दसैँ

जमरा राख्ने बालुवा खोज्दै बागमतीमा (फोटोफिचर)

person explore access_timeअसोज २१, २०७८ chat_bubble_outline0

भनिन्छ, काठमाडौँ सहर क्रंक्रिटको जंगल हो । सहरको केन्द्र भागमा बसोबास गर्ने घरबेटी र डेरावालहरूका लागि जमरा राख्ने माटो पाउन मुस्किल छ । तर, पशुपतिनाथ मन्दिर वरपर बागमतीको पवित्र जलद्वारा सिञ्चित बालुवामा जमरा राख्ने चलन पनि काठमाडौँमा मौलाउँदै जान थालेको छ ।

जमरा राख्न लागि खोलामा बालुवा खोज्नेहरूको भीड निकै रोचक देखिन्थ्यो । घटस्थापनाको बिहानै बागमती किनारमा बाल्टी लिएर बालुवा खोजिरहेका मानिसहरूको भीड देखियो । उनीहरूले घटस्थापनाका दिन बालुवा लिनका लागि आएको बताए ।

बालुवामा जमरा राख्दा राम्रोसँग उम्रने उनीहरूले सुनाए । बागमती नदीको जल पवित्र मानिने हुनाले यहाँको बालुवामा जमरा राख्दा शुभ हुने  उनीहरूको प्रतिक्रिया छ । बिहीबारदेखि औपचारिकरुपमा दसैँ सुरु भएको छ । घटस्थापनाका दिन धान, मकै, जौ, गहुँ आदिको जमरा राख्ने गरिन्छ । र, टीकाको दिन अक्षता र जमरा लगाएर दसैँ मनाउने गरिन्छ । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।