ad
अन्तरवार्ता

‘बा र काका उमेरका नेतालाई सम्मानजनक बहिर्गमन गर्नुपर्छ’

अबको १०–१५ वर्षमा युवा पुस्ताले देश बनाउनुपर्छ : लिमा अधिकारी

person explore access_timeअसोज ३०, २०७८ chat_bubble_outline0

दसैँअघि मिडियामा एउटा समाचार छ्याप छ्याप्ती भयो– एमाले नेता स्व. भरतमोहन अधिकारीकी छोरी लिमा अधिकारीले एमाले छोडिन् । उनी माधव नेपाल नेतृत्वको नेकपा  (एकीकृत समाजवादी) पार्टीमा प्रवेश गरिन् । लिमा अब राजनीतिमा सक्रिय बन्ने । आदि– इत्यादि ।


लिमा अधिकारीसँग केही ‘कम्बिनेसन’ छन् । एक– एमाले नेता एवं पूर्व प्रधानमन्त्री मनमोहन अधिकारीकी भतिजी एवं भरतमोहन अधिकारीकी छोरी हुनुको नाताले लिमा कम्युनिस्ट परिवार र संस्कारमा हुर्किएकी हुन् । दोस्रो– उनी चीनमा म्यानेजमेन्ट पढेर स्वदेश फर्किएकी हुनाले उनले विदेशमा ज्ञान सीप आर्जन गरेको युवापुस्ताको समेत प्रतिनिधित्व गर्छिन् । तेस्रो– उनी व्यावसायिक परिवारकी सदस्य हुन् । र, उनी चेम्बर अफ कमर्समा समेत आबद्ध रहेकी हुनाले उनले उद्योगी व्यवसायीको समेत प्रतिनिधित्व गर्छिन् । र, चौथो– उनमा युवा पुस्ताले देश बनाउनुपर्छ भन्ने अठोट छ, समग्र युवा पुस्तामा जस्तै ।एमाले परित्याग गरेको भन्नुपर्दा आफूलाई अत्यन्त पीडा हुने गरेको बताउने लिमा पछिल्लो समय एमालेमा धनवाद र डनवाद देखिन थालेकाले माधव नेपाललाई रोजेको बताउँछिन् । माधव नेपालको पार्टी भन्दा अहिलेसम्म एमाले नै ठुलो भएता पनि अब नेपालमा वैकल्पिक शक्तिको आवश्यकता रहेको र युवा पुस्ताले अगाडि सरेर १०–१५ वर्ष भित्रमा देशलाई समृद्ध बनाउनुपर्ने उनको अठोट छ ।वृद्धभत्ता, आफ्नो गाउँ आफैँ बनाऔँ जस्ता लोकप्रिय कार्यक्रमहरू ल्याएका एमाले नेता मनमोहन–भरतमोहनको सान्निध्यमा हुर्केकी लिमाले देशको पछिल्लो अवस्थालाई कसरी हेरिरहेकी होलिन् ? उनको यही विचार बुझ्नका लागि रातोपाटीले गरेको अन्तरवार्ता यहाँ प्रस्तुत गरिएको छ ।       भरतमोहनकी छोरी अब राजनीतिमा सक्रिय हुने भन्ने समाचार अघिल्लो साता मिडियामा छाएको थियो । तपाईं अहिले भर्खरै राजनीतिमा लाग्न आँट्नुभएको हो ?यो गलत समाचार हो । म विगत १८ वर्षदेखि नै तत्कालीन एमालेको सङ्गठित सदस्य भएर एमालेको अनेमसंघ अन्तर्गत रहेर उद्योग विभागमा काम गर्दै आइरहेकी छु । मेरो प्रोफेसनमा म आफू व्यवसायी भएँ । तर, मैले पार्टीमा फूलटाइम नभए पनि पार्ट टाइम योगदान गर्दै आएकी थिएँ ।मैले एमालेमात्रै होइन, सानो हुँदा कम्युनिस्ट नेताहरू निर्मल लामा, मोहनविक्रम सिंह, मोहन वैद्यहरूको आचरण, व्यवहार देखेकी थिएँ, जसले धेरै मान्छेहरूलाई प्रभाव पार्दथ्यो । तर, अहिले हेर्दा ती सबै कुरा स्वार्थको राजनीतिमा जोडियो । कम्युनिस्ट, विचार, सिद्धान्त, आचरण, नैतिकता त्यागेर जीवनशैलीहरू स्वार्थसँग जोडिएर नेतृत्व चल्न थालेपछि म असन्तुष्ट भएँ ।

तपाईंको प्रोफेसन चाहिँ ?

म नेपाल चेम्बर्स अफ कमर्सको कार्य समिति सदस्य पनि हुँ र नेपाल महिला चेम्बर्स अफ कमर्सकी महासचिव हो । नेपाल–चाइना चेम्बर्सको पनि सचिवका रूपमा काम गरिरहेकी छु ।

म चीनमा पढेर फर्केर आएको अनि व्यवसायमा लागेको पनि १८ वर्ष नै भयो । मास्टर्स सकेपछि म कलेजमा पढाउँथे । चीनबाट फर्केर आएको दुई–तीन महिनामा विवाह भयो । विवाह हुनेवित्तिकै व्यवसाय सुरु गरेँ ।

मैले चाइनामा मार्केटिङ म्यानेजमेन्ट पढेको हो । त्यसकारण चाइनिज प्रविधि नेपालमा भित्र्याएर महिलाहरूको वेट म्यानेजमेन्टसम्बन्धी एउटा क्लिनिक काठमाडौँको कमलादीमा सुरु गरेँ । त्यसपछि कुमारीपाटी, नयाँ बानेश्वर, नक्साल र अहिले पोखरामा पनि यो सञ्चालनमा छ ।

तपाईं नेकपा एमालेका स्वर्गीय नेता भरतमोहन अधिकारीकी छोरी अनि पूर्वप्रधानमन्त्री मनमोहन अधिकारीकी भतिजी हुनुहुन्छ । यहाँको अहिलेको पारिवारिक पृष्ठभूमि पनि आम मानिसलाई बताइदिन मिल्छ कि ?

