ad
x
अदालत

सर्वोच्चका न्यायाधीशले किन हेरेनन् बन्दी प्रत्यक्षीकरणको रिट ?

न्यायाधीश भन्छन्– मंगलबार समय अभावले पनि हेर्न भ्याइएन

person explore access_timeकात्तिक १६, २०७८ chat_bubble_outline0

न्यायालय सुधारको माग गर्दै प्रधानन्यायाधीशविरुद्ध मोर्चाबन्दी गरेका सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीशहरूले ७ दिनपछि सोमबार बन्दी प्रत्यक्षीकरणको मुद्दामा सुनुवाई गरेका थिए । बन्दी प्रत्यक्षीकरणको मुद्दामात्रै पेसीमा राखेमा मुद्दा हेर्ने न्यायाधीशको मागमा प्रधानन्यायाधीश सहमत भएर सोमबार सोही अनुसारको पेसी तोकेका थिए । आफूहरुको माग बमोजिम नै प्रधानन्यायाधीशले बन्दी प्रत्यक्षीकरणको रिट मात्रै पेसीमा चढाएका र आफ्नो लागि पेसीसमेत नतोकेपछि सोमबार बन्दी प्रत्यक्षीकरणको सबै रिटमा सुनुवाई र आदेश भयो ।


असन्तुष्ट न्यायाधीशका तर्फबाट वार्तामा बसेका न्यायाधीशहरूले प्रधानन्यायाधीशलाई बन्दी प्रत्यक्षीकरणको रिट मात्रै पेसीमा राख्न भनेपछि सोमबार प्रधानन्यायाधीशले त्यसै गरेका थिए । तर मंगलबारको पेसीमा भने केही फरक देखियो ।तत्कालीन किष्ट बैंकका सिइओ कमलप्रसाद ज्ञवाली रहेको बैंकिङ कसुरको मुद्दासँगै जोडिएर ज्ञवालीको बन्दी प्रत्यक्षीकरणको मुद्दा पनि पेसीमा चढ्यो । न्यायाधीशद्वय मीरा खड्का र हरिकृष्ण कार्कीको संयुक्त इजलासमा ज्ञवाली पक्ष रहेको बन्दी प्रत्यक्षीकरणसँगै बैंकिङ कसुरको मुद्दा पनि पेसीमा चढ्यो । त्यसपछि न्यायाधीशहरु के गर्ने भन्ने अन्योलमा परे ।छलफलमा सहभागी एक न्यायाधीशका अनुसार बन्दी प्रत्यक्षीकरणको मुद्दा हेर्ने भनिएपछि सोही मुद्दामा सँगै राखिएको बैंकिङ कसुरको मुद्दा पनि जोडिएर आयो । जसका कारण उक्त मुद्दा हेर्ने कि नहेर्ने भन्ने विषयमा छलफल भयो । यदि मंगलबार उक्त मुद्दा हेरेको अवस्थामा बुधबारदेखि बन्दी प्रत्यक्षीकरणसँगै जोडेर अन्य मुद्दा पनि आउँछन् भन्ने भयको कारण मंगलबार बन्दी प्रत्यक्षीकरणका कुनैपनि रिट नहेर्ने निष्कर्ष निकाले ।छलफलमै सहभागी अर्का न्यायाधीशका अनुसार भने कतिपय मुद्दा एकसाथ राखेर हेर्नुपर्ने हुन्छ । मंगलबारको पेसीमा राखिएका रिटमध्ये कमलप्रसाद ज्ञवाली वादी भएको रिट बन्दी प्रत्यक्षीकरणकै रिट थियो । तर बैंकिङ कसुरको मुद्दा पनि जोडिएको कारण उक्त मुद्दा हेर्दा अन्य मुद्दाको पनि सुनुवाई सुरु भयो भन्ने सन्देश जाने भएकाले उक्त मुद्दा हेर्न नसकिएको हो ।मंगलबार उक्त रिटको सुनुवाई नगरी अन्य बन्दी प्रत्यक्षीकरणको मुद्दा पनि हेर्ने कि भन्ने छलफल पनि भएको थियो । तर मंगलबार न्यायाधीशबीचको छलफल अपरान्ह ३ बजेसम्म चलेको कारण बन्दी प्रत्यक्षीकरणको रिट पनि हेर्न नभ्याइएको न्यायाधीशहरुको स्पष्टोक्ति छ । यद्यपि बुधबार बन्दी प्रत्यक्षीकरणको मात्रै मुद्दा आएमा ती मुद्दाहरूको सुनुवाई हुने एक न्यायाधीशले बताए ।यसैबीच मंगलबार असन्तुष्ट न्यायाधीश र प्रधानन्यायाधीशबीच छलफलसमेत हुन पाएन । वार्ता टोलीका सदस्यहरु थकित भएको कारण मंगलबार प्रधानन्यायाधीशसँग छलफल हुन नसकेको एक न्यायाधीशले बताए ।

मंगलबार प्रधानन्यायाधीशसँग छलफल हुन नपाएपछि अब बुधबार असन्तुष्ट न्यायाधीशहरूले पनि छलफल राखेका छैनन् । अन्य कुरा यथावत रहेको अवस्थामा बुधबार बन्दी प्रत्यक्षीकरणको मात्रै पेसी तोकिए छिटै ती मुद्दाहरुको सुनुवाई सुरु हुनेछ । तर बन्दी प्रत्यक्षीकरणसँगै अन्य मुद्दा पनि पेसीमा राखिएमा भने ती मुद्दाको सुनुवाई नहुने एक न्यायाधीशको भनाइ छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।