डेडिकेटेड र ट्रंक लाइनको महसुल विवाद : महसुल नतिर्नेको लाइन काट्ने तयारी

person explore access_timeसाउन ६, २०७८ chat_bubble_outline0

नेपाल विद्युत प्राधिकरणले असार मसान्तसम्म बक्यौता महसुल तिर्न बाँकी रहेकाहरूसँग असारसम्म प्रतिवद्धता माग गरेपनि हालसम्म ५ वटा कम्पनीले मात्रै आवेदन दिएका छन् ।


पछिल्लो पटक  प्राधिकरणले  २०७८ को असारपछि मात्रै डेडिकेटेड र ट्रंक लाइन बिजुलीको बक्यौता महसुल उठाउने निर्णय गरेको थियो । यसका लागि तिर्ने प्रतिवद्धता जनाउन भनेको थियो । तर, उद्योगी व्यवसायीले सो महसुल नतिर्ने जनाउँदै आएकाले प्रतिवद्धता समेत न्यून रहेको  प्राधिकरणले जनाएको छ । असारभित्र महसुल तिर्ने गरी प्रतिवद्धता नजनाउने ग्राहकको यही साउनबाटै  लाइन काट्न सुरु गरिने प्राधिकरणले भनेको छ ।डेडिकेटेड र ट्रंक लाइनको महसुल विवाद समाधान गर्न तयार गरिएको अध्ययन प्रतिवेदन मन्त्रिपरिषदले पारित गरेको लामो समय भएपनि कार्यान्वयन हुन सकेको छैन ।प्राधिकरणका प्रवक्ता मदन तिमल्सिनाले किस्ताबन्दीमा महसुल तिर्न चाहनेलाई निवेदन दिने भनिएको तर अधिकांशले निवेदन नदिएको बताए । उनी भन्छन्, ‘अहिलेसम्म उनीहरुले तिर्नुपर्छ । यदि तिर्न सक्दैनौँ किस्तामा तिर्छौ भन्ने चाहनुहुन्छ भने निवेदन दिनुपर्यो । होइन भने अन्तिम विकल्प लाइन काटिने नै हो ।’

अहिलेसम्म प्राधिकरणले छुट दिने निर्णय नगरेको र बरु किस्ताबन्दीमा तिर्न निवेदन दिनसक्ने सुविधा दिएको उनले बताए ।

ऊर्जा मन्त्रालयका तत्कालिन सचिव दिनेश कुमार घिमिरेको संयोजकत्वमा गठित पाँच सदस्यीय समितिले तयार पारेको प्रतिवेदन कार्यान्वयन गर्ने निर्णय २०७७ साउन १९ को मन्त्रिपरिषद् बैठकले गरेको थियो । समितिले डेडिकेटेड लाइनको विवादलाई तीन खण्डमा विभाजन गरेर समाधान गर्ने विकल्प प्रस्तुत गरेको थियो ।

२०७२ असार १२ गतेबाट प्राधिकरणको सञ्चालकले डेडिकेटेड र ट्रंक लाइन सुविधाबारे निर्णय गरेर कार्यान्वयन गर्ने निर्णय गरेर डेडिकेटेड लाइन बाँडेको थियो । जतिबेला १८ घण्टासम्म लोडसेडिङ हुन्थ्यो । २०७५ वैशाख ३१ बाट देशमा लोडसेडिङ हटेपछि गत असार १ मा विद्युत नियमन आयोगले डेडिकेटेड लाइनको व्यवस्था खारेज नगर्दासम्मको अवधिको विवाद समाधान गर्ने जिम्मेवारी पाएको छ ।

 

सार्वजनिक लेखा समितिले पनि गत चैतमा डेडिकेटेड र ट्रंक लाइनको बक्यौता रकम एक महिनाभित्रमा उठाउन सरकारलाई निर्देशन दिएको थियो । नियमित विद्युत आपूर्ति नभएको समयमा उद्योगले लिएको डेडिकेटेड र ट्रंक लाइनको विद्युत महसुल १० अर्ब रुपैयाँ भन्दा बढी उठाउन बाँकी छ ।

नवनियुक्त ऊर्जा, जलस्रोत तथा सिँचाइमन्त्री पम्फा भुसालसँग ट्रंक तथा डेडिकेटेड लाइन विद्युत महसुल विवाद समाधान गर्न उद्योगी व्यवसायीले भेटेरै आग्रह गरेका छन् ।

यता मन्त्री भुसालले पनि ट्रंकलाइन तथा डेडिकेटेड विद्युत महसुल विवादमा कानुनी विधि एवं प्रक्रिया बुझेर निर्णय लिने बताएकी छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।