मेरो श्रीमानको नाम सुदिप आचार्य हो । उहाँ पनि उद्योगी व्यवसायी नै हो । मेरा दुई छोरी छन् । ठुली छोरी १६ र सानी १३ वर्षका छन् ।

तपाईं राजनीति र व्यवसाय दुबैमा संलग्न हुनुभएको १८ वर्ष भएछ । राजनीतिमा भर्खरै प्रवेश गर्न लाग्नुभएको पनि होइन रहेछ । तर, अहिले नेकपा एमाले परित्याग गरेर माधव नेपाल नेतृत्वको नेकपा एकीकृत समाजवादीमा लाग्नुभएको समाचार चाहिँ सत्य नै हो ?

एमाले परित्याग गर्ने भन्ने शब्द सुन्दा मलाई भावुक बनाउँछ अहिले पनि । किनभने त्यो पार्टीमा मेरा बुबा, ठुलोबुबा र मेरो परिवारकै धेरै इमोसन जोडिएको छ । समर्पण छ । त्यही भएर एकैपटक यो गर्‍यो, त्यो गर्‍यो, एमाले परित्याग गर्‍यो, एमाले छोडेर आयो भन्दा पनि मलाई एमालेमा कुनै पनि ठाउँ वा स्थान दिइएन भन्नुपर्‍यो ।

कमिटीमा राख्नुभएको थियो, तर मिटिङ बोलाउने पनि चलन भएन । उहाँहरूलाई पनि थाहा छ मे के गरिरहेकी छु, कति सक्रिय छु । मैले धेरैपटक एमालेको नेतृत्व तहसँग भेटेको र ठाउँ दिनु, म योगदान गर्छु भनेर इच्छा जाहेर गरेको पनि हो । लिन होइन, दिनमात्रै आएको छु भनेर पटक–पटक भनेको पनि हो । तर उहाँहरूले मेरा लागि फिलिङ हुने केही पनि गर्नुभएन । कमिटीमा राखियो, तर जिम्मेवारी नै दिइएन ।

तपाईं माधव नेपालको पार्टीमा लागिसक्नुभएको चाहिँ हो कि होइन ? हो भने केपी ओलीको पार्टी भन्दा माधव नेपालको पार्टी किन रोज्नुभयो ?

आबद्ध भइसकेकी छु । तर, अरूभन्दा अलि फरक लाग्छ । किनभने, अघि पनि भनेँ, मेरो पारिवारिक पृष्ठभूमिले पनि होला । मेरो बुबासहित परिवारको नै ५०–६० वर्ष एमाले बनाउन र कम्युनिस्ट आन्दोलनका लागि योगदान र समर्पण छ । अहिले आएर गालीगलौज गर्नुभन्दा पनि कम्युनिस्ट विचारधारा बोकेको पार्टी र कम्युनिस्ट नेता कार्यकर्तामा हुनुपर्ने साधारण सिद्धान्त, नैतिकता, आदर्श, दूरदर्शिता र जीवनशैली हुनुपर्ने हो ।

मैले एमालेमात्रै होइन, सानो हुँदा कम्युनिस्ट नेताहरू निर्मल लामा, मोहनविक्रम सिंह, मोहन वैद्यहरूको आचरण, व्यवहार देखेकी थिएँ, जसले धेरै मान्छेहरूलाई प्रभाव पार्दथ्यो । तर, अहिले हेर्दा ती सबै कुरा स्वार्थको राजनीतिमा जोडियो । कम्युनिस्ट, विचार, सिद्धान्त, आचरण, नैतिकता त्यागेर जीवनशैलीहरू स्वार्थसँग जोडिएर नेतृत्व चल्न थालेपछि म असन्तुष्ट भएँ ।

डनवाद र धनवादलाई बोकेर एमाले नेतृत्व अघि सर्‍यो । त्यसकारण वैकल्पिक शक्ति रोजेको हो । अहिलेको कम्युनिस्ट आन्दोलनमा सबैभन्दा निष्ठावान् र आदर्श हुनुहुन्छ माधव नेपाल । प्रधानमन्त्री भैसकेको मान्छेको घर हेर्नुस् उहाँको कति सामान्य छ । त्यस्तो नेताको एउटा कार्यकर्ता भएर हिँड्न पनि मलाई गर्व लागेको छ ।

आफ्नो ठूलोबुवा, अर्थात् पूर्व प्रधानमन्त्री मनमोहन अधिकारीलाई कसरी सम्झनुहुन्छ ?

उहाँ बित्नुभएको करिब २१–२२ वर्ष भयो । त्यसबेला म त्यस्तै २५ वर्षकी थिएँ होला । उहाँलाई मैले सम्झिनुपर्दा परिवारको सदस्यभन्दा पनि एउटा नेता । घरमै बस्दा पनि, जहिले पनि मान्छेहरू आइरहने, भेटिरहने हुन्थ्यो । कोही मान्छे आउँदा पनि उहाँ आफैँ चिया बनाउने, खुवाउने । सिम्पल कुर्था पाइजामा लगाएर बस्ने । त्यो सम्झँदा र अहिले आएका कम्युनिस्ट पार्टीका नेताको जीवनशैली हेर्दा आकाश–पातालको फरक पाइन्छ ।

त्यसबेलाका नेताका शब्द श्रमजीवी र उत्पीडित वर्गका हुन्थे । अहिले प्रशिक्षण नै गर्दा पनि नेताहरूले पार्टीलाई कसरी अघि बढाउने भन्दा पनि अर्को पक्षलाई गालीगलौज गरेको र आफू पीडित भएको भन्ने मात्रै सुनिन्छ । जसरी युवा पुस्तालाई पार्टीले आकर्षित गर्नुपर्ने हो त्यो हुन सकेको छैन ।

