ad
समाचार

प्रधानमन्त्री देउवा बेलायत जाँदा अदालतको विवाद लम्बिने संकेत

person explore access_timeकात्तिक ११, २०७८ chat_bubble_outline0

सर्वोच्च अदालतमा उत्पन्न विवाद निरुपण नहुँदै  प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवा झण्डै एक साता लामो स्कटल्याण्ड भ्रमणमा निस्कने भएपछि यो विवाद थप लम्बिने देखिएको छ । बेलायतको ग्लास्गोमा हुने जलवायु परिवर्तनसम्बन्धी २६ औं सम्मेलन (कोप–२६) मा भाग लिन प्रधानमन्त्री देउवा शुक्रबार त्यसतर्फ जाँदैछन् । उनी कात्तिक १८ गते मात्रै स्वदेश फर्कने छन् ।


प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्र शमशेर जबराको राजीनामा माग्दै नेपाल बार एशोसिएसन देशव्यापी आन्दोलनको घोषणा गर्ने तयारीमा छ भने सर्वोच्च अदालतका १५ जना न्यायाधीशले सोमबारयता लगातार इजलास बहिस्कार गर्दै आएका छन् । यही अवस्थामा प्रधानमन्त्री विदेश भ्रमणमा जाँदा विवाद थप लम्बिने भएको हो ।प्रधानन्यायाधीश राणाले कुनै हालतमा राजीनामा नदिने अडान देखाइरहेका बेला १५ न्यायाधीशहरु प्रधानन्यायाधीशको बहिर्गमन विना इजलासमा बस्न तयार नभएका बेला निकासका लागि पहल गर्नुपर्ने राजनीतिक दल र तिनका नेताहरु ठोस पहलमा जुटेका छैनन् । अदालतको विषय अदालतबाटै किनारा लगाउनुपर्ने भन्ने तर्कमा राजनीतिक दलहरु छन् । प्रमुख राजनीतिक दलहरुले अहिलेसम्म संस्थागत रुपमा कुनै धारणा सार्वजनिक गरिसकेका छैनन् ।विवाद चर्कन सुरु भएको एक साता बित्न लाग्दा पनि सत्तारुढ गठबन्धनको बैठक समेत बस्न सकेको छैन । सत्तारुढ गठबन्धनका नेताहरु माधव कुमार नेपाल र पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड केही दिनयता उपत्यका बाहिर छन् । उनीहरु सम्भवत बिहीबार बेलुकासम्म काठमाडौ फर्कने तयारीमा छन् । माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष प्रचण्डले मंगलबार एकदुई दिनभित्र अदालतमा देखिएको विवादबारे गठबन्धनले सामुहिक धारणा बनाउने बताएका थिए । तर प्रचण्डको यो अभिव्यक्ति आएको दुई दिन वितिसक्दा पनि गठबन्धनको बैठक समेत बस्न सकिरहेको छैन । गठबन्धनबीच बिहीबार बेलुकासम्म बैठक बसेर निकासका लागि पहल नगर्ने हो भने शुक्रबारपछि देउवा विदेश भ्रमणमा जाने हुँदा थप एक साता यसबारे दलहरुबीच छलफल नै हुन नसक्ने निश्चित छ ।‘प्रधानमन्त्री देउवा विदेश भ्रमणमा जानु अघि नै दलहरुबीच धारणा नबने यो विवाद थप लम्बिने देखिन्छ । यसको प्रभावको असरले थप क्षति हुनसक्छ’, गठबन्धनका एक नेताले भने, ‘त्यसैले यसमा दलहरु सचेत हुन जरुरी छ ।’यता सत्तारुढ दल नेपाली काँग्रेसभित्र अदालतमा देखिएको विवादबारे आधिकारिक धारणा सार्वजनिक गर्न प्रधानमन्त्री देउवामाथि चर्को दवाव छ । प्रधानन्यायाधीश राणाले सहजै मार्ग प्रशस्त गर्ने नदेखिएको भन्दै कतिपय दलका नेताहरुले उनीमाथि महाअभियोग प्रस्ताव अघि बढाउनुपर्ने आवाज समेत उठाउन थालेका छन् ।  कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।