ad
x
समाचार

'सर्वोच्च अदालतमा प्रेम आले र किसन श्रेष्ठ जन्मिए'

‘मुसा प्रवृत्ति’मा लागेका न्यायाधीशमाथि कारवाही हुनुपर्छ : त्रिपाठी

person explore access_timeकात्तिक ९, २०७८ chat_bubble_outline0

वरिष्ठ अधिवक्ता दिनेश त्रिपाठीले सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीशहरूमा ‘मुसा प्रवृत्ति’ देखिएको बताएका छन् । एउटा डुंगा डुब्न लागेपछि हामफालेर मुसाहरु अर्को डुंगामा चढेजस्तै केही न्यायाधीशहरु प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्र शमशेर जबराको साथ छाडेर ‘बडो सुधारवादी’ देखिन थालेको त्रिपाठीको आरोप छ । यस्ता न्यायाधीशहरूमाथि कारवाही हुनुपर्ने उनको माग छ ।


दुई दिनयता प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्रको साथ छाडेका तर अस्तिसम्म उनैको मोहोरा बनेर गलत फैसला सुनाएका न्यायाधीशहरूलाई वरिष्ठ अधिवक्ता त्रिपाठीले ‘मुसा प्रवृत्ति’ एवं ‘प्रेम आले–किसन श्रेष्ठ प्रवृत्ति’ को संज्ञा दिए । सर्वोच्च अदालतमा प्रेम आले र किसन श्रेष्ठ प्रवृत्ति जन्मिएको उनले बताए ।‘केपी ओलीको जहाज डुब्दैछ भनेपछि उनीहरु (आले र श्रेष्ठ) देउवाको जहाजमा चढेका थिए’ मंगलबार नेपाल पत्रकार महासंघले बत्तीसपुतलीमा आयोजना गरेको अन्तरक्रिया कार्यक्रममा बोल्दै बरिष्ठ अधिवक्ता त्रिपाठीले भने, ‘अहिले न्यायालयभित्र पनि प्रेम आले र किसन श्रेष्ठको फेनोमेना देखा परेको छ ।’

​त्रिपाठीले अगाडि थपे, ‘किसन श्रेष्ठ र प्रम आलेको जुन प्रवृत्ति हो, अहिले न्यायालयभित्र पनि फेरि त्यही प्रवृत्ति पैदा भएको छ । मैले नाम किन लिनु, तपाईहरु सबै विज्ञ हुनुहुन्छ, न्यायालयभित्रका प्रेम आले र किसन श्रेष्ठहरू को हुन् ।’हिजोसम्म चोलेन्द्रको पक्षमा रहेका न्यायाधीशहरु अहिले मुसाजस्तै गरेर अर्को जहाजमा चढेको त्रिपाठीले आरोप लगाए । उनले भने, ‘अहिले ती न्यायाधीशहरु बडो सुधारवादी भएर निस्किएका छन्, तिनीहरुलाई कारवाहीको दायरामा त ल्याउनुपर्ने हुन्छ । प्रधानन्यायाधीशले उनीहरुलाई प्रयोग गरेर गरिएका गलत निर्णयहरु गरेका छन् । एकल बेञ्चबाट आदेशहरू गरेर संवैधानिक इजलासको सुनुवाई नै रोकेका छन् । यिनीहरुलाई कारवाहीको दायरमा ल्याउनुपर्ने हुन्छ ।पछिल्लो समय सर्वोच्च अदालतमा देखिएको समस्या र त्यसको समाधानका विषयमा पत्रकार महासंघले छलफलको आयोजना गरेको थियो । सो कार्यक्रममा बोल्दै संविधानविद् भीमार्जुन आचार्यले अबको विकल्प प्रधानन्यायाधीशको राजीनामा मात्र भएको बताए । बरिष्ठ अधिवक्ता त्रिपाठीले भने राजीनामा मात्र नभएर सम्पत्ति छानविन गरी कारवाहीको दायरामा ल्याउनुपर्ने माग गरे ।कार्यक्रममा बोल्दै अर्का बरिष्ठ अधिवक्ता रमन श्रेष्ठले प्रधानन्यायाधीशले राजीनामा नदिए नेपाल बारले आन्दोलन गर्ने चेतावनी दिए । उनले अदालतमा जबराको नेतृत्वमा भ्रष्टाचार बढेको बताए ।

त्यसैगरी नागरिक आन्दोलनका अगुवा नारायण वाग्लेले नेपाल बार र पत्रकार महासंघ मिलेर नागरिकस्तरबाटै दबाव दिनुपर्ने बताए । कार्यक्रममा मानवअधिकारकर्मी चरण प्रसाई, मोहना अन्सारी र नेपाल पत्रकार महसंघका पूर्वअध्यक्षद्वय तारानाथ दाहाल र डा. महेन्द्र विष्टले पनि बोलेका थिए ।  
 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।