हाम्रो मार्गदर्शन के हो ? हामीले देशलाई कसरी अघि बढाउन चाहान्छौँ ? राजनीतिक, आर्थिक सामाजिक, सांस्कृतिक रूपान्तरण हामीले कसरी गर्छौं ? आर्थिक समृद्धिका जे कुरा गरिरहेका छौँ, त्यसमा दुई–चार शब्द बोलेर, भाषण गरेर र नाराबाजी गरेर हामी  त्यहाँ पुगिन्छ भन्ने मलाई लाग्दैन । अहिलेको म लागेको पार्टीले पनि धेरै नै शुद्धीकरण गर्नुपर्छ जस्तो लाग्छ ।

तीन वर्ष त एक तिहाइको सरकार केपी ओलीको थियो त । समाजलाई मन–मस्तिष्कमा कम्युनिस्ट भनेको के हो त भनेर सम्झने, बुढाबुढीले सम्झने के गर्नुभयो त ? केटाकेटीले सम्झने, युवाले सम्झने, दलितले सम्झने, पीडितले सम्झने के गर्नुभयो त त्यस्तो ? कम्युनिष्टले त यो काम गर्नुपर्ने हो त । कम्युनिस्ट पार्टीको नाम, झन्डा र सूर्य चिन्हमात्रै बोकेर त भएन त । यस्तो किसिमले भएन ।

आफ्ना पिता भरतमोहन अधिकारीलाई चाहिँ कसरी सम्झनुहुन्छ ?

बुबाको इच्छा ज्येष्ठ नागरिकका लागि केही गर्ने थियो, मेरो पनि त्यही छ । प्रदेशमा हकमा, अहिले मोरङमा प्रदेश १ मा विभिन्न सामुदायिक भवनहरू खाली रहेछ । अस्ति विराटनगरमा गएर कुरा पनि गरे । त्यस्ता सामुदायिक भवनलाई प्रदेश सरकारसँग सहकार्य गरेर उहाँहरूले दिनुहुन्छ भने डे केयर सेन्टर १० बजेदेखि २ बजेसम्मको : समय बिताउने, भजन कीर्तन गर्ने, त्यहाँ समय बिताउने, त्यस्तो किसिमको निःशुल्क सेवा प्रदेश १ बाट सुरु गर्ने मेरो योजना छ । मोरङमै मेरो मेन फोकस छ । किनकि, म मोरङकै छोरी, बुबाको क्षेत्र पनि मोरङ नै हो । मेरो मन मोरङमै छ ।

बुबालाई सबैले वृद्धभत्ताका लागि सम्झन्छन् । तर, म महिला भएकाले र सशक्तीकरणमा काम गर्ने भएकाले पनि यो विषय उठाउन मन लाग्यो । बुबाले ०५१ सालमा आफ्नो गाउँ आफैँ बनाऊ भन्ने कार्यक्रम ल्याउनुभयो ।  वृद्धभत्ता एकदमै पपुलर भयो । उहाँलाई धेरैले वृद्धभत्ता ल्याउने नेता भने । काँग्रेसले पनि त्यही भने । तर, उहाँले महिला सशक्तीकरणमा त्योभन्दा ठुलो योगदान गर्नुभएको छ । जस्तो– ०६१/६२ सालमा महिलालाई जग्गा दर्तामा छुट दिने, एकल महिला भत्ता र सुत्केरी भत्तालगायतको व्यवस्था गर्नुभयो ।

सुत्केरी गराउन अस्पताल, हेल्थपोस्ट गएबापत निःशुल्क गरिदिने र आउन–जान ६ सय भत्ता दिने व्यवस्था गर्नुभयो । सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण : महिलालाई आर्थिक जग्गा दर्तामा छुट दिने निर्णय थियो । यहीकारण, अहिले कति धेरै महिला जग्गाको स्वामित्व लिएर बसेका छन् ? यो कुरा कसैले उठाउँदैनन् । उहाँले महिलाका लागि धेरै कुरा गर्नुभएको छ । एकल महिलालाई सशक्त गराउन, आर्थिकरुपमा उनीहरूलाई कसरी अघि बढाउने भन्ने कुरा बुबापछि अरूले के कार्यक्रम ल्याए ।

अर्को कुरा, ज्येष्ठ नागरिकका सम्बन्धमा भत्तापछि २७ वर्षमा उनीहरूलाई सशक्त बनाउन अर्को कार्यक्रम के आयो ? त्यसपछि एमालेले के ल्यायो ? एमालेको नौ महिने सरकार त्यो ल्यायो, त्यसपछि त्यही भत्तामात्रै बढाइयो । त्यसपछि अरू के आयो ? २७ वर्षमा भत्तामात्रै बढाउने त ? भत्ता बढाउनेबाहेक वृद्धवद्धाका लागि अरू के कार्यक्रम आयो त ? छलाङ मार्न अर्कोपटक पार्टीले के ग¥यो त ? उही वृद्धभत्ता बढाउने, एकल महिला भत्ता बढाउने ? यसैलाई मान्ने त होइन त ।

तीन वर्ष त एक तिहाइको सरकार केपी ओलीको थियो त । समाजलाई मन–मस्तिष्कमा कम्युनिस्ट भनेको के हो त भनेर सम्झने, बुढाबुढीले सम्झने के गर्नुभयो त ? केटाकेटीले सम्झने, युवाले सम्झने, दलितले सम्झने, पीडितले सम्झने के गर्नुभयो त त्यस्तो ? कम्युनिष्टले त यो काम गर्नुपर्ने हो त । कम्युनिस्ट पार्टीको नाम, झन्डा र सूर्य चिन्हमात्रै बोकेर त भएन त । यस्तो किसिमले भएन ।

