समाचार

‘उ बेला श्री ५ बाट, अहिले श्रीमान् ५ बाट फैसला आयो’

person explore access_timeसाउन ३, २०७८ chat_bubble_outline0

नेकपा एमालेका प्रवक्ता प्रदीप ज्ञवालीले संविधानको धारा ७६ (५) को अपव्याख्या अनुसार शेरबहादुर देउवा प्रधानमन्त्री नियुक्त भएको आरोप लगाएका छन् । अदालतको फैसलाले शक्ति पृथकीकरणको सिद्धान्तलाई खलबल्याएको तथा निर्दलीयताको अभ्यास लादेको दाबी उनको थियो । माघ १९ को शाही कूको उदाहरण दिँदै उनले भने,‘उ बेला श्री ५ बाट अहिले श्रीमान् ५ बाट फैसला आयो ।’

ज्ञवालीले इतिहासलाई यसरी सम्झिए :

मलाई इतिहासको स्मरण भइरहेको छ । इतिहास दुईचोटी दोहोरिन्छ ः एक पटक दुखान्तका रूपमा, अर्को पटक प्रहसनका रूपमा । आज प्रधानमन्त्रीको रूपमा भर्खरै विश्वासको मत मागेर यहाँबाट फर्कनु भएका सम्माननीय शेरबहादुर देउवा २०४८ सालपछि बनेको सरकारमा गृहमन्त्री हुनुहुन्थ्यो ।  ०५१ सालमा प्रधानमन्त्री गिरिजाप्रसाद कोइरालाको सरकारले ल्याएको नीति तथा कार्यक्रममाथि मतदान हुँदा ३६ जना काङ्ग्रेसकै सांसद अनुपस्थित भए र, सरकार ढल्यो । नेपालको संसदीय इतिहासमा दलभित्रको विभाजनले निम्त्याएको पहिलो घटनाको साक्षी उहाँ नै हुनुहुन्छ । 

०५३ सालमा मनमोहन अधिकारीलाई विस्थापित गरेर उहाँ प्रधानमन्त्री हुनुभएको थियो । उहाँकै पार्टीका दुई जना सांसदे विश्वासको मत दिन अनुपस्थित भएपछि सरकार ढल्यो । उहाँ ५९ सालमा प्रधानमन्त्री हुँदा सङ्कटकाललाई निरन्तरता दिने कि नदिने भनेर संसद्मा छलफल चल्दै थियो, त्यति बेला पार्टीका तर्फबाटै असहयोग हुने देखेपछि उहाँले संसद् विघटन गर्नुभयो र चुनाव घोषणा गर्नु भयो । चुनाव हुन सकेन र यही आधारमा उहाँलाई अक्षम घोषणा गरेर राजाले सत्ता हातमा लिए । 

नेपालको संसदीय इतिहासमा दलहरूको विभाजनले सरकार गिराउने, संसद् कमजोर बनाउने, प्रजातान्त्रिक व्यवस्थाप्रति वितृष्णा गराउने काम गरेको छ । दलीय विभाजनको सिकार भएर पहिले गृहमन्त्री र दुईचोटी प्रधानमन्त्रीका रूपमा बाहिरिनु भएका प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवा आज ७६ (५) को सहारा लिएर प्रधानमन्त्री बन्दै हुनुहुन्छ । संविधानको अपव्याख्या गरेर जस्केलाबाट निर्दलीयता छिराउने काम भइरहेको छ । म उहाँलाई कसरी शुभकामना  दिऊँ ।

मलाई एउटा याद आयो । २०६१ सालमा हुनसक्छ, शेरबहादुर देउवा राजाबाट नियुक्त हुनुभयो । त्यसभन्दा अघि असोजमा पदमुक्त हुनुभएको थियो । तर त्यस वेला उहाँले आज मैले न्याय पाए भन्नुभयो ।  उति वेला श्री ५, अहिले श्रीमान् ५ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।