ad
x
प्रेरक व्यक्तित्व

विचारले कसरी सुखी र दुःखी बनाउँछ ?

person explore access_timeकात्तिक ७, २०७८ chat_bubble_outline0

खप्तड बाबाको नाम भाइबहिनीहरूले पनि सुनेको हुनुपर्छ । उनलाई कतै खप्तड स्वामी पनि भन्ने गरिएको पाइन्छ  । उनको खास नाम चाहिँ परमहंस स्वामी सच्चिदानन्द सरस्वती हो, जुन दीक्षाप्राप्त गरेपछि प्राप्त भएको थियो । जीवनको पछिल्लो समय नेपालको खेचरादि पर्वत श्रृङ्गलामा पर्ने खप्तड लेकमा बिताएका खप्तड बाबा विशिष्टतम सन्तमध्येमा पर्छन् । उनको जन्म, कर्म र जन्मस्थानबारे खासै उल्लेख भेटिन्न तर उनलाई नजिकबाट चिन्ने, बुझ्ने र सङ्गत गर्ने सज्जनहरूका अनुसार भने केही अनुमान लगाउन सकिन्छ । यस अनुसार उनी भारतीय मूलका संन्यासी हुन् । उनको जन्म सन् १८८३ मा भारतको काश्मीर प्रान्तमा भएको थियो । २०५३ साल वैशाख २७ गते ब्रह्मलीन भएका यी सन्यासीको बाबुको नाम जनक शर्मा र आमाको नाम गौरी शर्मा थियो ।


उनी भारतको कलकत्ताबाट आइएस्सी गरेपछि मेडिकल साइन्स पढ्न बेलायत गएका थिए । उनलाई बेलायतबाट एमबीबीएस गरी फर्कन नौ वर्ष लागेको थियो । स्वदेश फर्केपछि काश्मीरमै करीव १० वर्ष क्लिनिक चलाएर बसे । त्यसपछि करीव एक वर्ष काश्मिरकै सैनिक अस्पतालमा समेत काम गरेका थिए रे । सांसारिक जीवनबाट विरक्तिएर सन्यास लिएपछि तपस्याको स्थल नेपाललाई बनाए । नेपाल आउनुपूर्व करीव १२ वर्ष काशीमा बसेर वेद, पुराण, उपनिषद् लगायत हिन्दूधर्म ग्रन्थको गहिरो अध्ययन गरेका थिए । काश्मीरकै मन्डपुर अखडाबाट सन्यास लिएका बाबाले दक्षिण भारतको श्रृङ्गेरी मठबाट समेत थप दीक्षा लिएका थिए । वि. सं. १९८६ मा नेपाल आएका बाबाले खप्तड पुग्नुपूर्व नेपालकै विभिन्न स्थानमा साधना गरी वर्षौँ बिताएका देखिन्छ । यसक्रममा पूर्वी नेपालको पाथिभरा पीठमा १० वर्ष, काठमाडौँ थापाथलीमा ६ वर्ष, मैतीदेवीमा दुई वर्ष, कालिञ्चोकमा ११ वर्ष, जुम्लाको चन्दननाथमा एक वर्ष बितेका थिए । यस बाहेक केही समय तिब्बत मानसरोवरमा समेत बसेर साधना गर्न भ्याएका बाबा फर्कने क्रममा बझाङ आइपुगे । उनको सङ्गतबाट प्रभावित भएका बझाङी राजा रामजङ्गबहादुर सिंहले खप्तड लेकमा बस्ने व्यवस्था मिलाइदिएपछि भने पूरा जीवन त्यहीँ तपस्या गरेर बिताए ।खप्तड बाबा मेडिकल साइन्सको विद्यार्थी भएर पनि आयुर्वेदको राम्रो ज्ञाता थिए । स्थानीय जडीबूटी प्रयोग गरेर मानव सेवामा सघाउँथे । बाबाका विचार विज्ञान, स्वास्थ्य विज्ञान, धर्म विज्ञान, म र मेरो कर्तव्य जस्ता करीव एक दर्जनजति कालजयी कृति प्रकाशित छन् । तिनमा विचार विज्ञान सर्वाधिक लोकप्रिय देखिन्छ ।संसारमा सबै वस्तुभन्दा विचार र बुद्धि बलवान् हुन्छ भन्ने मान्यता राख्ने बाबा भन्छन्– ‘विचार बिजुलीभन्दा पनि बेगवान् हुन्छ । बिजुलीले एक सेकेन्डमा पृथिवीलाई सात फनको लगाउन सक्छ तर विचारको गति त्योभन्दा तीब्र हुन्छ । किनकि विचारको परमाणु बिजुलीभन्दा सूक्ष्म र बलवान् हुन्छ ।’ हेरौँ विचारबारे उनका केही भनाइ–१, जब विचार बाहिर जान्छन् तब ती केवल हावामा तैरिने मात्र गर्दैनन् । हाम्रो अवस्थालाई स्थिर तथा परिवर्तन गर्ने र हामीलाई धनी बनाउने वा गरिव बनाउने कार्यको समेत कारक बनिरहेका हुन्छन् ।२, परमात्माले मानिसलाई विचार नामक एउटा यस्तो अद्भूत वस्तु दिएका छन्, जसको बलमा मानिसले कठिनभन्दा कठिन काम पनि सजिलै गर्न सक्छन्, गरिरहेका छन्, गरिसकेका छन् ।