बुबाको देहान्तपछि मैले भारतमोहन स्मृति फाउन्डेशन दर्ता गरेकी छु । मेरो एउटा कुरा, राजनीति केका लागि भन्ने छ ? राजनीति समाजको रूपान्तरण गर्नका लागि गर्ने कि राजनीतिका लागि गर्ने ? बुबाको फाउन्डेसन मैले बनाएँ । गठन गरेपछि धेरै सामाजिक काम गरियो । ज्येष्ठ नागरिकको फिल्डमा पनि धेरै काम गरिएको छ ।

बुबाले ०५१ सालमा ज्येष्ठ नागरिकको भत्ता  १ सय रुपैयाँ तोक्नुभएको थियो । आज २७ वर्ष भयो । भत्ता बढेर ४ हजार पुगेछ । एमालेको सरकार आयो , भोट माग्नुपर्छ भनेर भत्ता बढाइएको छ । घोषणापत्रमै भत्ता बढाउने कुरा उल्लेख छ । भत्ता बढाएर मात्रै होला त ? विदेशको जस्तो डिजिटल टेक्नोलोजीमा उनीहरूलाई कसरी लैजाने । कसरी सबल बनाउने भनेर सोच्नुपर्छ ।

टेक्नोलोजी चलाउन जान्नुभयो भने तपाईंले एक्लो महसुस गर्नुपर्दैन, यो कुरा विश्वास गर्नुस् । मैले मेरो मुमालाई देखेर बुझेको छु । बुबा बित्नुभएपछि उहाँ अहिले एक्लै हुनुहुन्छ । मोबाइल चलाएपछि उहाँको समय बित्छ । कहिले समाचार पढ्ने । कहिले दिदीलाई फोन गर्ने, कहिले के गर्ने गर्नुहुन्छ । कतिपय कुराहरू ग्याजेटबाट सिकिन्छ । ग्याजेट चलाउन सिकाउने । साधारण लेखपढ गर्न सिकाउने, जेब्रा क्रसिंग गर्न सिकाउने । साधारण केही परे एक्लै हस्पिटल जान सिकाउने । आत्मनिर्भर गराउन सिकाउने काम गर्नुपर्छ ।

यसका लागि हामीले भरत मोहन स्मृति फाउन्डेसनबाट ज्येष्ठ नागरिक आधारभूत कार्यक्रम सुरु गरिसक्यौँ । यो सातै प्रदेशमा गर्दैछौं । यसमा कोरोनाले अलिकति प्रभाव पारेको छ । तिहारपछि यसमा नि:शुल्क कार्यक्रम सञ्चालन हुनेछ । यसमा राज्यबाट कुनै बजेट आएको छैन । जबकि, युवराज खतिवडा अर्थमन्त्री हुनुहुन्थ्यो, विष्णु पौडेल हुनुहुन्थ्यो । अर्थ मन्त्रालयमा धेरैपटक गइयो । युवराज खतिवडाले आफूलाई बाबाकै शिष्य नै भन्नुहुन्छ आफूलाई, एकताका बुबालाई गडफादर भन्नुहुन्थ्यो । तर, हाम्रो बुबाको फाउन्डेसनलाई कसैले सहयोग गर्नुभएन । मैले व्यक्तिगतरुपमा वा साथी–संगतबाट फन्ड जुटाएर काम गरिरहेको छु ।

क्राइसिसका बेलामा विश्वमा योङ डाइनामिक लिडरहरूले कति राम्रोसँग कोरोना कहरलाई ह्याण्डिल गर्न सक्नुभयो भन्ने प्रत्यक्ष उदाहरण भर्खरैको कुरा छ । उहाँहरूको उमेर कोही, ४१, कोही ३५ वर्ष र कोही ३० मै हुनुहुन्छ र पनि गरिरहनुभएको छ । हुन त सानो मान्छेले धेरै बोलेजस्तो होला, तर बा र काका उमेरका नेताहरूलाई बिस्तारै सम्मानजनक बहिर्गमन गर्नपर्छ ।

तपाईंजस्तै विदेशमा पढेको युवापुस्ता अहिलेको राजनीति देखेर वाक्क छ । उनीहरूमा राजनीतिप्रति वितृष्णा बढ्दै गएको देखिन्छ । तपाईं विदेशमा पढेर स्वदेशमै व्यवसायसमेत गरिरहनुभएको व्यक्तिका नाताले यो पुस्तालाई के भन्न चाहनुहुन्छ ?

हामी राजनीतिक दलहरूले आकर्षण गर्न नसकेको हो त्यो । दलकै कमजोरी हो जस्तो लाग्छ । कमसेकम बहुदल आएपछि पनि यत्रो जनयुद्ध र अरू संघर्षहरु भए, यी सबै पार गरेर संविधानसभाबाट संविधान नै पाइसक्दा र यत्रो मानिसको त्याग, तपस्या र बलिदानबाट आएको उपलब्धि केही नेताका कारण राम्रोसँग चलाउन सक्नुभएन । युवा पुस्तालाई पनि सही मार्गदर्शन गर्न सक्नुभएन भन्ने मलाई लाग्छ ।

किनभने, विश्व राजनीतिमा योङ जेनेरेसन छ । म केही उदाहरण भन्न चाहन्छु । यो कोरोना महामारीकै कुरा गर्दा पनि यस्तो होला भनेर हामीले सोचेका थिएनौँ । तर, युरोपका कतिवटा देशमा योङ डाइनामिक प्रधानमन्त्रीहरू छन् । डेनमार्क, फ्रान्स, फिनल्याण्ड । जर्मनीमा अलि बुढी भए पनि उहाँले पनि राम्रो गर्नुभयो । यहाँ त महिलालाई अझै पनि दिनै हुँदैन, गर्नै सक्दैनन् भन्ने सोच छ । यसलाई परिवर्तन गर्नुपर्छ ।

क्राइसिसका बेलामा विश्वमा योङ डाइनामिक लिडरहरूले कति राम्रोसँग कोरोना कहरलाई ह्याण्डिल गर्न सक्नुभयो भन्ने प्रत्यक्ष उदाहरण भर्खरैको कुरा छ । उहाँहरूको उमेर कोही, ४१, कोही ३५ वर्ष र कोही ३० मै हुनुहुन्छ र पनि गरिरहनुभएको छ । हुन त सानो मान्छेले धेरै बोलेजस्तो होला, तर बा र काका उमेरका नेताहरूलाई बिस्तारै सम्मानजनक बहिर्गमन गर्नपर्छ ।

यो कुरा त माधव नेपालको हकमा पनि लागू हुन्छ होला नि ?

