समाचार

अध्यादेशबाट ल्याएको बजेट सच्याउन नयाँ अर्थसचिव  !

person explore access_timeसाउन १७, २०७८ chat_bubble_outline0

अर्थ मन्त्रालयले अर्थसचिवको जिम्मेवारी यसअघिका महालेखा  नियन्त्रक मधुकुमार मरासिनीलाई दिएको छ । सामान्यतया मन्त्री परिवर्तन भएपछि उनीहरुले आफूलाई काम गर्न सहज हुने सचिव ल्याउने गरेका छन् । अहिले अर्थ मन्त्रालयलको जिम्मेवारी अर्थमन्त्री जनार्दन शर्माले लिएका छन्  ।

नयाँ मन्त्री आएपछि सचिव मात्र होइन, काम गर्न सहज लाग्ने टिम नै बनाउने गरिएको छ । शाखा, महाशाखामा सहसचिवहरूको पनि व्यापक हेरफेर हुने गरेको छ । तर, यसअघि अर्थमन्त्रीको जिम्मेवारी सम्हालेका विष्णुप्रसाद पौडेलले भने अर्थसचिव फेरेका थिएनन् ।

नयाँ सरकार बनेपछि महालेखा नियन्त्रक बनेका मरासिनी अर्थसचिव बन्ने दौडमा थिए । उनले आफूलाई अर्थसचिव बनाउन यसअघि पनि लबिङ गरेका थिए ।

तत्कालीन प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले अध्यादेशमार्फत ल्याएको बजेट यस सरकारले सच्याउने तयारी गरेको छ । शेरबहादुर देउवा नेतृत्वको सरकार गठन भएसँगै पहिलो संसद बैठकमा अध्यादेश विधेयक टेबल भएको छ । प्रतिस्थापन विधेयकबाट बजेट प्रतिस्थापन गर्ने वा सोही बजेट कार्यान्वयनमा लैजाने हो भन्ने टुंगो संसदले लगाइसकेको छैन ।

यद्यपि, अर्थमन्त्रालयले अध्यादेशको बजेट सच्याउन भने तयारी गरिरहेको बुझिएको  छ । यदि नयाँ बनाउनुपर्यो भने के गर्ने भनेर बजेट लेखनको तयारी मन्त्रालयले आफ्नै तरिकाले गरेको मन्त्रालय स्रोतले बतायो ।

मरासिनीले यसअघि बजेट महाशाखा प्रमुख बनेर बजेट लेखनको अनुभव संगालिसकेका छन् । उनले प्रदेश ५ को आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रालयका सचिवका रुपमा पनि काम गरिसकेकाले बजेट लेखन तथा कार्यान्वयनका विषयमा जानकार मानिन्छन् ।

मन्त्री शर्माले सरुवा गराएका सचिव शिशिर कुमार ढुंगानाले राजस्व सचिवका रुपमा काम गरेका थिए । तत्कालिन अर्थसचिव राजन खनालले अवकाश पाएपछि  ढुंगानालाई अर्थसचिवमा इन्ट्री गराइएको थियो ।

राजस्व सचिव हुनुअघि ढुंगाना प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषदको कार्यालयमै थिए । अहिले फेरि उनलाई प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषदको कार्यालयमै फर्काइएको छ । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।