नगर प्रहरीलाई नेपाल भाषा सिकाउँदै ललितपुर महानगर

person explore access_timeभदौ २२, २०७८ chat_bubble_outline0

 


ललितपुर महानगरपालिकाले नगर प्रहरीलाई नेपाल भाषा सिकाउन थालेको छ । पुल्चोक स्थित नगर प्रहरीको कार्यालयमा दुई साता सम्म सञ्चालन गर्ने गरी नेपाल भाषा प्रशिक्षण कार्यक्रम सुरु गरिएको ललितपुर नगर प्रहरी प्रमुख सीताराम हाछेथुले रातोपाटीलाई बताए ।ललितपुर महानगरका अधिकांश ठाउँमा नेवार समुदायको बाक्लो बस्ती छ । ललितपुर महानगरपालिकाका मेयर चिरिबाबु महर्जनले स्थानीयसँग प्रत्यक्ष कुरा गर्न सहज हुने भएकाले नगर प्रहरीलाई भाषा सिकाउने निर्णय गरेका हुन् । नेपाल भाषा (नेवाःभाय्​) जानेमा नगर प्रहरीको कार्यसम्पादनमा सहज हुने दाबी गरिएको छ । ‘भाषा नजानेका प्रहरीसँग स्थानीय भाषाको ज्ञान भएमा कतिपय कुराको पूर्व जानकारी लिन पनि सहज हुन्छ,’ नगर प्रहरी प्रमुख हाछेथु भन्छन्–‘हामीले नेपाल भाषाको आधारभूत कुराहरू सिकाइरहेका छौँ ।’ 

नेपा भाषा नजान्ने ४९ जना नगर प्रहरीका अधिकारीहरूलाई भाषा प्रशिक्षण सुरु गरिएको छ । ललितपुर महानगरपालिका वडा नम्बर–१८ मा रहेको नेवा एकेडेमीका शिक्षकले प्रशिक्षार्थीहरूलाई भाषा सिकाइरहेका छन् । भाषा प्रशिक्षण असोज ३ सम्म चल्नेछ । 

नगर प्रहरीले नेपाल भाषा बोलेमा समुदायलाई पनि अपनत्वको भाव विकास हुने र कामकाजमा सहजता आउने विश्वास गरिएको छ । ललितपुरको पाटन, गावाहल र बुङ्गमती लगायतका ठाउँका पुरानो नेवारी बस्तीमा भाषाकै कारण कतिपय समस्या समाधानमा असहजता सिर्जना हुने गरेको नगर प्रहरी प्रमुख हाछेथुले बताए ।  

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।