सबैको हकमा लागु हुनुपर्छ । माधव नेपालको हकमा लागु नहुने अनि केपी ओलीको हकमा मात्रै लागु हुने वा प्रचण्डको हकमा लागु हुँदैन भन्ने हुँदैन । यो युवाहरूको आवाज हो । र, साँच्चै युवाहरूले अब आँट गर्नुपर्छ भन्ने मलाई लाग्छ । अहिले आँट गरेजस्तो कुनै पनि दलमा देखिएको छैन ।

तपाईंले माधव नेपाललाई साथ दिन्छु भन्ने समाचार आएपछि ओलीजीतर्फबाट कसैले सम्पर्क गरेको छ ?

केहीले गर्नुभएको छ । अस्ति समाचार आउनुभन्दा अघि बोलाउन धेरैपटक खोज्नुभएको थियो । नेतृत्व तहकै नेताहरूले आउनु भन्नुभएको छ । तर मेरो बुझाइमा पार्टीको नवौँ महाधिवेशनबाट निर्देशित भएर काम गर्नुपर्ने थियो भन्ने लाग्छ । कम्युनिस्ट पार्टीमा केन्द्रीय कमिटी, पोलिटब्युरो, सचिवालय हुन्थ्यो । त्यस्ता किसिमका बैठक बस्नुपर्ने, बैठकले गर्ने निर्देशनलाई मान्नुपर्ने जस्तो लाग्छ । त्यो नभई एक–दुई जनाको निर्णयले चलेको हुनाले स्वेच्छाचारी नै भन्नुपर्ला । अलि चित्त नबुझेको हो । त्यसो भन्दैमा गाली गलौच गर्ने पक्षमा म  छैन । किनभने, केपी ओलीलाई पनि मैले सानैदेखि भेटेको हुँ, मेरो अंकलजस्तै हो । छोरी नै भन्नुहुन्छ । तर, यत्रो पार्टी , धेरै मान्छेको त्याग तपस्याबाट बनेको पार्टी । जहाँ, मेरो ठूलो बुबा, बुबाले पनि कहिल्यै त्यो सुविधा पाउनुभएन । तर, फलेकोे हाँगा त झुक्छ भन्छन्, उहाँले सबैलाई समेट्नुपर्ने थियो ।  यत्रो ठूलो दुईतिहाईको प्रधानमन्त्री । सबैलाई समेट्दा के बिग्रन्थ्यो ? हामी सबै उहाँका लागि हिँड्थ्यौँ । के बिग्रने थियो ? हामी सबैले जयजयकार गर्ने थियौँ । उहाँलाई फाइदै हुने थियो । उहाँ अझै महान् हुनुहुने थियो ।

मोनोरेलको साँच्चिकै अध्ययन भएको छ ? काठमाडौँको जनसङ्ख्या कति छ ? हामीले कति किलोमिटरको मोनोरेल बनाउँदैछौँ ? त्यसको खर्च कति हो ? हाम्रो आम्दानीले धान्न सक्छ कि सक्दैन ? हाम्रो आवश्यकता के हो ? मनोरेल हो कि, सब वे हो कि ? अरू केही विकल्प हो कि ? एउटा नेताले भनेपछि अर्कोले पनि त्यही कपी गर्ने ।

मेरो बुबा पनि कुनै गुटसँग नजिक हुनुभएन । पछिल्लो कालमा उहाँलाई अलि चित्त नबुझेको अष्टलक्ष्मी शाक्यलाई मुख्यमन्त्री नियुक्त नगरेर डोरमणि पौडेललाई नियुक्त गरेकामा थियो । उहाँको अलिकति चित्त नबुझेको यही कुरामा थियो होला । व्यक्तिगत रूपमा उहाँमा केही पनि स्वार्थमा लाग्नुपर्छ, गुटमा लाग्नुपर्छ भन्ने कहिले पनि थिएन । र, मलाई पनि त्यस्तो छैन । मलाई पनि सहीलाई सही, गलतलाई गलत नै भन्नुपर्छ भन्ने लाग्छ ।

तपाईं नेपालमा केही विकास र प्रगति होला अनि देश अगाडि बढ्ला भन्नेमा कति आशावादी हुनुहुन्छ ? हाम्रा नेताहरूको ताल यस्तो छ....