३, नराम्रा विचार अन्धकार समान हुन्छन्, जसले कति बेला कुन खाल्टोमा पार्छ पत्तै हुँदैन तर राम्रा विचार त्यस्तो प्रकाश हो, जसले प्रगति र उन्नतीको शिखरमा पु-याउन सहयोग गर्छ । त्यसैले आनन्द, आरोग्य र ऐश्वर्यको चाहना गर्ने हो भने सदैव विचारलाई शुद्ध बनाउने प्रयास गर्नुपर्छ ।

४, मानिसको जस्तो विचार हुन्छ त्यस्तै व्यवहार हुन्छ । हरेक काम विचारमै निर्भर छ । कोही पनि यसबाट बच्न सक्दैन ।

५, शरीरको नास भए पनि विचारको नास हुँदैन । उसले मरेपछि पनि पछ्याइरहन्छ र अर्को जीवनको समेत सुख, दुःखको कारक बन्न पुग्छ । यस जीवनमा कार्यपूर्ति गर्न नभ्याएका विचारहरू मनसँगै सरेर अर्को जीवनसम्म पुग्छन् र राम्रो भए सुख दिन्छन् नराम्रो भए दुःख ।

६, धनी हुनु छ भने धनकै विचार गर्नुपर्छ । धनवान्हरूको जीवन चरित्र पढ्नुपर्छ र उनीहरूमा जस्तो उदारता देखिन्छ त्यस्तै विचार मनमा ल्याउने प्रयास गर्नुपर्छ ।

७, विचार बलबाटै रोगहरूको वृद्धि र निवृत्ति हुने गर्छ । जसरी असल विचारद्वारा दरिद्रता निवारण गर्न सकिन्छ त्यसैगरी असल विचारबाट रोगलाई पनि हटाउन सकिन्छ ।

८, रोगीलाई हेर्न वा भेट्न जानेले रोगीहरूको कुरा गर्नु र सुनाउनु हुँदैन । यसले रोग घटाउने होइन बढाउने काम गर्छ ।

९, नराम्रो विचारले आफ्नो मात्र नभई अरूको पनि हानि गर्छ र त्यसको प्रभाव निकै टाडासम्म पुगिरहेको हुन्छ ।

१०, धन चाहिन्छ भने विश्वलाई सदैव धनले भरिएको देख्नुपर्छ । आरोग्यको चाहना गर्ने हो भने सदैव आफूलाई स्वस्थ ठान्नुपर्छ । त्यस्तै अरुबाट माया, प्रेम र सद्भावको चाहना गर्ने हो भने आफ्नो मनमा पनि त्यस्तै विचार ल्याउने प्रयास गर्नुपर्छ ।

११, राम्रो विचार गर्नु त्यति गाह्रो छैन । तैपनि हामी त्यस्तो गर्न सकिरहेका हुँदैनौँ । किनकि हामीमा नराम्रो विचार गर्ने बानी परिसकेको छ । यस्तो वानीलाई हटाउने हो भने मनमा स्वतः राम्रो विचार आउन थाल्छन् ।   

खप्तड बाबाका जति पनि कृति छन् सबै यस्तैयस्तै दार्शनिक चिन्तनले भरिएका छन् । पूरा जीवन विश्वकल्याण र मानवहितमा बिताएका बाबाको भौतिक शरीर त हामीमाझ छैन तर उनका शिक्षा र सन्देश भने अहिले पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ ।  

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X