ad

जाडोयाममा तौल घटाउनका लागि खानुहोस् यी पाँच खानेकुरा

person explore access_timeमंसिर ६, २०७८ chat_bubble_outline0

 


चिसो मौसममा शरीर सुस्त रहने भएकोले हाम्रो तौल अचानक बढ्ने गर्छ । हामीले यतिबेला खाने विभिन्न खानेकुराले पनि तौल बढाउन सहयोग गरिरहेको हुन्छ । यद्यपि, चिसो मौसममा केही खानेकुरा खाँदा तौल नियन्त्रणमा पनि रहन्छन् । यी खानेकुराले तपाईंको तौल घटाउँछ नै तपाईंको पेटको बोसोलाई पनि तीब्र रुपमा कम गर्छ ।गाजरःफाइबरले भरपुर गाजरलाई पचाउन शरीरका लागि सहज हुँदैन । त्यसैले यो खाँदा तपाईंलाई घण्टौंसम्म भोक लाग्दैन । स्वभाविक रुपमा यदि व्यक्तिलाई भोक लाग्दैन भने उनीहरुको तौल कम हुनु स्वभाविक हो । यस्तै, गाजरमा असाध्यै कम क्यालोरी हुन्छ र नन स्टार्की भएका कारण पनि यसले तौल बढाउँदैन ।चुकन्दरःबिटरुट अर्थात् चुकन्दरमा वेट लस फ्रेन्डली फाइबर पाइन्छ । सय ग्राम चुकन्दरमा ४३ क्यालोरी, ०.२ ग्राम फ्याट र १० ग्राम फ्याटको मात्रा हुन्छ । यी सबै पोषक तत्वले मानिसको तौल तीब्र रुपमा बढाउन जिम्मेवार हुन्छ ।दालचिनीः भान्साघरमा पाइने दालचिनीले पनि चिसो मौसममा तीब्र रुपमा तौल घटाउँछ । जर्नल अफ न्यूट्रिशिनल साइन्स एन्ड भिटामिनोलोजीका अनुसार दालचिनीमा पाइने सिनमोल्डेहाइड फ्याटले आन्द्राका तन्तुको मेटाबोलिजम सन्तुलित राख्छ । यसमा इन्सुलिन पनि नियन्त्रण रहन्छ । शरीरले जब सुगरलाई तीब्र रुपमा मेटाबोलाइज गर्छ तब मानिको तौल तीब्र रुपमा बढ्न थाल्छ ।

मेथीः

चिसो मौसममा मेथीको दाना तौल घटाउनका लागि कुनै गुणकारी औषधीभन्दा कम छैन । मेथीको दानाले रगतमा सुगरको स्तरलाई नियन्त्रित गर्ने गर्छ र इन्सुलिनको स्रावलाई बढाउने गर्छ । यसले तपाईंको मेटाबोलिजमलाई दुरुस्त राख्नुका साथै यसमा पाइने ग्लेक्टोमेननले भोक नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्छ ।

अम्बाः

चिसो मौसममा पाइने स्वादिष्ट अम्बाले पनि घण्टौंसम्म भोक नियन्त्रण गर्न सक्छ । यसले तपाईंको शरीरका लागि आवश्यक फाइबरको दैनिक आवश्यकतालाई १२ प्रतिशतसम्म पूरा गर्न सक्छ । यो फल मानिसहरुको मेटाबोलिजमका लागि पनि निकै फाइदाजनक छ । राम्रो मेटाबोलिजमले मानिसको तौल घटाउन निकै मद्दत गर्छ ।

पानीः

चिसो मौसममा पानीको कमीले शरीरलाई डी–हाइड्रेट हुने खतरा बढी रहन्छ । डीहाइड्रेशनका कारण मेटाबोलिजम सिस्टममा नकारात्मक असर पर्छ । यो मौसममा तातो पानी वा हर्बल टीले तपाईंको शरीरलाई हाइड्रेट राख्ने काम त गर्छ नै यसले लामो समयसम्म भोक नियन्त्रण पनि गर्छ ।

चिसो मौसममा पानीको कमीले शरीरलाई डी–हाइड्रेट हुने खतरा बढी रहन्छ । डीहाइड्रेशनका कारण मेटाबोलिजम सिस्टममा नकारात्मक असर पर्छ । यो मौसममा तातो पानी वा हर्बल टीले तपाईंको शरीरलाई हाइड्रेट राख्ने काम त गर्छ नै यसले लामो समयसम्म भोक नियन्त्रण पनि गर्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।