म जहिले पनि पोजेटिभ सोच्छु । नेपालको सन्दर्भमा ३०–३५ वर्ष उमेर समूहका युवा पुस्ता जनसङ्ख्याको ५० प्रतिशत छन् । विश्व राजनीति हेर्दा पनि धेरै देशहरू, जसमा युवा पुस्ताको जनसङ्ख्या धेरै छ, ती देशले फड्को मारेका छन् । अमेरिका, जापानले पनि त्यो उमेर समूह भएका बेला फड्को मारेको देखिन्छ । हामीलाई त्यो छुट छैन । आइसक्यो समय । अबको १०–१५ वर्षमा केही गरेनौँ भने अहिलेका ३०–३५ वर्षका मान्छे ५० वर्ष क्रस गर्छन्, ती यत्तिकै बुढा हुने भए । त्यसकारण अबको १०–१५ वर्षभित्र केही गर्नैपर्छ ।

हाम्रा जुन नेताले पनि आर्थिक समृद्धिको कुरा गर्नुहुन्छ तर कसरी भन्ने मार्गदर्शन गर्नुहुन्न । उहाँहरूले भाषणमात्रै गर्नुहुन्छ । मलाई त्यस्तो फिल हुन्छ । कसरी गर्ने त ? कसरी समृद्धि ल्याउने त ? विज्ञ र विशेषज्ञहरूले भन्नुपर्‍यो । मलाई त कस्तो नरमाइलो पनि लाग्छ, यत्रो ठूलो दल बनाएको एमाले, यत्रो ठूलो दलका नेताहरू हुनुहुन्छ, उहाँहरू कुनै एकजनालाई म नराम्रो भन्दिनँ । एमाले, माओवादी वा काँग्रेसमा पनि ५० औं वर्ष काम गरेका नेताहरू हुनुहुन्छ । बाबुराम भट्टराई त्यत्रो विद्वान हुनुहुन्छ । उहाँहरूले के गर्नुपर्छ जस्तो लाग्छ भने अस्तिको स्थानीय निर्वाचनमा काठमाडौँमा कुनै पनि मेयरको उम्मेदवारले एउटा चिज छुटाएका थिएनन् भाषणमा, त्यो हो काठमाडौँमा मनोरेल ल्याउँछु ।

तर, मोनोरेलको साँच्चिकै अध्ययन भएको छ ? काठमाडौँको जनसङ्ख्या कति छ ? हामीले कति किलोमिटरको मोनोरेल बनाउँदैछौ ? त्यसको खर्च कति हो ? हाम्रो आम्दानीले धान्न सक्छ कि सक्दैन ? हाम्रो आवश्यकता के हो ? मनोरेल हो कि, सब वे हो कि ? अरू केही विकल्प हो कि ? एउटा नेताले भनेपछि अर्कोले पनि त्यही कपी गर्ने । डेटाको आधारमा अघि बढ्ने भन्ने नै छैन । बरु होडबाजी चल्छ । कसैले पानीजहाज भनेको छ, प्रधानमन्त्री जस्तो मान्छेले ।

दुःखसाथ भन्नुपर्छ, उहाँहरूको राजनीतिक अनुभव धेरै ठूलो भयो । भाषण अति राम्रो गर्नुहुन्छ । प्रचण्डको भाषण सुन्दा म नतमस्तक नै हुन्छु । भाषणमा उहाँ मनपर्ने नेता पनि हो एउटा । तर, उहाँहरूले विज्ञ, विशेषज्ञहरूलाई सहभागी गराउनुप–यो । आर्थिक समृद्धि गर्ने भनेको त नेताहरूले मात्रै गर्ने त होइन नि । हरेक क्षेत्रका विज्ञ, विशेषज्ञ चाहिन्छ । अन्य देशमा पनि कतिपय राजनीतिज्ञहरू व्यापार, व्यवसाय गरेर छिरेका मानिस पनि छन् । अमेरिकाकै धेरैजसो राष्ट्रपतिहरू कानुनका विद्यार्थी वा कानुनका एडभोकेट छन् । अथवा विश्व विद्यालयका प्राध्यापकहरू छन् । त्यस्ता विज्ञ र दिग्गजहरूको दिमाग प्रयोग गरेर हामीले काम गर्नुपर्छ जस्तो लाग्छ । किनभने, हामी धेरै पछि छौँ अझै ।

तपाईंको विचारमा अब राजनीतिज्ञले ध्यान दिनुपर्ने विषयचाहिँ आर्थिक समृद्धि नै हो कि ? तपाईंचाहिँ कसरी अगाडि बढ्न चाहनुहुन्छ ?

मेरो चाहना आर्थिक समृद्धिमै हो । अबको बाटो भनेको समृद्धि नै हो त्यो हामीले रोज्नुपर्छ । भाषणको समृद्धि मात्रै होइन, कामै गरेर समृद्धि खोज्नुपर्छ । उदाहरणका लागि भन्छु म नेपाल चेम्बर्स अफ कमर्समा छु । विभिन्न व्यवसायमा काम गरेका राम्रा १३ जना महिलाहरूलाई समावेश गरेर नेपाल महिला चेम्बर भनेर एउटा एक्जुकेटिभ टिम बनाएको छ । डा. अञ्जान शाक्य पनि हुनुहुन्थ्यो उहाँ अहिले राजदूत बनेर जानुभयो । साना तथा घरेलु उद्यममा लागेका महिला दिदीबहिनीहरुलाई समेटेर एउटा पाइलट प्रोजेक्टका रूपमा प्रदेशलाई नै समेट्ने गरी केही गरौँ भन्ने मेरो सपना छ । त्यसका लागि मैले गृहकार्य पनि गरिरहेको छु चेम्बरमार्फत ।

अहिले म अनेम संघमा लागेकी छु । मेरो मुख्य काम नीति निर्माणमा हस्तक्षेप नै हो । मुख्य कुरा, त्यसैमा काम गर्ने हुन्छ । सबै उद्यमीलाई अघि बढाउने हुन्छ । एउटा कुनै क्षेत्रमा हामी आत्मनिर्भर भए हुन्छ । फलफूलकै क्षेत्रमा हामी महिला उद्यमीले गरौँ न । हाम्रो यति राम्रो भूभाग छ । चार घण्टामा दुबई पुग्न सकिन्छ, दुबईमै निर्यात गर्न सकिन्छ ।

अवसर आयो भने म क्षमताले भ्याएको योगदान गर्छु । जस्तो चेम्बरतिर काम गरेपछि अञ्जान शाक्यले पनि धेरै राम्रो काम गर्नुभएको छ । काम गर्नेका हकमा सरकारले उहाँलाई राजदूतबाट चेन्ज गर्‍यो । अर्को पार्टीको भए पनि राम्रो काम गरेकोलाई किन फिर्ता गर्ने ?

