ad
x

राष्ट्रप्रमुख बनेयता पहिलोपटक तिब्बत पुगे सी जिनपिङ

person explore access_timeसाउन ९, २०७८ chat_bubble_outline0

चीनका राष्ट्रपति सी जिनपिङले राष्ट्रप्रमुखको हैसियतमा पहिलोपटक तिब्बत स्वायत्त क्षेत्रको भ्रमण गरेका छन् । तीन दशकयता, चीनका शीर्ष नेताले तिब्बतको भ्रमण गरेको यो पहिलोपटक हो । यसअघि सन् २०११ मा तिब्बत भ्रमणमा जाँदा सी कम्युनिष्ट पार्टीको उपाध्यक्ष थिए । 


भारतसँग विवाद बढिरहेको र अफगानिस्तानबाट अमेरिकी नेतृत्वको सेना फर्किएको अवस्थामा उनले रणनीतिक रुपमा महत्वपूर्ण मानिने तिब्बतको भ्रमण गरेका हुन् । तिब्बतमा चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको नियमले जनसमर्थन पाएको सन्देश र आत्मविश्वास पनि सीको भ्रमणले दिएको विश्लेषकहरुले बताएका छन् । 



बुधबार विमानमार्फत नाईङची शहर पुगेका सी, त्यसपछि रेलमार्फत शुक्रबार तिब्बतको राजधानी ल्हासा पुगेका हुन् । ल्हासामा सीले गुम्बाहरू तथा पोताला दरबारको भ्रमण गरेका छन् । उनले तिब्बतको धार्मिक अवस्था नियाल्दै तिब्बती संस्कृतिको जर्गेना गर्ने विषयमा जोड दिएको सिन्हाको समाचारमा जनाइएको छ । ‘जबसम्म हामीले कम्युनिष्ट पार्टीलाई अनुशरण गर्नेछौं र समाजवादको बाटोमा हिंड्नेछौं । हाम्रा लागि आफ्नो देशलाई रुपान्तरण गर्न सहज हुनेछ’ पोताला दरबार बाहिर आयोजित जनसभालाई सम्बोधन गर्दै सीले भने । 



परम्परागत पोसाकमा रहेका तिब्बतीहरुले ल्हासामा सीलाई भव्य स्वागत गरेका थिए । ल्हासामा सीले सांस्कृतिक कार्यक्रमहरु पनि अवलोकन गरे । 











कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।