विशेष यात्रा

जेफ बेजोसको अन्तरिक्षमा उडान, कस्तो रह्यो १० मिनेटको यो विशेष यात्रा ?

person explore access_timeसाउन ६, २०७८ chat_bubble_outline0

अर्बपति अमेरिकी व्यापारी तथा अमेजनका संस्थापक जेफ बेजोसले मंगलबार अन्य तीन व्यक्तिसहित अन्तरिक्षको उडान भरे । 


यो यात्रामा बेजोससँग उनका भाइ मार्क बेजोस, ८२ वर्षकी पूर्व पाइलट वेली फंक र १८ वर्षका विद्यार्थी ओलिवर डायमेन पनि थिए । यी सबै १० मिनेट १० सेकेन्डपछि प्यारासुटमार्फत् धर्तीमा फिर्ता भए । वेली अंतरिक्षमा जाने सबैभन्दा उमेदार महिला र ओलिवर सबैभन्दा कम उमेरका व्यक्ति बने ।आफ्नो यात्राको विषयमा बेजोसले भने, ‘अन्तरिक्ष यात्री बेजोसको सबैभन्दा उत्कृष्ट दिन !’

 


 

खुसीले चिच्याए अंतरिक्षयात्रीः

यी सबैजना बेजोसको कम्पनी ब्लू ओरिजिनको अंतरिक्षयान ‘न्यू शेफर्ड’ मार्फत् यात्रामा निस्किएका थिए । ब्लू शेफर्डलाई अन्तरिक्ष पर्यटनको प्रवर्द्धन गर्ने उद्देश्यले बनाइएको छ । न्यू शेफर्डमा ठूल्ठूला झ्यालहरु छन् । यसमार्फत् अंतरिक्षयात्रीले धर्तीको उत्कृष्ट दृष्य देख्न सक्नेछन् । 

न्यू शेफर्डले नेपाली समयानुसार मंगलबार बेलुका पौने सात बजे अमेरिकाको टेक्ससबाट उडान भर्यो । यसलाई जेफ बेजोसको नीजि लञ्च साइट वेन हर्नमार्फत् एक रकेटमार्फत् लञ्च गरियो । 

उडान भरेको २ मिनेटपछि क्याप्सुल रकेटबाट अलग भयो र सय किलोमिटर माथि अन्तरिक्षको सतहसम्म पुग्यो । त्यहाँ पुग्ने बित्तिकै क्याप्सुलमा सवार सबै अन्तरिक्ष यात्रीले ‘वाउ’ भने सुनियो । उनीहरु सबै खुसीले चिच्याएका थिए । 

वेली फंकले भनिन्, ‘ओह, संसारलाई हेर ।’

यात्रामा जानुभन्दा अघि उनले जब अंतरिक्षमा उनको भार शून्य हुन्छ तब उनले टाउको माथि पारेर व्यायाम गर्ने बताएकी थिइन् । 

यस्तै, उडान भर्नुअघि सीबीएस न्यूजलाई दिएको अन्तरवार्तामा बेजोसले भने, ‘म उत्साहित छु । मानिसहरुले मलाई नर्भस हुनुहुन्छ भनेर सोधिरहेका छन् । साँच्चै भन्ने हो भने म नर्भस होइन, उत्सुक छु । हामीले त्यहाँ के सिक्नेछौँ भनेर जान्न उत्सुक छु ।’

चार मिनेटसम्म जिरो ग्राभिटीको अनुभवः

चारैजना यात्रीले करिब चार मिनेटसम्म जिरो ग्राभिटीको अनुभव गरे । 

उनीहरुले आफ्नो सिट बेल्ट खोले र हावामा तैरिएको अनुभव गरे । उनीहरुले त्यहाँबाट निकै टाढा देखिएको धर्तीलाई नियाल्नुको मज्जा पनि लिए । 

  


 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।