‘पर्सनालिटी ए’ भएकालाई हृदयघातको खतरा, कतै तपाईं पनि यस्तो त हुनुहुन्नँ ?

person explore access_timeभदौ १८, २०७८ chat_bubble_outline0

 

अभिनेता सिद्धार्थ शुक्लाको मृत्युले सबैलाई चकित पारिदिएको छ । ४० वर्षका फिट सिद्धार्थलाई हृदयघात भएको भन्दा धेरैले विश्वास गर्न सकिरहेका छैनन् । युवाबीच बढ्दो हृदयघातका लागि डाक्टर र स्वास्थ्य विज्ञले जीवनशैलीसँग सम्बन्धी विभिन्न सल्लाह दिइरहेका छन् । दिल्लीको फोर्टिस अस्पतालका डाक्टर तपन घोषले हृदयघात र पर्सनालिटी एबीच एक विशेष सम्बन्ध भएको बताएका छन् ।

एक भारतीय सञ्चार माध्यमसँगको कुराकानी डाक्टर तपन घोषले भने, ‘सिद्धार्थ पर्सनालिटी ए भएका व्यक्ति थिए अर्थात् सधैं पहिलो हुने चाहना भएका व्यक्ति । यस्ता मानिसहरुमा हृदयघातका कारण हुने मृत्युको खतरा बढी हुन्छ । हिन्दुस्तानमा हरेक दिन मुटुरोगका कारण ४० वर्षभन्दा कम उमेरका ९०० व्यक्तिको मृत्यु हुन्छ ।’

डाक्टर तपन घोषले भने, ‘टाइप एक पर्सनालिटी हुनु जस्तै कक्षामा पहिलो हुनु । सबैलाई थाहा छ कि सिद्धार्थ बिग बसका विनर हुन् र उनको व्यक्तित्व निकै बलियो थियो । उनी सधैं पहिलो हुन चाहन्थे । यस्ता मानिसहरुलाई टाइप ए पर्सनालिटी भनिन्छ र उनीहरुमा हृदयघातको जोखिम बढी हुन्छ ।’

डाक्टरका अनुसार हृदयघातले हुने तुरुन्त मृत्युलाई ‘सडन कार्डियक डेथ’ भनिन्छ । यसमा बिरामीको १ घण्टाभित्र नै मृत्यु हुन्छ । यसको सबैभन्दा ठूलो कारण कोरोनरी आर्टरी डिजिज हो । २० प्रतिशत व्यक्तिमा यस्तो हुन्छ । यसका कारण मधुमेह, धुम्रपान र खराब जीवनशैली हो ।

डाक्टर भन्छन्, ‘टेक्नोक्रेटहरुमा पनि मुटु रोगको धेरै समस्या हुन्छ । धेरै आइटी पर्सनल यस्ता हुन्छन् जो अन्य देशको घडीलाई अनुसरण गर्छन् । उनीहरु सुत्ने समयमा काम गरिरहेका हुन्छन् । यसका कारण उनीहरुले पर्याप्त निद्रा पाइरहेका हुँदैनन् । घाममा पनि कमै निस्कन्छन् । यसकारण शरीरमा भिटामिन डीको कमी असाध्यै धेरै हुन्छ ।’

डाक्टर तपन घोषले भने, ‘जो मानिस ६ घण्टाभन्दा कम वा ९ घण्टाभन्दा बढी सुत्छन्, उनीहरुमा पनि यस्तो प्रकारको रोग देखिन्छ किनभने उनीहरुको क्लब गडबड हुन्छ र शेड्युलिङ पनि सही हुँदैन । ठूला शहरमा सबैभन्दा ठूलो समस्या भनेको घर ढिला गरी फर्कनु । मानिसहरु साढे ८, ९ बजे अफिसबाट फर्कन्छन्, खाना खान्छन् र त्यसपछि सुतिहाल्छन् । त्यसपछि बिहान छिटो उठेर अफिसका लागि तयार हुन्छन् । यो जीवनशैली सही होइन । यो मृत्युको एउटा निकै ठूलो कारण हो जुन परिवर्तन गर्नुपर्छ । ’

निद्रा कम, व्यायाम नगर्नु र डाइटमा एन्टिअक्सिडेन्ट नहुनुले पनि मुटुरोगलाई बढाइरहेको हुन्छ । डाक्टरले शहरका मानिसले गाउँका मानिसहरु झैं जीवनयापन गर्नुपर्ने सल्लाह दिन्छन् । यदि तपाईंको जीवनशैली सही छ भने तपाईंको ग्लाइसेमिक डिस्चार्ज पनि कम हुन्छ । यसले ब्लड सुगर नियन्त्रणमा हुन्छ र मधुमेहबाट छुटकारा पाइन्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।