किशोरका किस्सा : काँग्रेसको प्रतिबन्धदेखि निर्देशकसँग अनौठो मागसम्म

person explore access_timeअसोज २७, २०७८ chat_bubble_outline0

चर्चित गायक तथा अभिनेता किशोर कुमारको निधन भएको ३४ वर्ष पुगेको छ । १३ अक्टोबर १९८७ मा ५८ वर्षको उमेरमा मुम्बईमा उनको निधन भएको थियो । जति सुन्दर उनको आवाज थियो, त्यतिनै रोचक उनको जीवन थियो । यहाँ उनको जीवनका केही रोचक किस्साहरु प्रस्तुत गरिएको छ :


काँग्रेसले गरेको थियो प्रतिबन्ध
यो ८० को दशकको कुरा हो, जब भारतमा आपत्काल लागू गरिएको थियो । त्यही दौरान काँग्रेसले किशोर कुमारलाई एक गीत गाउन आग्रह गरेको थियो । तर, उनले त्यसलाई अस्वीकार गरे । यसबाट रुष्ट बनेको काँग्रेसले अल इन्डिया रेडियोमा किशोर कुमारको गीतमाथि प्रतिबन्ध नै लगाएको थियो । उनीमाथि प्रतिबन्ध लगाउने काँग्रेस नेता विद्याचरण शुक्लको पछि नक्सली हमलामा मृत्यु भयो ।बीआर चोपडासामु राखे अनौठो शर्त
किशोर कुमारको ‘विनोदी’ स्वभावको शिकार एक बार चर्चित फिल्म निर्माता बलदेव राज चोपडा पनि भएका थिए । किशोरका भाई अशोक कुमार र बीआर चोपडा सुरुदेखि नै मित्र थिए । तर जब पारिवारिक सम्बन्धबीच किशोरले चोपडासँग काम माग्न गए, तब उनले केही शर्तहरु राखेका थिए । त्यसपछि किशोरले ‘आज मेरो खराब समय चलिरहेको छ, त्यसैले तपाईंले शर्त राखिराख्नु भएको छ, जब मेरो समय आउनेछ, तब म पनि शर्त राख्नेछु’ भनेका थिए ।

यो कुरालाई बाँकी सबैले बिर्सिसकेका थिए । तर, किशोरले भने कहिल्यै बिर्सेनन् । धेरै पछि जब बीआर चोपडाले उनीसँग आफ्नो प्रोजेक्टमा कामद गर्नका लागि आग्रह गरे, किशोरले शर्त राखे कि बीआरले धोती लगाएर, खुट्टामा मोजा र जुत्ता लगाएर आउनुपर्ने शर्त राखे । ‘मलाई साइन गर्ने हो भने पान खाएर आउनुहोला । त्यो पनि र्‍याल चुहाउँदै जसले तपाईंको मुख रातो देखियोस् । रोचक कुरा, त्यतिबेला चोपडा पान पनि खाँदैन थिए, धोती पनि लगाउँदैन थिए ।जब ऋषिकेश मुखर्जीलाई गार्डले भगाएका थिए
एकपटक एक प्रोजेक्टका लागि चर्चित निर्देशक किशोर कुमारसँग भेट्न उनको घर गएका थिए । तर, गार्डले उनलाई प्रवेश गर्नै दिएनन् र बेइज्जत गरेर भगाएका थिए । यो एक उल्झनको कारण भएको थियो ।
किशोरले एक बंगाली अर्गनाइजरका लागि शो गरेका थिए । जसमा उनलाई पैसा दिइएन । रिसाएका किशोरले आफ्नो गार्डलाई कुनै ‘बंगाली बाबु’ आए भने भित्र आउन नदिन निर्देशन दिएका थिए । उता ऋषिकेष मुखर्जी पनि बंगाली नै थिए । गार्डले उनलाई अर्गनाइजर ठानेर भगाएका थिए ।

किशोर कुमारबाट सावधान
मानिसहरुले घरमा ‘कुकुरदेखि सावधान’ को बोर्ड लगाउँछन् । तर, किशोर कुमारले आफ्नो घरबाहिर ‘किशोर कुमारदेखि सावधान’ को बोर्ड लगाएका थिए । एक पटक निर्माता–निर्देशक एचएस रवैल उनलाई पैसा दिन घर गएका थिए । पैसा दिएपछि उनले हात मिलाउन थालेपछि किशोर कुमारले उनको हात टोकेका थिए । रवैल तर्सिएपछि किशोरले भने, ‘तपाईंले साइनबोर्ड हेर्नुभएन ?’

सिन सकिएपछि पनि घण्टौँ कारमा 
किशोर कुमारको अनौठो क्रियाकलापबाट आजित एक निर्देशकले अदालतको मद्दत मागेका थिए । त्यसपछि शुटिङका दौरान किशोरले भनेको कुरा नमाने मुद्दा चलाउन पाउने सम्झौता गरे । त्यसपछि किशोर समयमा नै सेटमा पुगेर निर्देशकले भनेको मान्न थाले । एक सिनका दौरान निर्देशकले मैले कारबाट निस्किन भनेको छैन भनेपछि उनले घण्टौँ त्यही कारमा बिताएका थिए । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।