दूर दराजका दिदी बहिनीहरूलाई समेटेर सानो सानो फण्ड कलेक्सन गरेर सहकार्य गर्न सकिन्छ । कसैको एक लाख होला, कसैको दुई लाख होला, त्यो सङ्कलन गरेर एउटा पाइलट प्रोजेक्ट गर्ने । जस्तै – महिला दिदीबहिनी हुनुहुन्छ । यहाँ माहुरीपालन गर्नुहुन्छ । मह उत्पादन गर्नुहुन्छ । उहाँहरूले डिमान्ड अनुसारको सप्लाई गर्न सकिएको छैन भन्नुहुन्छ । मेरो कुरा डिमान्डअनुसारको हामी सप्लाई गरौँन भन्ने हो । हामी ठुलो प्रोजेक्ट गरौँ । हाम्रो डिमान्ड कुन प्रोडक्ट वा कुन प्रोजेक्टको हो त । हामी आयातमात्रै गर्नेभन्दा पनि निर्यात गरौँ न त भन्ने हो ।

अर्को, हामी कृषिप्रधान देश हौँ । कृषिको क्षेत्रमा सरकारबाट पनि धेरै राहतका प्याकेज पनि आएको छ । महिला दिदीबहिनीहरू पनि कृषिमा केही व्यवसाय गर्छु भन्नका लागि आउनुभएको छ । जस्तो– महिलाका लागि र केही गर्छु भन्नेका लागि पनि समय आएको छ । पहिले चामल, धान भारतमा पनि जान्थ्यो, अहिले सबै चामल धान भारतबाट आउँछ । फलफूलकै क्षेत्रमा कुरा गर्नुपर्दा चीन, भारत सबैतिरबाट आउँछ ।

 हुँदा–हुँदा मेक्सिकोबाट एभाकाडो आउँदो रहेछ, जुन ५–६ सय रुपैयाँ पर्छ । जबकि, काठमाडौँको क्षेत्र एभाकाडोका लागि निकै उत्कृष्ट छ । तर, एकजना देखाउनुस्, जसले यहाँ एभाकाडो खेती गरेको छ । हाम्रो लोकेन्द्र विष्ट एकजना पूर्वमन्त्री हुनुहुन्छ, उहाँसँग अलिकति मैले पनि सिक्न खोजिरहेकी छु । उहाँले ड्रागन फुड खेती गरिरहनुभएको छ । हामीले पनि तराईमा जग्गा खोजिरहेका छौँ । त्यसमा अलिकति केही गर्ने भन्ने छ । हामीले योजना ल्यायौँ भने कम्तीमा फलफूलको क्षेत्रमा मात्रै आत्मनिर्भर हुन सकिन्छ । गरौँ न, अब त ढिला भयो नि ।

यसपालि माधव नेपालसहितको सरकार छ । सरकारले तपाईंलाई राजदूत बनाइदेला वा अन्त पठाइदेला । यस्तो नियुक्तिमा इच्छा छ कि छैन ? वा भोलि सांसद, मन्त्री बन्ने... । जसरी रामकुमारी झाँक्रीजी बन्नुभयो । राज्यको नीति निर्माण तहमै पुगेर काम गर्ने इच्छा छ वा राजनीतिमा सहयोगी भूमिका मात्रै खेल्ने ?

अवसर आयो भने म क्षमताले भ्याएको योगदान गर्छु । जस्तो चेम्बरतिर काम गरेपछि अञ्जान शाक्यले पनि धेरै राम्रो काम गर्नुभएको छ । काम गर्नेका हकमा सरकारले उहाँलाई राजदूतबाट चेन्ज गर्‍यो । अर्को पार्टीको भए पनि राम्रो काम गरेकोलाई किन फिर्ता गर्ने ? बरु, हाम्रो अनुसार काम गर, हाम्रो मापदण्डमा बस, तर राम्रो काम गर भन्ने नि । डा. अञ्जान शाक्यजस्तो राजदूतले कति राम्रो काम गरेको अवस्था थियो । उहाँलाई बोलाउनुपर्ने के जरुरत थियो ? पूर्ण कार्यकाल काम गर्न दिनुपर्ने थियो । उहाँले दुई वर्षमा जे काम गर्नुभएको थियो, त्यो त अर्को जाँदा फेरि सिक्नै समय लाग्छ । उहाँलाई फूल टर्म राख्नुपर्ने थियो ।

कुनै एउटा पार्टी सरकारमा आउने बित्तिकै राजदूत पनि परिवर्तन गर्ने ? राज्यलाई नै फाइदा हुने गरी काम गरेको छ भने उसलाई फिर्ता गर्न हुँदैन । हामी योङ जेनेरेसनलाई कुरा यही चित्त बुझ्दैन ।

 माधव नेपालको पार्टी ठुलो हुन्छ भन्ने लाग्छ ?

अहिले त पार्टी सानो छ ।  एमाले नै ठुलो छ । ठुलो चुनौती छ । तर, निराश हुनुपर्छ भन्ने लाग्दैन । कसरी ठुलो बनाउनुपर्छ भन्ने चैँ लाग्छ । विभिन्न क्षेत्रका विज्ञहरूलाई माधव नेपालले समाजवादी पार्टीले ठाउँ दिनुपर्छ भन्ने लाग्छ । साँच्चै राम्रो पार्टी बनाउनुपर्छ भन्ने लाग्छ भने, उहाँले एमाले जसरी नै चल्छु, नाममात्रै समाजवादी भन्छु भनेर त कहीँ पुगिदैंन भन्न लाग्छ ।

माधव नेपालसँग तपाईंको त बाक्लै कुराकानी भइरहेको होला नि ?

