ad
x

फाइजर भ्याक्सिनको बुस्टर डोज कोरोनामाथि ९५.६ प्रतिशत प्रभावकारी

person explore access_timeकात्तिक ५, २०७८ chat_bubble_outline0

 


अमेरिकी कम्पनी फाइजर–बायोएनटेकको कोरोनो भ्याक्सिनको बुस्टर डोजले संक्रमणबाट ९५.६ प्रतिशत सुरक्षा प्रदान गर्दछ । कम्पनीले १६ वर्ष माथिका १० हजार व्यक्तिमाथि ११ महिनासम्म गरिएको ट्रायलको जानकारी बिहिबार जारी गरेको छ । यसमा पत्ता लागेअनुसार फाइजर भ्याक्सिनको दोस्रो डोज लिएपछि ८४ प्रतिशतसम्मको र तेस्रो (बुस्टर) डोज लिएपछि संक्रमणबाट ९५.६ प्रतिशतसम्म बचाउन सकिन्छ ।फाइजर बायोएनटेकका अनुसार जब डेल्टा भेरियन्ट संसारमा तीब्र रुपमा फैलिरहेको थियो, त्यतिबेला मानिसहरुमाथि ट्रायल गरिएको थियो । कम्पनीका मुख्य कार्यकारी अधिकारी अल्बर्ट बोर्लाले ट्रायलको नतिजामार्फत् बुस्टर डोज लिएपछि संक्रमणबाट राम्रो तरिकाले सुरक्षित हुन सकिने पत्ता लागेको बताएका छन् ।थुप्रै देशले बुस्टर डोज लगाउन सुरु गरेःकम्पनीले ट्रायलको सुरुवाती डाटा यथाशीघ्र नियामक एजेन्सीसँग साझा गरिने बताएको  छ । स्मरण रहोस्, थुप्रै देशले आफ्ना नागरिकको प्रतिरोधी क्षमता बढाउनका लागि कोरोना भ्याक्सिनको बुस्टर डोज लगाउन सुरु गरिसकेका छन् ।ट्रायलमा कुन उमेर समूहका मानिस संलग्नःट्रायलमा समावेश मानिसहरु लगभग ५३ वर्षका थिए । यीमध्ये ५५.५ प्रतिशत मानिसहरु १६ देखि ५५ वर्षका थिए जबकी २३.३ प्रतिशतको उमेर ६५ वर्ष वा सोभन्दा बढी थियो ।अमेरिकामा बुस्टर डोजका लागि कस्ता छन् नियम ?

अमेरिकाको फेडरल फूड एण्ड ड्रग एड्मिनिस्ट्रेशन (एफडीए) ले सेप्टेम्बरमा नै भ्याक्सिनको बुस्टर डोज लगाउन अनुमति दिइसकेको छ । यद्यपि, त्यहाँ ६५ वर्ष माथिका र उच्च जोखिममा रहेकाहरुलाई मात्रै बुस्टर डोज दिइँदैछ ।

बेलायतमा १८ वर्ष माथिकालाई बुस्टर डोजः

युरोपियन मेडिसिन एजेन्सी (इएमए) ले अक्टोबरको सुरुवातमा नै १८ वर्षभन्दा माथिकालाई बुस्टर डोज दिने अनुमति दिएको छ । यूरोपमा इएमएले चाहेको उमेरसमूहलाई बुस्टर डोज दिन सक्ने छुट दिइएको छ ।

इजराइलमा उमेरको दायरा सबैभन्दा कमः

इजराइलले आफ्ना स्वास्थ्य अधिकारीलाई १२ वर्ष माथिका सबैलाई बुस्टर डोज लगाउन भनेको छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X