अमेरिका र चीनबीच सहमति : पत्रकार भिसामा लगाइएको प्रतिबन्ध खुकुलो

person explore access_timeमंसिर १, २०७८ chat_bubble_outline0

संयुक्त राज्य अमेरिका र चीन आफ्ना दुई नेताहरू बीचको लामो समयदेखि प्रतीक्षा गरिएको भर्चुअल शिखर सम्मेलनपछि पत्रकार भिसामा  जारी प्रतिबन्धहरू खुकुलो पार्न सहमत भएका छन् । बेइजिङले बुधवार यो कदमलाई  महत्त्वपूर्ण उपलब्धी भनेको छ। 


वासिङ्टनले अमेरिकी सञ्चारमाध्यमका सदस्यहरूमाथि चीनले गरेको व्यवहारको निरन्तर निन्दा गर्दै आएको छ र अमेरिकी भूमिमा चिनियाँ मिडियाविरुद्ध  कारबाही पनि गरेको छ। सन् २०२० मा बेइजिङले दुई देशबीचको तनाव बढ्दै गएपछि न्यूयोर्क टाइम्स, वाशिंगटन पोस्ट र वाल स्ट्रिट जर्नलजस्ता थुप्रै प्रमुख समाचारपत्रहरूमा काम गर्ने अमेरिकीहरुलाई निष्कासन गरेको थियो । तर अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेन र उनका चिनियाँ समकक्षी सी चिननफिङ बीचको भर्चुअल शिखर वार्तापछि दुवै देशका अधिकारीहरूले नयाँ पत्रकार भिसा जारी गर्न सहमत भएको बताएका छन्।बेइजिङले पीआरसी (पिपुल्स रिपब्लिक अफ चाइना) मा पहिले नै रहेका अमेरिकी पत्रकारहरूलाई स्वतन्त्र रूपमा प्रस्थान र फर्कन अनुमति दिने वाचा गरेको छ ।चिनियाँ राज्य सञ्चारमाध्यमहरुकाअनुसार दुवै पक्ष नयाँ पत्रकारहरूको भिसालाई ‘पारस्परिक रूपमा अनुमोदन’ गर्ने सहमतिमा पुगेका छन्। दुवै पक्षले पत्रकार भिसाको म्याद एक वर्षसम्म लम्ब्याउने सहमति गरेपछि दुवै देशले अनुमतिपत्रलाई तीन महिनासम्म पुर्याउने सहमति गरेका थिए।

राज्य विभागका प्रवक्ताले मंगलबार दिएको जानकारीअनुसार हालका महिनाहरूमा भएको छलफलले मिडियाको ‘केही क्षेत्रहरूमा प्रारम्भिक प्रगति’ भएको छ।  बुधवार चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता झाओ लिजियानले पत्रकारहरूलाई भने, ‘यो कठिन उपलब्धी दुबै पक्षका मिडियाको चासो अनुरूप छ र मूल्यवान पनि छ।’ उनले थपे बेइजिङले आशा गर्दछ ‘दुवै पक्षले सकेसम्म चाँडो सान्दर्भिक नीति र उपायहरू खोजेर यसलाई लागू गर्ने छन्।’

त्यसैगरी अमेरिकी अधिकारीले वासिङ्टनले ‘अमेरिकी र अन्य विदेशी मिडियाको पहुँच विस्तार र अवस्था सुधार गर्न’ र सामान्यतया प्रेसको व्यापक स्वतन्त्रताका लागि दबाब जारी राख्ने बताएका छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।