केन्द्रीय संस्करण

डेडिकेटेड र ट्रंक लाइनको महसुल विवाद : महसुल नतिर्नेको लाइन काट्ने तयारी

person explore access_timeसाउन ६, २०७८ chat_bubble_outline0

नेपाल विद्युत प्राधिकरणले असार मसान्तसम्म बक्यौता महसुल तिर्न बाँकी रहेकाहरूसँग असारसम्म प्रतिवद्धता माग गरेपनि हालसम्म ५ वटा कम्पनीले मात्रै आवेदन दिएका छन् ।

पछिल्लो पटक  प्राधिकरणले  २०७८ को असारपछि मात्रै डेडिकेटेड र ट्रंक लाइन बिजुलीको बक्यौता महसुल उठाउने निर्णय गरेको थियो । यसका लागि तिर्ने प्रतिवद्धता जनाउन भनेको थियो । तर, उद्योगी व्यवसायीले सो महसुल नतिर्ने जनाउँदै आएकाले प्रतिवद्धता समेत न्यून रहेको  प्राधिकरणले जनाएको छ । असारभित्र महसुल तिर्ने गरी प्रतिवद्धता नजनाउने ग्राहकको यही साउनबाटै  लाइन काट्न सुरु गरिने प्राधिकरणले भनेको छ ।

डेडिकेटेड र ट्रंक लाइनको महसुल विवाद समाधान गर्न तयार गरिएको अध्ययन प्रतिवेदन मन्त्रिपरिषदले पारित गरेको लामो समय भएपनि कार्यान्वयन हुन सकेको छैन ।

प्राधिकरणका प्रवक्ता मदन तिमल्सिनाले किस्ताबन्दीमा महसुल तिर्न चाहनेलाई निवेदन दिने भनिएको तर अधिकांशले निवेदन नदिएको बताए । उनी भन्छन्, ‘अहिलेसम्म उनीहरुले तिर्नुपर्छ । यदि तिर्न सक्दैनौँ किस्तामा तिर्छौ भन्ने चाहनुहुन्छ भने निवेदन दिनुपर्यो । होइन भने अन्तिम विकल्प लाइन काटिने नै हो ।’

अहिलेसम्म प्राधिकरणले छुट दिने निर्णय नगरेको र बरु किस्ताबन्दीमा तिर्न निवेदन दिनसक्ने सुविधा दिएको उनले बताए ।

ऊर्जा मन्त्रालयका तत्कालिन सचिव दिनेश कुमार घिमिरेको संयोजकत्वमा गठित पाँच सदस्यीय समितिले तयार पारेको प्रतिवेदन कार्यान्वयन गर्ने निर्णय २०७७ साउन १९ को मन्त्रिपरिषद् बैठकले गरेको थियो । समितिले डेडिकेटेड लाइनको विवादलाई तीन खण्डमा विभाजन गरेर समाधान गर्ने विकल्प प्रस्तुत गरेको थियो ।

२०७२ असार १२ गतेबाट प्राधिकरणको सञ्चालकले डेडिकेटेड र ट्रंक लाइन सुविधाबारे निर्णय गरेर कार्यान्वयन गर्ने निर्णय गरेर डेडिकेटेड लाइन बाँडेको थियो । जतिबेला १८ घण्टासम्म लोडसेडिङ हुन्थ्यो । २०७५ वैशाख ३१ बाट देशमा लोडसेडिङ हटेपछि गत असार १ मा विद्युत नियमन आयोगले डेडिकेटेड लाइनको व्यवस्था खारेज नगर्दासम्मको अवधिको विवाद समाधान गर्ने जिम्मेवारी पाएको छ ।

 

सार्वजनिक लेखा समितिले पनि गत चैतमा डेडिकेटेड र ट्रंक लाइनको बक्यौता रकम एक महिनाभित्रमा उठाउन सरकारलाई निर्देशन दिएको थियो । नियमित विद्युत आपूर्ति नभएको समयमा उद्योगले लिएको डेडिकेटेड र ट्रंक लाइनको विद्युत महसुल १० अर्ब रुपैयाँ भन्दा बढी उठाउन बाँकी छ ।

नवनियुक्त ऊर्जा, जलस्रोत तथा सिँचाइमन्त्री पम्फा भुसालसँग ट्रंक तथा डेडिकेटेड लाइन विद्युत महसुल विवाद समाधान गर्न उद्योगी व्यवसायीले भेटेरै आग्रह गरेका छन् ।

यता मन्त्री भुसालले पनि ट्रंकलाइन तथा डेडिकेटेड विद्युत महसुल विवादमा कानुनी विधि एवं प्रक्रिया बुझेर निर्णय लिने बताएकी छन् ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.