ad

अमेरिकाको मेरिल्याण्डमा मन्दिर निर्माण गर्न भवन खरिद

person explore access_timeअसोज २४, २०७८ chat_bubble_outline0

-विजय थापा 


अमेरिकामा नेपाली समुदायको इतिहासमा सबैभन्दा पहिले सामुदायिक केन्द्रको जग्गा र सम्पत्ति जोड्ने इतिहास रचेको नेपाल शिक्षा तथा संस्कृति केन्द्र (एनईसीसी )ले मेरिल्याण्डमा अर्को भौतिक सम्पत्ति जोड्न सफल भएको छ । गत अक्टोबर ८ शुक्रबारका दिन मेरिल्याण्ड राज्यकै जर्मन टाउन (शहर)मा एनईसीसीले ठूलो भवनसहित करिव १७ एकड जमिन खरिद गरेको छ ।एनईसीसीले उक्त सम्पत्ति ८ लाख ७५ हजारमा खरिद गर्ने प्रस्ताव राखेको थियो । बेच्ने घर धनीले उक्त प्रस्ताव स्वीकार पनि गरेका थिए भने नगद दिने समयमा सम्झौता भन्दा २५ हजार घटाइदिएका कारण ८ लाख ५० हजार नगद बुझाईएको छ ।गत अक्टोबर ८ कै दिन जग्गा नेपाल शिक्षा तथा संस्कृति केन्द्रको नाममा अमेरिकाको मालपोत कार्यालयले नामसारी गरिदिएको छ । वर्तमान सभापति सरोजदेवी प्रजापतिकाअनुसार यो सम्पत्ति खरिद गर्न गत मे १५ देखि संस्थाले प्रक्रिया अघि बढाएको थियो । गत अगस्तसम्म विस्तृत अध्ययन र अनुसन्धान गरेर सबै कुराको छिनोफानो गरिएको थियो । यी सबै कुराको शुभ संकेत प्राप्त गरेपछि मात्र एनइसीसीले हात हालेको हो ।बेल्सभिल सम्पत्तिमा रहेका बुद्धको स्तुप ,डिसी महानगर क्षेत्रमा बसोबास गर्ने नेपाली समुदायका एक व्यक्तित्वले १० फिटको शिव मूर्ति प्रदान गर्ने प्रतिबद्धता जाहेर गरिसकेकोले उक्त मूर्तिसहित नयाँ सम्पत्तिमा ल्याइने छ ।स्मरण रहोस्, नयाँ घर र जग्गा लिनुभन्दा अगाडि अरु जग्गा पनि हेरिएको तर एनइसीसीले आफ्नो मापदण्ड पूरा गरेपछि मात्र जग्गा प्राप्त भएको हो । उक्त जग्गामा मन्दिर निर्माण गर्न काउन्टीको पुरातात्विक विभाग तथा काउन्टीसँग बुझेर मन्दिर बनाउन सकिने बिषयमा छलफल गरिएको थियो । र, मन्दिरको लागि उपयुक्त र निर्माण गर्न सकिने नियम अनुसार दिने सकिने भएपछि मात्र यो निर्णयमा पुगी जग्गा खरिद गरिएको हो ।जग्गा आफ्नो नाममा पास (पारित)गर्न एनईसीसीका पूर्व सभापति कृष्ण निरौला, निवर्तमान सभापति खिलेन्द्र न्यौपाने र संस्थाको जग्गा किन्न संस्थाको तर्फबाट बोर्ड अफ ट्रस्टीका सभापति खिलेन्द्र न्यौपाने र सभपति सरोज प्रजापतिले हस्ताक्षर गरेका थिए ।

धनीपूर्जा आफ्नो हातमा आइ सके पछि उक्त सम्पत्तिको हाताभित्र पूजा अर्चना गरी नरिवल फुटाइएको थियो । सानो कार्यक्रमसमेत गरिएको थियो । अब जाडो महिनाको सुरुवात हुने हुनाले द्रुतगतिमा उक्त सम्पत्तिमा सर सफाई अभियान सुरु गरि हाल्ने सभापति प्रजापतिले बताइन् ।

यो परियोजनाका तथा मन्दिरका लागि नयाँ जमिन खरिद गर्ने कार्यमा प्रवन्ध निर्देशक अभियन्ता(ई)उमेश निरौला, प्रज्वल रेग्मी लगायतले अहोरात्र काम गरेका छन् । बेल्स्भिल स्थित सम्पत्ति अब बिस्तारै बिक्री गरी उतै लगानी गरिने र अन्तत्वगत्वा जर्मन टाउन शहरमै नेपाल शिक्षा तथा संस्कृति केन्द्र(एनइसीसी)रहने जनाइएको छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।