अर्थतन्त्र

जीवन बीमामा छलाङ : निर्जीवनलाई पछि पार्दै एक वर्षमा १६ अर्ब ६१ करोड प्रिमियम संकलन

समीक्षा अवधिमा कति पुग्यो बीमाको पहुँच ?

person explore access_timeभदौ १७, २०७८ chat_bubble_outline0

 

अघिल्लो आर्थिक वर्ष २०७६/७७ को तुलनामा आर्थिक वर्ष २०७७/७८ मा बीमा क्षेत्रको दायरा केही बढेको छ । विहीबार बीमा समितिले जारी गरेको आर्थिक वर्ष २०७८/७९ को पहिलो महिना अर्थात्, श्रावणसम्मको रिर्पोटअनुसार बीमा क्षेत्रको पहुँच अघिल्लो आर्थिक वर्षको सोही अवधिको तुलनामा १.२७ प्रतिशतले वृद्धि हुँदै ३ करोड ४ लाख ४४ हजार ३३९ जनामा पुगेको छ ।

यो तथ्यांक जीवन बीमा, निर्जीवन बीमा र बैदेशिक रोजगार बीमा लेखबाट समेत संकलित कुल योग हो । समितिका अनुसार समीक्षा अवधिमा जीवन बीमा क्षेत्रबाट अघिल्लो वर्ष भन्दा १३.४३ प्रतिशतले दायरा विस्तार हुँदै ८० लाख ९ हजार ६३४ जनामा बीमाको पहुँच पुगेको छ भने निर्जीवन बीमातर्फ ०.१७ प्रतिशतले वृद्धि हुँदै २ लाख ४१ हजार ८३७ जनामा बीमाको पहुँच पुगेको छ ।

यद्यपि, बैदेशिक रोजगार बीमा लेखतर्फ भने समीक्षा अवधिमा अधिकतम ३२.९० प्रतिशतले नै गिरावट आएको बीमा समितिले बताएको छ । अघिल्लो वर्ष कुल ८ लाख ६० हजार ५१९ जनाले बैदेशिक रोजगार बीमा लेख गराएकामा समीक्षा अवधिमा जम्मा ५ लाख ७७ हजार ४१० जनाले मात्र गरेको समितिले जनाएको छ ।

बीमा प्रिमियम संकलन २४.५२ प्रतिशत वृद्धि

समितिद्वारा जारी रिर्पोटमा चालु आर्थिक वर्षको श्रावणसम्ममा अघिल्लो आर्थिक वर्ष भन्दा २४.५२ प्रतिशतले बीमा प्रिमियम संकलनमा वृद्धि हुँदै बीमा क्षेत्रले कुल १९ अर्ब ६० करोड रुपैयाँ प्रिमियम संकलन गर्न सफल भएको छ । यस्तो प्रिमियम संकलन अघिल्लो वर्ष १५ अर्ब ७४ करोडमा भएको थियो ।

समितिका अनुसार समीक्षा अवधिमा अघिल्लो वर्षको तुलनामा २७.३८ प्रतिशतले प्रिमियम वृद्धि गर्दै जीवन बीमा कम्पनीहरुले अधिकतम १६ अर्ब ६१ करोड संकलन गर्न सफल भएका छन् भने, निर्जीवन बीमा कम्पनीहरुले १० प्रतिशतले वृद्धि गर्दै २ अर्ब ९९ करोड संकलन गरेका छन् । जबकि अघिल्लो वर्ष निर्जीवन बीमा कम्पनीहरुले कुल २ अर्ब ७० करोड प्रिमियम संकलन गरेका थिए ।

बीमा कम्पनीहरुको चुक्तापुँजी ५७ अर्ब ६७ करोड पुग्यो

हाल १९ वटा जीवन बीमा कम्पनीसहित १७ वटा निर्जीवन कम्पनी र एउटा पुनर्बीमा कम्पनी गरी कुल ३७ वटा बीमा कम्पनीहरुको कुल चुक्तापुँजी ५७ अर्ब ७६ करोड माथि पुगेको छ ।

बीमा समितिका अनुसार अघिल्लो आर्थिक वर्ष २०७६/७७ को श्रावण महिनासम्म कुल ५० अर्ब २१ करोड चुक्तापुँजी रहेकोमा समीक्षा अवधिमा १५ प्रतिशतले पुँजी वृद्धि हुँदै ५७ अर्ब ७६ करोड पुगेको हो ।

जसमध्ये, जीवन बीमा कम्पनीहरुको चुक्तापुँजी अधिकतम ३८ अर्ब २१ करोड र निर्जीवन बीमा कम्पनीहरुको एकमुष्ट चुक्तापुँजी १९ अर्ब ४६ करोड रहेको छ । यसमा पुनर्बीमा कम्पनीको तथ्याङ्क समावेश गरिएको छैन ।

जबकि अघिल्लो आर्थिक वर्ष जीवन बीमा कम्पनी र निर्जीवन बीमा कम्पनीको चुक्तापुँजी क्रमशः ३२ अर्ब ८१ करोड र १७ अर्ब ४० करोड थियो ।

त्यसो त पछिल्लो समय बीमा क्षेत्रको दायरा विस्तारसँगै बीमा कम्पनीहरुको कार्यालय संख्या र कर्मचारी संख्यामा समेत वृद्धि भएको छ । समितिका अनुसार समीक्षा अवधिमा बीमा कम्पनीहरुको कार्यालय संख्या १०.४३ प्रतिशतले वृद्धि भएर ३ हजार ६१ पुगेको छ भने कर्मचारी संख्यासमेत अधिकतम ७ प्रतिशतले वृद्धि भएर १० हजार ८६५ जना पुगेको छ । यस्तो संख्या अघिल्लो वर्ष क्रमशः २ हजार ७७२ र १० हजार १२९ जना थियो ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।