ad
राजनीति

प्रधानमन्त्री भन्छन् : लक्ष्य त तोक्यौँ, तर लगानी अभाव भयो

person explore access_timeभदौ २३, २०७८ chat_bubble_outline0

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले विकास निम्ति विभिन्न लक्ष्य तोकिएको, तर लगानी अभाव भएको बताएका छन् ।  लगानी बोर्ड नेपाल (आईबीएन) को १० औँ वार्षिकोत्सव समारोहलाई सम्बोधन गर्दै देउवाले यस्तो बताएका हुन् । 
‘राजनीतिक स्थायित्व प्राप्त भएसँगै हामी आर्थिक वृद्धि र समृद्धिको यात्रातर्फ अघि बढेका छौँ, नेपालले सन् २०२३÷२४ सम्म अल्पविकसित मुलुकबाट विकाशील मुलुकमा र सन् २०३० सम्ममा मध्यम आय भएको मुलुकमा स्तरोन्नती हुने लक्ष्य निर्धारण गरेको छ, सन् २०३० भित्र दिगो विकास लक्ष्य हासिल गर्न चाहेको छ,’ प्रधानमन्त्री देउवाले भने, ‘यी लक्ष्य भेट्न हामीलाई पर्याप्त लगानी आवश्यक छ । तर, अहिले वार्षिक रूपमा नेपालमा ६ अर्ब डलर (७ खर्ब २० अर्ब रुपैयाँ) वित्तीय रिक्तता (फिस्कल ग्याप) छ ।’


सरकारले राष्ट्रिय प्राथमिकताप्राप्त परियोजनामा निजी क्षेत्रको लगानी आवश्यक छ भन्ने महसुस गरेको र यस्ता परियोजना सार्वजनिक–निजी–साझेदारी (पीपीपी) अवधारणाअन्तर्गत अघि बढाउन उपयुक्त रहेको देउवाले उल्लेख गरे । 
 पीपीपी विधिबाट लगानी बढाउन आवश्यक सहजीकरण गर्न सरकार तयार रहेको बताउँदै देउवाले लगानीकर्तालाई ठूला पूर्वाधार परियोजनामा आकर्षित गर्न र लगानी जुटाउन लगानी बोर्डलाई प्रमुख निकाय तोकिएको जनाए । ‘१० वर्षमा बोर्डले परिवर्तनकारी परियोजनामा लगिानी वातावरण सहजीकरण गरी नेपालको आर्थिक समृद्धिमा योगदान दिएको छ । लगानी ढाँचालाई क्रान्तिकारी बनाउन नीतिगत बहसमार्फत पनि योगदान दिएको छ,’ देउवाले भने,‘बोर्डले प्रत्यक्ष वैदेशिक लगानीमा देखिएका अवरोधहरूलाई चिर्न, सरकारी निकाय र निजी क्षेत्रबीच समन्वय गराएर लगानीमा सहजीकरण गराएको छ ।’ प्रधानमन्त्री देउवा हाल लगानी बोर्डका अध्यक्ष हुन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।