उहाँ धेरै व्यस्त हुनुहुन्छ । आदरणीय व्यक्तित्व हुनुहुन्छ । डिस्टर्ब गर्न मन लाग्दैन । धेरै  आदरणीय नेता भएकाले उहाँको विश्वास लाग्छ । मलाई लाग्छ, उहाँले समयको ख्याल गरेर अघि बढ्नुपर्छ । अहिलेको आवश्यकता के हो ? पार्टीलाई सुदृढ गरेर , कसरी अघि बढ्ने भन्ने महसुस गर्नुभएको  छ भन्ने लाग्छ । विभिन्न क्षेत्रका व्यक्ति, काम गर्नसक्ने, अब्बल व्यक्तिहरूलाई राम्रो स्थान दिएर समावेश गर्नुहुन्छ र गर्नुपर्छ भन्ने लाग्छ । नत्र एमालेजस्तै हुन्छ ।

केपी ओलीकै पालामा प्रेम आले मन्त्री भइसक्नुभएको थियो । फेरि पनि मन्त्री हुँदा सन्तुलन मिलाउनकै लागि समाजवादीले पनि पद दिनुपर्ने रहेछ भन्ने भयो । पार्टीमा योगदान गरेका अरू कमरेडहरु पनि हुनुहुन्छ नि ।

रामकुमारी झाँक्रीले अहिले मन्त्री बन्ने अवसर पाउनुभयो, यसलाई उचित नै मान्न सकिएला । तर प्रेम आले, किसान श्रेष्ठजस्ता विवादित पृष्ठभूमिका व्यक्तिलाई ओलीले जसरी नै माधव नेपालले पनि सरकारमा ल्याउनुभयो भन्ने आरोप छ नि ? व्यापारिक पृष्ठभूमिका व्यक्तिलाई हेर्ने नजर गलत भएको हो अथवा यो कदम नै गलत हो ?

म एउटा सानो कार्यकर्ताले टिप्पणी गर्नु सही नहोला । रामकुमारी झाँक्री मन्त्री हुनुपर्ने थियो । हामी धेरै युवा खुसी छौँ । उहाँ महिला भएर पनि एक्लो सतिशाल जसरी लाग्नुभएको थियो । उहाँ समावेश भएकोमा मलाई खुसी लाग्छ । विरोध खतिवडा अर्को नेता हुनुहुन्छ । मेरो बुबाले सधैँ उहाँको नाम लिने गर्नुहुन्थ्यो ।  बल्ल उहाँलाई सबै चिने । उहाँ राजनीतिमा लाग्नुभएको ३० वर्षभन्दा धेरै भएको थियो । त्यस्तो नेताले भर्खर मन्त्री पद पाउनुभयो । उहाँहरू दुईजनाका हकमा धेरै खुसी छु । प्रेम आले र किसान श्रेष्ठका हकमा सन्तुलन पनि मिलाउनुपर्ने हुन्छ, उहाँहरूका लागि अवसर दिनुपर्छ भन्ने पनि लाग्छ । अन्यथा नसोच्ने हो भने अरू कमरेडहरुलाई पनि ठाउँ दिनुपर्छ भन्ने लाग्छ ।

केपी ओलीकै पालामा प्रेम आले मन्त्री भइसक्नुभएको थियो । फेरि पनि मन्त्री हुँदा सन्तुलन मिलाउनकै लागि समाजवादीले पनि पद दिनुपर्ने रहेछ भन्ने भयो । पार्टीमा योगदान गरेका अरू कमरेडहरु पनि हुनुहुन्छ नि । त्यस्तै, धेरै योगदान नगरेको भए पनि डाइनामिक मान्छेलाई पनि ल्याउनुपर्छ ।  मैले अघि पनि भनेँ विशेषज्ञहरूको टिमलाई पनि ल्याउनुपर्छ । पार्टीलाई पहिलेदेखि सर्पोट नगरेको, फूल टाइम राजनीति नगरेकालाई पनि ल्याउनुपर्छ । किनकि अहिले धेरै परिवर्तन भयो । समयअनुसार हामी चल्नुपर्छ ।

अहिले कुन नेताको झोला बोकेर हिँडेको, सहिद भएको नेताको लेखपढ गर्न पनि नसक्ने श्रीमतीलाई मन्त्री बनाउने ठिक हुन्न जस्तो लाग्छ । उहाँहरुलाई सम्मान गर्ने, पार्टीका कार्यक्रममा बोलाउने, उहाँलाई भेट्न जाने गर्नुपर्छ भन्ने लाग्छ । जस्तो, मेरै बुबा बित्नुभयो, मुमालाई भेट्न कोही पनि जानुहुन्न । बुबा बित्नुभन्दा एक दिनअघिसम्म पनि जान्थे  । अहिले उहाँलाई कस्तो महसुस भयो होला ? उहाँले पनि धरानमा विद्यार्थी कालदेखि राजनीति गरेको हो । उहाँ पनि पढेलेखेको मान्छे हुनुहुन्छ । अनेम संघमा त त्यत्रो समयदेखि योगदान गरेको मान्छे हुनुहुन्छ ।

हामीलाई चाहिएको केही होइन, मानिसलाई पद दिएर मात्रै सम्मान हुँदैन । कोही–कोहीलाई पार्टीका कार्यक्रममा बोलाउने । जस्तो, बुबा बित्नुभयो । मुमालाई पार्टीका कार्यक्रममा बोलाउने । पार्टीको सल्लाहकार कमिटीमा बोलाउने । अर्थात्, सम्मानजनक ठाउँ दिन सकिन्छ । तर, काम गर्ने ठाउँमा चाहिँ विशेषज्ञलाई नै ल्याउनुपर्छ भन्ने लाग्छ । अब नयाँ गर्नुपर्छ । अब पनि उही पुरानै तरिकाले हुन्न, समाजवादी पार्टीले पनि अब आफूलाई परिवर्तन गर्नुपर्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।