ad

तौल घटाउनदेखि मधुमेह नियन्त्रण गर्न शाकाहारी खाना, अन्य ६ फाइदा

person explore access_timeअसोज १६, २०७८ chat_bubble_outline0

शाकाहारी खाना तौल घटाउन मात्र नभई वैज्ञानिक हिसाबले पनि फाइदाजनक मानिन्छ । विभिन्न अध्ययन र अनुसन्धानमा शाकाहारी खानाले शरीरलाई फाइदा गर्छ । 


पोषक तत्व 
शाकाहारी खानामा फाइबर र एन्टिअक्सिडेन्ट हुन्छ । यसमा पोटाशियम, म्याग्नेशियम, फोलेट, आइरन र भिटामिन ए, सी र ई जस्ता पोषक तत्वहरु हुन्छन् । अध्ययनमा शरीरमा आवश्यक पर्ने सबै प्रकारका पोषक तत्वहरु शाकाहारी खानामा पाइने पत्ता लागेको छ । त्यसैले खानामा सागसब्जी र फोर्टिफाइड खाना समावेश गर्नुपर्छ ।तौल घटाउन
तौल घटाउनका लागि धेरै व्यक्तिहरु शाकाहारी बन्न थालेका छन् । एक अध्ययनका अनुसार शाकाहारी खाना खाँदा मांसाहारी  खाना खानुभन्दा छिटो तौल कम हुन्छ । शाकाहारी खानामा क्यालोरीको सेवन कम हुने भएकाले सजिल्यै तौल कम हुन्छ । रगतमा चिनीको मात्रा कम गर्न
शाकाहारी खाना खाँदा सबैभन्दा फाइदा मधुमेहका रोगीलाई हुन्छ । शाकाहारी खानामा रगतमा चिनीको मात्रा कम गर्ने तत्व हुन्छ । यसले मिर्गौलाको कार्य पनि सुधार गर्छ । अनुसन्धानका अनुसार सागपातमा हुने प्रोटिनले मिर्गौलाका रोगहरु लाग्ने खतरा कम गर्छ । क्यान्सर
शाकाहारी खानामा क्यान्सर कम गर्ने तत्व हुन्छ । जो नियमित रुपमा फलफूलको सेवन गर्छ उक्त व्यक्तिलाई क्यान्सरको सम्भावना ९ देखि १८ प्रतिशत कम हुन्छ । एक अनुसन्धानका अनुसार हरेक दिन ७ ताजा फलफूल खाँदा क्यान्सरबाट मृत्यु हुने सम्भावना १५ प्रतिशतसम्म कम हुन्छ । शाकाहारी खानामा पाइने सोया प्रोडक्ट अधिक मात्रामा हुन्छ । जसले स्तन क्यान्सरबाट सुरक्षित राख्छ ।मुटु रोग 
ताजा फलफूल, सागसब्जी र फाइबर खान गर्दा हृदयरोगको खतरा कम हुन्छ । शाकाहारी खाना योजनावद्ध तरिकाले खाने गर्दा शरीरमा सही खाना पुग्छ । अध्ययनका अनुसार शाकाहारी खानाले उच्च रक्तचापको खतरा ७५ प्रतिशत कम हुन्छ । भने मुटुरोग लाग्ने सम्भावना ४२ प्रतिशत कम हुन्छ । 
 कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।