले औषधि खाएर भाइरल लोड कम गराएको हुनुपर्छ । साथै, स्वस्थ श्रीमतीलाई पनि एचआईभीकै औषधि सेवन गराउनुपर्छ । यस्तोमा ‘प्रि एक्सपोजर प्रोफाइल एक्सेस’ औषधि ख्वाउछौँ अर्थात् रोग लाग्नुभन्दा अगाडि एचआईभीको औषधि ख्वाइन्छ । जवसम्म गर्भ बस्दैन, तबसम्म यो औषधि ख्वाइन्छ । गर्भ रहेपछि औषधि ख्वाउन बन्द गछौँ । गर्भ रहेर औषधि बन्द गरेपछि श्रीमान श्रीमतीविच कुनै पनि सम्पर्क हुनु हुँदैन । यसरी आमा पनि सुरक्षित हुन्छिन् भने ती आमाबाट जन्मेको बच्चा पनि सुरक्षित रहन्छ । आमामा एचआईभी नेगेटिभ भएपछि बच्चामा पनि स्वतः नेगेटिभ नै हुन्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।